AXELSCHE 'SB COURANT De V. V. Z. F. jubileerde Gemeenteraad van Axel BIJ DE STAMPPOT.... ORANJEBOOM BIER! WEK DE GAL IN UW LEVER OP V Belangstelling van vele zijden de gehele dag LET EENS OP Een slepende kou of griep? /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VJNK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM N DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn aL in spier en gewricht SANAPIRl£Miel£tJJ_er_aL^CokerJf7^41_ct. Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 8 DECMBER 1951 66e JAARGANG No. 20 Abonnement!- prijst Losse nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned Indl* II. Buitenland 11. T - Advertentieprijs 7 cent per ra.m Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. K'le'ne Adverteutiön 8 regelt) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Stond de Woensdagvoormiddag in het teken van de paardenfokkerij en de keuring, waarvan het verslag elders in dit blad voorkomt, de namiddag zou geheel aan het wel zeer unieke jubileum gewijd zijn. Het bestuur van de V.V.Z.F. had nl. aan een 150-tal genodigden, waaronder tal van autoriteiten met hunne dames een feestelijke maal tijd aangeboden, die bij deze huldiging tevens als receptie zou gelden. De grote beneden- en concert zaal van „Het Centrum'' was omgetoverd in een met groen en bloemen versierd geheel, waarin ter lengte van de zaal een viertal lange tafels, keurig getooid, noodden om zich neer te zetten voor de komende geneugten, die in een geva rieerd menu zouden worden geserveerd. Bepalen wij ons echter tot de bij deze gelegenheid gespro ken woorden. Na het ronddienen van de eerste verversing nam de voorzitter der V.V.Z.F., burgemeester Puijlaert van Zuiddorpe het woord en richtte zich met een spontaan en hartelijk welkomstwoord tot de aan zittende dames en heren. Inzonderheid was het voor hem een vreugde in de eerste plaats, jhr. van Vredenburgh, in zijn kwaliteit van voorzit ter der Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" hier te mogen begroeten. In hem zien wij toch één onzer grote figuren op het gebied van de Nederlandse paardenfokkerij. Verder verwelkomde hij de heren Johs. de Feijter en de Milliano, als vertegenwoordigers van de zustervereniging „Rust Roest" uit West Zeeuwsch-Vlaanderen, mitsgaders de heren leden van de jury, die de hitte des daags heden wel niet hadden moeten trotseren, maar toch vandaag meer dan hun bekomst heb ben gekregen van de kille Westenwind. Ook de jubilaris van deze dag, de heer A. L. Stallaart uit Hontenisse heette hij met mevr. Stallaart hier hartgrondig welkom. Verder ook de Pers, waar van inzonderheid de heer Colenbrander, wien hij op het hart bond van dit wel bijzonder en uniek gebeuren een getrouw verslag te maken. De volgende spreker was jhr. van Vredenburgh, die zich als alg. voorzitter der K.V. „Het Zware Trekpaard" gelukkig prees hier heden in deze bakermat van de Nederlandse fokkerij van het zware trekpaard te mogen verwijlen. Dit jubi leum noemt hij zeer uniek want deze vereni ging heeft in haar pionierstaak op een zeer voor beeldige manier in een geest van wijs beleid de belangen van de fokkerij gediend. Een woord van hartelijke gelukwens richt hij daarom ook aan het hier zetelende bestuur, dat met zulk een grote dosis ijver en wilskracht voort blijft werken aan de veredeling van ens wereldberoemde, stoert paardenras. In aanwezigheid van zoveel illuster gezelschap richt hij zich nog speciaal tot de dames die zo vaak veel van de huiselijke gezelligheid hebben moeten offeren, terwille van de goede zaak en de grote belangen. Dit zal zeer vaak met een zucht gepaard zijn gegaan, maar het was tegen over de zwaarwegende belangen een nobele geste en daarom besloot spreker met een „Leve deze mooie vereniging 1" Als volgende spreker kwam de secretaris van de V.V.Z.F., de heer lz. de Feijter Wz., aan het woord. Het behoeft wel geen betoog dat deze functionaris, naar wij vermoeden ook wel haast een 25-jarig jubileum als secretaris zal kun nen vieren, stof te over had om over de ver eniging te vertellen. De heer de Feijter gaf een overzicht over het wel en wee der V.V.Z.F. De oprichting in 1911, waarbij het eerste bestuur werd gevormd door de heren Ph. J. van Dixhoorn, voor zitter, B. C. Puijlaert, vice-voorzitter, W. Diele- lnan Pz., secr.. P. Vaal-IJsebaert, 2e secr. en de heren A. L Stallaart, Jan de Putter, B. L. IJse- baert, Kr. van Hoeve en Th. Daelman, als leden, met de heer F. C. Zonnevylle toegevoegd als secr.- penningmeester. Een bestuur waarvan alleen nog de heren Stallaert en Zonnevylle in leven zijn. Evenwel leeft de geest der ouderen nog voort in het huidige bestuur, wat blijkt als men als Zeeuwsch-Vlaming de namen van dit bestuur hoort: M. A. B Puylaert, Jac. de Putter, A. L. Stallaart, Ilerm. de Regt, E. Verhelst-Puylaert, Abr. Haak, J. C. den Hamer, F. van Hoeve Sz., P. Dieleuian en Iz. de Feijter Wz. Helaas laat de vele stof over deze herdenking niet toe dat wij deze feestrede in haar geheel volgen, doch de heer de Feijter wist nog talloze herinneringen op te halen en op vaak humoristische manier te memoreren. (Verder her inneren wij aan het artikel in ons nummer van Woensdag j.l. waar wij de betekenis van deze ver eniging en het door haar verrichte werk al nader hebben vermeld. Na de feestrede van de secretaris, richtte de voorzitter zich tot het bestuurslid, de heer A. L. Stallaart en zijn echtgenote. Hij vond het een bij zonder aangename taak iemand met zulk een vita liteit en zulk een staat van dienst tegelijk met dit zeldzame jubileum te mogen huldigen. Hij bood de heer Stallaart, namens het bestuur een prach tige Parker-vulpen aan en trad op het echtpaar Stallaart toe om hen namens het bestuur en de vereniging te complimenteren (donderend applaus). De heer Stallaart, die zichtbaar bewogen was na deze huldiging, dankte de voorzitter voor dit mooie blijk van waardering. Toen ik vanmorgen in Axel kwam, zei spreker, gevoelde ik een lichte schok en dacht terug aan de tijd van 42 jaar geleden, toen ik mijn eerste schreden op deze weg zette, omdat ik het bedrijf van mijn dierbare vader moest overnemen. Reeds toen ging mijn linfde uit tot het zware trekpaard, en zo kwam ik als jong broekje in dit bestuur. In het begin heb ik geen groot woord gevoerd omdat ik wilde leren. Spr betuigt ook zijn sympathie aan de fokkers uit het land van Hulst en het Westen, doch Axel en de Axelaars zijn hem op dit terrein steeds het dierbaarst geweest. Als het Gods hei lige wil is, dat hij gespaard blijft, hoopt hij nog gaarne met dezelfde energie voort te arbeiden, als het kan ook met u, voorzitter, want de ver eniging zal met u zijn gehaat (algemeen applaus). Oud-burgemeester, de heer Aernoudts uit Sluis, dacht zo, dat de natuur ten opzichte van de heer Stallaart toch wel abuis moest zijn. Is hij dan al op 9-jarige leeftijd in het bestuur gekomen, vroeg hij, toen hij hem zo zag zitten. Spr. wens de ver eniging geluk, ook met en in dit bestuurslid. Hij hoopt dat de paardenfokkerij hier nog jaren van toenemende groei en bloei zal mogen beleven, want Oost Z.-Vlaanderen mag met recht de „baker mat'' van de fokkerij worden genoemd. De heer Anth. Dekker uit Zaamslag is even eens getroffen ovei de stoere werkkracht van de heer Stallaart, die hij ook op het gebied van de veefokkerij heeft leren waarderen. Hij hoopt hem nog jaren op dezelfde wijze voor ons gezamenlijk doel op de bres te zien staan en hoopt dat de V.V.Z.F. nog lang zal bloeien en vooruitgaan. De heer P. C. Mangold wenst ook een woord van gelukwens te doen horen en wel namens een bijzondere categorie van de bij de fokkerij ge- interesseerden, nl. die van de hengstcngeleiders. Hij hoopt dat het ras, dat zij in de toekomst zullen rondleiden nog steeds zal verbeteren. De heer Plasschaert van St. Jansteen, bestuurs lid der paardenfokkersvereniging ,,D.ES.' te Hulst spreekt ook zijn gelukwensen uit aan dexe ver eniging, met welke hij het steeds een genoegen vindt samen te werken. Ook de heer Stallaart be trekt hij in deze gelukwens, ofschoon hij ook in het bestuur van „D.E.S." zetelt en al gaat zijn hart desondanks meer uit naar Axel. Spr. meent, dat de heer Stallaart met Axel, meer wat men noemt vergroeid is, doch geen van beide verenigingen hoeft hier schade van te hebben, vooral niet onder zulk een eminente voor zitter in dit bestuur Hij wenst de vereniging verdere groei en bloei toe. Dc heer K. Booy, directeur der Chr. Landbouw school te Axel, leest ter huldiging van ue V.V.Z.F. een zelf vervaardigd gedicht voor, waarin hij o.m. dc faam van het zware trekpaard bezingt, te lang echter om op te nemen. De heer A. J. Schieman, voorzitter van de Sme- denhond te Axel, feliciteert eveneens de vereniging met dit jubileum cn geeft de verzekering dat de smeden de paarden ook terdege als een bron van inkomsten beschouwen. De heer Johs. de Feijter te Schoondijke, sprak als bestuurslid der zustervereniging de beste wen sen uit namens „Rust Roest", de vereniging waar van hij voorzitter is. Moge de vereniging zich in toenemende bloei en groei verheugen en de heer Stallaart zijn vitaliteit nog jaren behouden. Wethouder C. de Putter sprak bij verhindering van de burgemeester, maar zeide daartoe al zijn moed te hebben moeten verzamelen, omdat hij reeds zulke bijzondere gulden woorden hoorde n> de mond van de secretaris en van diens voor ganger. Spr. ziet deze vereniging als een belang voor de fokk.-rij, zoals men ook Axel als de bakermat van de paardenfokkerij roemt. Dit blijve zo, in het belang van streek en land. Door de heer de Buck wordt een woord van gelukwens gesproken namens de zustervereniging „Hypos" in Walcheren. Spr. zegt het ook in IJzen- dijke te hebben geconstateerd „In Zeeuwsoh- Vlaauderen is dc bakermat van de paardenfokkerij." Hij eindigt met een „Houdt uw paarden in ere, want een bedrijf zonder paarden wordt een fa briek Ga zo voort 1" De heer Stallaart dankt successievelijk de ver schillende sprekers, die zovele warme woorden aan hem wijdden. Spr., die nu eens 40, dan weer 50 koeien op zijn bedrijf heeft, voelt zich in de eerste plaats veefokker. Als zodanig richt hij zich vooral tot de heer Anth Dekker, die hij ook heeft leren kennen in de Gezondheidsdienst. De t.b.c. te over winnen, zou voor hem een ideaal zijn. Dat is ook voor Dekker zo en spreker hoopt, dat (hij ver toont een smakelijk uitziende appel aan de feest genoten) „Dekkers roem" ook steeds wijdere be kendheid zal genieten. Moge er op het terrein van de fokkerij steeds samenwerking blijven tussen oost en west, dan zal het zeker „crescendo" blijven gaan. Spr. dankt ten slotte ook het bestuur voor de prachtige vulpen en zal deze gebruikende, al tijd de V.V.Z.F. in gedachten hebben. In zijn slotwoord beantwoordde de voorzitter nog de diverse sprekers cn bracht een loffelijk woord van hulde uit aan de secretaris, de heer Iz. de Feijter Wz., voor zijn veelomvattende werk en de voorbereiding van deze dag, hetgeen zijn werk was. Met uog een begeesterend woord van opwekking sloot hij hierop officieel deze feestvergadering, die zich onder al deze beste wensen te goed had ge daan aan een met veel zorg en smaak opgediende feestmaaltijd. Na afloop werden meerdere interessante films vertoond op het gebied van dc paardenfokkerij Het deed het Zeeuwsch-YTaamse hart goed. de roem van het foktnateriaal uit onze streek steeds en hij vernieuwing telkeujare in Den Bosch naar de ere plaatsen te zien dingen op de landelijke fokdagen Ook de glorie van de stallen van wijlen Ph. van Dixhoorn en F. Dekker Pz. kwam nog eens tot uiting op een tientallen jaren oude, maar nog steeds welsprekende rolprent uit het jaar 1920. Het was een dag voor de paardenfokkerij in onze omgeving, die onvergetelijk zal zijn en in de an nalen van de V.V.Z.F. vermeldt dient te worden. Vergadering van Dinsdagavond 4 December. Aanwezig zijn alle leden. Na de opening worden de notulen van de vo rige vergadering overeenkomstig het ontwerp goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken bevinden zich een aantal goedkeuringen en berichten van Ged. Staten van formele of administratieve aard. Voorgesteld wordt om op verzoek van de ge meente Terneuzen adhaesie te betuigen aan een door de raad dier gemeente ingediende motie in zake de stopzetting van het personenvervoer door de Ned Spoorwegen. In de vacature voor een lid van het burgerlijk armbestuur wegens periodiek aftreden van de heer A. J. M. Kesbeke wordt deze met algemene stem men herkezen. Op voorstel van B. en W. wordt ingesteld een commissie van toezicht op het gemeentelijk Wo ningbedrijf. In deze commissie worden benoemd de heren C. van Bendegem cn J. Pijpelink als vertegenwoordigers var de raad, de heer W. Wol- ters, als vertegenwoordiger van de huurders en de heer A. van Sahben, als deskundige terzake van het woningbeheer Ambtshalve wordt wet houder van Bendegem aangewezen als voorzitter en de administrateur van het woningbedrijf, de heer P. J. Olyslager, tot secretaris van deze com- V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. hoe blank en glanzend Uw tanden wor den en hoe gaaf Uw gebit blijft, wanneer U poetst met IVOROL. Tube 93-67-41 ct. missie benoemd. Verder wordt ingesteld een vaste commissie uit de gemeenteraad, die B. en W. zal bijstaan in het beheer van de gemeente-financièn. Als leden van' deze commissie worden benoemd, de heren P. Hamelink, M. van Doeselaar, A. J. M. Kesbeke en P. A. Wondergeni, met als plaatsvervangende leden de heren E. K. Misseghers en P. Tollenaar. Voorzitter van deze commissie is wethouder de Putter, secretaris de heer C. Sraies, commies ter gemeente-secretarie, afdeling financiën. Aan J. Hollebek wordt doorverkocht een woon huis, schuur, varkens- en kippenhok, hetwelk eer der is aangekocht van de gebr. van Sluis, ter wijl de ondergrond aari koper in erfpacht wordt gegeven. Verder zullen aan Hollebek worden ver huurd diverse percelen tuingrond, ten dele voor ecu termijn van écu jaar, ten dele voor een ter mijn van zes jaar. Aansluitend op het destijds genoemde besluit tot houw van een industrie-ruimte voor de N. V. Clitex wordt thans besloten dit gebouw aan de Clitex te verhuren voor 10 jaar voor een bedrag van f 1200 per jaar met recht van koop voor de huurder. an de commissie van advies van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht is een nieuw ontwerp van de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van deze dienst ontvangen. B. en W. stellen voor dit ontwerp niet te aanvaarden, op grond van de opgedane ervaringen, de zeer hege kosten (dc gemeente zou volgens dexe nieuwe regeling f 18.000 per jaar moeten gaan betaleii, terwijl een eigen dienst 5 8000 gulden zou kos ten) en het feit, dat men bij deze hoge kosten nog niet eens alleen over een districtshoofd kan beschikken, wat andere gemeenten wel kunnen Er wordt over dit agenda-punt nog vrij uit voerig gediscussieerd, waarbij zowel door de heer C. van Bendegem als door de heren Wondcrgem, Pijpelink en Kesbeke bezwaren naar voren worden gebracht De ene spreker liet bij deze bezwaren het verlies van injdoed cn controle door de raad hij een gecentraliseerd lichaam zwaarder wegen, de ander de financiële zijde, waarvan men aan neemt, dat een eigen dienst circa f 10.000 zou hesparen, doch allen bleken toch wel van oor deel dat deze regeling voor Axel niet aanvaardbaar is, zodat het ontwerp overeenkomstig het advies van B. en W. werd verworpen. Besloten wordt verder tot het instellen van een z.g. zwarte lijst van beroepsdronkaards. In meer dere gemeenten in onze omgeving is een dergelijk lijst samengesteld en het is nu de bedoeling de gegevens onderling uit te wisselen en op deze wijze het drankmisbruik te bestrijden. Gewijzigd wordt de kinderbijslagverordening voor het gemeentepersoneel, vastgesteld een kindertoe- lageverordening on verlengd de tijdelijke ziekte kostenregeling voor het gemeentepersoneel. Aangenomen wordt een nieuwe verordening op de heffing van reinigingsrechten. In deze nieuwe verordening worden de tarieven als volgt vastgesteld Ophalen van huisvuil f 3.(vroeger f 2.—) Beerruiming f 4.— (vroeger f 3.—) Afvoeren faecaliën f 4.(vroeger I 3. De heer Pijpelink \maakt bezwaar tegen de ver- hoging van het tarief ^oor het ophalen van huisvuil. Buiten de kom komt de vuilnisauto slechts één maal per 14 dagen, binnen de kom éénmaal per week 1 Spr. zou zich met de verhoging kunnen verenigen, indien voor de bewoners huiten de kom het oude tarief gehandhaafd zou blijven. B. en W. hebben bezwaren tegen dit voorstel en aan gezien het door niemand wordt gesteund, wordt de nieuwe regeling volgens ontwerp vastgesteld.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1