AXELSCHE Wj COURANT De V. V. Z. F. jubileerde AXELSCHE H COURANT Het grote Kinderfeest. WEK DE GAL .EVER OP Belangstelling van vele zijden de gehele dag op Verras Moeder 9 kou of griep? /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56 Hoofdredactie-. T C. VINK-van VESSEM DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht V y NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM GEVAREN OP DE DONKERE WEG Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 8 DECMBER 1951 66e JAARGANG No. 20 Abonneraenti- pnj» Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned Indlê tl. Buitenland fl. Advertentieprijs 7 cent per m.m Inaezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kte'ne Adverteutlèn {u. .dmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. de faam van het zware trekpaard bezingt, te lang echter cm op te nemen. De heer A. J. Schieman, voorzitter van de Sme- denbond te Axel, feliciteert eveneens de vereniging met dit jubileum en geeft de verzekering dat de mrtprlpn rlp nuartlpn nol- tpr^au nlo L»/vn Frankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 66e JAARGANG No. 19 Abonnements- prljs: Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê 11. Buitenland 11. - Advertentie prlji 7 cent per m.m Ingezonden Meaedeellngen ZO cent per m.m. Kleine Advertentlta ImuiUnum 8 regelt) 1 5 regelt 80 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. gene „kiplekker" tpringen. een liter gal ln uw ingewanden srteert uw voedsel niet. het be- wordt humeurig en loom. Neem ER'S LEVERPILLETJES om eken en uw spijsvertering en e wijze te regelen. Een plant- overtroffen om de gal te doen .everpllletjes. izend Uw tanden wor- LJw gebit blijft, wanneer ROL. Tube 93-67-41 ct. door CLINGE DOORENBOS. Toen u twintig, dertig, veertig, vijftig, zestig jaar geleê dagelijks uw kinderkruistocht naar uw kleuterschooltje dee, Sprong u in uw kinderwereld nog met idealen rond en bad u de overtuiging, dat een Sinterklaas Destond Dat er op deez' goede, slechte, mooie, lelijke planeet dan tenminste één man rondliep, J:w alléén het goede deed. Véél te gauw is die illusie uit uw leven weggegaan en nog heden denkt u dikwijls g'loofde ik er nog maar aan Kleine kinderen worden grote mensen, maar dit sluit niet uit, dat laatstgenoemden wel eens één dag van het jaar welbewust grote kinderen mogen zijn, vóóral omdat zij dit ónbewusl het groetste deel van het jaar toch zijn. Die ene dag is 5 December; dan zijn wij kin deren met de kinderen; die kinderlijke kinderlijk heid herinnert ons aan opze kinderlijke kinder tijd en dèarom is het een dag, die wij zo lang mogelijk in onze herinnering moeten vasthouden, dankbaar moeten vieren. Ook het oudste, meest beproefde, zwaarst gewonde hart kan nog „vol verwachting" kloppen. En als u zich werkelijk zo oud of zo modern voelt, dat u er te oud of tc modern voor bent, doe het dan ter wille van de echte kinderen, wier Sinterklaztrige illusies in onze betweterige tijd toch al aan alle kanten worden gekneusd, beduimeld en bedreigd talloze imitatie-pseudo- siaten, die waarschijnlijk in Sinterklaasbonden van diverse richtingen en kleuren zijn verenigd, staan per advertentie te huur; ze doen huisbezoek. Bus praktijk hebben ze nog niet, maar wel twee ta- rieven salontaai en „gewaune". Dat gewaune is gewaunlijk gewaunweg buitengewaun gewaun en je komt tot de conclusie dat de eerste Sinterklaas in het jaar zestienhonderd-zoveel door zijn baas Alva met een boodschap naar Amsterdam werd gestuurd, aldaar bleef hangen en een rasechte Amsterdamse huwde, wier dialect even onweer staanbaar was als haar andere charmes. Waarom zouden wij dat heerlijke feest, waar wij vroeger het hele jaar op wachtten, niet in zijn volle glorie handhaven Ha 1 Daar komt dechte Nederlander met zijn prozabezwaar, met zijn remmende, eeuwige domperdriehoek tijds omstandigheid, devaluatie, geld. Maar Sinterklaas hoeft niet in de eerste plaats een „hebberig" feest te zijn; er zijn veel vor men van „geven", zoals er verschillende manie ren van spreken zijn. De een zegt het met bloe men, de ander met cijfers, een derde met haar ogen, een vierde, met zijn vuisten. (De nummers drie en vier worden nogal eens verwisseld). En zo zoekt de een het op 5 December in grote ca- dcaux, de ander in geest en gezelligheid bij de een is de inhoud hoofd- en de emballage bijzaak, bij de ander is het liet omgekeerd en meestal veel succesvoller. en Meisjes op St. Nicolaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. Met veel touwtjes en veel houtwol En veel krant- of pakpapier Om een inkoop van een kwartje Heb je voor een riks plezier. Voor een heel goedkoop cadeautje Met een aardig vers er bij, Voor een geestige surprise Gaat het duurst cadeau op zij. Dit zijn de jaarlijks weerkerende dagen van de Pieten Paaltjes, de Schoolmeesters, de Vondelen, de Boutensen, de rijmzondaren en de maatver- prutsers. Maar wat doet het er toe, of de dichter of dichtster zwart op knap laat rijmen en slap op harl en klomp op komt en mits op kist en haast op plaats t Er gebeuren het hele jaar door in de wereld wel véél ongerijmdere dingen. En wat hinderen ons de maatzonden Als wij onze maatschappij als maatstaf i nemen is het maatgevoel maar matig en ver beneden de middel matige middelmaat. Iedereen dicht óp en vóór iedereen: het wordt een muzenmassamoord, maar dat is in de eerste week van December altijd zo geweest en het zal naar we hopen, nog lang zo blijven, tot er een wettelijke regeling komt naast de geleide eco nomie geleide Sinterklaaspoëzie. Nee, vijf-Decembcraren, als uw pakken klaar zijn, zit er dan niet moedeloos bij neer; klimt in uw pen en dicht 1 Bedenkt, dat zolang er geen 1 vernieuwde spellingregels konten, hart nog op smart rijmt, Sint op lief kind en Sinterklaas op goeie baas van dit materiaal is al een heel poëtisch bouwwerk te construeren. Jammer is het, dat er zo weinig rijmt op December wie die kant uit wil, is wel haast genoodzaakt om een pot gember cadeau te doen. Uitsluitend ten dienste van de abonnë's van dit blad volgen hier een paar monsters ter begeleiding van speciale cadeaux: Bij een paar sokken Sint zendt u deez' gestreepte sokken, Die u bevallen naar hij hoopt Het is precies hetzelfde streepje, Dat er bij u doorhenen loopt. Bij een das voor een vrijgezel Sint zendt u hier een mooie das, Wellicht staat hij u aan Hij hoopt dat u zeer binnenkort De das wordt omgedaan. Bij een boterletter J Sint zendt u een boterletter, U zult proeven, hij smaakt fijn, Want de bakker, die hem bakte, Bakt nog spelling Kollewijn. Bij een ploffiets Vrouwtjelief, een ploffiets Schenk ik heden ]ou, Omdat jij een ploffiets Steeds graag hebben wou. Prutprutpruttcl maar plezierig, 't Is een prarht-liefhebberij, Pruttelpruttel op je prutsfiets, Pruttel niet zo vaak op mij. Vergeet op 5 December alles, behalve Sinter klaas 1 Viert het familiefeest, al hangt er, letter lijk of figuurlijk een dikke mist; al drijven er letterlijk en figuurlijk loodzware wolken, zie toch de maan door de bomen schijnen; dan ziet u het licht van de zon. Viert zo lang als u de kans kr^gt "t Echt oud-vaderlandse feest Met gebak en lekkernijen, Plagerijtje, gijn en geest, Eens per jaar met kind'ren kind zijn I Houdt de goede Sint in eer Zie de maan schijnt door de bomen 't Is zo gauw de laatste keer. Sinterklaas is een groot telepaath hij voelt de wensen, die de mensen zich in gedachten wen sen. Hij voelt, dat zusje die pop en broertje die auto en Mientje dat tasje en opa die pijp graag wil hebben. Verlanglijstjes zijn meestal over bodig. Hij voelt, wat ontelbare grote kinderen in gedachten vragen Sint, als u ons iets wilt geven, Net als ieder ander jaar, Geef ons dan een rustig leven Voor en door en met elkaar. Sint, toe, help ons weer naar boven, Doe die ene grote daad, 'k Zal dan, net als vroeger, g'loven, Dat u werkelijk bestaat. (Nadruk verboden) Clinge Doorenbos. A. N. W. B. waarsehuwt het verkeer. Nu het al duister is als de meesten van hun werk huiswaarts keren, dreigen er op de wegen grote gevaren, vooral als het bovendien regent. Voor de automobilisten is het nu zaak zo waarschuwt de A.N.W.B. nog meer op hun hoede te zijn dan anders. Zij dienen er voor te zorgen, dat hun koplampen goed zijn afgesteld, dat het achterlicht helder brandt en niet door vuil is afgedekt, hetgeen uiteraard ook geldt voor de vereiste twee reflectoren. De ruiten mo gen ook niet vuil of beslagen zijn. De wielrijders wordt eveneens de dringende raad gegeven de fietsverlichting goed af te stellen en het achterlicht steeds te controleren. Helaas rij den er nog talloze fietsers zonder voldoende achter beveiliging, reflectoren ontbreken vaak en het achterlichtje is dikwijls kapot. Men stelt zich daar door voortdurend aan levensgevaar bloot. De meeste wielrijders realiseren zich in het geheel niet, dat zij op de weg zonder achterbeveiliging, ook in het schijnsel van koplampen, vrijwel on zichtbaar zijn. Het aanbrengen van onlangs door de A.N.W.B. gepropageerde rcfleoterende stroken de z. g. blinkstrip op het achterspatbord is dan ook, vooral in het donkere jaargetijde, wel zeer aati te bevelen. Deze blinkstrips worden in steeds toenemende mate door wielrijders en bromfietsers gebruikt en hebben hun nut reeds afdoende bewezen. Vele automobilisten hebben de A.N.W.B. reeds waar derend bericht, dat zij fietsers, wier achterlicht was doorgebrand, niettemin toch nog tijdig op merkten, daar hun achterspatbord krachtig wit oplichtte in het schijnsel der koplampee De strips, die thans vrijwel overal bij de rij wielhandelaren verkrijgbaar zijn, vormen dan ook ongetwijfeld een belangrijke bijdrage tot de vei ligheid op de weg. Een grote industrie in het zuiden des lands, heeft de A.N.W.B. medegedeeld het plan te hebben met St. Nicolaas het gehele personeel ie verrassen met een „blinkstrip". Dat men het nut van een goede beveiliging van een wielrijder-hij-avond dus méér en méér gaat inzien, wordt hierdoor geïllustreerd. teld een vaste commissie tut B. en W. zal bijstaan in het ïte-finaneiën. Als leden van en benoemd, de heren P. Joeselaar, A. J. M. Kesbeke met als plaatsvervangende Missegliers en P. Tollenaar, commissie is wethouder de heer C. Smies, commies ter [deling financiën. rdt doorverkocht een woon- en kippenhok, hetwelk eer- n de gebr. van Sluis, ter- fin koper in erfpacht wordt n aan Hollebek worden ver- n tuingrond, ten dele voor jaar, ten dele voor een ter- destijds genoemde besluit tot trie-ruimte voor de N. V. iesloten dit gebouw aan de or 10 jaar voor een bedrag met recht van koop voor van advies van de centrale woningtoezicht is een nieuw leenschappelijke regeling tot s dienst ontvangen. B. en antwerp niet te aanvaarden, igedane ervaringen, de zeer nte zou volgens deze nieuwe jaar moeten gaan betalen, it 5 a 8000 gulden zou kos- men bij deze hoge kosten over een districtshoofd kan •c gemeenten wel kunnen agenda-punt nog vrij uit- 'waarbij zowel door de heer door de heren Wondcrgeui. bezwaren naar voren worden eker liet bij deze bezwaren d en controle door de raad f lichaam zwaarder wegen, e zijde, waarvan men aan- dienst circa f 10.000 zou bleken toch wel van oor voor Axel niet aanvaardbaar i overeenkomstig het advies verworpen. er tot het instellen van een jeroepsdronkaards. In meer- te omgeving is een dergelijk het is nu de bedoeling de it te wisselen en op deze uik te bestrijden. kiiiderbijslagverordening voor vastgesteld een kindertoe- •ilengd de tijdelijke ziekte- iet gemeentepersoneel. een nieuwe verordening op gingsrechten. vrdening worden de tarieveo f 3.(vroeger f 2.—) f 4.(vroeger f 3.—) f 4.(vroeger f 3. laakt bezwaar tegen de ver oor het ophalen van huisvuil, de vuilnisauto slechts één- innen de kom éénmaal per met de verhoging kunnen de bewoners huiten de kom idhaafd zou blijven. B. en tegen dit voorstel en aan- and wordt gesteund, wordt olgens ontwerp vastgesteld. U er af. Koker 77 - 41 ct.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1