GOUDLAND "ET VERGETEN UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. BEKENDMAKINGEN. beste krachten hebben gegeven voor het welslagen van dit toneelspel. Dat ook het publiek ingenomen was met de keuze en vertolking van dit stuk bewees het waarderende applaus, dat na elk bedrijf aan de spelers ten deel viel. Na een slorwoord, waarin de voorzitter alle medewerkenden dankte voor hun opofferingen om deze uitvoeringen mogelijk te ^maken, in het bijzonder daarbij een tweetal nieuwelingen in de toneelgroep complimenterend, volgde toen het traditionele verloting, waarna de danslnstigen zich nog een paar uurtjes konden amuseren. Ook de tweede uitvoering van ditzelfde pro gramma, die noodzakelijk is om alle donateurs in de gelegenheid te stellen deze jaarlijkse muziek- en toneelavond te bezoeken en welke Donderdag plaats vond gaf evenals Dinsdagavond een bijna tot op de laatste plaats gevulde zaal te zien. Deze tweede avond verliep eveneens naar ieders tevredenheid, zodat de hele vriendenschaar van „Concordia" weer kan terugzien op een paar uren van genoegelijke ontspanning, terwijl .de harmonie-vereniging zelf voldaan kan en zal zijn over deze weer uitnemend geslaagde jaarlijkse kunstavond. olledigheidshalve dienen wij dan nog te melden dat de voorzitter de vele Axelse neringdoenden die gezorgd hadden voor een reusachtige hoeveelheid prijzen voor de verloting en de fa. B. H. Pot voor het in bruikleen alstaan van het "benodigde meubilair, een speciaal woord van dank bracht voor hun medewerking. NIEUWE WIELER- EN SUPPORTERSCLUB OPGERICHT. In een speciaal daartoe belegde, drukbezochte openbare vergadering van bestuur, leden en do nateurs van de Supportersvereniging „Steunt onze sport" (S.V. S.O.S.), benevens enige belangstellen den werd Woensdagavond in het clublokaal café „De Sport" definitief besloten tot oprichting van een nieuwe Wieier- en Supportersclub, daar alle tot hiertoe aangewende pogingen om samen te gaan met de bestaande W.S.C. Axel, door de wei gerende houding van de laatstgenoemde vereniging schipbreuk hadden geleden. Teneinde de meningen van de leden van de S.V. S.O.S. te polsen over een eventuele oprichting van een Wieier- en Bzn»- portersclub was hierover op Vrijdag 16 November door het bestuur ai een informatieve bespreking gehouden met de leden, waaruit ook de wei* naar voren kwam om zo'n club op te richten. Daar de voorzitter, de heer Jos. Lippens, wegens zijn werkzaamheden verhinderd was en ook de vice- voorzitter, de heer Ch. Tieleman, vanwege ziekte niet aanwezig kon zijn, werd de vergadering geleid door de 2e secretaris van de Supporters vereniging S.O.S., de heer C. Molier. Deze zette na een welkomstwoord tot de aan wezigen, de stand van zaken, zoals die was ont staan door de houding van de W.S.C. Axel nog eens nader uiteen en liet aan de hand van de hier over gevoerde correspondentie de vergadering over duidelijk horen, dat een fusie tussen de twee ver enigingen door de W.S.C. Axel werd afgewezen. Rekening houdend met de wens van vele leden en ook om in het belang van onze enige plaatselijke renner en de Axelse wielersport tot grotere acti viteit te komen had het bestuur gemeend met het plan voor de dag te moeten komen om dan niet lanler een afwachtende houding aan te nemen maar de bestaande Supportersvereniging „Steunt onze sport" om te vormen tot een Wieier- en Supportersclub. Een en ander hebben wij reeds in ons verslag van de vergadering van 16 X- vember gemeld, terwijl ook door middel van een ingezonden stuk in ons vorig nummer hieraan bekendheid was gegeven. Bij de hierna gehouden stemming over het al of niet oprichten van een nieuwe W.S.C., naast de bestaande, gaven alle aanwezigen te kennen vóór oprichting van zo'n club te zijn. De heer Molier deelde mede dat de W.S.C. Axel van dit door de vergadering genomen besluit op de hoogte zal worden gebracht, zodat die ver eniging, zo zij dit mocht wensen, dan nog een kans zal worden geboden om een verzoek tot samen werking inet de nieuwe W.S.C. in te dienen. Door de genomen beslissing trad het bestuur van de S.V. S.O.S. en bloc af, zodat de ver gadering in een vrije verkiezing een nieuw be stuur moest kiezen. Dit werd door de uitslag der stemmingen als volgt samengesteld. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren Jos. Lippens, H. Dielemen en Ch. Tieleman, terwijl1 als overige bestuursleden werden gekozen de heren E. Breepoel, P. Groothacrt, A. de Maayer, Ch. Molier, J. de Rijke en W. Verhelst. Bij de rondvraag werd o.m. besloten om hel bedrag der contributie en donatie te laten zoals dit is, terwijl in een volgende vergadering een naam voor de nieuwe vereniging zal worden ge kozen. Op enige vragen en wensen, die ten doel hadden om gedurende de wintermaanden, waarin de wielersport op de weg stil ligt, op verschil lende manieren toch deze sport te propageren in het gesloten seizoen, werd door de heer Molier medegedeeld, dat deze ideeën da volste belangstel ling hadden van het bestuur en nagegaan zal wol- den in hoeverre deze uitvoerbaar zijn. Verder drong een der aanwezigen er op aan om ernstig te proberen het volgend seizoen drie kcersen te laten verrijden in Axel. Het bleek dat het bestuur hetzelfde plan ook reeds in het hoofd had en al haar krachten zal aanwenden om het inderdaad zover te brengen. Aan het eind van de vergadering nam de heer Molier nogmaals het woord en dankte de aan wezigen voor hun belangstelling en medewerking waardoor deze vergadering zeer vlot en in een goede harmonie was verlopen. Spr. deed nog een beroep op de aanwezigen om hun beste krachten aan te wenden voor de opbouw van de nu reeds uit meer dan 130 leden bestaande vereniging op dat zij nog verder moge groeien en sterker worden om zodoende in samenwerking met het Axelse publiek onze gemeente te maken tot een plaats die in het wielersportgebeuren in onze streek een belangrijke plaats zal innemen. Hierna sloot de heer Molier de vergadering met een opwekking aan alle Axelse wielersportvrienden om onze plaatselijke renner-favoriet Rinus Ver- helst te helpen zijn wielercarrière succesvol voort te zetten, waartoe hij getuige zijn fraaie pres- tatie's in zijn korte wielerloopbaan volkomen in staat moet worden geacht. NIEUWE INDUSTRIE GROEIT. Al geruime tijd is in onze gemeente gevestigd het „Bastvezelbedrijf Sentanen-Lor". Tot dusverr- hceft men in de gebouwen van de voormalige gas fabriek zich hoofdzakelijk bezig gehouden met het uitwerken van plannen en proefnemingen, zonder dat evenwel voor de buitenwereld veel resultaten zichtbaar waren. Enige tijd geleden is evenwel een definitieve beslissing over de uitbreiding en de te vervaar digen producten gevallen, zodat thans met volle kracht gewerkt wordt om de plannen zo spoedig mogelijk te realiseren. De bouw van een fabriekshal naast de gas fabriek zal hiervoor noodzakelijk zijn en men hoopt, wanneer alles volgens plan verloopt, vol gend jaar reeds zover te zijn, dat in dit nieuwe bedrijf het vlas van eigen bodem zal kunnen wor den verwerkt tot garens. Tevens zullen dan weer een flink aantal gezinnen uit onze gemeente werk kunnen vinden in deze industrie. DE JAARLIJKSE UITVOERINGEN VAN DE HARMONIE „CONCORDIA". De talrijke donateurs van onze oudste plaatselijke harmonie, welk aantal nog steeds een der grootste vormt ten opzichte van andere Axelse verenigin gen, konden deze week in „Het Centrum" weer de gebruikelijke uitvoeringen bijwonen, welke „Con cordia" haar leden en donateurs telkenjare biedt. Ofschoon de harmonie dus over een groot aan tal donateurs beschikt, is het toch wel jammer te moeten opmerken, dat het aantal werkende leden van de harmonie langzaam aan kleiner wordt. Dit probleem werd Dinsdagavond ook door de voorzitter, de heer J. Blok, in het openingswoord aangesneden en spr. deed een beroep op Axel's jeugd, om indien zij ernstig willen proberen de muziek te beoefenen, niet achter te blijven, doch door hun toetreding de gelederen van de har monie te helpen versterken. Verder deelde de voorzitter mede, dat om aan desbetreffende wensen tegemoet te komen thans een toneelstuk van een ernstiger genre op de plan ken gebracht zou worden en spr. besloot zijn ope ningsspeech met een duidelijke uiteenzetting van het verloop van het programma en allen een ge noegelijke avond toe te wensen. Hierna begon het muzikale programma van de harmonie, onder leiding van de directeur de heer A. J. Schieman. Dit bestond, benevens een paar pittige marsen uit een drietal populaire nummers n.l. Tyroler Landler, Gebed voor de Vrede en de 2e Slrauss-Walsen-potpourri Na de uitvoering van elk nummer werden de muzikanten met een har telijk applaus beloond. Nadat al enige malen door „Concordia's Toneel- ensemble" kluchtige stukken werden gebracht, was nu de keus gevallen op het toneelspel „Werp geen steen", een stuk in 3 bedrijven van de auteur Maarten van Vught. Hoewel de rollen en ook de toneel-aankleding geen al te grote moeilijkheden opleverden was het toch een onderhoudende geschiedenis die zich op het landgoed van baron van Weerdenburg afspeelde. Door een goed contrasterende karaktertekening van de bewoners, waarvan vooral de norse en onge voelige heer des huizes met al zijn huisgenoten, familie en personeel herhaaldelijk overhoop lag, wat o.m. aanleiding gaf tot pijnlijke situaties, vooral voor de inwonende huishoudster en haar vader loze zoon, die juist als luitenant-vlieger uit In- die is thuisgekomen en geheel onschuldig door de baron van diefstal werd beticht, ontstond een boeiend geheel. Ook de jongste dochter van de baron, die in een liefdesverhouding stond met deze officier en hem ondanks haar stand en titel in zijn moeilijkste ogenblikken trouw terzijde bleef, had door dit verdedigen van en vechten voor haar geliefde, heel wat te verduren van haar hooa- hartige vader en oudste zuster. Maar ook hier kwam er na talrijke scènes toch ook weer een happy end, daar dank zij de mede werking van de verloofde van de oudste dochter en ook door de bemoeiingen van een vroegere vriend van de baron (welke de vader bleek te zijn van de luitenant-vlieger) kwam alles tenslotte in het rechte spoor. Voor het amateurs-toneel is met dit stuk een gelukkige keuze gedaan, daar het niet al te hoge eisen stelde, maar juist toch ook weer van een zodanig gehalte was, dat het voor goede krachten de gelegenheid bood te laten zien, of ze de kunst van acteren verstaan En de goede krachten van „Concordia's Toneel- ensemble" hebben onder regie van de heer J. A. de Smidt laten zien, dat ze deze kunst machtig zijn, terwijl ook de minder geroutineerden hun <or H. W. VAN B R A K E L 62) „Dat zou mij tenminste kunnen helpen bij het nemen van een beslissing," zei ze. „U voelt de moeilijkheden, waarvoor ik zit, kapitein. Ik sta alleen op de wereld, zonder inkomsten, zonder enig houvast wat de toekomst betreft. Feitelijk ben ik op genade of ongenade aan U overgeleverd. Ik ken U niet, weet nog minder waar U heengaat en wat U met mij voor hebt indien ik eens zou mogen besluiten Uw „gast" te blijven voor, ja voor hoe lang „Mijn naam is Van der Decken. Deze naam zal je weinig of niets zeggen, Lucienne. Och, „what I's in a name." Laat ik je echter alvast dit mogen zeggen. Ik ben op weg naar een landstreek, ge legen in tropisch gebied, waar mij bepaalde werk zaamheden wachten, werkzaamheden van techni sche aard. In dat gebied kan ik vrouwelijke hulp heel goed gebruiken, b.v. op huishoudelijk gebied, zowel als op het gebied van ziekenverpleging in dien dit laatste een3 nodig mocht zijn. Dit ter geruststelling. Ik heb je leren kennen, als een ondernemende en zeer dappere jonge vrouw. Ik hou van mensen, die uit zulk hout gesneden zijn. Dat soort mensen kan ik gebruiken en tij kunnen bij mij een rijke toekomst tegemoet gaan. Maar daar komt mijn andere gast al aan.' Er klonken een paar korte tikjes op de deur. „Entrez 1" Edouard Vernier kwam binnen, niet weinig ver wonderd, toen hij zag wie zich bij de kapitein in het vertrek bevond. „Dat heb je snel gedaan, mijn jongen." Met een goedkeurende blik monsterde de gezagfoerder de ingenieur, die, evenals de Fran^aise in een schoon poloshirt en flanellen tennispantalon voor hem stond. „Het doet mij veel genoegen, je aan madcmoisele Delarne voor te stellen. Lucienne, dit is nu in genieur Edouard Vernier, over wie ik je zo even gesproken heb. Neem plaats, Edouard." Gevolg gevend aan het verzoek, zette de jonge man zich in de derde zetel, zichtbaar gefascineerd door de charmante verschijning in de fauteuil naast hem. „Het is een merkwaardig feit, dat ik hier twee gasten heb zitten, die beiden uit zee zijn opge vist, begon de gezagvoerder op geamuseerde toon. En die uniformiteit in omstandigheden, zet zich zelfs voort in de kleding. Jullie zouden warempel voor een tweeling kunnen doorgaan." „Dan mag ik mijn tweelingzuster hierbij we! van harte gelukwensen met haar redding en mijn grote bewondering uitspreken, voor haar koene spreng uit dat vliegtuig. U bent waarlijk aan een afgrijselijk gevaar ontsnapt, mademoiselle Delarne". „Och, laten wij daarover maar niet meer spréken, mijnheer Vernier. Ik ben er dankbaar voor, dat men mij hier liefdevol aan boord heeft opge nomen. Het had alles zo heel anders met mij kunnen aflopen." Een zachte blos overdekte haar Wangen en in haar ogen kwam een gloedvolle uit drukking, toen haar blik die van de kapitein ontmoette. Een gevoel van schaamte vlijmde opeens door Edouard heen. De woorden van Lucienne herin nerden hem er aan, dat nog geen woord van dank over zijn lippen gekomen was sinds zijn redding uit de razende golven van de Atlantische Oceaan Practisch dagelijks had hij de gezag voerder gesproken, veel gediscusieerd over tal van onderwerpen en zijn aanvankelijke ergernis, over zijn detentie aan boord, duidelijk doen blijken. Doch dat deze zelfde man hem van een wisse dood had gered, hem liefdevol had opgenomen in zijn kleine wereld, hem bovendien een rijke toe komst in het vooruitzicht stelde, indien hij slechts in zijn dienst wilde overgaan, dat alles drong eerst thans goed tot hem door. De jonge vrouw had, zonder het te weten, hem op zijn grove ondank baarheid en lompe tekortkoming gewezen. Edouard wist met zijn figuur geen raad. Het was, of een stem in zijn binnenste hem toevoegde: „die zit." Hij had het gevoel, als stond hij in brand en wenste wel, dat hij nog in de machine kamer zat, veilig verscholen achter een der zware motoren, waar de ogen van de gezagvoerder, die hij met een stil verwijt op zich gevestigd voelde, TOCH NOG JAARMARKT V Door een misverstand zijn wij met het bericht in ons vorig nummer, waarin vermeld werd det de jaarmarkt alhier was uitgesteld, wel wat voor barig geweest. De situatie is n.l. zo, dat het organiserend co mité toch Donderdag 13 December als definitieve datum wil aanhouden, maar eerst nog even de ontwikkeling van de thans heersende rundvee ziekte in ogenschouw wil nemen. Tc zijner tijd zal dan worden bekend gemaakt of de toestand van dien aard is, dat deze datum kan worden gehandhaafd. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar z.g.a.n. kinderhandschoenen, Kazerne Kon. Marechaussee, De Ruijterstraat 17. GEMEENTERAADSZITTING. Dinsdagavond zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeen komen, voor het afhandelen van een lijvige agenda waarop verschillende belangrijke punten voorkomen. ZENDINGSFILM. Deze week werd in de Chr. Bewaarschool alhier een zendingsfilma\ond belegd door de Zendings commissie van de Ned. Herv. Kerk. Na opening van de avond door ds. P. J. Pen- nings werden een tweetal films vertoond van het zendingsbureau te Oegstgeest, n.l. de film „Indo nesië werkt" en de film „Gaat uit in de wereld". Verder sprak op deze avond nog ds. ten Haaft uit Hoek over „De mogelijkheden en moeilijk heden van het zendingswerk", een onderwerp, waarover deze spreker die zelf zendingspredikant op Nieuw-Guinea is geweest zeker wel terzake deskundig geacht kon worden. Er was een flinke belangstelling voo deze avond. ONGEVAL. Toen de 60 -jarige commissionnair C. de P., wo nende aan de Oude weg alhier hedennamiddag on geveer 5 uur per bromfiets huiswaarts keerde, kwam hij waarschijnlijk door de glibberigheid van de weg te vallen. Daar de man een hevig bloe dende hoofdwonde bekwam, oordeelden voorbij gangers het nodig een dokter te ontbieden, die hem verbond en naar huis vervoerde. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 December 1951. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Weleerw. Heer C. G. Heijboer, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop). Geref. Kerk: 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. B. A. Knoppers, van Amsterdam. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat op DONDERDAG 6 December a.s., des namiddags te 2.30 uur in het gymnastiek lokaal der Openbare Lagere School, alhier, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloze in enting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouw boekje mede te brengen. Axel, 30 November 1951. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, de Burgemeester, Maris. Van Oeveren. hem niet konden bereiken. Hoe langer hij er over nadacht, hoe meer hij tot de overtuiging kwam, dat hij eindelijk toch eens iets zeggen moest. Ten slotte hief hij het hoofd op. Het was, alsof een loden last hem van de schouders was genomen. Hij stond op uit zijn stoel, deed een stap in de richting van de gezagvoerder en stak hem zijn hand toe „Kapitein I Het heeft lang geduurd, doch ik geloof mijn dankbaarheid jegens U niet beter te kunnen bewijzen, dan door te verklaren, dat ik volkomen bereid ben accoord te gaan met Uw voorstel en gaarne bij U in dienst treden zal. Ik heb vanzelfsprekend rijpelijk over alles nage dacht. De mij in het vooruitzicht gestelde werk zaamheden trekken mij ten zeerste aan. U kunt op mij rekenen „Bravo, Edouard I" De hand van kapitein van der Decken sloot zich vast om de zijne. „Het gezonde verstand heeft gezegevierd. Welnu, je zult er geen spijt van hebben, mijn jongen. Daar sta ik je met mijn leven borg voor." Met grote ogen, waarin de verwondering dui delijk te lezen was, sloeg de lieve Parisienne dit ongewone gesprek gade, iets wat de gezagvoerder niet ontging. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2