AXELSCHE Herleving van feet concentratie-kamp „Met raad en daad" 'n VORSTELIJKE DRONK ORANJEBOOM BOK! n Verras Moeder ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere -eg nxdiM oMihrd 66e JAAJWWrirTMOlSSHO TIU VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 1'2 Postbus 16 Tol 5ó§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM J 3 A /lao/iiflao/Tiu jmhujhaai aa Awoufun ia Als 't knaagt ln Uw lc' Uw gewrichten alleen ^;,K(I ,b maar pijnlijk bewegen - en venijnige scheuten door Uw 5ldolq "a leden schieten i9ttixiooz Frankering bij Abonnement Axel. abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal- abonnemem Axel binnen de kom ii Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê II. Buitenland II. - .Isqemuoi lib fiB/ 15l0q8 nf ia nrHo Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden 'AF 20 ingezonden cent per m.m. sJitisetaafq, looig enjilanob stijiilaf 9 Cl Istnss Jhv .nnonnml r ar otdoixqo rijt tmiov ni 109W sxïb iiobnoj ,rng n'fo»,/jftl n-jannaovliu iJiHadiuviiig ab 'in in nul) mi lulul Wie kennisneemt van heA ontwerp van de „Wet buitengewone bevoegdheden openbaar gezag", hij verontrust zich over het in dit ontwerp tot uiting komend verschijnsel dat de democratie zich wi! handhaven met de middelen der dictatuur. Gaat zij daaraan niet te gronde Wat is dc democratie anders dan een lege huls, wanneer onder bijzondere omstandigheden aan de burger, zonder dat gebleken is, dat hij zich aan de staatsorde heelt vergrepen, zijn vrijheid kan worden ont nemen V Torli ligt hij dc regering de bedoeling voor, deze bedreiging van een der grondbeginselen van de rechtsstaat, vast te leggen in de vet. Wat is liet geval Wij kennen de „staat van beleg Daarin wordt de afweer van ernstige be dreigingen van het staatsbestel toevertrouwd aan het militair gezag. Maar dit militair gezag beeft blijkbaar ook in de ogen der regering, als orde- brengende factor door zijn optreden na de be vrijding zijn reputatie verspeeld. De handhaving van de openbare orde en rust of veiligheid, wil men daarom overbrengen naar de burgerlijke in stantie, waarnaast echter de staat van beieg gc- handhaafl blijfl. Er is derhalve de figuur ge schapen van een „toestand van verhoogde waak zaamheid." Deze toestand wordt, op voordracht van dc minister-president vastgesteld door de Kroon Hierin ligt op zichzelf geen aantasting der bur gerlijke vrijheden. Maar artikel 24 van het wets ontwerp, dat wij hierboven in herinnering brachten geeft aan de minister van Binnenlandse Zaken en in bijzondere gevallen aan de Commissarissen der Koningin de bevoegdheid iedere persoon ten aan zien van wie ernstig vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde, rust of veiligheid in gevaar zal brengen, te doen interneren. Aanvankelijk was een zodanig gegrepene vrij wel weerloos overgeleverd aan de willekeur der autoriteit, die hem had opgesloten, want over het door hem ingediende bezwaarschrift had dezelfde mi nister te beslissen, aan wie hij zijn vrijheidsver- lies te wijten had. Op aandrang van de Kamer is, in het gewijzigd regeringsontwerp een speciale commissie genoemd 0111 over de bezwaarschriften te beslissen en is bepaald, hetgeen in het eerste ontwerp pntbrak, dat de bezwaarde wordt gehoord. Deze verbetering in dc rechtspositie van de ver dachte verhindert echter niet, dat mensen, die zich niet aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt, maar ten aanzien van wie slechts een vermoeden bestaat dat zij de openbare rust of veiligheid in gevaar brengen, in hun vrij heid werden aangetast. Erger nog de mogelijk heid wordt geschapen hun het beheer van hun vermogen te ontnemen, waardoor zij ook financieel machteloos worden. Wanneer men dc waarborgen bestudeert, waar mee de vrijheidsontneming van de verdachte aan zelfs het ernstigste misdrijf wordt omringd en de duidelijke strekking van het wetboek van straf vordering, deze vrijheidsontneming te doen die nen om hem voor de rechterlijke macht te brengen, die aan zijn proces voortgang geeft en men ver gelijkt de positie waarin de geïnterneerde wegens de mogelijkheid van verstoring der openbare rust zich bevindt, dan wordt men getroffen door een teisterende rechtsongelijkheid en onbillijkheid. Bij dc politick-vcrdachte een onbeperkte vrijheidsbe neming, die slechts door de vervolgende macht (onafhankelijk van een procedure) kan worden op geheven, of wel door de beslissing van een niet als de rechterlijke macht onafhankelijke commissie waarvan inen zal moeten afwachten hoe snel of hoe traag zij werkt. Indien het tegen hem ge richte vermoeden onjuist blijkt, dan zit een on schuldige zonder grond in gevangenis of concen tratie-kamp. Wij stellen de vraag, of ons wetboek van straf recht in zijn titels over de misdrijven tegen de veiligheid van de staat en in die over de mis drijven tegen de openbare orde, geen voldoende houvast biedt om staatsvijandige elementen te weren. Past men het gewone wetboek van strafrecht toe, dan onthoudt men aan de op vermoedens geker kerde tenminste niet de waarborgen, welke de strafwet aan de hoef verleent: dat zijn zaak in handen komt van een betrouwbare rechterlijke macht Wij hebben met onze bijzondere rechts pleging nu niet zulke bevredigende ervaringen op gedaan dat wij behoefte gevoelen aan een da capo. Het grote gevaar in deze behandeling van men sen tegen wie vermoedens bestaan van oproerige gezindheid is hierin gelegen, dat die vermoedens meestal berusten op geheime gegevens en dat het in de praetijk gebleken is hoe zulke gegevens huu bron kunnen vinden in de neiging van sommigen om anderen om persoonlijke redenen onschadelijk te maken. De vervolging van politiek-verdachten geschiedt, tijdens de periode van „verhoogde waak zaamheid buiten elke openbare controle. Wij kennen de tegenwerping. De heren van de vijfde colonne zijn óók geen lieve jongens en hun geheime actie is sluw, vernietigend en overrom pelend. Maar geeft dit aan een democratie die zichzelvc eerbiedigt het recht, zonder voldoende waarborgen voor hun verdediging, willekeurig land genoten in de kerker te werpen Deze wet is geen tijdelijke noodwet, maar wordt ais een duurzame regeling in onze wetgeving be lichaamd. Zij geldt niet alleen vandaag, zij geldt morgen en overmorgen Zij zal gebruikt kunnen worden, niet hij de tegenwoordige, maar ook hij toekomstige politieke groeperingen. Men herinnert zich, hoe Hitier aan de macht is gekomen, met ge bruikmaking van de wetten van Weimar. W ij hebben, tot welke staatsgezinde politieke richting wij behoren, in de tact en het beleid van onze huidige regering vertrouwen. Zij zal die eigenschappen aanwenden, ook bij het han teren van deze wet. Maar het heeft ons verwon derd, dat deze regering, welke uit zuivere demo craten is samengesteld, bij het opstellen van dit wetsontwerp in de ban is gekomen van de gedachte ener vrijheidsbeperking, die blijkbaar, ondanks de overwinning van het fascisme in de geest is blijven liggen van deze tijd. Gezaghebbende juristen en pers-organen hebben nu gewaarschuwd. Aan rege ring en parlement wordt de wijsheid toegebeden het wetsontwerp terug te nemen, althans in de verm waarin het zich thans aan ons voordoet. Dr. P. H. Ritter. II. M. S. Is het Orkest Zonder Naam hetzelfde als de Bietenhouwers en hebben deze orkesten de zelfde dirigent Antwoord Het zijn dezelfde orkesten onder de zelfde leiding. Ger de Hoos is de dirigent i an. Is het inderdaad waar, dat ik als gemeente ambtenaar geen correspondentschap inag waarne men voor verschillende kranten en het A.N.P. Antwoord Hierop is zonder meer geen defi nitief antwoord te geven. Van geval tot geval wordt dit bepaald door burgemeester en wethouders, naar welk college wij u voor nadere inlichtingen verwijzen. C. van II. 1. Maakt het voor de successierechten verschil of de erflater eigen of aangetrouwd is 2. Is er een grens waar beneden geen successie rechten verschuldigd zijn 3.Zo ja, waar legt deze grens en wordt bij het overschrijden van die grens successie geheven van net gehele bedrag of blijft het gedeelte heneden die grens vrij 4. Zo die vrije grens bestaat en er zijn tneedere erfgenamen, slaat dit dan op de totale nalatenschap, of op dat gedeelte dat ieder erft Antwoord 1. Het maakt geen verschil hij het bepalen van de successierechten of de erflater aan getrouwd of eigen is. 2. Inderdaad is er een grens waar heneden geen rechten verschuldigd zijn. Die wordt per geval beoordeeld en is afhankelijk van de graad van bloedverwantschap. Wanneer een kind van ouders erft is f 1003 vrij. In elk geval onafhankelijk van de graad van bloedverwantschap f 100. 3 Neen, bij het overschrijden van die grens blijfl het bedrag dat er beneden ligt geheel vrij. 4. De franchise wordt afgetrokken niet van de gehele nalatenschap, maar van het gedeelte dat ieder erft. P. v. d, M Mijn dochter heeft een Solex, waar op zij de eerste 4 maanden van het jaar niet heeft gereden. Half Juli werd zij bekeurd wegens het ontbreken van een belastingkaart. Enige tijd ge leden moest zij de boete betalen plus de verschul digde belasting van Januari tot en met Juli 1951. Is het billijk dat over een periode waarin de Solex niet werd gebruikt, toch belasting moet be taald worden V Antwoord Ja, dat is in dit geval juist. U wordt geacht te weten dat u voor het berijden van een bromfiets belasting moet betalen. Dit kan per jaar of drie-maandelijks geschieden, zodat u in het laatste geval dus per 1 Juli van een nieuw jaar moest voorzien zijn. U begaf zich ech ter zonder kaart op weg en dat is nu eenmaal niet toegestaan. Eveneens zult u niet kunnen aan tonen, dat de fiets dc eerste 4 maanden niet werd gebruikt. In dit geval moet u over de twaalf af gelopen maanden belasting betalen of zoveel min der als de fiets later werd gekocht. Abonné. Op welke datum vindt de uitkering plaats van gelden, geplaatst op het groothoek 1946 en op welke wijze wordt zulks aan de beleggers bekend gemaakt 'i 2 Indien de hoofdbewoner-huur der de woning gaat verlaten, is het dan geoor loofd dat de eigenaar van de woning deze gaat ver huren aan de onderhuurder welke thans een ge deelte van het huis bewoont, zodat dus deze de hoofdbewoner wordt Heeft dc woningcommissio zich nog met het geval te bemoeien Antwoord Het beste kunt u hiervoor infor meren Hij het agentschap van het Ministerie van Financiën, afd. Groothoek 1946 te Amsterdam, Herengracht 344. 2. In alle geval bepaalt het plaatselijk huisvestingsbureau wie de nieuwe be woner wordt Wordt het huis eigenmachtig be trokken, dan kan men er dus weer uitgezet worden. I'. v. d. M Kunt u mij de adressen verschaffen van alle Nederlandse scheepvaartmaatschappijen V Antwoord Dat zou een lange lijst worden. W ij laten hieronder enkele van de grootste volgen. Overige adressen vindt u in de telefoongids, ter wijl u ook inlichtingen kunt krijgen aan het kan toorgebouw Het Scheepvaarthuis N.V., Prins Hen drikkade 10!) Amsterdam-C. Aldaar zijn ook ge vestigd de Kon. Ned. Stoomvaart Mij. en de Stoom vaartmij. Nederland. Voorts te Rotterdam de Holland-Amci ikalijn, Wilhelminakade 85 en de Kon. Rotterdamse Lloyd, Veerhaven 7. N. N. Wat betekent „multiple scelerose" en hoe cnistaai deze ziekte Antwoord Dit is een ziekte waarbij zich in het centraal zenuwstelsel (hersenen en ruggemerg) een aantal plekken bevinden (degeneratieve processen) waar liet oorspronkelijk zenuwweefsel is verloren gegaan. Men veronderstelt dat dit ziektebeeld moet worden beschouwd als een rusttoestand van ont stekingen die eerder hebben plaats gehad. Het ont- staansmeehanisme is overigens nog lang niet op gehelderd. Weetgraag. Kunt u mij een middel aan de hand doen tegen haaruitval. Ik hen pas 20 jaar en als ik mijn haar kam zitten er veel haren in dekam. Ook is het zeer dun. Antwoord Het is de vraag of een dergelijke vroegtijdige kaalheid met de gewone middeltjes te verbeteren is. De enige die u bij een dergelijk ernstig geval misschien kan helpen is de huidarts. Ook als deze er alleen maar in zou slagen het voortschrijden van het euvel te stuiten, dan zou de vraagsteller zieli waarschijnlijk al gelukkig moe ten prijzen. C. P. L. J. Kunt u mij een adres geven voor mijn houd V Wij moeten hem weg doen omdat wij te weinig ruimte hebben. 2.Kunt u mij zegg»* hoe het boek precies heel, dat uitgegeven is door een vrouwelijk arts en dat gaat over de zwanger schap van de vrouw Antwoord 1. In dergelijke gevallen kunt u het beste een advertentie plaatsen. Eventueel brengt u de kosten hiervan aan de koper in rekening. 2. Wendt u zich tot een boekhandelaar, die u wellicht nader zal kunnen inlichten. Lezer. Hoe kunnen ballpointvlekken worden ver wijderd uit een pluche tafelkleed Antwoord U kunt wat terpentine (niet terpen tijn) toevoegen aan een kommetje aceton en er de bewuste vlek gedurende enige uren in laten weken. Dit kan wel vier uren of langer duren Is de vlek lichtblauw geworden, dan wast u hem '.ml "nllnm eub siitorinad 9b iioodielO -lx 11 .HMnsmqo iistaom 91 9311 BS dan is 't meer dan tijd om Kruschen Saltsr:te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pij nen gingen U daarin voor. E11 met wonderbaarlijk ge\olg. Toch is Kruschen geen tovermiddel, 't Is alleen maar de natuurlijke stimulerende werking van Krusrhens zes minerale zouten op Uw bloed- zuiv erende organen, die deze verlichting teweeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur dat keert gelijk een blad aan een boom, als dit pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. (Ingezonden mededeling) HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 November 1.603.158 tegen 1.590.555 op 1 October. Op 1 October waren er 478.201 aangeslotenen op het Kijksradiodistrihutienet tegen 477.500 op 1 September. HI MIDDENSTANDS-EXAMENS 1952. Het schriftelijk gedeelte van het 18e examen voor het Middenstandsdiploma Algemene Handels kennis is bepaald op 4 en 5 Juni 1952. Het mondelinge gedeelte valt tussen 21 Juli en 9 Augustus. De inschrijving voor het examen sluit op 19 Januari a.s. Inschrijvingsformulieren met de exainenvoorwaar- den, die per briefkaart moeten worden aangevraagd zijn verkrijgbaar hij het bureau Stichting Midden standsexamens, Laan tan Meerdervoort 96a te 's-Gravenhage. DE TOTAAL-OPBRENGST VAN DE „HAAK-IN" ACTIE. Ruim drie millioen. In het internationaal Cultureel Centrum te Am sterdam heeft de voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, bij notariële acte het totaal-bedrag van de „Haak-in" actie overgedragen aan de voor zitter van het Koningin Wilhelminafonds, mr. A J. d'Ally, burgemeester van Amsterdam. Notaris K. Apma las de acte voor, waarin ver meld wordt, dat de totaal-opbrengst van deze actie is geworden f 3.016.306,83. In de acte wordt gememoreerd, dat op 24 Mei 1951 in het Concertgebouw te Amsterdam reeds een bedrag was overhandigd van f 2.626.589,91. Mr. d'Allv deelde mede, dat eigenlijk nog niet hel eindbedrag is bereikt, want er zal te Amster dam nog een veiling worden gehouden van goe deren die op de bazar zijn binnengebracht en waar van de opbrengst eveneens ten goede zal komen van het Koningin Wilhelminafonds. uit met ammoniak. De vlek zal practiseh geheel verdwijnen. Voor jute kan hetzelfde recept gelden. N. N. Kan na overlijden van de vrouw of de man uit een kinderloos huwelijk de familie van hem of haar nog op enig goed aanspraak maken V Antwnurd Dit is slechts mogelijk bij een tes tamentaire beschikking. Anni. Kunt u mij inlichten of door de prijs- beheersing maaklonen zijn vastgesteld voor het maken van kleding door een coupeusu. Antwoord Deze prijzen zijn inmiddels reeds v rijgegeven. Lezti. Is er in Nederland een fabriek die kop lampen voor auto's fabriceert, zo ja, kunt u mij dan een adres opgeven Antwoord Voor zover ons bekend worden in ons land geen koplampen voor auto's gemaakt. J. H. I11 Port-Said is een bedrijf gevestigd van de firma Simon Aartz. Kunt u mij vertellen welk een bedrijf dit is Antwoord Dit is een sigarettenfabriek. en Meisjes op St. Nicolaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. mm

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1