AXELSCHE m COURANT 'uzé Herleving van het concentratie-kamn Met raad en daad" Moeder NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere ZEEUWSCH-VLAANDEREN Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR Woensdag en Zaterdag Adres Kedactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus i6 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK van VESSEM J 3 AA /imo/iihuo/tiu fin., ai V SPORTNIEUWS. Als 't knaagt In Uw ,B' Uw gewrichten alleen M*,,',,. „fi, maar pijnlijk bewegen «f Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 Abonnements prijs: Losse nummert' Kwartaal abonnement Axel binnen de kom ii Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê II. Buitenland 11. - n,dcM n-.tdund ote-nt 6ge JA#XPM^rW*O10XHO TIU .l9qst'>9nol lib nar ntieDrlis Advertentie prljt 7 cent per m.m. Ingezonden AtfOMfl/.H ia cent per m.m. sdjflsetaa q, III HI ll'.'lJ UèDUIJflAAl AU eiustaiiob sJiixlat 9Ü letnaa dlaw ,91110171101) otrfaisqo 119! Innoi 99W ssab nobnoil (nig l&Q^iftl 11937111907 till 9jliit9diuili9a 'jfl lichaamd. Zij geldt niet alleen vandaag, zij geldt morgen en overmorgen Zij zal gebruikt kunnen worden, niet bij de tegenwoordige, maar ook bij toekomstige politieke groeperingen. Men herinnert 7-inh hnn Wji la rière opbouwt, gaat het geluk verloren doordat zijn vrouw blind wordt. Hij verwaarloost haar en komt soms dagenlang niet thuis. Na jaren komt plotseling de man die zij af gewezen heeft op bezoek en aangezien haar man weer al dagen van huis is, zoekt zij steun bij hem Zij is blind en kan dan ook niet aan zijn have loze kleding zien, dat hij in het leven mislukt is en het lijkt of hij haar zal terugwinnen. Maar haar man keert ter elfder ure terug en in een be wogen scène herwint hij de liefde van zijn vrouw en gaat de minnaar armer dan ooit heen, onbewust van het feit dat hij door zijn komst voor het echtpaar een toekomst heeft geopend, waarvan bei den dachten dat deze lang verloren was. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zakmesje, Bureau van dit blad. PREDIKBEURTEN. Donderdag 29 November 1951 (Dankdag). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur Ds. C. Stam, van Goes; 3 uur Ds. D. J. Couvee. Geref. Gcnuente. 10 uur en 2.30 uur Ds J. v. d Berg, van Utrecht. NIEUWE STROP VOOR DE BOTER- SMOKKELAARST Het is nog slechts kort geleden dat de douane ambtenaren uit onze streek glorieus rondreden in de zware pantserauto, die zij in de Beoostenblij- polder hadden veroverd, nu wij weer al een nieuwe grote buit kunnen vermelden. Eind vorige week is alweer een ander boter- smokkelcomplot ontmaskerd, waarbij niet minder dan 12.000 kg. boter betrokken was, met een to tale waarde dus van circa f 50.000. Bij een onderzoek door de ambulante dienst uit Sluiskil in samenwerking met de douane uit Zuid- dorpe, kwam n.l. vast te staan dat dezelfde Hul- sterse leverancier die drie maal 3000 kg. boter aan de pantserwagen had geleverd, ook al twaal maal 1000 kg. boter had afgeleverd op een hof stede huiten Terneuzen. Via ren melkslijter uit St. Jansteen deed eën Belg uit Stekene de zaken. Deze stelde zich in verbinding met een landbouwer die bietenkoppen had verkocht naar Moerbeke en slaagde er in de ladingen bietenkoppen wel uiterlijk bieten koppen te laten, maar voor de rest dit product voor de koe te vervangen door het waardevolle product van de koe In totaal werden zo twaalf ritjes gemaakt, elk met 1000 kg. boter. Alle betrokkenen legden een volledige beken tenis af. CONTRIBUTIE-VERHOGING „VERENIGING VOOR ZIEKENIIUISVERPLEG1NG IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN." Zaterdag hield deze vereniging te Terneuzen haar jaarvergadering De normale agenda-punten werden vlot en zonder bijzonderheden afgehandeld, doch helaas noodzaakte de financiële staat der 1 er- eniging (inkrimpnig der reserve en een tekort van f 30.000) tot een verhoging van de geldende contributie's. De hiertoe door het bestuur ingediende voor stellen werden door de vergadering met algemene stemmen aangenomen, zodat met ingang van 1 Januari 1952 de volgende contributie's zullen gelden: Klasse A. (alleen ziekenhuisverpleging 3e klasse 25 cent per week per persoon. Klasse B. (ziekenhuis-, specialisten-, foto- en bestralingskosten 3e klasse) 45 cent per persoon per week. Klasse C (als B. doch 2e klasse) 61 cent per persoon per week. In alle klassen wordt een tegemoetkoming ge geven bij sanatoriumverpleging van f 4 per dag, terwijl alleen contributie is verschuldigd voor de gezinsleden boven 18 jaar en twee onder 18 jaar. Verdere gezinsleden zijn vrij. Vergoed worden onbeperkte ziekenhuisverpleging, bijkomende ziekenhuiskosten, vervoerskosten, ope ratie- en specialistcnkosten hij ziekenhuis-opname. de kosten van sanatoriumverpleging tot f 4 per foto- en bestralingskosten en tegemoetkoming in dag, een en ander zoals nader in tarieven en be palingen is omschreven Voetbal. door. Onze plaatselijke Zaterdag-voetballers moes ten zij het met het kleinst mogelijke ver schil de winst aan Zaamslag laten, waardoor laatstgenoemden Terneuzense Boys van de kop van de ranglijst verdrongen, om deze leidende plaats thans zelf in te nemen. De stand in de 2e klasse E van de Zeeuwse Ml "Pllmii eub sinomistf 9b uoodielO ■ynadismqo 119190m 91 1.-lten d00r üw idoiq l.ü T9tlixi007 'tan be tijd om Kruschen Saltso.te iders aan Rheumatische pij voor. E11 met wonderbaarlijk chen geen tovermiddel, 't Is ïrlijke stimulerende werking nerale zouten op Uw bloed- die deze verlichting teweeg h niet mee! Neem Kruschen Uw hele gestel. Uw humeur blad aan een boom, als die en ge U weer vief en fit len. J. II. Bij de Golf van Aden ligt de Straat van Bab-el-Mandeb. Is deze straat bekend om zijn slavenhandel uit vroeger jaren Wordt deze straat ook pad der tranen genoemd Antwoord Bab-el-Mandeb, Poort der Tranen, is de zee-engte tussen de Rode Zee en de Golf van Aden. De U.N.O. is reeds enige jaren bezig een einde te maken aaq de sedert ongeveer 1800 bestaande slavenhandel, die vooral nu nog wot kert in Saoedi-Arabië en Yemen. B. v. d. B. Ku t 11 mij het adres opgeven van iemand in Den Haag, die opleidt voor het diploma Mensendieck. Wal houdt bewegingsleer Cesar' eigenlijk in V Antwoord De enige opleiding voor het Men- :scndieek-diploma is gevestigd te Amsterdam, Joh. Verhulststraat 56. De cursus duurt twee jaar. Mevrouw Cesar was mensendiecklerares en heeft op de principes van Mensendieck een eigen systeem opgebouwd. Dit systeem noemde zij bewegings leer Cesar. V. C. Ik heb twee lederen stoelen op elkaar gezet en tegen het plakken or een zakdoek tussen gelegd. Nu is het randje van de zakdoek op het leer gedrukt en niet te verwijderen. Antwoord Probeert u het eens met slaolie. K. T. Mijn broer is voor de tweede keer ge tróuwd. Uit het eerste huwelijk zijn drie kin deren geboren, uit het tweede geen. Bij het over lijden van hun moeder hebben de kinderen hun erfdeel niet opgeeist. Waarop hebben de kinderen recht wanneer hun vader komt te overlijden? Antwoord De kinderen hebben in ieder geval recht op hun moeders versterfportie, die in casn dus zal bestaan uit een deel van de inboedel op te eisen, Uw broer erfde met de kindoren de nalatenschap, die bestond uit de helft van de gemeenschappelijke inboedel. V aders nalatenschap bestaande uit de helft van de gemeenschappelijke inboedel uit zijn eerste huwelijk plus 1/4 deel van de nalatenschap van de vrouw plus de aanwas valt toe aan de kinderen en de tweede echtgenote. Deze laatste erft hiervan 1/1 deel, het restant komt samen aan de kinderen. Zo ziet u dat de kinderen aanspraak op de boedel kunnen maken. X. Y. Z. wil corresponderen met een Belgisch meisje en vraagt het huidige adres van do wereld- correspondentieclub. Antwoord Dit luidt Postbus 529, Amsterdam D. Als men f 5.12 uitgekeerd krijgt van de ziektewet, hoeveel mag er dan voor de werkgever die het uitbetaalt worden afgetrokken Hoe gaat het als men voor 500/0 is goedgekeurd Antwoord: Naar onze mening behoeft van f5.12 geen loonbelasting te worden betaald. Is men voor 500,0 goedgekeurd en gaat men dan halve dagen werken, dan krijgt men dus de helft van zijn loon en de andere helft van het ziekengeld. G. N. Als ik een stukje grond koop en ik zet daarop een schuur of loods, val ik dan ook in een of andere belasting Antwoord: Als u er niet in gaat wonen, dus als het gebouwde uitsluitend voor bergplaats ge bruikt wordt, behoeft u geen personele belasting te betalen. M. V. S. Ik ga uit werken en betaal dan bo ven de loonbelasting van mijn man nog Inkomsten belasting van hetgeen ik verdien. Is het nu wel juist dat die aanslag op mijn man's naam staat, daar wij niet in gemeenschap van goederen ge huwd zijn. Antwoord Ja, de aanslag wordt naar uw man, als hoofd van de echtvereniging gestuurd. Van het bedrag behoort de gedurende het algelopen jaar betaalde loonbelasting te worden afgetrokken. L. W. H. Een gepensionneerd ambtenaar heeft in een gemeente buiten zijn tegenwoordige woon plaats een gebouwtje gekocht, waarin gevestigd was een kantoor en werkplaats. Het pand komt geheel leeg. Hij heeft het voornemen dit te doen verbouwen voor woonhuis voor zelf bewoning. Is deze ambtenaar verzekerd, dat hem voor zijn nieuwe woonplaats een vestigingsvergunning wordt ver strekt? Is bij weigering beroep mogelijk, zo ja bij wie Antwoord In de eerste plaats heeft u een bouwvergunning nodig. Wendt u zich voor nadere inlichtingen tot het gemeentebestuur. Daarnaast heeft u nog een vestigingsvergunning voor die gemeente nodig. E11 die krijgt u niet alleen om dat u eigenaar van een woning in die gemeente bent. Daarvoor legt men andere maatstaven aan. De beslissing is bij burgemeester en wethouders Beroepi is mogelijk bij Gedeputeerde Staten. W. de B. wordt in 1952 65 jaar en wil voor de uitkering Drees in aanmerking komen. Hoe moet hij dit aanvragen? Hoe groot is het bedrag voor man en vrouw en mag er iets worden bijverdiend? Antwoord Een aanvraag moet u tegen uw ver jaardag indienen ter gemeente-secretarie. Laat u daar voorlichten. Overigens zijn er in de Nood wet Ouderdomsvoorziening weer wijzigingen op komst, zodat het geen zin heeft u verdere be palingen te noemen, die voor volgend jaar wel licht anders gelden. A. P. Kunt u mij iets over studiebeurzen mede delen? Onder welke voorwaarden geven ze n- nanciële steun? 2 Wie zijn de televisie-omroe- pers(sters) Antwoord 1. Studiebeurzen worden o.m. ver leend aan personen, die op een bepaald gebied zeer begaafd zijn, maar hun studie niet zonder financiële steun kunnen voltooien. Soms wordt een studiebeurs verleend om een periode in het buitenland te gaan studeren, of om een bepaald wetenschappelijk onderzoek te verrichten. Het al dus ontvangen bedrag behoeft men, anders dan met een renteloos voorschot, niet terug te be talen. 2. De meeste omroepverenigingen hebben nog geen vaste keuze gedaan. Omroepers(sters) waren tot nu toe Jeanne de Roos, Netty ftosen- feld (AVRO), Evert Garretsen, Joop Allema (VARA) en Miesje Bouwman (KRO). J. 11. Kunt u mij vertellen in wefK jaar het Suez-kanaal werd gegraven en door wie dit ge daan is Antwoord Ferdinand, vicomte de Lesseps (leef de van 1805 tot 1894), voltooide de doorgraving van de landengte van Suez in 1859. Het kanaal zelf is 120 km. lang, de rest van het parcours loopt door de Bitter Meren. Zondag lag de voebalcompetitie geheel stil ten Zaterdag-competitie is thans (Ingezonden mededeling) gevolge van de interland voetbalwedstrijd Neder Zaamslag 10 9 0 1 38 11 18 landBelgië. Ook de Zaterdagmiddag-competitie in Terneuzense Boys 10 8 1 1 38 11 17 onze cingeving ging slechts gedeeltelijk door, maar S. V. D 10 7 0 3 50 24 14 )-LUISTERAARS TELT dit was een gevolg van de door de slechte weers Spui 8 5 0 3 29 12 10 ERLAND omstandigheden onbespeelbaar geworden velden. Driewegen 9 4 1 4 20 29 9 Zo ging in de 2e klasse E van de Zeeuwse Zater Hoek 9 2 1 6 21 37 5 mi radio-ontvangtoestellen in dag-competitie alleen de alhier op het V.V.Z.F.- A. Z. V. V 11 1 1 9 19 46 3 1 November 1.603.158 tegen terrein gespeelde wedstrijd A.Z.V.V.Zaamslag De Beren 9 0 0 9 12 56 0 er. 11 er 478.201 aangeslotenen ibutienet tegen 477.500 op JS-EXAMENS 1952. .•cite van het 18e examen diploma Algemene Handels- 4 en 5 Juni 1952. eltc valt tussen 21 Juli en het examen sluit op 19 en met de examenvoorwaar- moeten worden aangevraagd t bureau Stichting Midden- an Meerdervoort 96a te BRENGST VAN DE N" ACTIE, ie millioen. Cultureel Centrum te Am- ittcr van de N.C.R.V., mr. riële acte het totaal-bedrag overgedragen aan de voor in Wilhelminafonds, mr. ter van Amsterdam. de acte voor, waarin ver- otaal-opbrengst van deze 3.016.306,83. ïemoreerd, dat op 24 Mei iouw te Amsterdam reeds udigd van f 2.626.589,91. •de, dat eigenlijk nog niet t, want er zal te Amster- orden gehouden van goe- 11 binnengebracht en waar- ens ten goede zal komen clminafonds. vlek zal practisch geheel ju hetzelfde recept gelden. len van de vrouw of de huwelijk de familie van goed aanspraak maken •hts mogelijk bij een tes- ichten of door de prijs- jn vastgesteld voor het een coupeusu. en zijn inmiddels reeds ind een fabriek die kop ieert, zo ja, kunt u mij ons bekend worden in n voor auto's gemaakt. :cn bedrijf gevestigd van unt u mij vertellen welk sigarettenfabriek. as mede met een tube 1.54 en 93 ct.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 3