AXELSCHE COURANT Ministerieel bezoek aan Zeeland Uitkering voor éénmaal GOUDLAND HET VERGETEN RAT noch MUIS roEIT ZE Uit Prof. van den Brink bezocht Zeeuwsch-Vlaanderen Elf procent van een weekloon of twee en een half procent van een maandloon NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM FEUÏLlETON. UIT ONZE OMGEVING. AXEL HULST koewacht OVERSLAG. brand. TERNEUZEN. ontsnapt aan het onweerstaanbare ZUIDDORPE Neem een doös echte UW HOEST INGEZONDEN STUKKEN Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar d&n Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nn hier, dan daar.. N Abonnementi- prijst Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen tn Nederland en Ned. Indlé fl. Buitenland il. - Advertentie prlje 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutièn ^(ucxlmum 8 regels) 1 - 3 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Dinsdag en Woensdag ontving onze provincie en inzonderheid Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen hoog en bijzonder belangrijk bezoek. Z. Exc. minister v. d. Brink, de minister van Economische Zaken, wilde persoonlijk kennis maken inet onze streek en de hier gevestigde industrieën leren kennen en de mogelijkheden cn moeilijkheden bespreken met ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemers- tijde. Dat de minister danig onder de indruk kwam van de economische betekenis van onze streek moge blijken uit zijn gezegde „Ik ben bijzonder ge ïmponeerd door de industrie in de Kanaalzone, waarmee ik voor het eerst goed kennis maakte. Het zou buitengewoon nuttig zijn als veel meer Nederlanders deze jndustrie zagen. De Kanaal zone van Zeeuwsch-Vlaanderen kan uitgroeien tot een zeer belangrijk industriegebied!" De minister gaf als zijn mening te kennen dat de Kanaalstreek bij uitstek geschikt is voor de zware industrie, die hier beschikt over goede spoor- en waterverbindingen Overig Zeeuwsch-\ laanderen achtte de minister aangewezen voor de textiel industrie. Prof. v. d. Brink begon zijn reis met een be- zcek aan Goes, waar Dinsdagochtend met het ge meentebestuur diverse problemen, betreffende in- dustrialsatie, financiering cn huisvesting van de sterk toenemende bevolking werden besproken. Tijdens de overtocht van Kruiningen naar Perk- polder had dc minister nog een bespreking met B. en W. van Kruiningen i.v.m. de daar gevestigde industrieën en de ter beschikking zijnde en nog komende industrie-terreinen. Om half één arriveerde het gezelschap te Hulst, waar in de „Koning van Engeland" besprekingen werden gehouden met de burgemeesters van Hulst, St. Jansteen, Clingc en Koewacht, alsmede ver tegenwoordigers van de in die gemeenten geves tigde industrieën (textiel, vlas en klompen). O.a. kwamen hier de kwesties betreffende het afval water van de vlasrotcrijen en de lonen voor de grensarbeiders ter sprake. Ook de veren, die o.m. voor het vrachtvervoer vaak vele uren oponthoud veroorzaken, vormden een punt van bespreking. Door het provinciaal bestuur zijn in deze reeds voorstellen gedaan, die een afdoende oplossing bin nen afzienbare termijn mogelijk maken. Die plannen zijn momenteel in behandeling op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Na dc besprekingen te Hulst werd een bezoek gebracht aan de ,,Clitcx"-fabriek te Clinge, waar na omstreeks 5 uur in de gebouwen van de G.N. de 1!Azote, alhier een bespreking volgde. De mi nister werd ontvangen in het kantoorgebouw van de fabriek door de directeuren, de heren ir Watz en ir. v. d. Berg, waarna een korte bezichtiging van het bedrijf en dt .-o'.esfabriek volgde. Hierna volgden besprekingen met werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers van deze indus trieën, terwijl ook met de burgemeesters van Axel, Terneuzen, Sas van Gent en Westdorpe de belangen van dit gebied onder ogen werden gezien. Het spreekt wel vanzelf dat woningtekorten, loonklas- sificatie en scholing der arbeiders enkele der be langrijkste punten waren. Op de tweede dag van zijn bezoek aan Zeeland heeft prof. dr v. d. BrinK in de ochtenduren te Middelburg een bespreking gevoerd met het col lege van Ged. Staten en de directeur van het Eco nomisch Technologisch Instituut, drs. Verburg Hierbij kwamen vooral de industrialisatie en de werkloosheidsproblemen op Tholen in behandeling. De minister was van oordeel, dat het eiland Tholen de speciale zorg van de regering verdient in ver band met de chronische werkloosheid Om half elf arriveerde de minister te Vlissingen bij „Dc Schelde". Hij bezichtigde het gehele oe- drijf en had grote aandacht voor de export- en defensie-orders, welke in uitvoering zijn. In Vlissingen werd, behalve met het gemeente bestuur van Vlissingen ook nog een conferentie gehouden met de burgemeseter en secretaris van Zierikzee, waarbij deze heren wezen op de ge brekkige verbindingen van het eiland Schouwen waardoor industrialisatie en toerisme ernstig be lemmerd worden. Dezer dagen is publicatie in de Staatscourant te verwachten van een beschikking van het Col lege van Hijksbemiddelaars, waarbij aan werkge ver» een algemene vergunning wordt verleend aan hun personeel een uitkering voor éénmaal te ver strekken ten bedrage van 11 o/o van het weekloon (21/jO/o van het maandloon), tot een bedrag van ten hoogste f 8.50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin 3 December valt, te worden genomen (resp. het maandsalaris over November). Deze uitkering moet gezien worden in verband met de loonsverhoging van 5°/o van Maart van dit jaar en met de daarmee gepaard gaande verbruiks- beperking. De afspraak is destijds gemaakt, dat, indien een meer duurzame overschrijding dezer verbruiksbe- perking zou plaats vinden, een compensatie daar voor in een nader te bepalen vorm in aanmerking zou komen. Gebleken is thans dat de overschrijding door II. W. VAN B R A K E L 60) Er was bij dc jonge vrouw een merkbare inner lijke ontspanning ingetreden. Haar beide handen grepen de welgevormde rechterhand van de ge zagvoerder, die naast haar stoel stond en met e-.i bemoedigende uitdrukking in de ogen op haar neerzag. Langzaam hief zij de betraande ogen naar hem op en door een wazige schemer zag zij zijn forse gestalte over zich gebogen. En wonderlijk, ineens durfde zij frank en vrij te spreken tegen deze, voor haar toch volslagen vreemde man. Het was als schonk hij haar onverwacht moed en vertrou wen, als verwachtte zij van hem hulp en raad, zoals een kind het verwacht van een vader. Zacht maakte hij zijn hand los nit haar greep en nam zijn plaats tegenover haar weer in, ge duldig wachtend, in een welwillend en zwijgend luisteren. „Kapitein.... vergeef mij.... ik schaam mij zoIk heb maar gedeeltelijk de waarheid ge sproken." Zij pinkte dc tranen weg, die aan haar wimpers hingen. Toen, met hartstocht en over tuiging, begon zij hem van haar leven te ver- gedurende de periode van 19 Maart tot 15 Sep tember zo gering is, dat voor een loonsverhoging op die grond geen aanleiding bestaat. De Stich ting van de Arbeid heeft het wenselijk geacht de zeer geringe overschrijding welke heeft plaats ge vonden, te compenseren met een uitkering voor éénmaal, waarvoor door het College van Rijksbe middelaars vergunning is verleend. Dc uitkering mag worden gegeven aan manne lijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar cn ouder, alsmede aan gehuwden en kostwinners be neden de 23 jaar. Als tijdstip voor de uitkering wordt in dc beschikking genoemd voor week- loners de week, waarin 3 December valt, voor de maandloners de loonbetaling over November of December. Voor de berekening van het bedrag der uit kering wordt uitgegaan van het vaste loon. Over uren, wettelijke kinderbijslagen, winstuitkeringen en dergelijke tellen voor de berekening niet mee. tellen, van haar lief en leed, haar successen en strijd. „Ik werd geboren in Parijs, als een circuskind van circusouders. Parijs, de stad van mijn dromen, waar ik opgroeide en lat r mijn triomfen vieren zou. Mijn vader was een bekend dompteur, vijf jaren geleden gestorven aan een infectie, die hij had opgelopen na verwond te zijn geworden door een onverhoedse aanval van een Bengaalse tijgel. Mijn moeder, een gevierd paardrijdster, overleed kort daarop, gebroken van smart. Toen ik vijftien jaar oud was, heb ik de stem van het bloed ge volgd en kwam bij een troepje trapéze-werkers, die later als „de Morcelli's" veel naam hebben gemaakt. Dat was het begin van mijn circusloop baan. Vijf jaren later kreeg ik een zeer aan lokkelijk aanbod van Tavignani en verhuisde daar op naar zijn troep Bij hem boekte ik mijn groot ste successen. Wij bereisden vele landen en voeg den steeds meer lauweren toe aan de naam waar onder wij optraden. Romantiek en avontuur zitten mij in het bloed, kapitein. Och, hoe kan het ook anders. Wie een maal gegrepen is door die aparte en prikkelende manégelucht, die verlangt steeds opnieuw naar de door schijnwerpers verlichte circusruimte mijn huis en mijn wereld. En dat verlangen raakt men nooit meer kwijt." Lucienne was rechtop gaan zitten, druk gesti- ticulerend, terwijl zij als in vervoering sprak. NIEUWE KOFFIEBONNEN. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten te 's-Gravenhage heeft bon 509 Alge meen (A- en B-kaarten) en bon 517 Algemeen (D- kaarten) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrij dag 23 November worden gebruikt en blijven gel dig tot en met 8 December. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing plaats hebben op 20 December a.s. Daarna volgt, zoals gebruikelijk, de bonaanwijzing weer om de zes weken. Wij moeten voor deze ene keer een beroep doen op onze lezers om voor dit nummer met een zeer beperkte redactionele inhoud genoegen te willen nemen. De overvloed aan advertentie's die werd aangeboden liet helaas niet meer plaats vrij voor het redactionele gedeelte, terwijl het tegenover onze St.-Nicolaas adverteerders niet billijk zou zijn om de advertentie's in verschillende nummers op te noemen. Een nog groter omvang liet helaas de pa- plersituatit niet toe. DE FILM OVER DE GASZINKER DOOR DE WESTER - SCHELDE. Dinsdagavond werd in „Het Centrum" alhier een door Polygoon vervaardigde film vertoond van het leggen van de gaszinkers door de Wester- schelde. Toen het programma begon inet het gewone wekelijkse filmjournaal was de zaal behoorlijk ge vuld met belangstellenden er waren ruim 300 betalende 'bezoekers. Na het filmjournaal kwam dan de smalfilm over de gaszinkers op het witte doek. Hierin werd niet alleen het gigantische werk aan de Schclde-oevers tc aanschouwen gegeven, maar ook het werk en de voorbereiding die hier aan vooraf gingen. Zo begon de film met een kijkje tc geven in de onder de rook van Luik in België staande fabriek, waar de voor dit werk gebezigde naadloze buizen werden vervaardigd. Vervolgens kon men in fabrieken van Key Kramer het gehele isolatie-proces, hetwelk de bui zen moesten ondergaan ter bescherming tegen de schadelijke invloed van het zoute zeewater, op de voet volgen. Maar de meeste belangstelling ging toch wei uit naar het door de fa. E. W. Smit te "Nijmegen uitgevoerde werk, hetgeen zo kort in onze om geving heeft plaats gevonden, n.l. het lassen cn verder prepareren der leidingen aan Baarland en aan de Griete en ten slotte de zo uitnemend ge slaagde en vlot verlopen „tewaterlating" van deze grootste gaszinker ter wereld, over de ter plaatse ruim 4 km. brede Schelde. Men kreeg door het zien van deze rolprent weer een goede indruk, van de Hollandse qnder- nemingsgeesl, die a;le pessimistische uitlatingen over dit object ten spijt voor de zoveelste maal een overwinning op haar aartsvijand, het water, heeft weten te bevechten. Vermelden wij ten slotte nog dat de recette van deze voorstelling, alsmede een gehouden col lecte onder de bezoekers, welke f 47,51 opbracht, teil goede komen aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding. GRATIS KINDERVOORSTELLING IN „HET CENTRUM". Het ligt in het voornemen van onze plaatselijk? bioscoop-ondernemer om Ier gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest aan dc Axclse jeugd een gratis kindervoorstelling te presenteren. Deze zal dan plaats hebben cp Zaterdagmiddag 1 December a.s. Verdere bijzonderheden hieromtrent zullen nog nader worden bekend gemaakt. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 November 1931. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Geref. Kerk: 10.30 cn 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1).* 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdicnst. ERNSTIG ONGEVAL. Dinsdagmiddag tegen half twee reden enkele leer lingen van het Lyceum per fiets achter een auto bus. Bij de school gekomen staken zij zonder op het overige verkeer te letten van achter de bus de weg over. met het noodlottige gevolg, dat éen hunner, de 16-jarige Buysrogge uit Hulst gegre pen werd door een uit de richting Perkpolder komende personenauto bestuurd door de heer P. uit Hulst. De jongen werd ernstig gewond cn moest in zeer zorgwekkende toestand in het zie kenhuis worden opgenomen ERNSTIG ONGEVAL. Bij het verrichten van zijn dagelijkse bezigheden in de lokkenfabriek van de heer van Laere te Koewacht, kwam de heer R. v. H. zo ongelukkig van een ladder te vallen dat hij met een hersen schudding moest werden opgenomen. BOTERSMOKKEL. Ook te Koewacht zijn ambtenaren van de In voerrechten en Accijnzen er in geslaagd om een partij beter te achterhalen, welke met auto's op clandestiene wijze maar België werd vervoerd. Naar het schijnt heeft het betrekking op dui zenden kilo's. Tijdens dc te Overslag gehouden raadsvergadering brak brand uit in de raadszaal, welke veroorzaakt werd door gloeiende kolen, welke op een tapijt terecht waren gekomen. Ilct gemeentebestuur kon uitbreiding tijdig voorkomen. Het tapijt ging ver loren en ook de vloer werd beschadigd. De zitting kon evenwel nadien weer voortgang vinden. De verzekering dekt de schade. VEEMARKT UITGESTELD. Het bestuur van de Veemarktcommissie te Ter- neuzen heeft in verband met het heersende mond en klauwzeer besloten de op Woensdag 28 No vember te houden veemarkt tot een nader te be palen datum uit te stellen. „Ik zie mij steeds weer de piste betreden, be groet door een klaterend handgeklap. Ik zie mij zelf langs de touwladder naar boven klimmen, onder de tonen van een pittige marsIk kom hoven in de nok van het circus en maak mij gereed voor de sprong, terwijl alleen de trom mel een zachte dreigende roffel laat horen Dan valt een beklemmende stilte in het pu bliek kijkt ademloos toe Ineens felle licht bundels een lichaam, dat snel wentelend door de gapende ruimte vliegt, een ruimte zonder vang net Daarna een plotseling donderend applaus als de sprong weer is geluktDat was mijn loven, kapitein, mijn leven en mijn wereld." Lucienne Delarne zweeg. Zij boog het hoofd planken van de hut, zo heel iets anders dan het mulle zand van de arena. „Toen kwam echter onverwacht een grote te leurstelling in mijn leven. Kort geleden kreeg ik woorden met Tavignani over mijn gage. Het liep tenslotte zo hoog, dat hij mij ontsloeg en ik op straat kwam te staan. Ten einde raad zocht ik hulp bij een neef van moeder's zijde, een avonturier, maar toch iemand, die een ander niet gauw zou laten komen of onder gaan, indien hij in staat was te helpen. Ik zocht hem op in een cabaret in Montmartre, waar hij veelvuldig placht te komen. Daar trof ik hem in gezelschap van een zekere monsieur Clément Ber- gerat, die nogal veel belangstelling voor U en Uw OI> DE WEG ZUfDDORPE—OVERSLAG KOMT VERLICHTE WEGWIJZER. Naar de Toeristenhond A.N.W.B. mededeelt, zal in het gehucht de Stcrre, ten zuiden van Zuiddorpe de bondswegwijzer van een verlichtings-installatie worden voorzien. Daar op dit punt het verkeer van Axel via Zuiddorpe en Oversiag naar het Belgische plaatsje Wachtebeke passeert, is het toe te juichen, aldus de A.N.W.B., dat de gemeente Zuiddorpe tot verlichting van deze wegwijzer heeft besloten. PAS Tl LLES VOOR Geachte Redactie. Bij deze verzoek ik U beleefd, namens het be stuur van de S.V. S.O.S. te Axel, het onderstaande in Uw blad te willen opnamen. Voor Uwe wel willende medewerking in deze U bij voorbaat dank zeggend, tekenen wij, Namens het Bestuur van S.V. S.O.S. De Secretaris. WIELERSPORT. Zoals ook uit een advertentie in dit nummer blijkt, hoopt op Woensdag 28 November e.k iL Supporters Vereniging Steunt Onze Sport, alhier een cpenbare algemene vergadering te beleggen in het clublokaal, café „De Sport", Zeestraat I. Het doel hiervan is, de oprichting van een Wieier- en Supporters Veeniging. Na van onze zijde herhaalde pogingen in het werk te hebben gesteld om mat ds reeds 5 jaar bestaande W.S.C. Axel tot een fusie te geraken, is dit steeds mislukt. In het belang van de Axelse wielersport, lijkt het ons gewenst, ook reeds omdat vele stemmen uit onze vereniging, doch ook daarbuiten, reeds hebben aangedrongen op meer activiteit ten op zichte van de wielersport, nu in het open baar alle goedwillende wielersportvrienden in de gelegenheid te stellen hun mening naar voren te brengen, over het al of niet slagen van dit streven. Vrije bestuursverkiezing zal worden gehouden. Axelse wielersportliefhebbers, toont allen door uw opkomst uw belangstelling en uw sportiviteit! Toegang vrij. HET BESTUUR. Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzingen van Rheumati sche pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. On zuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier een flacon Kruschen, om persoonlijk die radicale verbetering te ondervinden. (Ingezonden mededeling) schip scheen te hebben. Men bood Maurice en mij een flinke som geld, indien wij er in mochten slagen, aan boord van dit schip te komen. Het plan was, om een zogenaamde noodlanding te ma ken in de buurt van dit vaartuig en door het afwerpen van een bericht van ons voornemen ken nis te geven, daarbij een beroep doende op Uw hulp. Deze aanvankelijke comedie, is door het onverwachte noodweer in een werkelijke trage die veranderd. En nu zit ik hier als ja als wat kapitein?" Zij hief haar mooie ogen vragend naar hem op. „Ik zou zeggen als mijn gast, Lucienne. Kapitein van der Decfcen bestudeerde op haar ge laat de uitwerking van zijn woorden. Zij keek verbaasd op, een hoopvolle uitdrukking op het expressieve gezicht. „Als Uw gast?" „Ja, LucienneAls mijn gasttenzij je liever wilt, dat ik je in de meest nabijzijnde ha ven aan wal zet en wat reisgeld geef om Frank rijk weer te bereiken. Je kunt dan aan mijnheer Bergcrat gaan vertellen, wat je hebt meegemaakt. Ik denk evenwel, dat hij aan hetgeen je tot nu toe gezien hebt, weinig waarde zal hechten. Neen het feit, waarom jij cn je vriend Maurice hier aan boord moesten komen, heeft een andere ach tergrond. Mijnheer Bergcrat is slechts een onder geschikte van een andere machtige en zeer rijke mijnheer, die belangstelling heeft voor iemand hier aan boord. Jij bent namelijk niet de enige gast. Er is hier nóg iemand, met wie ik je straks nader zal laten kennismaken. Het is een schipbreuke ling, die wij enkele weken geleden hebben .ip- gepikt." Lucienne had met open ogen en oren zitten luis teren. Wat haar verwonderde, dat was de open hartigheid, de rustige zelfverzekerdheid, waarmede de kapitein had gesproken. Er was echter één ding, dat haar gedachten bezig hield en dat was de vraag Hoe wist de gezagvoerder, dat men haar en Maurice met een bepaalde opdracht hadden uitgezonden, op zoek naar zijn schip." Al haar moed verzamelend, besloot zij het hem te vragen. „Kapiteinl" „Lucienne!" Het bvrcemde en streelde haar tevens, dat hij haar bij de voornaam noemde. „Mag ik U vragen hoe wist U, datdat ik een opdracht badvan mijnheer Bergerat. U noemde zo even ook nog een andere naam." „Albert Creumontl Dat is de man achter de schermen, dc man die belangstelling heeft 'voor mijn andere gasten mogelijk ook voor mij. Maar om op je vraag terug te komen! Ik vroeg je bij de aanvang van ons gesprek, of je ook met een schrijfmachine kon omgaan, nietwaar?" Zij knikte bevestigend. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1