AXELSCHE XL COURANT Gevaarlijke grimassen „Met raad en daad" PIEKUREN. ORANJEBOOM BIER! WEK DE GAL IN UW LEVER OP RAT noch MUIS roEIT ZE Uit m v NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rheuraatische Pijnen met vertel en tab uit Dn ledematen. U prestel méér onder het genot van de qeionde en verfrissende de**"' WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea Gelei ontsnapt aan het onweerstaanbare Frankcring bij Abonnement Axel. ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 66e JAARGANG No. 14 Abonnementi- prlji: Lotte nummert* Kwartaal abonnement Axel Kinnen de kom fl Alle andere plaatten in Nederland eo Ned. Indlö fl. 41 Advertentie prift 7 cent per ra.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. #he Advertei-tièn \u. .imum 8 regelt) 1 - 5 regelt 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Te Parijs worden weidse paleizen besehikliaai esteld, telefonische installaties, pers- en radio diensten, koks, kappers en kristal, tolken, polilie- ersterkingen, auto-, spoorweg- en luchtvaart acco modate, veren bedden en dure aperitieven tell behoeve van een straatkrakeel. Het kost mil joenen aan de belastingbetalende Europese en Ame rikaanse burgerijen om de heren Acheson, Wis- jinskx en vooral Malik gelegenheid te geven elkaar uit te schelden op een manier, die achterbuurt schooiertjes hf-A-'den zich zouden achten. Geluk kig dat de Nneiide redevoering van Eden de goede atmosfv^ vrstelde. Dat is dan het schouw spel dat de -igde Naties bieden, de door luchtige vergader.v 1 dc burcht van de vrede, de hoeksteen van onze verwachtingen I Er gaan stemmen op pleiten voor een terug keer der ouderwetse geheime diplomatie. Vt elke andere zin heeft het beroep van de Frans# pre sident Auriol gehad cp de verstandhouding tussen de illustere mannen", die de wereld regeren, dan een heimelijke uitnodiging om zich binnen vier muren met elkander te verstaan en niet langer schermutselingen te voeren op het openbare plat form, die evenmin iets met de politieke werke lijkheid te maken hebben als de sierlijke omslach tigheid der ouderwetse nota's? Die hadden nog stijl. De woorden, die thans in de hoogste ver gadering der wereld worden gesproken en die even zeer het achter de schermen bedreven politieke schaakspel pogen te verhullen, komen rechtstreeks uit het riool. I Wat is de achtergrond van deze weerzinwekkende belogen? Twee voorstellen omtrent vrede en ver standhouding, die heide blijkbaar alle ernstige be doeling missen. Het westen stelt voor een ge leidelijke ontwapening onder controle van de Ver enigde Naties. Rusland stelt voor een opheffing van het Atlantisch blok, een terugtrekken van alle troepen op Korea en daarna, wanneer de Rus sische positie volkomen is beveiligd, een confe rentie betreffende de ontwapening, waarbij China moet worden ingeschakeld bij de grote mogend heden. Beide partijen zijn er zich van bewust, dat de tegenstander nooit in hun projecten zal bewil ligen. Het Westen eist feitelijk: voorafgaande ca pitulatie van Rusland, Rusland eist feitelijk: voor afgaande capitulatie van het Westen. En zo is het resultaat van deze bespreking, dat de internationale verstandhouding volkomen werd verlamd. Wederom, en duidelijker dan voorheen, is geble ken dat de Verenigde Naties falen in haar be stemming. De ernstigste politieke tegenstelling, welke de wereldgeschiedenis ooit te aanschouwen gaf, handhaaft zich onverbiddelijk. zelve tot vredesengel doet verklaren, wordt aan gewakkerd. Zo verdiept deze internationale in stantie de kloof, inplaats van haar te overbruggen. Wij leven onder het bestel van een slecht inter nationalisme. Men kan de vrede nimmer bereiken door de gedachte van een internationale één wording alleen. Zolang de belangen en de tegen stellingen der grote mogendheden de politieke toe stand bepalen, kan de internationale gemeenschap nooit haar ware gelding verkrijgen. Het inzicht in het wezen van „verenigde volken" blijft dan ontbreken. Alleen wanneer de kleine (vroeger zei den wij neutrale) volken de leiding zouden krijgen, omdat ze objectief en waarlijk vredelievend zijn, zou de kans voor de wereldvrede worden geopend. Nederland gaf op de Parijse bijeenkomst het voor beeld van [hoe de toon en de tactiek van een ver gadering van Verenigde Naties moet wezen. De kalme, waardige, boven het gekijf der grootmachten zich verheffende rede van mr. Stikker, onze mi nister van buitenlands ezaken, heeft het prestige van de vergadering gered. Zijn wij na toe aan de oorlog Wij leven in vreze, maar er zijn velen, die menen dat het ogenblik der catastrofe nog kan worden uitgesteld. Men kent groter bedachtzaamheid toe aan de lis tige Stalin dan aan de verdwaasde Hitier. De Assemblée is de vuilnisbak voor opgekropte ge voelens, zo redeneert men, maar wie zal de ver antwoordelijkheid aandurven voor een wereldver nietiging De conclusie zou dan moeten zijn dal er voorlopig geen oorlog voor d edeur staat, maar een bestendiging van de toestand van uitputting, waarin wij leven. Het congres te Parijs heeft het perspectief van ten gelukkiger wereld niet geopend, maar gesloten. De huidige toestand is er een van verlamming en van onbekwaamheid der leiders voor de vervul ling van hun eigenlijke taak. Er is misschien één troostpunt. Zolang er geen oorlog is ontbrand, is er nog vrijheid van gees telijke beweging en hoop, dat de politieke opinie, die anders is dan haar vermeende vertegenwoor digers op de Parijse tribune doen voorkomen, zich baanbreekt. Om te vermanen, de wereld problemen te zien onder een waarlijk internatio naal aspest. Want zó komen wij er nietl Dr. P. H. Ritter. Met Kruschen Salts de wereldberoemde weten schappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig gebruik van Kruschen, nooit op eenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zor gen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kruschen zo'n weldadig aansporende wer king heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis. (Ingezonden mededeling) H. B. Een familie bestaande uit man, vrouw en zoon; man invalide, zoon studerend, ontvangt uitkering noodwet Drces. Vrouw had f 2500 op de spaarbank, toegestaan ieder jaar daar f oOO af te halen voor onderhoud. Nu is haar het eer ste jaar van de steun ingehouden f 168, het twee de jaar f 144, het derde f 120 en het vierde f 96. Is dit juist? Antwoord: Het komt ons voor dat hier te veel in mindering is gebracht. Bij gehuwde personen wordt de helft van 6o/0| van het spaargeld (hier vermogen) in mindering gebracht van het voor de gemecnteklasse geldende maximumbedrag aan uitkering. Waren er soms nog enkele inkomsten? S. B Tijdens en na de bevrijding ben ik in dienst geweest hij dc B.S. en daarna van Juni planten schadelijke gevolgen ondervinden van de aardstralen? Antwoord: Als u meent te weten dat ter plaatse een aardstraal loopt en als u bang bent dat deze schadelijke invloed op uw vissen kan hebben, zou u het op die plaats in ieder geval al niet kunnen zetten. Wellicht kunt u eens een wichelroede loper in dc arm nemen, die u advies kan geren. J. O. Ik heb gedurende een jaar een meisje als kostgangster bij mij in huis gehad. Een ge deelte van het kostgeld wordt mij door de oudera vooruitbetaald, het restant krijg ik van het meisje aan het eind van de maand. Nu is zij in de laatste maand dat ze bij me was ziek geworden en niet meer teruggekeerd dan om de verhuizing van haar eigendommen te regelen. Nu wordt mij het 1947 tol Augustus 1950 in militaire dienst, waar- restant van het kostgeld ingehouden. Volgens mij Wat nu Er is maar één keuze. Oorlog of uitputting. De militaire lasten zijn bezig het Westen te vernietigen. De uitmergeling door de fiscus tot op het gebeente vreet aan alle Westelijke landen. En als wij niet willen dokken totdat ons de adem begeeft, dan zullen wij moeten versoberen totdat wij er bij neervallen. f Er dreigt een toestand, waarbij de lont auto matisch geworpen wordt in het kruit. De brand stof ligt opgetast. Perzië, Egypte, het zijn acute en onontwarbare problemen. En de Rus sluipt aan en trekt aan. Reeds is een Egyptische missie naar Moskou vertrokken, reeds laat de beer aan Turkije zijn tanden zien. De derde macht in de wereldpolitiek, Engeland, heeft een uitermate ver zwakte positie. Het kan zich weinig doen gelden, omdat het zelf in de nesten zit en steun moet zoeken hij het agressieve Amerika. Er is nog nooit een oorlog begonnen, zonder dat dc machten die elkaar met bommen en gassen gingen vernietigen, zich vooraf in vredesbetogingen had den uitgeput. Het is alIijd de andere, die de schuld draagt. De diplomatieke vredesduif is immer dc voorbode van het geweld. De ware toeleg om elkanders standpunten te begrijpen ontbreekt. Het gevaar tan de vergaderingen der Verenigde Na ties is, dat daar de eenzijdige voorstelling, welke de ene grootmacht de andere tot misdadiger, zich- U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het be derft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. van twee jaar in Indonesië. Krijg ik vergoeding van een deel der reiskosten naar Australië? Zo ja, hoe verkrijgt men dit? Antwoord: U dient zich hiervoor te wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau. Daar kan men u volledig inlichten en bepalen of u voor een ver- gceding in aanmerking komt. R. R. Mijn zoon kan niet geacht worden na mijn overlijden het geërfde vermogen naar be horen te beheren. Hoe is de weg oui hem onder curatele te doen stellen? Is het nodig dat de onder curatele-stelling in een plaatselijk blad wordt be kend gemaakt? Antwoord: Onder curatele-stelling wegens zwak heid van vermogens heeft slechts plaats op eigen verzoek, die wegens onnozelheid e.d. op verzoek van o.a. de bloedverwanten. Het is de vraag of u er succes mee zult hebben. Wij raden u aan eerst eens een advocaat te raadplegen, die even tueel een verzoek bij de rechtbank kan indienen. Wordt betrokkene onder curatele gesteld, dan is publicatie er van in een dagblad en esn provin ciaal blad verplicht. Abonné X. Hoeveel provisie mag een architect berekenen, ingeval het bouwen van een arbei derswoning, waarvoor hij een tekening had ge maakt. niet doorgaat? Antwoord: Dit hangt af van de inhoud van dc woning en hoever de voorbereidingen door de architect getroffen, zijn gevorderd. U kunt zich volledig op de hoogte stellen door de Staats courant van 13 October 1948 no. 198 op te slaan, waarin u de Prijzenbeschikking van het archi tecten-honorarium voor de woningbouw vindt af gedrukt. J. van V. Ik wil mijn aquarium verplaatsen. Op de plaats waar ik het graag wil hebben loopt echter een aartistraal door ons huis. Nu is het mij bekend, dat aardstralen een schadelijke in vloed kunnen hebben op mensen, sommige dieren en planten. Kan ik nu mijn aquarium op de be wuste plaats zetten of kunnen vissen en water- behcef ik daarmede n:et accoord te gaan. Antwoord: Als u de kamer per maand heeft :verhuurd, moet ook iedere volle maand de huur worden betaald. Het is bovendien de gewoonte, dat de huur een maand van tevoren wordt op gezegd. Voor iedere dag dat de kamerbewoonster geen voedsel wordt verstrekt, mag één-veertigste deel van de pensionprijs worden afgetrokken. A. Ik ben met mijn huurder, die een gedeelte van mijn pand bewoont, overeengekomen, het ge bruik van de electriciteit naar schatting te betalen. Wij zijn het nu niet meer hierover eens. Kan de huurder een aparte meter op mijn kosten eisen? Heeft hij het recht de kwitantie te weigeren? Antwoord: Als de huurder gehuwd bij u in woont, kan hij bij de electriciteitsmaatschappij een tweede meter aanvragen, die hem zal worden ver strekt. De kosten hiervoor moeten onderling ge regeld worden. Men kan het b.v. zó doen, dat dc huurder de aanleg betaalt en dc verhuurder de meterhuur. De rekening dient natuurlijk volgens de afspraak betaald te worden. Doet de huurder dit niet, dan sluit u hem af. J. W. Ik woon in een huis, dat ik sedert 1935 huur voor f 1,50 per week. Nu wil de eigenaar de huur verhogen met 650/o. Gaan wij daarmede niet accoord, dan zal hij het huis verkopen. Kan de nieuwe eigenaar mij dan ook uit het huis zetten of 65o/0 huurverhoging vragen? Antwoord: Een huurverhoging van 65% komt ons enigszins vreemd voor. Van woningen, ge bouwd voor 27 December 1940 wordt de op 31 December 1950 geldende huurprijs met 15% ver hoogd, onafhankelijk van hetgeen in het huur contract is bepaald. Deze regeling is per 1 Ja nuari 1951 ingegaan. De nieuwe eigenaar kan het huis wel verkopen maar ook de nieuwe eige naar kan het u niet, dan wegens zeer bijzon dere omstandigheden doen ontruimen. Vraagt u bij moeilijkheden met uw huiseigenaar gerust eens het advies van dc Huuradviescommissie te Ter- neuzen, Herengracht 10. A. M. V. Krijgt men tegenwoordig na een be keuring geen giro-biljet meer thuisgezonden om te „schikken"? Moet men als bekeurde het initia tief nemen door zich tot het O.M. te wenden? Antwoord: De wet schept de mogelijkheid om aan het O.M. te vragen, de zaak te „schikken". Zoals u weet krijgt men dan de gelegenheid om de boete te gireren. In de practijk is het echter zo geworden, dat de opsporingsambtenaar vraagt of men wil schikken. Vraagt hij dit niet, dan kan men altijd zelf hiertoe de wens te kennen geven A. t. C. Inderdaad is uw vraag te uitvoerig om geheel over te nemen in onze rubriek. Uw vraag betreft dus de berekening van uw belasting over het inkomen dat u hebt naast uw salaris door uw vaste betrekking. Antwoord: De manier van het berekenen van de belasting over het aanvullende inkomen door u voorgesteld is onjuist. Hierna laten wij in het kort volgen hoe de wijze van berekenen is. Men neemt het gewone salaris en telt daarbij op het aanvullende inkomen. Op dit bedrag brengt men in mindering de vaste f 100 aftrek. Over dit bedrag, dat in uw geval verminderd wordt met f 500 wegens buitengewone lasten, neemt men de inkomstenbelasting. Het verschil met de door u betaalde loonbelasting wordt als inkomstenbelas ting in rekening gebracht. Meer dan f 100 kos- tenwerving staat men niet zo gauw toe. Heeft men meer dan f 100 dan kan men aanvragen een vermindering van het belastbare inkomen van 5%.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1