AXELSCHE jB COURANT Nood en Misdaad Gas als industrie-brandstof TROEF IN DE HAND ORANJEBOOM BIER! DENKT U om de collecte van de KANKERBESTRIJDING van 12 17 November? RAT noch MUIS V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hocidredactie: T C. VINK-van VESSEM UIT ONZE OMGEVING. AXEL Pijnen en klachten ook nog slapeloze nachten Door steeds kwellende Rheumatisctae Pijnen., w ontsnapt aan het onweerstaanbare Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 66e JAARGANG No. 12 S"N Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiè il. "i Buitenland il. I - Advertentie prlj* 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiên tut* Almum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat wij in de couranten berichten lezen over frauduleuze handelingen. En de schandalen beperken zich nie. tot het particuliere leven, het kwaad woekert in overheidsinstellingen. Vers in het geheugen ligt het geval bij het Amsterdamse electriciteitsbedrijf. Het gold daar een fraude in vereniging. Juist liet feit, dat er verschillenden in waren betrok ken, dat het een complot werd van oplichting, duidt de toestand aan, waarin ons eenmaal om zijn eerlijkheid en betrouwbaarheid in heel de wereld geachte volk bezig is te vervallen. De individuele misdaad is (helaasl) een ver schijnsel, dat zelfs de ordelijkste samenlevingen altijd bedreigt. De mens heeft een zondige na tuur en er zullen immer zwakke en afwijkende figuren blijven, die de moraal en de gemeenschaps- wetten overtreden. De zaak wordt ernstig, zo ern stig dat men naar de pen grijpt, zodra de mis daad niet meer het karakter van afwijking draagt, maar symptomatisch wordt. Zij neemt dan de ge stalte aan van een sociaal euvel en het wordt dan tijd naar dc oorzaken te zoeken van de onheil spellende inzinking van een eerbaar volk. De oorzaken op te sporen is niet moeilijk. Er is, sedert de bevrijding, een onmiskenbare^ daling van de geestesgesteldheid en van het zedelijk be wustzijn van onze natie. Er zijn houvasten weg gevallen. Er is weggevallen het geloof aan een nationale toekomst. Waarden, die vroeger golden, zijn verbleekt. Het eigenbelang, de zucht, zich een levenszekerheid te verschaffen, verdringt het ge meenschapsbesef. Het Nederlandse volk, dat geoefend werd in draaierijen, toen bet zich weren moest tegen een wurgende bezetter, had moeite zijn eerbied terug te vinden voor het gezag, ook toen de rechtma tigheid van het nieuwe, eigen gezag die eerbied gebood. De jaren na de oorlog, die de opeenvolgende regeringen noopten, de voltrekkers te worden der liquidatie van het Nederlandse rijk, spraken met tot de verbeelding van de jeugd, waarvan een groot deel het offer moest brengen in de tropen voor een verloren zaak. Een aanzienlijk deel van ons volk meent dat de staat niet als een goed huisvader zijn huishouding heeft beheerd. Al deze dingen hebben niet rechtstreeks te maken met de stijgende criminaliteit, maar het is voor geen be strijding vatbaar, dat een gezond veerkrachtig volksleven ten gunste komt aan de beperking der misdaad en dat een verflauwend nationaal en idealistisch bewustzijn de ontvankelijkheid van het sociaal organisme voor de criminele bacil ver sterkt. Wij hebben echter, bij het verklaren van de stijgende en de zich collectief openbarende mis dadigheid, vooral te letten op de schrikkelijke nood waarin wij leven. Het is geen toeval dat het in het hijzonder vermogensdelicten zijn, welke de aandacht trekken van de justitie. De sterken en de zedelijk onwankelbaren zullen aan het mo reel gebod gehoorzamen, maar vele zwakkere broe ders, die van nature niet misdadig z.ijn aange legd, zullen vallen, omdat zij door de uiterste nood in het nauw gedreven, hun weerstand ver liezen Een voortdurend opdrijven der belastingen, ge paard gaande met een voortdurende prijsstijging van alk levensbehoeften, brengt mensen tot wan hoopsdaden, die men nimmer van hen zou hebben verwacht. Wij willen geen pleidooi leveren voor hen die zich vergrepen. Wij menen dat strenge straffen geboden zijn, juist nu, nu wij ons in een wan kele samenleving bevinden. Maar dat er samenhang is tussen de nood en de misdaad is onwedersprekelijk. Dat er maatregelen •genomen worden teneinde dc versobering aan te brengen over het gehele gelid en dat eindelijk ons volk eens klaar inzicht verkrijgt in de wer kelijkheid van zijn economisch bestaan dat is óók van belang voor het terugdringen der onrust barende criminaliteit. Dr. P. H. Ritter. Sinds wij nu weer al geruime tijd beschikken over dc koppeling van de gemeentelijke gasfabriek alhier aan de Cokesfabriek te Sluiskil en het be drijf van productiebedrijf is gewijzigd in een dis tributiebedrijf, dat het gas van de Cokesfabriek betrekt, zijn de omstandigheden voor de gasver- bruikers veel veranderd. En deze verandering is een grote verbetering gebleken. Kon men voordien met het vrijwel Versleten bedrijf waarbij men voor vernieuwingen geen goedkeuring van de overheid kreeg nauwelijks voldoende produceren voor de noodzakelijke be hoeften van de bestaande verbruikers, thans is dc hoeveelheid gas vrijwel onbeperkt, terwijl ook de kwaliteit beter is dan waar ook in geheet Nederland Eertijds schrok de directie al wanneer de ge meente Axel weer eens een straat nieuwe wo ningen bouwde, want dat betekende weer méér verbruikers voor het weinige gas, dat met veel moeite te leveren was. Nu telt de directie maan delijks met een blij gezicht het aantal nieuwe aan sluitingen. Het aantal verbruikers steeg sedert 1939 met ruim 1000 en alleen het laatste jaar met ruim 300 tot een totaal van 3600 verbruikers. Het gasverbruik zelf is thans 21/a maal groot als in 1939. t Gevolg van de huidige onbeperkte leverings mogelijkheid is ook dat nu gepoogd wordt om dc industrie te winnen voor het groot-gasverbruik. Zoals men onlangs heeft kunnen lezen zijn hier voor speciale tarieven ingesteld, die een belang rijke reductie betekenen op de M3-prijs, nuts men zich verbindt tot afname van een bepaalde hoe veelheid per jaar. Dat inderdaad in deze wijze van toepassen een mogelijkheid zit, hebben w ijzelf kunnen consta teren hij verschillende bedrijven die op deze brand stof zijn overgegaan. Er zijn thans in onze ge meente o.a. al twee bakkers, die in de afgelopen vier maanden hun oude oven, die voor vervan ging in aanmerking kwam hebben verwisseld voor een gas-oven. En in een gesprek bleek ons dat bij beiden na enkele weken „wennen" de voor delen belangrijk bleken. Naar gelang de ouder dom van de vorige oven bereikte men belang rijke besparingen op de stookkosten, terwijl ook de grotere regelbaarheid van dc temperatuur en het minder en gemakkelijker werken een grote rol speelden. Wij hebben na de enthousiaste verhalen van deze gebruikers geen andere meer opgezocht en van de directie gaarne aangenomen, dat het hier niet bij blijft. Ook verschillende café s en restau rants gingen over tot gas, hetzij voor keuken installatie, hetzij voor verwarming of voor beide. Ook slagers, wasserijen, enz. hebben al met succes van het betere gas voor hun bedrijf geprofiteerd. Wel een bewijs dat gas, mits van glide kwa liteit, op een moderne en efficiënte wijze gepro duceerd, als brandstof nog lang niet uit de tijd is en nog vele mogelijkheden biedt. NATIONALE RESERVE. Donderdagavond werd in het Gezellenhuis al hier een propaganda-vergadering gehouden voor de Nationale Reserve. De secretaris van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag heette dc aanwezigen welkom, in het bijzender de sprekers, overste W. K. de Feijter, districts-comm. van de Nat. Reserve in Zeeland, de heer van Hootegem, burgemeester van Hon- tenisse, voorzitter van de propaganda-commissie in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeer Eerw. heer Pastoor Meeös, benevens enkele andere autoriteiten. Als eerste spreker trad op de heer van Hoote gem, die een overzicht gaf van de geschiedenis der laatste 15 jaar en aan de hand daarvan aantoonde hoe machtswellust een stroom van ellende kan ontketenen en vrije volken kan doen hukken onder tyrannie. De wereld van heden is weer tol van dreiging en daarom is het zaak tijdig maatregelen te nemen, welke paal en perk kunnen stellen aan machten, die de vrije volken onder de voet wil len lopen, ook al zeggen zij dat dit geenszins de bedoeling is Spr. roept alle goedwillende Neder landers op om trouw te betonen aan het Wettig Gezag en daadwerkelijk mee te werken om dit gezag te schragen door zicli aan te melden voor de Nationale Reserve of een der andere diensten. Ons ganse volk moet actief worden om de weer- haarheeid van ons volk te versterken. Daarna sprak overste de Feijter, die na een korte uiteenzetting van de noodzakelijkheid om reeds nu voorbereidende maatregelen te treffen ter bescherming van land en volk, een uiteenzetting gaf van de rechten en plichten van de vrijwilli gers hij de Nat. Reserve. Na een korte pauze, waarin enkele vragen ge steld en beantwoord werden, sprak Pastoor Meeös een kort woord tot opwekking het gezag te steu nen en aldus mede te werken aan de versterking van onze volkskracht en de bescherming van onze vrijheid en tot steun aan Koningin en regering. Van de aanwezigen hebben vier personen zich aangemeld als vrijwilliger voor de Nat. Reserve. De secretaris van de plaatselijke commissie sprak tot slot de hoop uit, dat deze matig bezochte bijeenkomst toch zal medewerken aan het doel dat het Wettig Gezag voor ogen heeft, om ons volk samen te binden op een terrein waarop wij niet verdeeld mogen zijn, n.l. de handhaving van ons vrije volksbestaan de handhaving van orde en rust en beveiliging van persoon en goed tegen over machten, die ons daarvan willen beroven. AANRIJDING. Donderdagavond kwam dokter Z. C. S., toen hij met zijn auto uit de Prins Hendrikstraat kwam, op het gevaarlijke kruispunt bij de fa. Naeye in botsing met een uit de Kerkdreef komende zware vrachtwagen met aanhangwagen van de fa. De J. uit Goes. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor, doch de personenauto werd aan de voorzijde flink beschadigd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Hil- laert herkozen, terwijl in de vacatures door af treden van de heren P. Groothaert en G. Jonk man worden gekozen de heren A. van Britsom en Ch. Molier, terwijl de heer Hillaert tot secretaris werd gekozen. Besloten werd dat nu- ook kinderen beneden de 16 jaar lid kunnen worden, maar slechts kun nen meereizen onder geleide van één der ouders of een ander meerderjarig persoon, welke lid is en zo'n minderjarige gedurende de reis onder zijn hoede wil nemen, zodat niet de busgeleiders ver antwoordelijk zijn voor deze kinderen. Voorts werd besloten om, als men door om standigheden een reis niet kan meemaken en men ook in het gezinsverband de betreffende reiskaart niet kwijt kan, deze dan terug te bezorgen bij de penningmeester, die dan kan trachten in het be lang van de kas der vereniging deze uit te geven aan iemand die tegen betaling zo'n reis wil mee maken. De reisbespreking werd aangehouden omdat de tweede helft van het competitie-schema nog niet bekend is. Voor de rondvraag begon vroeg de heer Peeters als vertegenwoordiger der v.v. „Axel nog het woord, welke na woorden van waardering aan de supportersclub, de supporters dank bracht voor de mooie geste op de feestavond: het aanbieden van de nieuwe clubvlag aan de v.v. „Axel Na de rondvraag wekte de voorzitter in zijn slotwoord nogmaals op om, mede tot steun aan de voetbalsport allen mede te werken aan het groot maken van A.S.V. en zeide ten slotte ver heugd te zijn, dat na de achtcruigang in ledental thans weer enige nieuwe leden zich hebben op gegeven, zodat het weer de goede kant op gaat. Met de wens dat dit zo voort mag blijven gaan sloot de voorzitter de vergadering. JAARVERGADERING DER AXELSE SUPPORTERS - VERENIGING. Donderdagavond hield genoemde vereniging haar jaarvergadering in het clublokaal, cafe „Poland bij de heer P. Deij, alhier. De voorzitter, de heer Ch. Tieleman betreurde de geringe opkomst ter vergadering en heette in het bijzonder welkom de vertegenwoordigers van het bestuur der v.v. „Axel". Verder deelde de voorzitter nog mede, dat het afgelopen jaar niet één der beste is geweest sinds de oprichting en wekte de aanwezigen op om A.S.V. te steunen ook als de vereniging of de v.v. „Axel het tij tegen hebben. Er bestaat nu weer gelegenheid voor nieuwe leden om zich op te geven. Inlichtingen zullen hen ten allen tijde worden verstrekt aan het clublokaal. De heer A. Hillaert, wad. secretaris, deed hier na lezing van de notulen en het jaarverslag, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd De penningmeester de heer P. Deij, kon de vergadering mededelen, dat er een batig saldo was van f 433,75, waarna dc heer Ch. Molier, na mens dc kasconimissie rapporteerde dat kasmidde len en bescheiden in orde waren bevonden. In de nieuwe kasconimissie werden benoemd dc heren P. Groothaert, N. Jansen van Rosendaal en P. Scheele. OPBRENGST COLLECTE. De heer H. P. Dieleman-Koole alhier ontving dezer dagen van het Hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis bericht, dat de onlangs onder de filmbezoekers in „Het Centrum" gehouden col lecte ten bate van het Rode Kruis f 58,86 heeft opgebracht. Aan directie en personeel van de bioscoop werd gelijktijdig bijzondere erkentelijkheid betuigd voor de welwillende medewerking. UITVOERINGEN HARMONIE „CONCORDIA". In een dezer dagen gehouden bestuursvergade ring van de harmonie „Concordia" alhier, werd besloten om de jaarlijkse uitvoeringen voor de leden en donateurs te houden op Dinsdag 27 en Donderdag 29 November a.s. Naast het muzikale gedeelte van de harmonie, zal „Concordia's Toneel-ensemble" ditmaal op de planken komen met liet toneelspel in 3 bedrijven „Werp geen steen", van dc auteur M. van V ught. C. N. V. - VERGADERING. Dinsdagavond werd in de Chr. Bewaarschool een propaganda-vergadering belegd door het C. N.V. De voorzitter van de afdeling de heer Risseeuw, die de matig bezochte vergadering opende wees o.m. op de gunstige resultaten die de organisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft kunnen bereiken (ver mindering van de Zondagarbeid en C.A.O. in de kanaal-industrieën). Op deze vergadering werd het woord gevoerd door de heer Lodder van de Chr. Metaalbewerkers- bond en de heer Koetsveld van de Chr. Bouwvak arbeidersbond. Ook werden enkele films vertoond. Daar brengt Kruschen Salts redding en uitkomst, 'n Wonder, hoe de kleine dagelijkse dosis Kru schen Uw bloedzuiverende organen weer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige krachtige wer king, nodig oin het bloed zuiver te houden. Dan geen zich ophopende onzuiverheden meer. 'E ant met de hulp van Kruschen voert 't lichaam die a langs natuurlijke weg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als t is. Voor Uw organen, voor de zuiverheid van Uw bloed. Kortom voor Uw algeheel welzijn, prettig, be- liagelijk vrij van pijn (Ingezonden mededeling; RODgSJ

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1