AXELSCHE SSi COURANT Nood en Misdaad AXELSCHE jft COURANT Omvangrijke OORLOGSPRODUCTIE in Oost - Duitsland HOEST NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM UIT ONZE OMGEVING. AXEL NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeelster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Een ontstellende opsomming van Oorlogsvoorbereidingen Rode Hoestpoeders van Mijnhardt nachten Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 66e JAARGANG No. 12 s Abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlè il. Rilitonlrrnrl fl Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Me» 20 cent per m.m Kleine Adverteutlèn iu«v~(lmuzn 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat wij in de couranten berichten lezen over frauduleuze handelingen. En de schandalen beperken zich niet groot deel het offer moest brengen in de tropen voor een verloren zaak. Een aanzienlijk deel van ons volk meent dat de staat niet als een goed NATIONALE RESERVE. Donderdagavond werd in het Gezellenhuis al- Frankeriug bij Abonnement Axel. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 66e JAARGANG No. 11 N Abonnements prijs: Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè il. Buitenland il. C - Advertentie prljt 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Advertenttên U,.v..,lmum 8 regele) 1 - 5 resell 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Hil- laert herkozen, terwijl in de vacatures door af treden van de heren P. Groothaert en G. Jonk man worden gekozen de heren A. van Britsom en Ch. Molier, terwijl de heer Hillaert tot secretaris werd gekozen. nr ook kinderen beneden worden, maar slechts kun- eleide van één der ouders trig persoon, welke lid is Burende de reis onder zijn t niet de busgeleiders ver deze kinderen. t om, als men door om- iet kan meemaken en men id de betreffende reiskaart n terug te bezorgen bij de kan trachten in het be- ■reniging deze uit te geven tetaling zo'n reis wil raee- schepen worden gebouwd in Wolgast en Stral- sund, resp. door Peenewerf Volkswerf en V.E.B. Bergnug. Voorts in Wismar, waar men ook spoor wagens maakt, in Rothensee op de Reichswerf, te Brandenburg op de Ernst Thalmannwerf, te Ros- lau op de Elbewerf. Onderzeeboten en reserve onderdelen worden in grote getale gebouwd te Obcrschóneweide. Zwaar luchtafweergeschut, pantsertorens, meer dan voor vrtdestijd noodzakelijk zijn, levert Er furt, terwijl hetzelfde geschiedt te Maagdenburg en Leipzig. Wat is er waar van de vredeswil der Sowjets? Willen de Russen de vrede? Als wij de schone leuzen geloven mochten, die ons reeds enige tijd onder ogen gebracht worden door de communistische partijen van alle landen, dan zou alleen de Sowjet-Unie ernst maken met het streven naar rust en wereldvrede. Onder de mooiste voorspiegelingen worden de mensen tegenwoordig bewogen handtekeningen te plaatsen onder manifesten, welke moeten aanto nen dat de gehele wereld de kapitalistische oor logsdrijvers en de bewapeningswedloop van het Westen veroordeelt. Alleen in de heilstaat der Sowjets zou men aan vredeswerken arbeiden, maakt men geen mis bruik van atoom-energie, smeedt men geeti ge heime nieuwe wapens voor een wereldkrijg en heer sen slechts rust en vrede Speciale verslaggevers van „Persbelangen heb ben thans een omvangrijk onderzoek afgesloten naar de bewapening aan de andere zijde van het ijzeren gordijn. Zij achten hekend genoeg wat het Westen doet om zich tegen eventuele aanvallen te beschermen. Als die aanval inderdaad komt, zou deze volgens de „kapitalistische wereld" uit het Oosten verwacht moeten worden. Teneinde de waarheid van deze stellingen na te gaan, de noodzakelijkheid van een Westerse herbewapening te onderzoeken en tevens de vredes-propaganda van de communisten op haar oprechtheid te toet sen, luidde de opdracht zoveel mogelijk gegevens te verzamelen, omtrent de eventuele oorlogspro ductie in de Russische satellietlanden. EEN UITERST MOEILIJK EN OOK GEVAARLIJK ONDERZOEK. Het publiceren van productiecijfers is in de Sowjetlanden reeds op straffe des doods verboden. Statistieken bestaan er in die landen niet meer, alles is eenvoudig geheim. Volstaan moest dus worden met een reis door alle industrieplaatsen en nauwkeurige observatie van alle fabrieken al daar. Uiteraard werden er heel veel bewaakt, dus spreekt het vanzelf, dat het hier een uiterst moei lijke opdracht betrof, want de nadering van deze hewapeningsbedrijven was niet zonder gevaar. Hoe de verslaggevers er toch in geslaagd zijn de aard van de productie vast te stellen, ligt echter voor de hand en behoeven wij hier niet te verdoezelen. Er werken op elke fabriek van beltng henderden arbeiders, die niet alle even zwijgzaam zijn. ln vele gevallen konden zelfs de gegevens van hooggeplaatste employé's worden verkregen. En hier volgt dan een opgave alleen uit Oost- Duitsland. MUNITIE, OORLOGSSCHEPEN, GESCHUT, TANKS EN VLIEGTUIGEN. Munitie wordt in Oost-Duitsland vervaardigd in de steden Schwerin (voor machinegeweren, gewe ren en andere vuistvuurwapens), in Wilkow, in Töpchin en in Shönbeck. In deze laatste plaats- o.a. door de Rheinisch-Westfiilische Zündstoff-fa- briken en de Lignose Sprengstoffwerke. Hier maakt men ook springstoffen. Munitie maakt men ook in Halberstadt en wel speciaal voor luchtafweergeschut, maar ook voor de infanterie en hetzelfde recept volgt men in Meiszen, in Bautzen, in Torgau en in Hoheu- leipisch. Springstoffen vervaardigt men in Frei burg en torpedo's in het bekende Chemnitz. Marine-vaartuigen en onderdelen van oorlogs een oorlogsmachinerie op stapel is gezet, wijst dit wel onomstotelijk in de bedroevende richting van het tegendeel. En zo is het niet alleen in Oost-Duitsland. Ook de fabrieken van Polen, Tsjecho-Slowakrj', Hongarije, Roemenië, de voormalige Baltische lan den, de enorme industrie-gebieden van geheel Rus land, met de nieuwgebouwde atoomsteden in de Oeral en in Siberië werken op volle kracht voor andere dan vredes-doeleinden. In West-Duitsland staat er slechts de ontmanteling tegenover De Westerse mogendheden worden wel gedwon gen mee te doen aan de bewapeningswedloop, wil len zij niet straks door de Sowjets-walsen ver pletterd worden. Doos 47 ct. RAKETTEN EN V-WAPENS. Zeer geheime werkplaatsen zijn er in Nortl- hausen, waar raketten en V-wapens vervaardigd worden. Ook te Leipzig zijn echter raketfabrie- ken. De motoren voor V-wapens komen nit fa brieken te Eisenach. Tanks in de nieuwste uitvoering rollen u tege moet uit kirchmöser, waar ook goederenwagons ge bouwd worden, uit Buchau, Lauchhammer, Gör- litz, Borsdorff en Zeitz. Maar daarmede is de arbeid voor de vrede nog niet ten einde, want er zijn ook nog zware tanks nodig. Die maakt men te Witterzeuhe. Lichte pantserwagens worden vervaardigd door de Pels- werkc te Erfurt. Complete vliegtuigen en vliegtuigonderdelen wor den de lucht ingezonden té Leipzig door de Buma- werke, te Schonau, maar ook te Zwickau, te Zit— tau, te llaekwitz en bij de kernerwerke in Krim- mitschau. Oordeel niet te vlug: wij hebben gepro beerd de vliegtuigen in elkaar te zetten tot pas sagiertoestellen, maar het lukte niet. Wij wisten niet goed weg met die lastige geschutskoepels, hoordkanonnen, bommenluiken en zware mitrail leurs De luchtmacht heeft echter meer nodig en daar om maakt de Oost-Duitse vredes-industrie ook nog peil-appa raten, radartoestellen en speciale foto toestellen. De laatste ook voor artilleriegebruik. De productie werd gevonden in Dresden, bij de Mcndc-radiowerke, te Konigsee, te Jcna, bij de beroemde Carl Zeisswerke en verder maakt men ook te Tcltow en te Kolledc nog optische in strumenten en apparaten voor artillerie en duik boten. Te Oost-Berlijn vinden wij verder de fa brieken van kron und Komp. Hier bleek men zend- en ontvangtoestellen voor de luchtmacht te vervaardigen en van hetzelfde laken een pak in Babclsberg. Nu spreekt het vanzelf, dat hiermede nog niet alle. oorlogsproductie achterhaald is. Een sterk leger moe: ook de beschikking hebben over ma chine-geweren, dus die maakt de Sackwerke te Ehrenberg, over machine-pistolen en automatische pistolen, dus zijn daarvoor aan het werk gezet de Simsonwerke en Hahnel-Sauer Sohn te Suhl. Voorts zijn er land- en zeemijnen nodig, men maakt ze in Oost-Duitsland bij Bauer Sohn te Zelle-Meiilis. En rekent u maar dat er hier en daar nog wel een fabriek aan de aandacht van de rapporteurs ontsnapt zal zijn. Als klap op de vuurpijl bleek ten slotte weer een volledig oberkommando der Wehrmacht in Oost-Duitsland te bestaan, dat het bevel voert over een geregeld leger van 60.000 man, een oor logsvloot in opbouw en een uit Russische straal jagers bestaande luchtmacht. Willen de Russen de vrede? 1 Wij behoeven deze vraag thans niet meer te stellen. Als reeds in één gebiedsdeel, waar de Sowjetmachten regeren, in enkele jaren tijds zulk DE ELECTRIC1TEITSVOORZIENING. Een probleem dat vooral deze winter de aan dacht vraagt, is dat van de electriciteitsvoorziening. Het electriciteitsverbruik is in Nederland sinds 1938 verdubbeld en als geen maatregelen worden genomen ter beperking van het verbruik, dan zou over vijf jaar het verbruik ten opzichte van dit jaar nogmaals verdubbelen. De uitbreiding van de industriële bedrijvigheid en de groei van de bevolking zijn daarvan de voornaamste oorzaken. Maar ook zijn de verbruikers minder zuinig met electriciteit dan voor de oorlog, wat kan worden verklaard uit het feit, dat de gemiddelde elec- triciteitstaricveu van nu, vergeleken met die van voor de oorlog, ongeveer dezelfde zijn gebleven. Weliswaar zijn enkele malen na de oorlog deze tarieven verhoogd, maar daartegenover staat een grotere toepassing van het z. g. vastrecht-tarief. Vandaar, dat de gemiddelde tarieven weinig ver anderden. Door de vergroting van het electriciteitsver bruik is een uitbreiding van de electrische cen trale noodzakelijk geworden. Dat vraagt enorme Investeringen en bovendien tijd. In verband hier mede en met wat hiervoor werd gezegd over de tarieven, ligt het in het voornemen de electri- citeitstarieven met 25 0/o te verhogen. Van deze verhoging zal een hoeveelheid van 240 Kwh per jaar per gezin worden vrijgesteld, terwijl voorts maatregelen zullen worden genomen om de ge volgen van deze taiiefsverhoging voor bepaalde categorién van kleine verbruikers zoals b.v. bakkers te verlichten. Deze tariefsverhoging zal vermoedelijk per 1 Januari a.s. van kracht worden. De winter, die nu voor de deur staat, zal éen van de moeilijkste zijn omdat het gevaar niet denk beeldig is, dat om overbelasting van de centrales te voorkomen, bepaalde stadswijken zullen moe ten worden afgeschakeld. Evenals vorige jaren zullen er dan ook weer piekuren komen en wel in de periode 12 November—2 Februari. Licht reclames zullen dan weer verboden zijn, etalage- en winkelverlichting zal tot de helft moeten wor den teruggebracht tijdens de piekuren, de ver lichting en verwarming in tram en treinen even eens, de radiu-zenders zullen zwijgen tijdens de piekuren en de werktijden van het overheidsper soneel zullen worden aangepast. Bovendien is de vrijwillige medewerking gevraagd van de industrie. Maar al deze maatregelen zullen nutteloos zijn, als niet de particuliere verbruikers het verbruik tijdens de piekuren tot het uiterste beperken. Het gebruik van apparaten, die veel stroom vragen, zoals straalkachels, stofzuigers, strijkijzers, kookplaten, enz., dient in deze piek uren geheel te worden vermeden. Alleen dan zal het mogelijk zijn zonder ernstige storingen de komende winter door te komen 1 4 (Nadruk verboden.) rd aangehouden omdat de ;ompetitie-schema nog niet egon vroeg de heer Peeters der v.v. „Axel" nog het rden van waardering aan ipporters dank bracht voor feestavond: het aanbieden aan de v.v. „Axel". ;kte de voorzitter in zijn om, mede tot steun aan mede te werken aan het en zeide ten slotte ver- Ie achtcruigang in ledental we leden zich hebben op- r de goede kant op gaat. so voort mag blijven gaan vergadering. T COLLECTE. ;man-Koole alhier ontving DOtdbestuur van het Neder- icht, dat de onlangs onder et Centrum" gehouden col- Rode Kruis f 58,86 heeft meel van de bioscoop werd rkentelijkheid betuigd voor king. IMONIE „CONCORDIA". gehouden bestuursvergade- „Concordia" alhier, werd jkse uitvoeringen voor de houden op Dinsdag 2: en r a.s. gedeelte van de harmonie, 1-ensemblc" ditmaal op de t toneelspel in 3 bedrijven n de auteur M. van Vught. iRGADERING. i de Chr. Bewaarschool een belegd door het C. N. V. afdeling de heer Risseeuw, vergadering opende wees :sultaten die de organisatie heeft kunnen bereiken (ver- iagarbeid en C.A.O. in de werd het woord gevoerd n de Chr. Metaalbewerkers- eld van de Chr. Bouwvak- rden enkele films vertoond. Salts redding en uitkomst, eine dagelijkse dosis Kru ide organen weer op gang de jeugdige krachtige wer- jed zuiver te houden. Dan anzui verheden meer. Want hen voert 't lichaam die af )ok voor U is er alle reden zo heilzaam als 't is. V oor zuiverheid van Uw bloed, sheel welzijn, prettig, be- tijn (Ingezonden mededeling) ENT

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1