AXELSCHE M> COURANT Geheime dienst „Met raad en daad" GEZELLIGE A VOND ORANJEBOOM BIER! è-JÉÊ m RAT noch MUIS Millioenen dames roEIT ZE Uit m f NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM IV ALFRED REDL, verrader in triplo ontsnapt aan het onweerstaanbare Adverteren mag geen gokje zijn Axelsche Courant Mijnhardt jes dienen Fraukering bij Abonnement Axe). Abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlè fl. Buitenland fl. ZATEHDAG 27 OCTOBER 1951 66e JAARGANG No. 8 Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m m. Y l«'ne Ad verteut lèn cimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. De Oostenrijkse Geheime Dienst, bekend als de Kundscbafts-Stelle, was wellicht de best georga- niserdt ter wereld. Ze was op paten gezet door Alfred Redl, een buitengewoon kundig staf-offi cier. En bitter was voor hem de ironie van het lot: hij werd ontmaskerd dank zij de per fectie van het door hem zelf geschapen systeem, maar niet nadat hij het verraad had gepleegd, dat de levens van honderdduizenden Oostenrijkse sol daten zou kosten. Kolonei Redl was een rijk man. Hij hield er (begin 1900) niet minder dan 6 auto's op na, die hij van zijn officieren-salaris natuurlijk niet be kostigen kon. Maar niemand dacht er aan dat Itedl wellicht op oneervolle wijze aan dit geld zou komen. Hij was in Oostenrijk dc autoriteit op het gebied van spionnage en contra-spionnage, de schrik van iedere geheime agent. Generaal Von Giesl, zijn chef, was zo met hem ingenomen, dat toen Von Giesl benoemd werd tot commandant van de belangrijke vesting Praag, hij Redl als staf chef met zich meenam. Redl's opvolger, Ronge, had ontzaglijk veel van zijn voorganger geleerd en probeerde zo mogelijk, de Kundschafts-Stelle nog efficiënter te doen functionncren. Hij vermoedde zelfs in de verste verte niet, dat dc hoogvereerde chef in werkelijkheid één der laagste verraders was, die de geschiedenis ooit heeft opgeleverd. Terwijl hij een hoge positie be kleedde in het Oostenrijkse leger, werd Redl door de Russen betaald, zéér ruim betaald voor de spionnage-diehsten ten behoeve van het Czaren- rijk. Redl was spion en verrader iu triplo. Aller eerst verkocht hij de defensie-geheimen van zijn land aan de Russen. Voorts leverde hij in handen der Russen de agenten die ten bate van Oosten rijk spionneerden. En ten derde verried hij aan de Russen wie onder hun eigen mensen spionnen- diensten verrichtte voor de Dubbel-Monarchie. Zo leverde hij aan de Russen uit het complete plan van de veldtocht tegen Servië en dat tegen Rusland, ingeval het tot een oorlog zou komen. Vooral het Servië-plan was het troetelkind van de Oostenrijkse Generale Staf en van de legt chef, Conrad von Hötzendorf, van wie gezegd werd dat hij in enkele uren sterk was verouderd toen hij van Redl's verraad vernam. Hoe ontdekte men de dubbele rol van deze geachte en verdienstelijke staf-officier i Ronge, zijn opvolger, had een controle-dienst ingesteld op de poststukken, vooral vanuit grensstreken, naar het heette tegen de smokkel, maar in werkelijkheid om spionnen te ontdekken. Op een goede dag arriveerden twee poste-restante brieven uit Eydtkuhnen, een Oost- Pruisisch grensstadje en berucht spionnen-nest. Er zaten grote geldbedragen in, maar verder was er niets bij, geen briefje of geen aanduiding. De grootte van het bedrag wees er op, dat het hier om een belangrijke trans-actie ging en Ronge rook wild. Hij liet een belverbinding aanleggen tussen het postloket en een kroegje in de buurt, waar dag en nacht twee detectives de wacht hiel den. Een maand verliep, toen plotseling het bei- signaal overging. De beide detectives waren na al dat wachten niet meer zo erg op hun qui vive en een er van vertoefde juist op de plaats waar de keizer te voet gaat. Toen ze bij het loket aankwamen, was de man die de brieven had af gehaald, gevlogen. Ze zagen hem in een taxi weg rijden de enige taxi die er stond Een vol kwartier stonden de beide politieman^ nen daar als konden ze geen tien tellen. durfden eenvoudig niet naar hun chef terug. En dat was hun geluk, want toen kwam( de taxi al weer terug. Zij vroegen de chauffeur waarheen hij „hun vriend" had gebracht en die noemik naam van een hotel. Zij reden er heen. Ou de valuta- landse mogendheid. De consternatie op het politie-bureau werd nog overtroffen door die bij de Generale Staf. Men begreep daar meteen welk een verpletterende slag aan Oostenrijk was toegebracht. Een commissie van vier officieren >n vol uniform zocht Redl op in zijn hotel. Er behoefde geen woord gewisseld te worden. Hij vroeg een revolver te leen. Uren later werd een kcllner met een boodschap naar Redl's kamer gestuurd. Deze vond het ont zielde lichaam van dc kolonel. Hij had zich door het hcofd geschoten. Natuurlijk probeerde men de zaak in de doofpot te stoppen. Redl's lijk werd in alle stilte begraven. Maar door een wonderlijk toeval lekte de zaak uit. De smid, die in Redl's woning te Praag de slo ten had moeten openen, was een bekend voet baller. Hij had die morgen niet kunnen spelen en daardoor verloor zijn elftal. De captain kwam hem een standje maken en die was toevallig journalist. Hij hoorde de reden van de afwezigheid van zijn inidvoor: hoge officieren... woning van Redl alles opengebroken en daarna verzegeld Redl dood de officieren hadden hun ont zetting niet onder stoelen of banken gestoken De journalist wist maar al te veel van de strenge censuur, waaraan de pers in Oostenrijk bloot stond. Hij durfde het nieuws niet publiceren. Maar omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, schreef hij een klein berichtje, waarin werd tegengesproken, dat de commissie van hoge offi cieren, welke een bezoek had gebracht aan de woning van Redl, nadat hij zelfmoord had ge pleegd, daar stukken had gevonden die wezen op hoogverraad. Toen wisten de Oostenrijkers, die wel geleerd hadden, hoe men in die dagen de krant moest lezen, genoeg De Oostenrijkse veldtochtplannen konden nog we, op onderdelen worden gewijzigd, maar in hoofd zaak waren ze aan de Russen en Serven bekend. En toen met onbegrijpelijke lichtzinnigheid de oor logspartij in Wenen, geleid door de dandy Graaf Berchtold, het waagde Servië de oorlog te ver klaren, wetend dat Rusland terstond zou mobili seren ondervonden de Oostenrijkers hoezeer de Servische generaal Putnik van Redl's verraad ge profiteerd had Zeer zware verliezen werden geleden in een veldtocht die door dc Oostenrijkse Generale Star was voorgesteld als een militaire wandeling. Honderdduizenden Oostenrijkse soldaten betaal den met hun leven voor de 6 auto's van kolonel Alfred Redl, de drievoudige verrader. (Nadruk verboden.) de derweg vonden ze in de taxi het etui van een zakmes. In het hotel bleek dat kolonel Redl zo even was aangekomen. Maar die was buiten verdenking. Dus vroegen de detectives de portier, elk van zijn gasten het mes-etui te laten zien en te vragen of meneer dit soms verloren had. De eerste die beneden kwam, was Redl en argeloos beantwoordde hij de vraag van de portier. Op datzelfde moment ontdekte hij de detective, kwasi verdiept in een krant en besefte dat hij zich had verraden. Ilij ging het hotel uit gevolgd door de detectives Allerlei kunstgrepen nam hij te baat om zijn ver volgers van zich af te schudden. Zo verscheurde hij enkele papieren, die hij in zijn zak had. Een der detectives raapte de snippers op. Toen ze later aan elkaar gepast werden, bleek zonneklaar dat Redl in verbinding stond met een buiten- J. van D Wanneer men een donatie int van meer dan twintig gulden, is men daar dan ook een piakzegel op verschuldigd? Antwoord: Het zegelrecht voor bedragen boven twintig gulden, is 15 cent. II. J. W. Ik ben in het bezit van een blok van drie woningen, belast met hypotheek. Als ik ze verkoop is daar dan een maximumprijs voor of kan ik iedere prijs vragen? Moet ik degene die de hypotheek verstrekt heeft daarvan in ken nis stellen? Antwoord: U kunt de prijs vragen die u goed dunkt. De hypotheek eindigt bij de verkoop. G. B. In welk jaar is de Raad van Arbeid op gericht? Antwoord: De Raad van Arbeid werd ingesteld bij de wet van 17 November 1933 (Stbld 598) tot organisatie van de openbare organen belast met de uitvoering van de sociale verzekering. Wed. Van D. Ik woon sinds vorig jaar in bij mijn dochter en schoonzoon. Aangezien ik hartpa tiënte ben en dus niet meer mag werken heb ik al enkele malen bij de gemeente geprobeerd een ondersteuning te krijgen. Dit werd mij geweigerd. Kan ik nu niet eens proberen bij maatschappelijk hulpbetoon of is dit hetzelfde als sociale zaken Antwoord: Sociale zaken is die gemeentelijke instelling, die men vroeger maatschappelijk hulp betoon noemde Als sociale zaken een uitkering heeft geweigerd, behoeft u dus bij de gemeente niet meer aan te kloppen. Het is overigens best mogelijk dat u voor een uitkering in het geheel niet •in aanmerking komt, hetgeen wij van hier uit niet kunnen beoordelen. M. S. In het voorjaar kocht ik een sport- costuum waarvan ik in de mening verkeerde, dat de stof wollen kamgaren was. Achteraf bleek dit echter niet zo te zijn, maar kunstvezel kamgaren. Een regenbui bedierf liet costuum in zoverre, dat na het oppersen het maar één keer gedragen kan worden. Het zit daarna zo erg in de kreukels dat het opnieuw opgeperst moet worden. De stof is dus niet meer kreukherstellend, wat het vóór die regenbui wel was. Weet u misschien een mid del om de stof weer kreukherstellend te maken? Antwoord: Dit costuum moet steeds maar op nieuw weer opgeperst worden, daar valt niet aan te ontkomen Kreukherstellend wordt het nooit meer. H. v. d. W. Wordt bij het bepalen van het inkomen bij berekening Noodwet Drees-uitkering de opbrengst van de spaargelden gesteld op 8o/o of op de werkelijke opbrengst van 21/2 ®/o T En van hypetheken? Is de opbrengst van 8% niet on billijk? Wat gebeurt er als men zijn kapitaal wegschenkt? Voor een weduwe die f 10.000 ge spaard heeft, wordt het inkomen gesteld op 800 gulden en zou zij eventueel niet in aanmerking komen voor een uitkering, terwijl dit wel het geval zou zijn bij het aanhouden van de werke lijke opbrengst uit dit kapitaal n.l. f 250. Antwoord: Inderdaad wordt bij een gehuwd per soon 8o/u van de waarde van het bezit aan roe rende en onroerende zaken bij het inkomen opgeteld. Dit is billijk. Aangenomen wordt de lijfrente- waarde, d.i. de som die men jaarlijks zou ont vangen, indien men zich op 65 jaar met dat geld een lijfrente zou kopen. Indien de weduwe haar spaargeld zou schenken met het oogmerk om in aanmerking te komen voor een uitkering, zal haar uitkering worden geweigerd. J. v. d. H. Kunt u mij de leeftijd vermelden van dc amateur-wielrenner Hijzelendoorn? Antwoord: J. A. J. Hijzelendoorn werd in 1929 te Amsterdam geboren. J. U. Per 1 October werd ik eigenaar van een vrijstaande woning. De huurder is niet van plan het huis te ontruimen, wat ik van zijn standpunt bekeken heel gewoon vindt. Zelf bewoon ik als huurder een z.g. nieuwbouw-woning. Deze wo ning is no. 2 van eer* blok vau 9 aan elkaar gebouwde woningen. De huurprijs bedraagt per jaar f 10 minder dan die van het door mij ge kochte huis. Mijn gezin is even groot als van bedeelde huurder. Is er voor mij een mogelijk heid cm de huurder tegen zijn wil uit mijn huis te krijgen opdat ik het zelf kan bewonen? Antwoord: Dit zal u waarschijnlijk niet ge lukken. De huurder geniet tegenwoordig een vrij grote bescherming. Het feit, dat u eigenaar van een woning bent houdt niet in dat u daar mag wonen, laat staan er tot dit doel de huurder uitzetten. Er zullen heel dringende redenen moe ten zijn wil u hiervoor toestemming krijgen. Moch ten deze redenen naar uw gevoelens inderdaad aanwezig zijn, wendt u zich dan eens tot de Huuradv iescommissie. C. C. Mag een bromfietsberijder zich op de grote weg begeven? zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMHA-GFLHI. Antwoord: Een bromfietsberijder mag zowel van de grote rijweg als van het fietspad gebruik ma ken, met dien verstande, dat hij op het fiets pad, aangeduid door het ronde blauwe bord, niet sneller mag rijdes dan 20 km. per uur. Op een. fietspad aangeduid door een langwerpig zwart bord met de witte letters rijwielpad, mag slechts met uitgeschakelde motor worden gereden. Ver- keersautoriteiten adviseren bromfietsberijders zo veel mogelijk van het fietspad gebruik te maken. J. II. Ik heb in het marmeren blad van mijn waskasl een vetvlek van zalf gekregen. Weet u ook een middel om die zalf te verwijderen? Antwoord: Het zal niet gemakkelijk zijn oin die vetvlek te verwijderen. U kunt het eens pro beren door een mengsel van twee delen soda, één deel puimsteenpoeder en één deel kalk met wat water aan te maken en hiermee het marmer te wrijven. Daarna afspoelen met zeepsop. A. x d. V. Reeds twee jaar wonen wij in bij een hulpbehoevende dame. Zij gaat nu het huis verkopen en verhuizen. Als de huisvesting ons nu uit het huis zet, moeten wij dan het eerste huis aannemen, dat men ons ter beschikking stelt? Wij willen toch graag een kelder voor de weck en voor de aardappels hebben. Kan men ook twee gezinnen in het huis plaatsen? Antwoord: Uiteraard kunnen wij van hieruit moeilijk beoordelen of uw huis er voor in aan merking komt om door twee gezinnen te worden bewoond. Ook bent u nog niet uit het huis gezetl Het is wel mogelijk dat het huisvestingsbureau een ander alleenstaand persoon vergunning tot inwo ning bij u geeft Moet u er eventueel uit, daa kunt u beter met het bureau overleggen, welke wening voor u het meest geschikt is. U bent ook niet verplicht de eerste de beste woning direct te accepteren. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. PRINS KAREL VAN ZWEDEN f Prins Karei van Zweden is Woensdagnacht te Stockholm overleden, in de hoge ouderdom van 90 jaar. De overledene was een broer van wijlen koning Gustaaf V en de vader van wijlen koningin Astrid van België. VAN KONINKLIJKE VILLA TOT TEA ROOM. 1 De villa bij het vliegveld te Knokke, tot voor kort eigendom van ex-koning Leopold van Bel gië, zal worden ingericht alstea-room. Volg de zekere weg. Via de AXELSCHE COURANT bereikt U een kopend publiek, dat „zijn" krant leest met de intense be langstelling. waarmee streekbladen gelezen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina Uw advertentie geniet daarbij dezelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een verkoop-boodschap is voor de lezers van dit nieuwsblad even belangwekkend als een plaatselijke vergadering of gebeurtenis. Gok niet met Uw geld, maar adverteer in de Markt 12 AXEL Telefoon 56 Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers" Uw gezondheid, daar ze vele pijnen en lichaamskwaad uitdrijven en kou, koorts en griep bestrijden. Koker 77, Doos 41 ct.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1