AXELSCHE 35 COURANT Geheime dienst AXELSCHE Hg COURANT Zes jaren Verenigde Naties V. HOOFDPIJN! NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM IV ALFRED REDL, verrader in triplo Mi Hl «ene ia dn mes NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM ENGELS DAGBLAD VEROORDEELD TOT SCHADEVERGOEDING. iag geen gokje zijn! s Courant jes dienen Fraukering bij Abonnemeuf Axel. ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 66e JAARGANG No. 8 N Abonnement*- prijs Losse nummers Kwartaal- abonnemeoi Axel binnen de kom B Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè 11. Buitenland il. - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m m. f i«'ne Adverteutlèn lu ;imum 8 regels) 1 - 5 rebels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. De Oostenrijkse Geheime Dienst, bekend als de landse mogendheid. zetting niet onder stoelen of banken gestoken De journalist wist maar al te veel van de strenge eensuur, waaraan de pers in Oostenrijk bloot stond. Hij durfde het nieuws niet publiceren. Maar omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, schreef hij een klein berichtje, waarin werd zeggen Voor de handen niets beter dan HAMEA-G E L E I. Antwoord: Een bromfietsberijder mag zowel van de fll'Atf. rüwflfl als Fraukering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 N Abonnements prijs t Losse nummers Kwartaal- abonnemem Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen la Nederland en Ned. Indlè tl. Buitenland fl. - 66e JAARGANG No. 7. r Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Adverteutlèn luctimum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra Op 24 October 1945 trad de organisatie der Verenigde Naties in werking. In de zes jaren, die sindsdien verlopen zijn, zijn haar de moeilijk heden met bespaard gebleven. Bij haar ontstaan was de tweede wereldoorlog nauwelijks beëindigd. Grote delen van Europa waren verwoest, in vele landen heerste een ernstige voedselschaarste, mil- lioenen vluchtelingen wachtten op hun terugkeer, eertijds rijke Europese staten verkeerden in ern stige economische moeilijkheden. Al spoedig stelde het ontwakende nationalisme in Azië en Afrika de wereld bovendien voor nieuwe probleltien. Niet minder dan een vierde deel van de wereldbevolking bereikte in de afgelopen zes jaar zijn onafhan kelijkheid. De moeilijkheden, die dit alles met zich mee bracht werden echter in de schaduw gesteld dooi de alles overheersende tegenstelling tussen Rus land en de Oost-Europese lauden aan de ene en de Atlantische groep aan de andere kant. Het optreden van de Veiligheidsraad, het orgaan van de Verenigde Naties, dat bij uitstek verant woordelijk is voor het handhaven van vrede en veiligheid, werd meer dan 40 maal door het uit spreken van een veto verhinderd. Er werd geen overeenstemming bereikt over de internationale con trole op de vervaardiging van atoomwapens, even min als over beperking van de overige bewapening. De besprekingen over de samenstelling van een strijdkracht der Verenigde Naties liepen vast: de toelating van nieuwe leden tot de organisatie kon geen voortgang hebben. Alles tengevolge van de onenigheid tussen de grote mogendheden. Ondanks de ongunstige omstandigheden, waar onder zij moesten werken, hebben de Verenigde Naties en de met haar samenwerkende interna tionale organisaties echter toch ook een groot aantal belangrijke resultaten bereikt. Aan de bemoeiingen van de Verenigde Naties is het in grote mate te danken, dat Russische troepen zich in 1946 uit Iran terug trokken, dat de guerillastrijd in Griekenland vrijwel beëindigd is, dat er in Palestina een wapenstilstand is ge sloten, dat de strijd in en om Kashmir geen bloe dig conflict is geworden, hoewel de spanning er nog voortduurt, dat er besprekingen werden ge voerd, die geleid hebben tot de opheffing van de blokkade van Berlijn, wellicht de meest critieke situatie, die de wereld na 1945 heeft doorgemaakt. Hun grootste krachtproef hebben de Verenig de Naties moeten doorstaan, toen op 25 Juni 1950 Noord-Koreaanse strijdkrachten Zuid-Korea binnen vielen: de eerste openlijke aanval van het ene land op het andere sinds het bestaan van de V N. Vrijwel onmiddellijk werden de leden door de Vei ligheidsraad uitgenodigd het aangevallen land alle mogelijke hulp te verlenen. Een en veertig landen stuurden materiaal en voorraden en de land-, zee- en luchtmachten van 18 landen strijden zij aan zij de Zuid-Koreanen om de aanvaller terug te slaan. Voor het eerst worden hier door een internationale organisatie gemeenschappelijke militaire maatregelen genomen De Verenigde Naties hebben hiermee laten zien, dat het hen wel degelijk ernst is met de verdediging van de beginselen, waarop hun or ganisatie berust en dat zij, in tegenstelling met wat indertijd de Volkenbond liet zien, zware of fers voor deze verdediging willen brengen. Het prestige van de Verenigde Naties is door het op treden in Korea niet weinig versterkt. De doel treffendheid van de organisatie is nog vergroot door de aanvaarding, vorig najaar, van de reso lutie „Verenigde Actie voor de Vrede", waardoor het mogelijk is, dat de Algemene Vergadering zaken betreffende vrede en veiligheid in behandeling neemt, wanneer de Veiligheidsraad door een veto geen besluit kan nemen. De verdiensten van de Verenigde Naties liggen echter niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats op politiek gebied. De organisatie heeft ook veel goed werk verricht 'op ecomomisch, sociaal en juridisch terrein. Na afloop van de oorlog nam zij de internatio nale verdeling tan grondstoffen en voedsel ter hand: niet minder dan 1 millioen vluchtelingen werden door de Internationale Vluchtelingenorga nisatie, één van de hulporganisaties van de V.N., gerepatrieerd of geholpen bij emigratie: 12 mil lioen kinderen kregen een injectie tegen t.b.c. pn 7 millioen kinderen eerst in Europa en later in Azië, ontvingen dagelijks een extra glas melk of een extra maaltijd. Hoewel de specifiek na-oorlogse problemen niet meer zo dringend zijn kan de organisatie thans echter geenszins op haar lauweren gaan rusten. Te weinig beseffen wij, dat wij in West-Europa hoe groot onze huidige economische moeilijkheden ook zijn, met de Noord-Amerikanen tot de be- vocrrechte bewoners van onze planeet behoren. Het gemiddelde inkomen van een West-Europeaan is f H00 per jaar, dat van een bewoner van Afrika f 280 en van een Aziaat f 190. Van alle volwassenen ter wereld kan slechts één op de vier lezen en schrijven, slechts één op de drie mensen krijgt voldoende voedsel van het goede soort en de voedseltekorten worden steeds grater door de bevolkingstoename: per dag wordt on*s wereldbevolking met 60.000 zielen uitgebreid. De medische verzorging laat in grote delen der we reld alles te wensen over: in de meeste Europese landen is er één dokter op iedere 1000 inwoners, in Frans-West-Afrika is die verhouding 1 op de 50.000 inwoners. Dit naast elkaar bestaan van rijke en arme lan den geeft ernstige sociale spanningen, die een voe dingsbodem vormen voor totalitaire bewegingen en aldus een bedreiging van de vrede betekenen. Bo vendien is het voortduren van deze toestanden, be halve uit menslievende overwegingen ziekte, armoede en honger zijn een kwaad op zichzelf ook uit economisch standpunt verwerpelijk. Ver meerdering van de wereldvoedselopbrengst is een gebiedende eis. Daarbij komt, dat de Westerse landen hun industrieën slechts kunnen uitbreiden indien zij koopkrachtige klantpn in Afrika en Azië vinden. De achtergebleven landen economisch en soci aal te ontwikkelen, zonder daarbij oude culturele banden te vernietigen, is de geweldige taak, die de V.N. thans op de schouders hebben genomen. Reeds hebben vele deskundigen (waaronder tal van Nederlanders) zich beschikbaar gesteld om er aan mee te werken en aan het eind van het jaar hoopt men het aantal van 1300 naar laagontwikkelde gebieden uitgezonden experts te Febbin overschreden. Deze taak verrichten de V.N. en de met haar samenwerkende organisaties naast haar vele an dere taken op poiitiek, economisch, sociaal en juridisch gebied, zoals het verbeteren van arbeids voorwaarden, het regelen van emigratie, de zorg voor niet-zelfstandige gebieden, het codificeren van internationaal recht, het bijeenbrengen van sta tistisch materiaal" het handhaven van de rechten van de mens en het verbeteren van de rechtstoe stand van de vrouw, het bestrijden van het opium- misbiuik, het beveiligen van vervoer door de lucht en het helpen van oorlogsslachtoffers in Palestina en Korea om er slechts enkele te noemen. In de zes jaren sinds 1945 hebben de Verenig de Naties hun recht van bestaan dubbel en dwars bewezen: om met de woorden van Minister Stikker te spreken. „Indien de V.N. er niet waren zouden wij de organisatie morgen moeten oprichten. /ij kan echter slechts dan volledig haar doeleinden bereiken als zij zich geschraagd weet door een ac tieve belangstelling van de volken, in wier naam zij is tot stand gekomen. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in ons land bedroeg op 1 October 1.590.555 tegen 1.578.788 op 1 September. Op 1 September waren er 477.500 aangeslotenen op het Hijksradio-distributienet tegen 476.969 op 1 Augustus. Het Engelse communistische dagblad „Daily Wor ker' is dezer dagen door een Londense rechtbank veroordeeld tot het betalen van een schadever goeding van 5000, wegens grove belediging van Generaal Anders. De generaal, die zoals men zich zal kunnen her inneren in 1944 opperbevelhebber was van de Poolse strijdkrachten, die in West-Europa streden en o.m. ook Axel hebben bevrijd, had een aan klacht ingediend omdat genoemd blad in één van haar uitgaven de generaal openlijk had uitge maakt voor een landverrader en renegaat. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent „IEDERE BLINDE EEN GELEIDEHOND" Dit is de leuze van de Stichting „Het Neder landse Geleidehondenfonds", een stichting waar aan alle landelijke blindeiibonden medewerken. Hicwcl veel gedaan wordt om deze leuze tot werkelijkheid te maken, is men daarin nog niet in alle opzichten geslaagd. Dit werk kost n.l. niet alleen veel geld, ook moet men er rekening mee houden, dat niet iedere hond geschikt is voor blin- dengeleider, evenmin als iedere blinde geschikt is om met zo'n hond te werken. Het Nederlandse Geleidehondenfonds besteedt in de eerste plaats zeer veel zorg aan de keuze der honden. Lang niet iedere hond kan een goede geleidehond worden. Deze geschiktheid blijkt zelfs dikwijls pas tijdens de opleiding. Wanneer die opleiding is voltooid, wordt vervol gens nagegaan welke blinde deze hond zal krij gen, waarbij natuurlijk het karakter van deze blinde en zijn levensomstandigheden van groot be lang zijn. Is een geschikte combinatie gevonden, dan moet de blinde gedurende een paar weken in de school met de hond oefenen, terwijl ook wanneer beiden thuis zijn nog raad wordt gegeven en hulp wordt geboden. Op deze wijze worden alle verzoeken om be schikbaarstelling van geleidehonden in volgorde van aanvrage en urgentie behandeld. Dat deze be handeling met bijzondere zorg en besef van ver antwoordelijkheid voor de op het spel staande be langen van de blinden geschiedt, moge uit het voorgaande zijn gebleken. De laatste tijd kondigen zich nu herhaaldelijk nieuwe stichtingen of fondsen aan, wier namen dikwijls zeer veel gelijken op die van de Stich ting „Het Nederlandse Geleidehondenfonds Over het antwoord op de vraag of de gelden, die deze fondsen bijeen brengen, een voldoende nuttig en sociaal verantwoord resultaat opleveren, bestaat ernstige twijfel, terwijl de wijze, waarop zij trachten het publiek tot financiële steun te bewegen niet steeds overeenkomt met de waar digheid van de blinden en van het blindenwezen. Het is dan ook nodig tegen de activiteiten van deze instellingen te waarschuwen. Wanneer men wil bijdragen tot oplossing van het gcleidehondenvraagstuk en de zekerheid wil hebben, dat het geschonken geld op de nuttigste wijze wordt gebryikt, dan steune men het Neder landse Geleidehoudenfonds, Middenweg 333 te Am sterdam, Giro 275400. A ^an het fietspad gebruik ma- e, dat hij op het fiets- ronde blauwe bord, niet 20 km. per uur. Op een. een langwerpig zwart rs rijwielpad, mag slechts r worden gereden. Ver en bromfietsberijders zo- etspad gebruik te maken. marmeren blad van mijn ialf gekregen. Weet u ook te verwijderen? niet gemakkelijk zijn om n. U kunt het eens pro- van twee delen soda, één één deel kalk met wat hiermee het marmer te :n met zeepsop. se jaar wonen wij in bij e. Zij gaat nu het huis Als de huisvesting ons nu i wij dan het eerste huis ter beschikking stelt? Wij kelder voor de weck en jen. Kan men ook twee ïatsen? kunnen wij van hieruit iw huis er voor in aan- twee gezinnen te worden >g niet uit het huis gezet I het huisvestingsbureau een on vergunning tot inwo- u er eventueel uit, dan bureau overleggen, welke t geschikt is. U bent ook de beste woning direct te chten, tobberijen en verdreven door MUWTABLETTEN rouwen en stemmen ig en rustig. AN ZWEDEN f len is Woensdagnacht te de hoge ouderdom van broer van wijlen koning an wijlen koningin Astrid KE VILLA TOT... IOOM. reld te Knokke, tot voor coning Leopold van Bel- t als tea-room. Via de AXELSCHE een kopend publiek, it met de intense be streekbladen gelezen kolom, pagina voor daarbij dezelfde grote NIEUWS, want een voor de lezers van belangwekkend als een ig of gebeurtenis. maar adverteer in de E L Telefoon 56 De Nederlandsche dadpers" ar ze vele pijnen en ijven en kou, koorts Koker 77, Doos 41 ct.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1