GOUDLAND Vraag IVOROL, dan hebt U de beste tandpasta! HET VERGETEN UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. U kunt het toch niet alschreeuwen Axelsche Courant BEKENDMAKINGEN. MIST. Woensdagochtend was de mist voor de eerste maal in dit najaar weer eens een ernstige verkeers- belemmering. De bootdiensten bleven dank zij radar function - neren, doch de ponten moesten uitvallen, terwijl het in Breskens niet gelukte de haven binnen te komen. Op deze wijze ontstond er dus begrijpelijker wijs enige vertraging in het verkeer met overig Zeeland. Het wegverkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen kon langzaam voort blijven gaan, zonder ernstige cngevallen. Wel ontstonden enkele kleine aan rijdingen en werden o.a. enige Z.V.T.M.-bussen bij het rijden van de diensten beschadigd, doch alles bleef zonder persoonlijke ongevallen beperkt tot betrekkelijk geringe materiaalschade. GEMEENTERAADSZITTING. Woensdagavond kwam de gemeenteraad in spoed eisende vergadering bijeen. Bij afwezigheid van burgemeester van Oeveren berustte de leiding bij de loco-burgemeester wethouder P. J. van Ben- degem. Afwezig waren de heren Tollenaar, v. d. Berg en Hamelink. De notulen van de vorige vergadering werden overeenkomstig het toegezonden ontwerp goedge keurd. Het hoofdpunt voor deze zitting was een voor stel tot het aangaan van een 25-jarige annuiteits- lening, groot f 15.000 4o/o per jaat. In een vorige vergadering werd door de raad besloten tot de bouw van een industrie-ruimte ten behoeve van de „Clitex"-Textielfabrieken te Clinge, waarvan de kosten worden geraamd op f 15.000. Dit bedrag moest uit geldlening worden verkregen. Het is B en W. thans gelukt, hiervoor een geld gever te vinden, die bereid is, dit bedrag te ver strekken in de vorm van een annulteitslening, groot f 15.000, rentende 4o/0 's jaars, rente en af lossing te voldoen in 25 jaarlijkse annuïteiten, elk groot f 960.18, de eerste te voldoen «p 1 No vember 1952 en verder overeenkomstig de voor waaiden. D e lei-nig is in 20 jaren af te schrijven ten te an e gewone dienst. ie heer Misseghers nog naar enkele de- geïnformeerd werd dit voorstel z.b.s. a au v aard. di ndvraag wees de heer Wondergem op de onhoudbare toestand die ontstaat aan het be- ii tin d- Zuidsingel. Bij slecht weer is de lucht da. r ii 'e houden. Spr. hoopt dat B. en W. hier sp" <iig maatregelen zullen nemen. De heer -bekt i i ook deze kwestie op zijn lijstje staan. pi let w jst deze spreker er op dat bij de dezer in de Kamers aangenomen nieuwe winkcl- - verschillende bevoegdheden aan de ge- toegekend. Mocht de gemeente Axel ■voegdheden gebruik willen maken, dan ■t op prijs stellen als tevoren met de winkeliers-organisaties overleg zou wor- .1 en gepliegd. De heer Wondergem wijst er op raak ook de aandacht heeft van de v miodicrsvereniging. i Misseghers informeert hoe het staat met .•...-■{■{verstrekking aan ouden van dagen. De 'i'ter antwoordt dat het betreffende ver- der vorige zittingen door de raad is afgewezen. - G. van Bendegem wijst nog even op de door H. W. VAN BRAK EL. 51) Edouard stond op het commando-dek, in aandach tige beschouwing van de wereld om hem heen. Aan bakboord strekte de zandige vlakte van Pelusium zich uit, aan stuurboord kabbelde het wijde water van het meer van Menzaleh, waar grote scharen pelikanen de enige levende wezens waren. Zij loerden op hun prooi, gelijk de gauw dieven en zakkenrollers, de straatventers en lichte kooien het deden op de vreemdelingen in Port Said Tien mijlen na het passeren van het kantoor- geDOUw der Suez-kanaal Maatschappij liet kapi tein Van der Decken een zonnetent spannen op het commando-dek. Deze tent bestond uit drie gewel dige lappen wit linnen zeildoek, een prachtig dun, doch ijzersterk weefsel. Elk gedeelte was zeven meter lang en vijf meter breed. Tezamen hadden ze de afmeting van het commando-dek, dat n.l. zeven meter breed en vijftien meter lang was. De achterste zware stalen mast, die tevens als laad- mast dienst deed en voornamelijk gebezigd werd om de motorvlet of de grote reddingboot over boord te zetten en aan boord te nemen, deed dienst als centraal steunpunt. Toen de zonne tent gespannen was, liet de ge zagvoerder een rieten tafel en een paar armstoelen van hetzelfde materiaal op het dek neerzetten, Buitenweg. Spr. zou verder graag weten wat B en W. voornemens zijn te doen met de woning van wijlen M. Goossen aan de Kanaalkade. Spr. heeft verder gezien da' liet vroeger ingevoerde één richtingsverkeer in de Pironstraat is opgeheven. Hij meent dat dit destijds is ingevoerd in verband met het beperkte uitzicht door de hoge heg ter plaatse. Deze heg is er nog, waarom is nu deze maatregel opgeheven? De heer Pijpelink heeft geruimen tijd geleden vragen gesteld betreffende d? verlichting in de buitenwijken. B. en W. hebben toen toegezegd dit te onderzoeken. Zijn hierover thans nog geen re sultaten bekend? Hierna sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. BUITENGEWONE FILMVOORSTELLING IN „HET CENTRUM". Ten bate van op te richten Monument in het voormalige Duitse Concentratie kamp te Amersfoort. In „Het Centrum" draait op Dinsdag 23 Oc tober a.s. de grote film ,,De Schrik der Duitse Nazi - Bandieten" (Le Bataillon du ciel). De algehele baten van deze voorstelling zijn voor het op te richten Monument in het voor malige Duitse concentratiekamp te Amersfoort, waar duizenden Nederlanders in de bezettingsjaren ge leden, gestreden en hun leven geofferd hebben voor de vrijheid. „Het Centrum" is gratis ter beschikking gesteld, terwijl directie en personeel belangeloos hun mede werking verlenen, opdat een zo groot mogelijk bedrag kan worden afgedragen aan de propaganda- commissie van het op te richten Monument. Er is slechts één voorstelling in onze gemeente en in elke plaats waar deze mooie en machtige film vertoond werd waren de zalen totaal uitver- verkocht. Moge dit dan een aansporing wezen, dat velen uit Axel en omgeving deze film gaan zien om tevens dit mooie doel te steunen. GOED AFGELOPEN. Woensdagavond geraakte tussen Sluiskil en Sas sing een auto bestuurd door dhr. W. alhier uit het juiste spoor en van de weg in de berm langs het kanaal. Gelukkig wist de bestuurder de auto nog zover in zijn macht te houden, dat deze niut te water geraakte, terwijl gelukkig ook geen fiet sers op deze drukke weg het slachtoffer werden. De oorzaak bleek een gebroken schokbreker te zijn, waardoor een der wielen geblokkeerd raakte. POOLSE WAARDERING VOOR AXEL. Dezer dagen kregen we inzage van een tweetal blaadjes, waarmede de Polen in West-Europa in eigen taal contact met elkaar houden. In de „Ostatnie Wiadomosci" (Het laatste nieuws) dat te Mannheim verschijnt vonden wij in het num mer van 30 September een artikel van een in Nederland woonachtige Poolse correspondent, ge ïllustreerd met een foto van het Monument. In het te Londen verschijnende „Gazete Niedziel- na" van 14 October komt eveneens een artikel voor over Axel, op de voorpagina een foto gemaakt tijdens de herdenking aan het Poolse Kruis op 19 September j.l. en op een der binnenpagina's bij het artikel ook nog een foto van het Monument. Wel een bewijs dat hetgeen in Axel ter nagedachte nis van de Polen door de burgerij en de vereniging „Axel - Polen" gedaan wordt ook van Poolse zijde wordt gewaardeerd. waarna hij Edouard uitnodigde zich bij hem neer te zetten. „En nu gaan wij er eens op ons gemak ibij zitten," sprak hij, een doos sigaretten voor zijn gast neerzettend. „Je hebt zeker wel trek in een glas heerlijk gekoelde sorbet, nietwaar?" Hierop kon Edouard geen neen zeggen en enkele minuten later kwam Delbord met een paar glazen van deze verkwikkende drank aandragen, die hij voor zijn hoogste chef en diens nieuwe passagier neerzette. „Voel je er iets voor om een praatje te hou den over de oudste geschiedenis?" informeerde de kapitein, Edouard van terzijde opnemend. „Graag, kapitein." „Gced. Maar dan zullen wij eerst op jouw ge zondheid drinken en op een goede reis, jonge vriend." Kapitein Van der Decken hief zijn glas omhoog en knikte de ingenieur welwillend toe. Deze beantwoordde zijn gastheer met een hoofse buiging, die zowel beleefdheid, als ironie kon in houden. Edouard nam een flinke teug, terwijl de kapitein zijn drank door middel van een rietje opzoog. Toen hij zijn glas had neergezet en de geurige blauwe rook van de inmiddels aangesto ken sigaretten de trillende Afrikaanse lucht in trok, strekte kapitein Van der Decken zijn arm uit naar het meer van Menzaleh, rechts van hem. „Zou je nu zeggen, dat je op het ogenblik een historische plek passeert „Een historische plek?" Edouard keek de spre ker vragend aan. „Ja, een zeer belangrijke zelfs. Herinner jij je, waar de Israëlieten nè hun vlucht doorge- wanneer U dc goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aandacht van het ko pend publiek wilt brengen. Daarvoor staat de AXELSCHE COURANT ter uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, door dat het plaatselijk en regio naal nieuws brengt, niet alleen gelezen maar „gespeld". van A tot Z. In die sfeer genieten ook Uw advertenties méér dan ge wone belangstelling en de resultaten be wijzen dat. Steek voor reclame-plannen Uw licht eens op bij de Markt 12 AXEL Telefoon 56 Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers" PREDIKBEURTEN. Zondag 21 October 1951- Ned. Herv. Kerk. 10 uur Eerw. heer C. II. Heijboer, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. (In beide diensten collecte K er keraadsfonds) Geref. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvêe. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. DOORGANGSWEG DOOR GOES GEREED. Donderdagmiddag is de nieuwe traverse door Goes voor het verkeer gereed gekomen. De bur gemeester beëindigde officieel het werk door het laatste hoekje wegdek te leggen. Vandaag wordt de weg voor het verkeer open gesteld. De officiële opening zal nog enige tijd op zich laten wachten. Maatregelen betreffende het verkeer in de gemeente Axel. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen overeenkomstig artikel 203 der Gemeentewet ter openbare kennis dat ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie der ge meente is ncdergclegd het door hun college d.d. 3 October 1951 vastgestelde besluit Maatregelen betreffende het verkeer in de gemeente Axel. Axel, 15 October 1951- Burgemeeste en Wethouders van Axel, De Secretaris, de Burgemeester, Maris. Van Oeveren. trokken zijn?" „Door de Rode Zee," antwoordde de jonge man. „Mogelijk ook wel, door het smalle gedeelte, dat wij thans kennen als dc Golf van Suez." De kapitein schudde ontkennend het hoofd. „Neen," ze: hij toen. „Daar ligt de plek, mid den in het water dat rechts van je ligt, midden in het visrijke Menzaleh-meer. Mogelijk was dit meer één der velen, die eens een schakel vorm den tussen de Rode Zee en de oude Wereldzee. Ik meen etenwel met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid te kunnen vaststellen, dat dit meet de plek bedekt, waar Pharao met zijn leger cn met zijn wagens is omgekomen. Het is de plek, die in Psalm 78 aangeduid wordt als „Het veld van Zoan." In vers 12 en 13 wordt gezegd: „Voor hunne vaderen had Hij wonder ge daan in Egypteland, in het veld van Zoan. Hij kliefde dc wateren; en deed hen er door gaan; en de wateren deed Hij staan als enen hoop". De mensen zoeken het doorgaans ergens anders zoals zij ook Ophir ergens anders willen zoeken, don waar mijn vaderen het gevonden hebben. Volgens mij, moet het water van de Golf van Hecopolis, de tegenwoordige Golf van Suez, via de Bittermeren, het Timzahmeer en het Ballah- meer in verbinding gestaan hebben met het meer van Menzaleh, dat contact had en nog steeds heeft met dc Middellandse Zee. In de loop der eeuwen zullen verschillende onderlinge verbindingen zijn dichtgeslibd cn onder het woestijnzand bedolven, reden waarom Pharao Necho II die ongeveer 600 jaren vóór Christus leefde, al een poging heeft gedaan om de landengte te doorgraven. Dit plan Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat er opnieuw gelegenheid bestaat deel te nemen aan de avond-ontwikkelingscursussen (zo wel voor beginners als voor gevorderden) in de Franse en Engelse taal Het lesgeld bedraagt voor inwoners der ge meente f 3 per maand en voor deelnemers uit andere gemeenten f 4 per maand. Opgaven moeten geschieden vóór 22 October a.s. ter gemeente-secretarie van Axel. Axel, 10 October 1951. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, Dc Burgemeester, M. Oggel, wild. Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders - van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek m;t bijlagen van de Gewestelijke afdeling van dc Christelijke Boeren- en Tuindcrjbond te Axel, om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van een silo annex drogerij en schoondcrij voor granen en zaden op de percelen gelegen aar. de Axelse-Sassing, alhier, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, nrs. 35 en 36. Op Vrijdag 2 November a.s., des voormiddag* tien uur, zal ten gemeentehuize zitting worden ge houden om bezwaren tegen dc inwilliging van dit verzoek in te brengen cn deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zasvel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning of de concessionaris en dc in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Axel, 19 October 1951. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Compagnie Ncerlandaise de l'Azote te Axel, Sluiskil om vergunning tot het uitbreiden van haar inrichtingen met een tweede watergasfabriek, op het perceel, gelegen alhier, Sluiskil, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie A, nr. 1149. Op Vrijdag 2 November a.s., des voormiddags elf uur zal ten gemeentehuize zitting worden ge houden om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting verscheneu belanghebbende. Axel. 19 October 1951. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, dc Burgemeester, Maris. Van Oeveren. werd, zoals je natuurlijk weet eerst in 1869 door de Fransman Ferdinand de Lesseps verwerkelijkt. Met andere woorden: het water van de Rode Zee heeft, volgens mij, vóór circa 25 tot 31 eeuwen dus prartisrh tot aan de plek gestaan, waar thans Port-Said ligt. Het veld van Zoan, lag volgens onderzoekingen van C. W. Wilson, captain Con- der en dr. W. Wright, geleerden, die voor het Britse en Buitenlandse Bijbelgenootschap hebben ge werkt, op ongeveer 32 gr. O.L. en 31 gr. N.B. Dat is precies de plek, waar thans het meer van Menzaleh ligt." „Het is inderdaad interessant, om naar Uw be toog te luisteren, kapitein. Maar kunt U mij nu ook met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid vertellen, waar Ophir ligt?" „Dat punt komt vanzelf aan de orde, Edouard," klonk het antwoord, na een kort lachje. „Het doet mij in elk geval genoegen, dat je belang stelling daarvoor nog zo levendig is." De volgende morgen vlak na het ontbijt werd Ras Muhammed gepasseerd, het meest zuidelijke punt van het Sinaï-schiereiland. Edouard en de kapitein hadden hun plaatsen op het eommandodek weer ingenomen. De zee was kalm en de warmte steeg. Niettemin genoot Edouard intens van deze ongewone manier van reizen, dit heerlijke vrije bewegen over de wijde wateren, dit onbelemmerd aanschouwen van grootse verten en historische plaatsen. Aan bakboordzijde ontwaarde hij in verre en vage contouren, de Berg der Wetgeving. Opnieuw bewoog de hand van de gezagvoerder zich met een verklarend gebaar in oostelijke rich ting. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2