AXELSCHE IK COURANT Kinderen in nood „Met raad en daad" A AEjk SAMEN UIT, SAMEN.... ÏÏJ ORANJEBOOM BIER! - WEK DE GAL IN UW LEVER OP roEIT ZE Uit Er kan een grootse taak verricht worden SANAPIRIN verW»»"4' Kindje verkouden? RAT noch MUIS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C.VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie-. T. C. VINK-van VESSEM doet wonderen! U blijft opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk f;J*eka" Tocht of Tocht bezorgen U die Rheumatisch pijnen. Neem regelmatig Kruschen en U verdrijft ze radica&L onfsnapf aan het onweerstaanbare Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 66e JAARGANG No. 6 N Abonnementi- prifat Losse nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom ft Alle andere plaatsen In Nederland ea Ned. Indlê 11. Buitenland fl. C - Advertentie prlja 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlén ^uiv-xlmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. In bet gezinsleven ligt de kern van de maat schappij. Gedurende zijn groeiperiode heeft de mens leiding nodig in allerlei opzient, die de buitenwereld, zoals de school, de vereniging of de kerk onmogelijk kan geven. Een kind dat geen gezinsleven kent, is als een koorddanser, het woidt voortdurend met een val bedreigd. Men kan die kinderen vinden bij duizenden. Niet alleer wezen behoren er toe, maar ook veel half wezen, kroost van gescheiden ouders, sprui ten van hen, die uit de ouderlijke macht zijn ontheven of ontzet en ook kinderen van ouders die hun taak niet aan kunnen, hetzij- door oor zaken die bij hen zelf liggen, hetzij door moei lijkheden in de structuur vau het kind. Nog is de lijst van hulpbehoevenden niet com pleet. Er zijn nog groepen kinderen, die het ge zinsleven moeten missen omdat zij meer dan ge wone aandacht en zorg vragen: de doofstommen, verlamden, blinden, achterlijken en idioten Alle genoemden staan hulpeloos in een maatschappij, die juist aan de mensen hoger eisen stelt dan ooit Zij vormen een probleem omdat wij eigenlijk aan hun moeilijkheden zijn voorbijgeleefd. Zij zijn min of meer vergeten omdat ze zelf niet kunnen op komen voor hun rechten. Zij zijn echt kinderen in nood. De misdaad, ook die begaan door kinderen, zegt ons niet veel omdat dit verschijnsel er door de eeuwen heen is geweest We zijn allen wel eens geneigd buiten de paden der wet te trden en de een durft daarbij verder te gaan dan de ander. Wie te ver gaat wordt een gevaar voor de maat schappij en moet dan maar tijdelijk of voorgoed hieruit verwijderd worden. Het lijkt zo eenvoudig maar het is juist ingewik keld. De misdaad, de sociale misstappen, zij zul len nooit geheel verdwijnen, maar wij kunnen hun aantal aanzienlijk verminderen door de bo dem flink om te ploegen waarin het misdadigers- plantje zo licht tot een boom uitgroeit. Wanneer wij onder dat werk onze schouders zetten dan doen wij aan kinderbescherming. Gelukkig is de nood der kinderen niet geheel aan ons voorbijgegaan. Er zijn klinieken gebouwd voor de zieke en gebrekkige jeugd. Weesinrich tingen, tehuizen voor ontspoorden, paedagogische instituten staan als monumenten van kinderzorg door hel gehele land verspreid. Dit alles is een teken van ontwakend besef voor de vraagstukken rond het moeilijke kind maar ook niet meer dan dat. De kinderzorg, hoeveel een kleine minder heid er stellig voor doet, staat nog maar aan het begin van haar ontwikkeling. Kinderen wor den opgevangen zodra ze ontspoord zijn of op andere wijze vastgelopen. Zij hebben dan geeste lijk zo lang in een ongezond milieu verkeerd, dat hun gehele wezen er door beïnvloed is, zodat zq de maatschappij niet meer willen of kunnen aan vaarden Dan grijpen wij in en dat is maar gelukkig. Hoeveel meer geluk en minder leed zou er zijn wanneer er veel meer gedaan werd aan preventieve kinderzorg. DE OORZAAK IS BEKEND. De wortel van de meeste gevallen der kinder misdaad ligt in het gezin waaruit die kinderen spruiten. Sommigen zijn achteruit gezet, anderen werden voortdurend geslagen, een derde catego rie is geheel verwaarloosd wanneer de kinder bescherming haar werk aanvangt. De vooraanstaan de figuren in dit werk zijn van mening dat het rijk millioenen zou sparen per jaar, wanneer de gezinsomstandigheden zouden toelaten dat deze kin deren een jaar vroeger naar huis wrug gingen. Meer aandacht moet worden besteed aan het sociaal optrekken van de gezinnen. Ontspoorde kinderen zijn sociaal invalide. Voor lichamelijke zieken is de zorg in de loop der jaren jenorm verbeterd. Er zijn ziekenhuizen, sanatoria en con sul tatie-bureaux voor alle mogelijke lichamelijke gebreken. Die weg moeten wij ook betreden voor de sociaal zieken. Het werk der kinderbescher ming en kinderzorg moet worden gereorganiseerd, wil men niet jaren achterop geraken door gebrek aan geld in deze moeilijke tijd, want naarmate de sociale nood groter wordt ziet men het aantal ontspoorden toenemen. Elke laagconjunctuur in de hendel en industrie leidt tot hoogconjunctuur in de sociale zorg, ook voor de kinderen. De steun aan werklozen etc. is in de loop der jaren aan zienlijk verbeterd. De physieke hulp voor de be volking in ons land is voorbeeldig, maar de psy chische zorg wordt stiefmoederlijk behandeld. Ligt hier bij uitstek een staatstaak? De over heid zal daarbij niet vooraan kunnen gaan. Het gaat hier om de geestelijke vorming van de jeugd, die uiteenloopt naar gelang men een verschillen de levensbeschouwing heeft. Hier ligt dus primair een taak voor het particulier initiatief. Elke groep in ons volk kan hier een grootse taak verrichten binnen de muren van zijn eigen geestelijk gebouw Iedereen kan dit werk dus op eigen wijze aanpakken, wanneer we maar zien dat hier sprake is van een nationale plicht, dat er ra.kpunten zijn waarop men kan samenwerken en dat er dus veel werk kan worden gecoördineerd, waardoor goede resultaten worden bespoedigd en veel kosten bespaard. De overheid moet toezien en stimuleren door subsidie. OOK ONZE ZAAK. Kinderbescherming is een nationale zaak. Dai wil zeggen dat alle groepen van ons volk zich met de organisatie daarvan moeten bemoeien. In Nederland wordt dit werk nog te veel door be paalde klassen gedaan. De massa staat er nog buiten. In landen als Zweden en Zwitserland ligt men ons op dit terrein jaren voor. Dit is betreurenswaardig en onnodig. Een land dat in enkele maanden een' paar millioen gulden bijeenbrengt voor de kankerbestrijding beschikt ze ker over de middelen om zijn kinderen sociaal te verheffen. Wat winnen wij met de beteugeling van kanker en tuberculose wanneer de jeugd voor een deel geestelijk te gronde gaat? Heeft het zin alle baby's in leven te houden, waarvan een aan tal opgroeit voor galg en rad? Wij zullen meer moeten doen voor de kinderen in nood. Bedrijfsleven, jeugdorganisaties, vakver enigingen, kortom het gehele volk stelle zich ach ter dit werk Het najaar biedt daarvoor op zeer bijzondere wijze de gelegenheid nu de kinderpost zegelactie weer een aanvang neemt. Meer dan 330 inrichtingen van alle gezindten profiteren van het fonds dat "op deze wijze wordt bijeen geharkt. Honderdduizend kinderen uit alle rangen en stan den moeten elk jaar in de rug worden gesteund om in de maatschappij tc kunnen blijven staan. Laten wij hun die steun bieden, daarmee het fun dament versterkend van de toekomst van dit volk die in de kinderen wordt gevonden. Een volk dat leeft bouwt aan die toekomst. Dr. H. R. Mes J. Z. te H. Mijn tien melkkoeien stonden op de balans i f 250 per stuk. Ik heb er twee ver kocht voor f 1500. Nu moet ik twee melkkoeien terug kopen, want ik heb geen aanfok. Wat zijn de fiscale gevolgen van dit alles? Antwoord: Volgens de fiscus hebt u op die twee koeren f 1000 verdiend. De aangekochte die ren moeten tegen de aanschaffingsprijs op de balans. C. T. Ik heb twee pruimenbomen, die ieder jaar geweldig bloeien, maar de vruchtjes laten vallen, zodra die de grootte van een speldeknop hebben bereikt. Wat is hiervan de oorzaak? Antwoord: Kalk is goed voor pruimen, vooral op uw vochtige grond Hier ontbreekt echter een goede bestuiver. Veel pruimenbomen hebben vreemd stuifmeel nodig en nu blijkt dat u twee soorten heeft, die elkaar niet voldoende bestuiven. Aan gezien wij niet weten, welke die twee soorten zijn doet u verstandig er een fruitkweker of boom- gaardbezitter bij te halen, als ze bloeien of vrucht- zetten. Hij zal u dan wel kunnen vertellen welke soorten u heeft en welke er bij gepoot moeten worden om een goede bestuiving te verzekeren. J. te V. Ik heb indertijd een onroerend goed gekocht. Nu ik onlangs een aanslag in de grond belasting kreeg, blijkt dat de makelaar, die de koopakte heeft opgemaakt, deze niet ter over schrijving in de openbare registers heeft aange boden. Kan ik de makelaar dwingen deze akte alsnog te doen overschrijven? Antwoord: Het is op zijn minst genomen wel vreemd dat de makelaar de akte nog nooit ter overschrijving heeft aangeboden. Gewoonlijk maakt de makelaar een voorlopige akte op eu zorgt de notaris later voor de overschrijving. Wat de re den is dat dit toen niet is gebeurd kunnen wij zo niet beoordelen. Aangezien het reeds lang ge leden is dat de akte werd opgemaakt, raden wij u aan eerst eens een advocaat te raadplegen. ■J. Z te H. Wanneer ik een electrisch afras teringsapparaat en een melkkar koop, mag ik die dan voor onkosten boeken, omdat deze dingen meestal gauw verslijten? Antwoord: Wanneer hier sprake is van aan- schaffingskosten van voorwerpen van geringe waar- je de grootte van uw bedrijf in aanmerking genomen dan mag men die kosten in het jaar van aanschaffing in zijn geheel afschrijven. Zo niet, dan kunt u afschrijven het deel van de kosten dat aan het desbetreffende jaar moet wor- Dubbel vlugge verdrijving van kou, koorts, ziekt^r^jMjn^jPrjl^ieHcokei^^t^i^^^t. si'?- -if'J'i den toegerekend. Verslijten die dingen dus in een jaar, voor 3/4 deel, dan komt ook 3 4 deel ten laste van de winst over dat jaar. Er is dus geen sprake van verplichte afschrijving van 10o/o. Over de keuze van afschrijving bestaan geen vaste re gels. U kunt zowel de boekwaarde als de aan schaffing als basis nemen. Wanneer u eenmaal gekozen hebt, moet u steeds dezelfde methode volgen. L. te B. Ik ben veehouder en melk gewoon lijk 23 koeien. Door omstandigheden wil ik dit aantal inkrimpen. Moet ik bij verkoop van die koeien ook liquidatie-belasting betalen? Antwoord: De winst welke behaald is bij de liquidatie van een gedeelte van het bedrijf wordt op daartoe gedaan verzoek afzonderlijk vastgesteld en op een bijzondere wijze door een inkomsten belasting belast. Lezer. Wat kunnen wij er aan doen om te voor komen dat wit plastic van een nieuwe lampekap crème-achtig wordt? Antwoord: Hieraan is niets te doen. Plastic verkleurt na verloop van tijd iets door de warmte van de lamp. M. B. de G. 1. Ik heb een gebloemde stomer- japon van crêpestof, die ik voor de tweede maal heb gewassen, Hij is nu doorgelopen. Hoe kan ik die weer goed krijgen? 2. Weet u ook een middel tegen wratten? Antwoord: 1. Hier is helaas niets aan te doen. U kunt proberen de japon te laten vevrven met een goed dekkende kleur. 2. Wratten worden meestal met etsende middelen behandeld b.v. met salicylzuur, hetzij in de vorm van een oplossing, hetzij in een pleister verwerkt. Ook kan de huid arts ze met de diathermische naald verwijderen. Gaat u er vooral niet zelf aan te werkl Witlof. Is het mogelijk, witlofwortels in kis ten tol vervroegde ontwikkeling te brengen? Antwoord: Dit is heel goed mogelijk. Men trekt ze in warme kelders of andere berging»- ruimten. De wortels graaft men hierbij recht standig in en zodanig dat zij met de top .alle even hoog komen te staan. Daarna vult men de ruimten tussen de wortels met wat fijne aarde en giet alles goed vochtig. Het licht wordt dan met een zeil of oud kleed afgesloten. Door de tempera tuur kan men dan al spoedig oogsten. Een an dere methode is de wortels in horizontale lagen op de vloer van kelders of andere vorstvrije ver trekken te leggen, waarbij de wortels niet door Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regel matig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldbe roemde Kruschen remedie. Maak zo gauw moge lijk een begin met Uw Kruschen kuur, om de wel dadige werking aan de lijve te ondervinden. (Ingezonden mededeling') zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wüze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Dan rug, keel en borstje inwrijven met Sh4lL aarde worden bedekt. Bij het uitgroeien kunnen de bladeren zich dus onbelemmerd ontwikkelen, zodat zij geen gesloten kropjes vormen. Door ver warming, b v. met een kachel in het midden van het vertrek wordt de ontwikkeling bevorderd. De bladeren worden dan bij voldoende grootte ge plukt zonder de harten te beschadigen. Z. Was de bekende radio-orkestleider Bene dict Silberman al voor de oorlog in Nederland? Of is hij na de oorlog met nog andere uitge wekenen naar ons land gekomen? Antwoord: De heer Silberman is reeds sedert 1936 bij de omroep werkzaam. L. H. Als ik een zaak in tabaksartikelen kon o\ernemen, is het dan nodig dat ik daar een middenstandsdiploma voor bezit, of mag ik die zaak drijven zonder dit bewuste diploma? Antwoord: Gewoonlijk is voor het drijven van dergelijke zaken een middenstandsdiploma vereist. Voor een tabakszaak verlangt men bovendien een tabaksvergunning en een vakdiploma. R. M. W. Waar kan ik een handleiding krij gen op het besluit Omzetbelasting en de tarieven? Als men goederen bewerkt of verwerkt en de hoedanigheid van het artikel verandert niet, wordt men dan als fabrikant aangemerkt? Antwoord: Wij mogen u verwijzen naar het besluit op de Omzetbelasting van 1940, E. Schuur man en Jordens, in iedere boekhandel verkrijg baar. Fabrikant is ook de ondernemer, die de goederen bewerkt of verwerkt. Weetgraag. Mag men met een bromfiets in en uit straten rijden, die voor auto's en motor rijwielen verboden zijn? Antwoord: Ja, totdat een wettelijke regeling van kracht wordt is dit toegestaan en zeer waar- schijnlijk ook daarna

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1