LIEBE 47 KRUISDUIT wit de GOUDLAND Het CentrumBioscoop Familie ~d HET VERGETEN Schooltandverzorging Fa. J„ C. "V'ïc Vv* Telefoon 99 AXEL Zaterdag 6 October aanvang 6 30 en 9 uur en Zondag 7 October aanvang 4,15 uur brengen wij U een grote na oorlogse Duitse film met Hilde Krahi en Karl John Deze film is een directe confrontatie met de rauwe werkelijkheid welke de Duitsers, na hun jarenlange overwinningsroes, op het lijf viel. De twee wrakgeslagen hoofdpersonen beseffen dat geweld en leugen slechts gidsen zijn waardoor alle opzet faalt. Als kunstwerk en tijdsdocument in Liebe 47 een bijzondere prestatie die geen enkele filmliefhebber mag missen. Zondag 7 en Wo Viviane Romam Sr' x>r e ol udlot. Voor Uw Qrote sortering naar Bij deze deel ik me Axel en Omstreken da mijn zaak in sigaren, t artikelen heb overgeda Dankend voor het 33 ik mijn opvolger in U\ Hc Met verwijzing naar ik aan het geachte pu mede. dat ik de zaak 1 sigaren, tabak, sigarei met ingang van 1 Octt Hopende door een netl vertrouwen waardig te Aug. Lipi UIT ONZE OMGEVING. feuilleton. door H. W van Brakel TERNEUZEN Statistisch Overzicht Schooljaar 1950 51 ÓM' De verstandige VIM SCHUIMT VERGADERING „AXEL-VOORUIT." Maandagavond hield de Axelse winkeliersvereni ging „Axel-Vooruit" een ledenvergadering ter be spreking van het verdere program der vereniging. Een redelijk aantal leden was ter vergadering gekomen en een schematisch plan voor een te voeren St Nicolaas-actie werd ter tafel gebracht. Na een korte bespreking over enkele ondergeschikte details werd het bestuur gemachtigd deze ideeën verder uit te voeren. Bijzonderheden vallen momenteel nog niet te vermelden, doch als het bestuur de plannen in de practijk kan verwezenlijken, dan kan men weer een attractieve St. Nicolaasweek tegemoet zien. Dat de heer Wondergem de vergadering nog geen uur na zijn openingswoord reeds weer kon sluiten is wel een overtuigend bewijs van het ver trouwen dat door Je leden in het be8tuur wordt gesteld. EERSTE WINTEROPVOERING VAN DE CULTUURVERENIGING „TilALIA". Zondagavond hield de cultuurvereniging „Thalia" alhier haar eerste winteropvocring in het Ge- zellenhuis Dat deze avond een groot succes is geworden blijkt wel uit het feit dat de zaal geheel uitver kocht was en dat voor de heropvoering op Maan dag 15 October a.s. de zaal wederom zo goed als uitvet kocht is. Het eerste optreden van het Kinderorkest onder leiding van de heer J. Mannaert uit Hulst, viel zeer in dc smaak, evenals het tweede optreden, waarbij Emile en Tillie Caessens op accordeon en banjo het Nonnenkoor uit Casanova ten gehore brachten Een fraaie prestatie van deze twee kleine muzikantjes. De heer O. Lacourt liet toen een paar ver bluffende staaltjes van vingervlugheid zien. Tijdens de decorwisselingen werd het publiek aangenaam bezig gehouden door de malle fratsen van enige Thalia-leden, zodat de aanwezigen zich beslist niet verveelden. Nadat de heer Lacourt en zijn dochtertje het publiek in opperste verbazing brachten door hun zwarte kunst, volgde het optreden van het Groot Orkest onder leiding van de heer Mannaert. Gedurende de pauze werd men in de gelegenheid gesteld enkele aantrekkelijke prijzen te winnen. Na de pauze enige cowboyliedjes, een paar vro lijke sketches door enige Thalia-leden, een num mertje telepathie en het optreden van een vrou welijke Willem Teil, waardoor het publiek enkele 48) „Ik zou best wat aandelen in deze zaak willen hebben," grijnslachte Clément Bergerat, het ge val \an de luchtige kant opnemend. „Enfin, mijn baas is de beroerdste niet, als het op zaken reizen aankomt. Maar laat ik je eerst eens in schenken." En de daad bij het woord voegend, vulde hij de glazen. „A votre santé, mon cher." Bergerat hief zijn glas, welk voorbeeld door Maurice prompt werd gevolgd. „A votre santé, monsieur Bergerat." ,,A votre santé, mon ami," klonk opeens een welluidende vrouwenstem achter de rug van de avonturier. De beide mannen keken tegelijk om en staarden in het gezicht van een opvallend mooie en jonge vrouw, die half zittend, half staande, op de balu strade van de loge had plaats genomen. „Nee maart Luciennet Wat brengt jou naar deze gelegenheidV' Maurice was opgesprongen en reikte haar hoffelijk de hand. „Moet je niet wer ken vanavond? Je werkt toch nog bij de troep van Tavignani, die momenteel in het circus Medrano optreedt?" Lucienne Delarne, dc gracieusc circusartiste, trok even een grappig pruillipje. Onmiddellijk daarop minuten in ademloze spanning werd gehouden. Tot slot verscheen het Groot Orkest nogmaals op de planken, hetwelk als afscheidslied „Tot Wa derzien" speelde. Er zou nog meer over deze succesvolle avond te vertellen zijn, want er waren nog verschillende ook in het programma slechts vaag aangeduide verrassingen. Wanneer wij hier iets over zou den v ci klappen, zou evenwel voor de toekomstige bezoekers de aardigheid er af zijn. Daarom ver der niets meer ovèr deze uitstekend geslaagde ont spanningsavond. L. J. G. - VERGADERING. Zaterdag hield de afd. Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren van de L.J.G. haar najaarsvergadering' dit maal te Terneuzen. Niet alleen de leden uit ons gewest, maar ook uit andere delen van Zeeland evenals de Bond v-/t Plattelandsvrouwen gaven van hun belangstelling blijk, zodat de zaal tot de laatste plaats toe bezet was. Jammer was het dat Aafje Top, een Amsterdamse voordrarhtskunstcnares, die men had uitgenodigd om een lezing te houden over „Onze houding op het toneel" verhinderd was op deze vergadering anwezig te zijn. De voorzitter, dhr. J. W. de Putter sprak in het openingswoord hierover dan ook zijn teleurstelling uit Na het gezamenlijk zingen van het Zeeuws Volkslied kwam toen allereerst het Z.P.M.-koortje uit Axel aan bod, waarna declamatie volgde door mej. S de Putter. In de pauze werden verversingen aangeboden, daarna het L.J.G.-orkest voor de muzikale noot zorgde. Ir. Bos sprak nog over „De grondslag in de L J.G." waarna een film werd vertoond over de Nederlandse boerderijen. Ook dc heer de Regt, hoofd-assistent bij de Landbouwvoorlichtingsdienst leverde met zijn cau serie een waardevolle bijdrage op deze middag die met het zingen van het Wilhelmus werd be sloten. Vrijdag vergaderde te Terneuzen de Stichting Schooltandverzorging Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Op deze vergadering werd o.a. de begroting voor het komende werkjaar vastgesteld, terwijl .tevens een duidelijk overzicht werd gegeven van het in het afgelopen jaar verrichte werk. De dienst heeft in het afgelopen jaar tot volle tevredenheid gewerkt, terwijl een groot aantal be handelingen plaats vond. Onderstaand staatje geeft een nauwkeurig beeld van het werk en de resultaten van deze dienst in het afgelopen jaan Het onderzoek strekte zich uit tot de leerlingen van dc eerste klassen der scholen. Het onder „totaal aantal kinderen" vermelde aantal geeft aan hel aantal leerlingen van de eerste klassen der lagere scholen in die gemeente. Wat Axel be treft is dit het aantal leerlingen van de Openbare School, de R.K. School en de Bijz. School te Spui. De Bijz. School in de Nieuwstraat heeft destijds besloten hieraan niet deel te nemen. Waar in het overzicht staat „niet behandeld wegens 1,2,3,4,5,6" betekent dit 1 goed gebit: 2 te laat voor svstematisch behandelen: 3 weige ring der ouders; 4 weerspannig; 5 afwezig; 6 an dere redenen. Totaal Aantal Niet behandeld wegens Aantal Aantal Gemeente aantal deeln. II extrac kinderen kinderen 1 2 3 4 5 6 ties Axel 85 81 31 47 1 3 3 59 1 Clinge 86 74 43 24 7 5 7 162 Hoek 32 26 17 8 6 1 34 Hulst 147 111 55 57 31 2 2 199 4 Koewacht 50 50 27 20 1 2 47 Overslag 4 2 2 2 Philippine 25 20 11 6 2 5 1 21 Sas van Gent 74 67 25 28 1 7 8 5 63 Terneuzen 230 224 136 75 3 6 3 6 1 305 Vogelwaarde 72 62 36 26 10 80 Westdorpe 27 27 16 10 1 1 30 2 Zuiddorpe 13 12 6 6 f 13 845 756 403 309 7 79 5 27 15 1013 7 echter verstrakte haar gezicht en bijna toonloos liet zij er op volgen: „Tavignani is een gemene bedrieger." „Laat ik je eerst eens voorstellen, alvorens je verder gaat," onderbrak Maurice haar. „Deze heer is mijn vriend eH zakenrelatie, Clément Bergerat. En deze lieve verschijning, mon ami, is mademoi selle Lucienne Delarne, dc bekende trapéze-werk ster." „Aangenaam U te ontmoeten, mademoiselle." Bergerat was opgestaan en kuste haar hand. „Ik herken U van de affiches op de reclame-zuilen van de boulevards. Ik zou willen voorstellen, dat U bij ons komt zitten. Neemt U mijn stoel, dan zal ik er nog een laten aanrukken." Dit laatste was al niet meer nodig. Jules Péroux die de bekende verschijning van Lucienne Delarne reeds had zien binnenkomen, kwam in allerijl met een derde zetel aandragen. De dikke gérant strui kelde bijna over zijn eigen benen. Zijn ronde kop met het rode pernhaar liep bijkans blauw aan. Hij barstte zowat' van opwinding en trots. TsjongeJ tsjonge, wat een succes voor zijn zaak, vanavond. Mademoiselle Delarne, monsieur Maurice en een onbekende h?er, een werkelijke „heer" zon der twijfel een belangrijk personage, want hij had niet eens gescholden over de „afleggerij" van zo even bezochten zijn établissement, zaten nota- bene champagne te drinken. En het liep juist zo vol vanavond Deze reclame was hem wel twee flessen Irroy waard. Péroux zette de stoel in de loge, terwijl een ouvreuse, die tegelijk als kellnerin fungeerde, met een derde champagneglas op een blad kwam aan dragen. jf „Kijk eens aan," knikte Bergerat goedkeurend. „Daar hadden wij juist gebrek aan." ,.U ziet monsieur, de „service" hier is in orde, nietwaar?" Péroux wreef zich voldaan de handen. „Dat heb ik gezien," merkte Bergerat ironisch op „En het is nog niet eens duur ook." Péroux begon te transpireren, terwijl zijn loense loerocgjes de spreker ietwat onthutst aankeken. Hij voelde zich een beetje „gegrepen" en wist niets beter te doen, dan maar lachend te retireren, doch als een boer die kiespijn had. "Die zit 1", meesmuilde Maurice. „Nu is de stand weer gelijk. Komaan, Lucienne, wij zullen je eerst eens inschenken." Hij schonk het glas voor haar vol. ^,A votre, santé, ma petite." „A la votre, messieurs," sprak ze, innemend lachend. Ze nam een flinke teug uit haar glas en zette het daaiop met een zucht n:er. „Vertel mij eens, wat is er aan de hand, mijn kind." Dc avonturier klopte haar bemoedigend op de stevige, welgevormde schouder. „Drie weken geleden, beloofde Tavignani mij een engagement voor het gehele seizoen," ving Lucienne aan. „Welnu, gisteravond, toen wij ons nummer hadden afgewerkt, kregen wij verschil van mening over de gage, die hij aanvankelijk hoger gesteld had Het liep ten slotte zo hoog, dat hij mij uit zijn troep gezet heeft. Mijn plaats wordt nu ingenomen door Mercedes Uayalini, die hij bij de troep van Cazandras heeft weggelokt. Je weet wel, dat zijn die Catalanen van het Cirque d'Hiver." (Wordt vervolgd.) de koker was een van'toverkok eelukkig had tl

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2