UIT ONZE OMGEVING. AXEL TERNEUZEN SPORTNIEUWS. DE GASZINKER DOOR DE SCHELDE "—Dinsdag 2 Octobcr gingen de laatste leidingen van dit reuzenwerk de Schelde in. Alhoewel het betrekkelijk vroege aanvangsuur (om half 9 begon men met het trekken van het eer ste stuk) zou doen verwachten dat de belangstel ling van niet Zeeuwsch-Vlamingen nog niet bijs ter groot zou zijn, bleek dit niet het geval. Omstreeks 8 uur waren de polderwegen roudcm Zaamslag al druk bevolkt met auto's met velerlei letter- en nummersoorten. Op het grote parkeer terrein dat was ingericht en waar Rijkspolitie het parkeren in goede banen leidde, zag men Neder landse auto's uit vrijwel alle provincies en men zag er vrij veel Belgen en zowaar ook enkele Franse en een Duitse auto. De dijk' Was dan ook aardig bevolkt en bood de vele belangstellenden, waaronder wij vertegen woordigers van vrijwel alle Oost Z.-Vlaamse ge meenten, zeer veel Nederlandse gasdirecteuren en vele technisch geïnteresseerden opmerkten, een voortreffelijk uitzicht op de door de zon besche nen Wester-Schelde Na de gebruikelijke voorbereidingen, het aan wal brengen van de sleepkabel, het in de juiste positie manoeuvreren van de slepers enz., werd om half 10 met trekken begonnen en in vlot tempo verdween dc pijp over het slik in het water. Toen omstreeks 11 uur het eerste stuk lag en de zeelucht hongerig had gemaakt wachtte de vele honderden genodigden koffie en een keurig ver zorgde lunch.' Hond half 3 werd met de voorbereiding voor het tweede stuk begonnen en toen circa half 4 de stroomsterkte tot het gewenste minimum was ge komen, gleed even vlot als alle vorige ook het tweede deel van de laatste leiding op zijn plaats. Het was ruim half 5 toen de stoomfluiten der slepers en hulpboten hun schrille toon lieten weer klinken als bekroning op dit zo succesvol vol brachte werkstuk. Namens het personeel dat aan dit object ge werkt heeft, werden de aannemer, de heer Smit uit Nijmegen, alsmede dc met de leiding belastte ir. Hofmans geluk gewenst met het mooie succes en werd hun elk een keurig afgewerkte kop van de gesleepte pijpleiding met opschrift aangeboden als herinnering. AANRIJDINGEN Zaterdagavond omstreeks half zeven vond op de provinciale weg AxelTcrneuzen even voorbij dc Tol een aanrijding plaats tussen een uit de rich ting Perkpolder komende personenauto bestuurd door de heer J. V., alhier en een jeugdige fietser, de 9-jarige A. O. wonende aan de Nieuwendijk. Het jongetje dat op een fiets van een vriendje even had mogen rijden, terwijl zijn kameraadjes in het bouwland speelden, stak vlak voor de auto plotseling dwars de weg over. Hoewel de heer V. nog poogde een aanrijding te voorkomen door krachtig remmen en naar links uitwijken, was een aanrijding onvermijdelijk, met het noodlottig gevolg dat het jongetje tegen de weg werd geslingerd. Dr. Schiltman, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Sluiskil nood zakelijk, waar lie* ventje met een zware hersen schudding werd opgenomen. De fiets werd vrij wel geheel vernield, de auto werd niet ernstig schadigd. De Rijkspolitie stelde een nader onder zoek in naar de toedracht van het ongeval. Op dezelfde weg werd nabij Magrette dezer dagen ook de alhier wonende commissionnair W. B. die op de fiets in de richting Terneuzen reed, door een hem passerende vrachtauto aangereden. Al hoewel de heer B. met de schrik vrij kwam, werd zijn rijwiel ernstig beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto reed door. „MONDACCORDEOLA" OP STAP. Zaterdag maakte „Mondaccordeola" een muzikaal uitstapje naar Spui, hetgeen gezien de belangstel ling bij dc bewoners wel in de smaak is gevallen. Aangezien de heer van Ilarn, hoofd der school te Spui die dag juist jarig was, werd hem ook nog een serenade gebracht' waarvoor de heer van Harn de muzikanten ten zeerste dankbaar was. HANDGEMEEN. De rijkspolitie moest dezer dagen bij de smid van E. in de Kerkstraat een lastige klant ver wijderen. De smid had n.l. een kachel ter repe- ratie ontvangen. Toen nu een zekere V. alhier wien de kachel eerder had toebehoord, doch thans hier geen rechten meer op kon doen gelden, ver- 8ui§ 'sbav g a pime ap hq jaqoeq l(ufiz" jap 'tneu hij naar deze toe en verzocht hem de kachel aan hem af te leveren. Begrijpelijkerwijs werd dit ge weigerd door de smid, waarop een handgemeen ont stond en dc politie de lastige klant moest ver wijderen. OPRICHTING KLEUTERKLASJE. Door het bestuur van de vereniging voor Frö belonderwijs is dezer dagen een rondschrijven ge richt aan de leden en ouders van schoolgaande kinderen, waarin het bestuur nader ingaat op de deze zomer gemaakte plannen tot uitbreiding en vernieuwing van het kleuteronderwijs. Het ligt in de bedoeling om op korte termijn te komen tot oprichting van een kleuterklasje, dat geleid zal worden door een gediplomeerde fröbel onderwijzeres De kinderen die tot dit klasje toe gelaten worden zullen de leeftijd van 4 jaar moe ten hebben bereikt. Het schoolgeld zal begrijpe lijkerwijs afhankelijk zijn van de belangstelling, die voor dit klasje bestaat, doch zal minimum f 4 per maand bedragen. De exploitatie zal los staan van de bestaande school, zodat de ouders de kos ten zullen moeten dragen. Wel zal voor deze kin deren ook de normale subsidie worden ontvangen. Het klasje zal voorlopig niet in de school kun nen worden ondergebracht, in verband met het reeds heersende ruimtegebrek voor de kinderen, die thans het schooltje bezoeken. Het ligt evenwel in de bedoeling van het bestuur om de school uit te breiden. Zo gauw mogelijk zal het met nadere plannen hierover komen. Wanneer t.z.t. deze uit breiding een feit zal zijn, kan ook het kleuter klasje in de school worden ondergebracht. S'erder deelt het bestuur nog mede dat aan het gemeentebestuur verzocht is om ontheffing te wil len verlenen van de bepaling, dat om in het be zit te komen van de gemeentelijke subsidie voor het voorbereidend lager onderwijs de school over ten minste één gediplomeerde leerkracht dient te beschikken. Deze bepaling zou de vereniging in financiële moeilijkheden kunnen brengen, zodat ont heffing gevraagd is en een regeling is vastge steld, waarbij men bij het ontslag nemen van een der leerkrachten, een gediplomeerde leerkracht zal aanstellen. Ten slotte wordt overwogen een ver plicht lidmaatschap met een minimum contributie van één gulden in te stellen voor degenen wier kinderen de fröbelschool bezoeken. PROPAGANDAVERGAÜERING VOOR DE NATIONALE RESERVE. Vrijdagavond werd te Spui een propaganda ver gadering gehouden voor de Nationale Reserve, on der leiding van de burgemeester. Na een welkomstwoord van de burgemeester tot de verschillende autoriteiten en de aanwezigen sprak de heer Van Hootegem; burgemeester van Honte- nisse als voorzitter van de propaganda-cominissie in Zeeuwsch-V'laanderen. In een kernachtige rede wijdde hij uit over het doel en de taak van de Nationale Reserve. Spr. wees daarbij o.m. op de grote gevaren, die er in de huidige wereld dreigen en op u, dringende noodzakelijkheid om tijdig maatregelen te treffen, teneinde te voor komen dat een of andere tirannieke macht onze volksvrijheden en daarmee ons volksbestaan aan tast of onder de voel loopt Hij riep alle goed willende Nederlanders op om trouw te betonen aan het wettig gezag door mee te helpen om het gezag te schragen of door vrijwillige dienstne ming zich te geven voor de schone taak van de Nationale Reserve. Daarna zette overste W. K. de Feijter, com mandant van het district Zeeland der Nationale Reserve uiteen wie kunnen toetreden, welke ver plichtingen en rechten een reservist heeft en hij spoorde aan om niet tc wachten tot het te laat is, maar reeds nu mee te helpen aan de opbouw van de weerbaarheid van ons volk zowel als militair als in het burgerlijk maatschappelijk leven. Ten slotte voerde de heer van Harn, hoofd der Chr. school te Spui, een krachtig en suggestief opwekkend woord om evenals wij de vijanden van onze gezondheid in de land- en tuinbouwgewassen best lijden, ook de machten, die ons vrije volks bestaan en onze rechten en vrijheden belagen, als het moet, door de inzet van al onze krachten metterdaad te bestrijden. De vergadering was niet overmatig bezet, hoe wel vooral de jongeren hun belangstelling toon den. Aan alle aanwezigen werd een aanmeldings formulier uitgereikt, hetwelk ingeleverd kan wor den ten gemeentehuize. Aan het eind van de vergadering sprak de voor zitter nog een woord van dank en uitte de wens dat de vrucht van deze bijeenkomst zal zijn dat ieder die kan zich door het stellen van een vrij-, willige daad zal meehelpen om het doel van „Steun Wettig Gezag" te bereiken. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Gent slaagde voor het tweede licenniaat in de beroeps-oriëntering en se lectie Dr. K. Pels, schoolarts te Terneuzen. AANBESTEDING. Zaterdag werd te Terneuzen aanbesteed de bouw van 24 duplex- en 2 ééngezinswoningen voor de woningbouwvereniging „Wcrkmansbelang"* Deze woningen zullen gebouwd worden in de Zeven Triniteitspolder. De gunning is nog aan gehouden. Door de meeste aannemers werd in geschreven in massa. Hoogste inschrijver was de fa. De Tender te Rotterdam met f 404.740, de laagste was de fa. v. d. Poel uit Terneuzen voor f 311.600. Ingeschreven werd o.a. door de vol gende aannemers uit eigen streek: P. A. Mangnus, Boschkapellc f 374.500; Gebr de Bruin, Terneuzen f 373.200: v. d. Bent, Ter neuzen f 371.973; Nieuwelink, Hoek f 352.584; F Lensen f 340.000: P. A. van Hoeve f 340.000: Nieu welink, Terneuzen f 338.000 R. van Wiemeersch f 334.900: P. F. Voet, Kloosterzande f 334.000; S Mielen, Terneuzen f 322 147: v. d. Veen en de Rooy, Terneuzen f 322.147. DE TUINBOUWTENTOONSTELLING. rijdag en Zaterdag werd in het veilingsgebouw een tentoostelling van Zeeuwsch-Vlaamse producten op het gebied van groente en fruit georganiseerd. Deze tentoonstelling is een groot succes gewor den- Nadat rijdag de tentoonstelling officieel ge opend was door de commissaris der Koningin jhr. tnr. A. F. C. de Casembroot, werden op deze twee dagen bijna 5000 betalende bezoekers geteld. Burgemeester Teilegen maakte bij de opening de prijswinnende inzenders bekend: Afdeling Groenten: lc prijs, medaille Z.K.H. Prins Bernhard, P. Jansen, Axel; 2e pr., medaille gemeente Terneuzen, J. Vereecken, Kloosterzande; 3e pr., beker E.N.C.K. Vlaardingen, J. Pladdet, Terneuzen. Afdeling Fruit: le pr., medaille H M. de Ko ningin, P. Vereecken, Stoppeldijk: 2e pr., me daille minister van Landbouw, E. Volleman, Stop peldijk: 3e pr., gemeente Terneuzen, J. Hammeloo, Philippine: 4e pr., medaille voorzitter Z.L.M., fam. A. Michielsen te Stoppeldijk: 5e pr., medaille van de heer J. B. Aers, de fa. van Melle, Breskens. Voetbal. TWEEDE KLASSE B. Terneuzen—Goes 5—4; R.A.C.—Middelburg 2—2; Rood WitDosko 25; VlissingcnInternos 37; Alliance—De Baronie 1—5: M.O.C.—T.S.C. 2—2. DERDE KLASSE D. Corn BoysR.C.S. 01: MetoNieuw Borgvliet 10: ZeelandiaDe Zeeuwen 26: AxelBier vliet 20; ClingeSluiskil 22 RES. TW EEDE KLASSE D. De Zeeuwen 2Vlissingcn 2 01; Middelburg 2 —Terneuzen 2 3—1; Goes 2—Breskens 2 2—5 R.C.S. 2Corn Boys 2 30. ONDERAFDELING ZEELAND ZATERDAG - COMPETITIE. TWEEDE KLASSE E. Zaamslag—A.Z.V.V. 4—2: Spui—De Beren 12—2: S.V.D.Driewegen 61; Terneuzense BoysHoek 5—0. TWEEDE KLASSE F. A.Z.V.V. 2—Zaamslag 2 3—2; De Beren 2— Spui 2 23; Hoek 2Kruiningen 3 22; Drie wegen 2Zaamslag 3 42.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2