AXELSCHE jB COURANT Economisch dieptepunt bereikt „Met raad en daad" «0&A' WEK DE GAL IN UW LEVER OP Maakt sport de mannen uithuizig? /T V_ NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hocfdredactie: T C. VINK-van VESSEM De Millioenennota Verfris uw mond en geniet van de gezonde, m Verk>*ende deecW* Frankering bij Abonnement Axe). ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 65e JAARGANG No. 99 rtoonnementi- pri|«: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. indiê Buitenland il. - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. (Van onze economische medewerker) Een nieuw en gedetailleerd economisch plan voor het komende jaar mochten wij van regeringszijde stellig niet verwachten. De internationale toestand maakt dit onmogelijk, bovendien is dit kabinet min of meer gebonden en bestaat het bij de gratie van het reeds uitgestippelde beleid in het voor jaar en ten slotte zou een getrokken vaste lijn ditmaal een extra dosis critiek uitlokken in ver- band met de komende verkiezingen van 1952. Een vast economisch plan kan in de moderne tijd nooit binnen het bestek van een jaar worden verwezenlijkt en dus bad het ook geen zin iets dergelijks aan de volksvertegenwoordiging van nu aan te bieden Het gevolg is echter onvermijdelijk dat de gegeven richtlijnen van de troon een min of meer opportunistisch karakter dragen, al bieden zij voldoende stof voor een waardevolle beschou wing. De op handen zijnde economische en sociale maatregelen geven het compromis karakter van de binnenlandse politieke situatie zuiver weer. Enerzijds is daar de drang te vinden van de pro ducenten- en koopliedenwereld, die meer vrijhan del zien als het middel om de tekorten- en las- tenreeks weg te vagen en anderzijds blijven de voorstanders der volkomen leiding en economi sche controle trekken om zoveel mogelijk van hun plannen te verwezenlijken. Tot dezelfde con clusie geeft de begroting aanleiding. Er wordt ons een stortvloed van getallen ge presenteerd, die slechts een zeer betrekkelijke waarde hebben. De uitgetrokken bedragen zijn gegroepeerd rond een aantal bewapeningscijfers, die vast staan en waarvan wij zeker weten, dat er niet aan getornd mag worden. Slechts in be dekte termen wijst de regering er op, dat nog grotere militaire offers funest zouden inwerken op het bestaande welvaartspeil, voor zover dit niet reeds is aangetast en men doet een openlijk beroep op buitenlandse hulp. Dit betekent niet anders dan een noodzaak tot aanpassing aan de eisen die de internationale veiligheid vraagt. Onze economische en sociale toekomst is zeker niet zonder perspectief, mits ons welvaartspeil niet verder door maatregelen van de zijde der grote mogendheden wordt aangetast. Bij dit laatste is vastbeslotenheid van de regering noodzakelijk om niet verder de weg van onrendabele militaire inspanning op te gaan. Een zodanige opmerking in de troonrede zou een opgaande zon in de nog steeds duistere economische wereld hebben bete kend. Helaas wij zoeken er vergeefs naar en deze omissie zet niet alleen elke te ontwerpen econo mische richtlijn op losse schroeven maar ook de begroting, hoe degelijk ook in elkaar gezet. Het komende Nederland in cijfers is een eco nomisch product, dat getuigt van financiële des kundigheid en werkelijkheidszin. In aanmerking genomen de hierboven reeds uiteengezette dwang positie waarin wij verkeren heeft minister Lief- tinek rekening gehouden met de financiële nood waarin bepaalde sectoren van kapitaalvragers ver- keren. De overheid is van zins de kapitaalmarkt zoveel mogelijk te reserveren voor de behoeften van de gemeenten en de industrie. Hij hoopt haat daarmee enig soulaas te verschaffen en tevens wellicht een verzachtende invloed uit te oefenen op de stijging van de rentestand. Is dit een peging tot handhaving van de goedkoop-geld-po- litiek? De invloed die de minister zal uitoefenen op het bankwezen cn zijn afspraken met de presi dent van de Nederlandse Bank zijn ons helaas onbekend en daarom is elke conclusie omtrent zijn toekomstig beleid voorbarig. Maar hier lig gen tal van mogelijkheden tot verrassing. W an- neer echter de minister van financiën in staat zal zijn de begroting, zoals die thans is voorgelegd sluitend te houden in de loop van het jaar en bovendien nog een deel van de kapitaaldienst er mee af de dekken dan verricht hij een financiële krachttoer van de eerste orde en wij zien met U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spusverterlng en stoelgang gop natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. spanning uit naar de resultaten van zijn goede gedachte. Deze bewindsman is toch wel zeer be kwaam en wij zouden hem ook wel eens in goede tijden willen zien opereren met guldens en be lastingpapieren. Men hoeft daarom nog niet cri- tiekloos achter al zijn plannen aan te draven. De regering vond het kennelijk een meevaller dat de prijzen een stabieler beeld gaan vertonen. Deze uil spraak is vermoedelijk enigszins voor barig, want het herfst- cn winterbeeld is in dit opzicht meer maatgevend en dat kon wel eens minder opwekkend zijn. Wij lezen hier echter uit dat de overheid vastbesloten is om het loon- plafond niet opnieuw naar boven te schuiven en bij haar calculaties schitteren ook subsidie-plan nen door afwezigbeid. Er zit hier mogelijk nog een addertje onder het gras. Verwacht het kabinet een groter arbeids- overschot, dat in staat zal zijn de drang naar loonsverhoging te compenseren? Wij zien in elk geval een drukke tijd naderen voor de vakcentra les. De klachten over onvoldoende loon komen daar nog evenveel binnen als de stromende regen in een open raam. Daarnaast vertonen de werk loosheidscijfers een stijgende tendens. Wanneer de overheid in het komende jaar door bewapenings orders van zins is de particuliere bedrijvigheid te compenseren, kan zij het overschot aan arbei ders in verschillende sectoren beïnvloeden en daar mee het loon, terwijl bovendien de vakcentrales in hun positie ten opzichte van de regering tot een soepele houding worden verplicht. De goede verstandhouding tussen arbeidersorganisaties en het bewind zal borg staan voor de oplossing van hier opdringende problemen. Ten slotte moge de ar beiderswereld zich verheugen over de komende werkloosheidsvoorzieningen. Een bijzonder woord van bemoediging kreeg de middenstand in de troonrede. De erkenning van haar moeilijke positie geeft hoop voor een toe komstige actieve middenstandspolitiek, waarnaar wij reeds lang vergeefs zoeken. De regering ziet mis schien nog geen weg waarlangs zij kan komen tot verheffing van dit volksdeel en dit is ongetwij feld teleurstellend, temeer daar wij toch een mi nister hebben, die speciaal met die problematiek is belast Doch verheugend is het besef van de bestaande nood bij het kabinet en mogelijk liggen daarin de garanties dat ook deze groep nu niet verder in haar activiteit zal worden beperkt of met lasten bezwaard. De millioenennota geeft evenals de troonrede duidelijk aan dat in de hoogste kringen van ons volk de wetenschap is doorgedrongen van een be reikte lastengrens, die beslist niet mag worden overschreden. Mogen wij uit dit dieptepunt nil niet wegzakken in het moeras der verarming, doch krijgt dit heterogene kabinet nu de inspiratie oil als grootste verdienste van haar arbeid een po sitief balt toe te roepen aan iedere buitenlandse druk om onze lasten nog te vergroten. Dan alleen kan vanuit hel bereikte dieptepunt eindelijk een aanvang worden gemaakt met de beklimming van de berg der grotere welvaart die wij allen wensen te bestijgen en die zo'n schoon uitzicht biedt. Dr. H. R. Mes. Een halve eeuw geleden werd er nog betrekke lijk weinig aan sport gedaan. Was de man van 1901 huiselijker dan die van 1951? Hij was misschien wel meer in huis dan de man van thans, die zelf sport beoefent of naar sportgebeurtenissen gaat kijken, maar wij geloven zeker niet dat sport een nadelige invloed op het gezinsleven heeft, integendeel. Denkt U b.v. maar eens aan de gezellige voet baluitzendingen in het winterseizoen. Het hele gezin zit genoegelijk bij de radio en na afloop van de wedstrijd worden de spannendste spelmomenten besproken onder het genot van een geurig kopje Nieineijer's Gala-Thee. Dè Thee voor sportliefhebbers, zo geurig en verkwikkend. „Hoeveel Niemeijer's Waardepunten hebt U al gespaard?" wordt belangstellend aan Moeder ge vraagd. Want dat is Moeder's sport: sparen voor dat prachtige „Safira"-tafelbestek. En geen won der. het is zo solide en vlekvrij door-en-doorl Hebt U nog geen geïllustreerde geschenkenlijst? Eén briefkaart aan Niemeijer, Groningen en U krijgt é,r gratis een toegezonden. (Ingezonden mededeling) J. A. G, B. Mijn vrouw is lid van de Ned. Ilerv. Gemeente en heeft in Juli een aanslag ontvangen voor hoofdelijke omslag en hoofdgeld voor het dienstjaar 1951. De hoofdelijke omslag is berekend op 1 pet. van het belastbaar inkomen en het hoofdgeld is 1 gulden per hoofd. Nu is de aanslag berekend naar het inkomen van 1949 gebaseerd op een opgave van het belastingkantoor. Wij zijn echter in 1950 getrouwd, waarna mijn vrouw niets meer verdiend heeft. Ben ik nu ver plicht dat bedrag van f 7,10 te betalen? Mijn vrouw heeft zich als lid laten inschrijven tegen een bedrag van f 1 per jaar. Vanwaar nu deze aanslag van f7,10? Antwoord: Uit de gegevens die u ons verstrekte kunnen wij niet concluderen dat het bedrag van de aanslag onjuist is berekend. Integendeel, we krijgen de indruk, dat hier billijk gehandeld is. U bent inderdaad verplicht het bedrag te betalen. Wij menen dat u er „genadig" afkomt! Deze ver plichte bijdrage komt, omgerekend neer op nog geen 60 rent per maand, wat zeker niet hoog is voor het lidmaatschap van een kerk. Dat uw vrouw zich heeft laten inschrijven tegen een be drag van f 1 per jaar, is niet helemaal juist. Ieder lidmaat van de Ned. Herv. Kerk wordt ge acht jaarlijks één gulden te willen bijdragen in de algemene kosten (generale kas) der kerk. Dit gaat dus buiten de plaatselijke aanslagen om. Hoe wel het betalen van deze gulden niet verplicht is, zijn de meeste leden van de Ned. Herv. Ge meente bereid dat jaarlijks offertje te brengen. Verenpikken. Verschillende vragenstellers infor meerden bij ons over het euvel van verenpik- kendc kippen. Antwoord: Verenpikken behoort tot de onheb belijke gewoonten die onze kippen er af en toe op na plegen te houden. Met andere ondeugden als tenen pikken, pikken aan de cloaca, kampik- ken, enz. vat men dit wel samen onder kanni balisme" Sommigen reserveren deze term alleen voor die gevallen waarbij bloedingen en verve: dingen optreden Kannibalisme en verenpikken kunnen verschillende oorzaken hebben. Te enge behuizing, ledigheid, tekort of gebrek aan be paalde voedingsstoffen, jeukerige huid al of niet door parasieten (veedermijt) zijn factoren, die bij liet vaststellen der oorzaak in ogenschouw moe ten worden genomen. De behandeling bestaat al lereerst in het opsporen en uitschakelen van mo gelijke oorzaken. Heeft men dit gedaan dan kan men soms volgens mededelingen in de literatuur heel goede resultaten bereiken met het verho gen van het zoutgehalte aan het voer geduren de 2 a 3 dagen. Deze verhoging van het zout gehalte heeft geen preventieve betekenis en kan dus niet uit voorzorg worden ingesteld. Als we aannemen dat de gemiddelde pluimveevoeders on geveer 0,50/o zout bevatten dan kan dit gehalte bij een uitsluitende meelvoeding tot 2"/o wor den verhoogd Wordt naast meel graan gegeven, in de verhouding half om half b.v., dan kan men tot 40/0 totaal zout in het meel- voer geven. Dit betekent een toevoeging van 15 gram of 35 gram per kg. meelvoer. Deze percen tages gelden voor volwassen dieren, die steeds over voldoende zuiver drinkwater kunnen beschik ken. Kuikens zijn mogelijk wat gevoeliger voor zout en wanneer het er om gaat hierbij het ve renpikken op te heffen, moeten de percentages wat lager zijn. Is het zoutgehalte te hoog, zodat het slecht verdragen wordt dan merkt men dit aan verlies van eetlust, grote dorst, diarhee en ziek voorkomen. De zoutbehandeling mag slechts een dag of drie duren. Uit voorbehoedend oog punt zal men er goed aan doen de dieren zoveel mogelijk een vrije uitloop te geven met veel groen. Het voer moet van goede samenstelling zijn, waar bij vooral aandacht is besteed aan eiwitten en ruwvezel. Aanbevolen wordt ook wel het vast houden der dieren en het bestrijken der ramen met een rode kleurstof of het laten branden van een rood licht in een donker gemaakt hok. Het schijnt dat vooral de rode kleur van het bloed een bijzondere aantrekkingskracht bezit en door deze verlichting vallen de jonge rose verenpennen niet zo goed op. W. K. Wanneer is een echtscheidingsvonnis van kracht? Is een vrouw gebonden aan de termijn van 300 dagen welke zij na de ontbinding van een huwelijk moet wachten om weer te hertrouwen? Antwoord: Het echtscheidingsvonnis is pas van kracht als het is ingeschreven in de registers van de Burgerlijke Stand. Vanaf die datum moet de vrouw 300 dagen wachten alvorens zij een volgend huwelijk kan sluiten. Hieraan is bij een huwelijk in Nederland niet te ontkomen. Wilt u toch binnen die termijn trouwen dan moet u naar Engeland gaan; daar kent men een soort gelijke bepaling piet. H. H. Ik ben lid geworden van een vereni ging naar aanleiding van een advertentie. Nu blijkt dat krachtens de statuten van deze ver eniging het lidmaatschap alleen kan eindigen door royement en overlijden. Bedanken wordt niet aanvaard Bij mijn toetreden was mij hiervan niets bekend. Ben ik hier nu aan gebonden? Antwoord: Het lijkt ons dat een bepaling in de statuten die het doen beëindigen van het lid maatschap der vereniging onmogelijk maakt, in strijd is met de openbare orde en de goede ze den en dus valt rechtswege nietig is. Een ieder moet vrij zijn om voor een vereniging te bedanken wanneer hem dat belieft. Wij raden u aan om tegen het einde van het verenigingsjaar met in achtneming van een behoorlijke opzegtermijn bij aangetekend Schrijven aan het bestuur van deze vereniging mede te delen, dat u als lid van de vereniging wenst te bedanken onder toevoeging dat u de bepaling in de statuten, die uittreding door bedanken verbiedt, op vorenstaande gron den nietig acht. Nadien betaalt u over de vol gende verenigingsjaren geen contributie meer. Mevr. H. E. G. de B. Ik had graag enkele in lichtingen over ziekte- en ongevallenverzekering. Antwoord: Het vraagstuk van de risicodekking is op zichzelf al een moeilijk probleem, bovendien liggen de verhoudingen van geval tot geval dik wijls zeer verschillend. Iedereen zou eigenlijk een goede vriend bij het verzekeringswezen moeten hebben, die hem voor zijn speciale omstandigheden de beste raad gaf. Overigens begrijp ik niet wat u tegen het ziekenfondswezen heeft waarbij ,u aan gesloten bent. Voor een zeer lage premie heeft u nu toch behalve de hulp van uw huisarts en die van alle specialisten, ook eventuele apothekers- kosten geheel vrij. Ik ken tal van mensen, die graag iets minder zouden verdienen opdat zij zich nog vrijwillig bij een ziekenfonds konden verze keren. Wat betreft uitkeringen bij ziekte en on gevallen, daarvoor kan ik u geen beter advies geven dan de Raad van Arbeid. Gaat u daar eens praten, daar zult u zeker veel wijzer van worden. A. B. S. Kunt u mij inlichten over de ver schillende vlaggen van de scheepvaartmaatschap pijen en de kleuren der schoorstenen? Antwoord: Aangezien er in Nederland niet min der 32 belangrijke scheepvaartmaatschappijen zijn is het ons niet mogelijk in de krant een volledige opsomming te geven. De belangrijkste zijn: Kon. Rotterdamse Lloyd: wit kruis op rode achtergrond, in het midden blauw vierkant waarin met wit te letters RL. Zwarte schoorsteen. Stoomvaart maatschappij Nederland: blauwe diagonalen op wit te achtergrond, in het midden rode ruit met wit te leter N. Gele schoorsteen met zwarte boven rand. Holland-Amerika Lijn, groen-wit-groen met zwarte letters NASM op wit. Schoorsteen geel, groen-wit-groen, geel. W. de W. Mijn buurman heeft het afwate ringsbakje voor zijn gootsteenwater weggehaald, waardoor alles op mijn erf loopt, dat thans veel op een moeras begint te lijken. Mag dat zo maar? Antwoord: Natuurlijk raag dat niet. Buur man moet zijn water op zijn eigen terrein op vangen en mag dat niet op uw erf laten af lopen, tenzij hij daartoe enig recht heeft. Som meert u hem onmiddellijk aan deze toestand een einde te maken en geeft u, als dit niet gebeurt, de zaak in handen van een advocaat. Wij vrezen dat de politie aan deze civiel-rechtelijke kwestie niets zal doen. U kunt echter wel proberen van haar hulp te krijgen-

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1