Axel, Sanbella GOEDKOPE AANBIEDING! de Blaay^s dit Blad. Wegens einde seizoen SS niet door Adverteert het aantal inwoner,, door de eeuwen heen rn D. P. Schutz Openbaar Lyceum Terneuzen. Harmonische Lichaams Ontwikkeling. Le vensmiddelenbedrijf gesloten. Vereniging „Het Groene Kruis' Axel. Bieden wij U aan zolang de voorraad strekt: e:i GEERLI B H. voor de halve prijs Axel Te koop Kinderwagen en Keukenkachel te bevragen Koestraat 40, Axel. Aanvang van de lessen van de cursus 1951 -1952 op Woensdag 5 September 1951, des voormiddags om 9 uur. De Rector van het Openbaar Lyceum. Examens voor de H L.O. kunnen 15 September as. worden afgelegd. Aanmelding hiervoor aan het Secretariaat Station straat 9. Axel, vóór 12 September. Ook voor alle inlichtingen betreffende de H.L.O. eisen. Het Comité. „Mondaccordeola" Axel. Donateurs, op Zaterdag 8 September a.s. concerteert Uw vereniging te Lokeren. Zij die de reis mee willen maken, kunnen zich tegen betaling van f 2 50 opgeven bij dhr. C. H. Jansen Café 's Lands Welvaren. Bewijs van Nederlandschap is dringend nodig. Chocolade Vlokken per 250 gram 58 cent Hagelkorrels per 250 gram .55 cent Anijs hagel per 250 gram .35 cent Lekkere Speculaas per 250 gram 42 cent Lekkere Koekjes per 250 gram 38 cent Fijne Edammer Kaas per 100 gram 25 cent Fijne Volvette Boerenkaas per 100 gram 28 cent Telefoon 275, SPORTNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. dienstplicht De fegen 6 September a.s. aangekondigde verkoping van het woonhuis te Axel, Magrette N 49. gaat voor lopig Notaris FANOY. I N Wegens vacantie van 3 tot 5 September Chr. Vinke Zeestraat 4, Axel Bij voldoende deelname zal binnen enkele weken een Moedercursus aanvangen. Daarnaast zal ook nog een cursus worden gegeven voor jonge dames die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Aanmelding bij Zr Geleynse, Oosterstraat 2, tussen 18 en 19 uur. Nadere inlichtingen worden tevens door de Zuster verstrekt. Het Bestuur van „Het Groene Kruis Axel. MANTELS prima velours waarde f 69,50 HU I 39,50 THE FLYING DUTCHMAN de ideale regenjas voor SPORTCOLBERTS nu met 20 pet korting. HERENCOSTUUMS, TWEEDJASSEN, PANTALONS, JONGENSCOSTUUMS, JONGENSJASSEN, OVERHEMDEN enz tegen speciale prijzen. VOOR DAMES- EN HERENCONFECTIE Zoals NO VA is er geen Dat kan NO VA alleen Het is wel eens gemakkelijker het inwonertal van een stad in de laatste honderd jaar op te geven (gezien de provinciale bladen en sta tistieken) dan van de vroegere eeuwen. De grootte van een stad is uit een plattegrond wel op te maken en daaruit kunnen we een g:ssing maken over het inwonertal van die stad, maar meer dan een gissing is het dan ook niet. Maar laat mij proberen u een voorstelling te geven van Axel in enkele tijdperken. Axel was in de Middeleeuwen één der voor naamste van de Vier Ambachten (Axel. Asse- nede, Hulst en Bouchaute). Dit blijkt o.a. daar uit, dat reeds in 1213 door graal Ferdinand van Vlaanderen en zijn gemalin Johanna van Kon- stantinopel stadsrechten werden gegeven aan Axel (Stadsarchief A 1), welke stadsrechten op 5 Ja nuari 1389 door Filips de Stoute en door Ka- rel V op 23 Januari 1532 werden bevestigd. Ook werd aan Axel door Filips de Stoute in 1399 het recht gegeven elke Zaterdag een markt te houden en twee vrijmarkten. De inwoners verkregen hun inkomsten uit de vishandel en lakenlabricage, inaar vooral uit cU zoutbereiding. Langs de Gentse Vaart stonden •19 zoutketen, waar zout uit derrie werd ge stookt Dat de eigenaars van zoutketen rijke inkomsten hadden is enige jaren geleden geble ken, toen wijlen de heer Mangold bij de ver bouw \an zijn huis in de Gentse Vaartstraat vier gouden munten opdolf. Als we de bebouw de kom van het toenmalige Axel vergelijken met die van nu, dan zien we, dat huizen stonden, waar nu liggen: Stationstraat, Kerkdreef, Oos terstraat, Noordstraat, Gentse Vaartstraat, Kaai- wal, Weststraat en Oude Wijk. Maar achter de Oude Wijk lag nog een grote wijk, zo groot als het gedeelte van Kaaiwal tot Noordstraat bij Ruijtenburg. Aan de oostzijde van Axel lag over de Gentse Vaart nog een straat. Waar nu de Algemene Begraafplaats ligt, bevond zich toen de Parochiekerk met omliggende gebouwtjes, daar naast lag het kasteel der heren van Axel met bijgebouwen, naar het Zuidoosten bevonden ziek huizen langs de Gentse Vaart tot waar nu de voor een corset dat past als een handschoen. Het corset dat voldoet aan 3 voornaamste eisen 1 Goede pasvorm. 2 Sterke stof. 3 Solide afwerking. SANBELLA CORSETTEN zijn ln de prijzen van 9 40 - 11.50 - 12 10 16.50 - 19 80. Naast de Sanbella, bren gen wij ook nog de CORSETTEN en B H.'s. Een product dat voor 100 procent voldoet. Om deze corsetten nog meer bekendheid te ge ven een bij aankoop van een SANBELLA of GEERLI CORSET, gedurende 14 dagen. 5 September a s. is de corsetaire aanwezig voor maatcorsetten van 9-12 u. v.m. Telef. 289 Weststraat 7 Kanaalkade is en langs de Armendijk lag een straat tot de weg van Armendijk naar Nieuwe Brug. waar zich de Parochie Beoostenblij bevond met de kerk van St. Maarten en omliggende huizen Uilgenomen de nieuwste uitbreidingen was het Axel van Toen zo groot als nu. In 1452 bij de verwoesting door de Gente naars gingen 3000 huizen in de vlammen op. Laat dit aantal wat overdreven zijn en er nog schuren bijgeteld zijn en nemen we het aantal op 2000 en per woning 2 a 3 personen, dan komen we op zijn minst aan een 5000 inwo ners. Axel was toen een voorname stad voor die tijd. Wc kunnen dat ook. opmaken uit het stuk: Contributie over het verdelven van de Oostvaart". (Oud Archief A 2)- Als contribu tie in de kosten moet het dorp Terneuzen (voor haven en gedeelte van Axel) bijdragen 72 ca- rolus guldens, Zouter Speije 18, Ovverslag 18 en Axel 300 carolus guldens.. Na de verovering van Axel, 16 en 17 Juli 1586, waren er velen die de Roomse godsdienst waren toegedaan, weggevlucht en was het in wonertal sterk gedaald. Misschien zijn er vanuit Walcheren hier komen wonen, wat gezien de overeenkomst der klederdrachten o.a. de muts der boerinnen en het hoofddeksel der mannen m.i wel waarschijnlijk is. Axel was ook afge sloten van zijn achterland. Dat het inwonertal sterk verminderd was blijkt ook daaruit, dat Maurits het bolwerk Middelburg, waar nu de Algemene Begraafplaats ligt, dwars door een toen onbewoonde wijk opwierp. Axel bleef een kwijnend bestaan leiden. Van het inwonertal toen is niet veel bekend. Wan neer wc zien, dat op de kaart, getekend door Ds. Jona van Middelhoven in 1730 het aantal woningen 200 bedraagt, zal Axel toen ongeveer 1000 a 1200 inwoners geteld hebben. Er stonden huizen aan de zuidzijde der Markt, walletje er achter, Weststraat tot Knorrenburg, 13 huizen in de Koestraat, 7 in de Oosterstraat, 8 in de Oude Wijk, 7 in de Kerkdreef, Molenstraat en Noordstraat waren bijna geheel bebouwd, 15 in de Gentse Vaartstraat cn 13 in de Walstraat. N,i 1815 gaaf het aantal inwoners langzaam vooruit. Ik geef u de jaartallen met liet dn- wonerta) tussen haakjes er achter. 1824 (2191), 1850 (2410), 1860 (2554), 1890 (3427), 1900 (4337), 1912 (5026), 1920 (5549), 1924 (5695), en 1935 (6359), terwijl het inwonertal het v°rig jaar 7300 bedroeg, dus drie en een half maal zoveel als dat van 1824. J. R. de Jonge- VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Begin October zal wederom een Nederlands aan vullingsdetachement, ter sterkte van ongeveer 75 man, per schip uit Rotterdam naar Korea ver trekken. Onder deze nieuwe vrijwilligers bevin den zich zowel oud-militairen, als jonge mannen die nimmer in militaire dienst waren en „die te Schoonhoven een speciale opleiding ontvangen. Voor beide categorieën staat nog steeds de aan melding open aan het adres Nieuwe F'rederikka- zerne, gebouw E 4, van Alkemadelaan, Den Haag. Zuster Koopman, die onlangs met een transport gewonden uit Korea naar Nederland terug keerde, heeft zich wederom voor uitzending aangemeld en zal binnenkort opnieuw naar Korea vertrekken. WIJNKELDER ALS SCI1UILl'LAATS Tijdens de onlangs gehouden militaire oefening „Mars" zochten zeventig man tijdens eelt hevige regenbui een schuilplaats. Zij vonden er een. maar met een grote verrassing. De mannen kwamen in een wijnkelder terecht in de ruines van het kasteel Enghuizen. En daar de kelder welvoorzien was, konden sommigen de verleiding niet weerstaan en begonnen eens lek ker te pimpelen. Zij zullen binnenkort voor de krijgsraad te rechtstaan. Wielrennen. Verhelst weer vijTde te Oostakker. Dinsdagmiddag startte Rinus Verhelst weer in een wielcrwcgwedstrijd in Belgic. Het was de Ronde van Oostakkcr voor amateurs over een afstand van 120 kin. Evenals de Zondag tevoren in Lokeren wist onze stadgenoot-renner zich als vijfde te klas seren. Donderdagmiddag werd te Moerbeke (B.) een wegwedstrijd verreden voor amateurs over een afstand van 110 km. Aanvankelijk zou er 12b km. gereden moeten worden, maar vanwege het ongunstige weer tijdens de koers besloot men een ronde minder te laten rijden. Waarschijnlijk ook tengevolge van het bar slechte weer vielen er van de 42 starters ongeveer een 30-tal renners uit, w.o. ook onze plaatselijke favoriet Verhelst, Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van AXEL brengt ter alge mene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 30 Augustus 1951 ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebben de uiterlijk de tiende dag na de dag van deze be kendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt in gesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt buiten Nederland verblijft, kan, voor zover bet door deze in te stellen beroep betreft, met een overschrijding van de termijn van 10 dagen ge noegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 31 Augustus 1951. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. 4 Meter FRANSE ZIJDE wnarde f 25,HU f 10,-- MANTELCOSTUUMS palmbeach waarde f 94,75 nu f 69,50 JAPONNEN waarde f 20,tot f 30,HU f 10,-- TOPPERS waarde f 39,75 IR 1 25, - - DAMESMANTELS grote malen 44 t/m 52 zwart en donkerblauw wollen georgette wa arde f 145,— nu f 89,75 dames of heren in de mooiste kwaliteit popeline op kameelhaar waarde f 75,HU f 49,75.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 3