AXELSCHE m COURANT „Met raad en daad" Spionnage... zo oud als de wereld 31 JIUSUSJUS KENNERS KIEZEN ORANJEBOOM BIER! de verjaardag van cPrinses Wilhelmina DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM *- Frankering bij abonnement. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 65e JAARGANG No. 93 XN Abonnement»- prij»« Losse nummert' Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatien ln Nederland en Ned. Iadlè il. Buitenland fl. 1 - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeeltngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlèn ^maximum 8 regel») 1 - 5 regelt 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. De 31e Augustus blijft, ondanks het feit dat de Vrouw, die vijftig jaar over ons regeerde, afstand heeft gedaan van de troon, een dag die leeft in het hart van ons volk, een dag, die veelvuldige herinneringen oproept en die een gevoel van stille dankbaarheid wekt, dat zij in ons midden is, welvarender en blijmoediger dan ln de dagen tijdens en terstond na de grote beproevingen, die over ons land zijn gekomen. Dat de rust, waaraan zij deelachtig werd haar herstel van gezondheid brengt, het geeft ons hij onze jarenlange verbondenheid aan haar persoon een bijzondere vreugde. De prinses verstaat de zeldzame kunst, tege lijk de historische en legendarische betekenis, die in haar gestalte aanwezig is, onaantastbaar te houden en een levende waarde te zijn in het heden, een persoonlijkheid, die tot ons Dlijft spreken Zij is de vertegenwoordigster van een groot verleden, van een tijd, waarin voorspoed heerste in ons land, een tijd waarnaar velen die hem beleefd hebben, hunkerend terug ver langen. Dat tijdperk eindigde in een crisis en gedurende die crisis bevestigde zij de roem van decennia van wijs regeringsbeleid door een held haftige gedraging. Zij was de ziel van het ver zet tegen de vreemde overweldiger, de hoge af- gezante, die de bondgenoten noopte tot hulp aan Nederland. Thans is de periode van grootheid en van voorspoed voorbij en ook de periode van strijd en worsteling om de nationale onafhankelijkheid ligt achter ons. Een nieuwe tijd is ingegaan, nieuwe problemen bestormen onze natie, een nie- we koningin ontving de hoogste leiding. Zij is een andere persoonlijkheid dan haar moe der, zij heeft (wanneer men het leven van Wil helmina beschouwt in zijn geheel) een andere levensuitbeelding, zij behoort aan een andere pe riode der geschiedenis. Zoals koningin Etnina op de achtergrond getreden is bij de regeringsaan vaarding van haar dochter, zo deed het ko ningin Wilhelmina. Heel de stralende beminne lijkheid van onze huidige koningin kan zich la ten gelden, de gehechtheid aan haar persoon en aan haar huisgezin, dat ons volk zo lief is, kon worden gesmeed. De verering voor de oude dynastie kreeg een verjeugdigde vorm. Maar niettemin heeft Wilhelmina de plaats in ons hart behouden, om onze blijvende erkente lijkheid, doch eveneens om haar levende belang stelling, om de Sympathie, die zij wekt bij haar stille omgang met ons. Die belangstelling is onuitputtelijk en zonder gerucht. Telkens leest men van haar deelneming aan werken en ondernemingen van weldadigheid en kunst. Met een bescheidenheid, die even voornaam is als de vlekkeloze hoogheid waar mee zij eenmaal de koninklijke waardigheid droeg, verricht zij thans haar plichten op het terrein dat zij voor zich aangewezen acht. En nu de staatszorgen haar niet meer kwel len, is er toch één gebied, waarop zij ons volk voor wil blijven gaan. Het behoeft ons door de historici die het Nederlandse volkskarakter beschreven, niet gezegd te worden dat de reli gieuze, de christelijke gezindheid, die in het volkslied tot uiting komt, een van de voor naamste elementen is, die dat karakter bepa len. Prinses Wilhelmina laat niet af ons volk aan zijn godsdienstige roeping en belijdenis te herinneren en ons tot nadenken te stemmen. De Koninginnedag moge thans verplaatst zijn van 31 Augustus naar 30 April, wij steken de vlag uit voor haar, die een halve eeuw onze koningin geweest is en wij bidden dat God haar behoede, haar leven, dat ook in zijn avond tot ons spreekt in zijn schoonheid en waardigheid Dr. P. H. Rittcr. G. K. te G. Kan iemand die geen inkom stenbelasting of loonbelasting betaalt, verplicht zijn om schoolgeld voor lager onderwijs te be talen? Antwoord: Dat hangt geheel af van de ge meentelijke schoolgeldregeling, die ons van uw gemeente uiteraard niet bekend is. Wij advi seren u zich tot de ontvanger van uw ge meente te wenden. Weetgraag. Wij huren sinds 1943 een wo ning waarvan de huur steeds wordt verhoogd. Wij betalen nu f 1,25 meer dan toen. Is dit juist? Antwoord: Wij kunnen uiteraard met deze schaarse gegevens niet bepalen of een verho ging van f 1,25 terecht is. Wel kunnen wij u zeggen, dat tot 1 Januari 1951 de huren in het algemeen niet mochten worden verhoogd. Na die datum is een verhoging van 15 pet. toe gestaan. Wenst u nadere inlichtingen of hebt u verschil van mening met de huiseigenaar, dan raden wij u aan zich te wenden tot de huur- adviescomtnissie in uw woonplaats. Tuinier. In mijn tuin heb ik last va" knol- voet bij koolplanten. Kunt u mij ook mede delen, wat ik hiertegen kan doen? Antwoord: De oorzaak van knolvcct is een zwam die in de grond overblijft en van daar uit de planten aantast. Alleen min of meer zure grond werkt mee tot ontwikkeling van de zwam. Aan de wortels ontstaan dan opzwellin gen, die later tot rotting overgaan. Ter be strijding van deze ziekte giet men bij «het planten van de knol in elk gat een halve liter van 0,06 pet. sublimaat, 0,06 pet. Kofli- maat of 0,06 pet. Kortofin. Goed resultaat wordt ook verkregen met een 0,25 pet. Are- tan-oplossing. of met een 0,1 pet. oplossing van i Abarit-natontsmetter. Nadat de vloeistof in de plantgalen weggetrokken is, kan geplant wor den. De vloeistof kan ook direct na liet plan ten langs de stengel in de grond worden ge goten. Bij droog weer kwijnen de planten wel iets, maar bij de eerste regen groeien ze er wel doorheen. De bestrijding kan ook geschie den door de grond te kalken tot een zuur graad van 7.8 is bereikt. Het is uiterst moei lijk te zeggen welke hoeveelheid moet worden gegeven. Dat hangt af van de grondsoort en van de zuurgraad van de grond. Door een grondonderzoek aan het bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen, waarbij de kalk- toestand van de grond bepaald wordt, kan men te weten komen, welke boeveelheid 'kalk zal moeten worden gegeven. Men dient uit te gaan van gezond planlmateriaal. Aangetaste planten verbranden of diep onder de grond stoppen (niet op de mestvaalt). Weetgraag. Moet men een vergunning heb ben om vodden of oud ijzer op te kopen? En waar is deze te bekomen? Dergelijke vergunningen worden van gemeen tewege verstrekt. Ten gemeentehuize zal men u daarover kunnen inlichten. J. F- Kunt u mij ook zeggen of Axel in de geschiedenis vroeger meer inwoners heeft ge teld dan tegenwoordig. Antwoord: Dit is niet met zekerheid te zeggen Er bestaan n.l. hierover geen cijfers. Eerst na 1800 beschikt men over gegevens dienaangaande. Toen was evenwel de bevolking veel kleiner dan tegenwoordig. Er zijn wel aanwijzingen dat in vroeger eeuwen de bevolking groter geweest is, ongeveer even groot als thans, wat dan natuur lijk in die tijd verhoudingsgewijs veel meer was. Uitvoerige gegevens vindt u in een artikel el ders in dit nummer. De recente „verdwijningen" van atoomgeleer den en diplomaten en de hoogverraad-processen in verschillende landen, hebben opnieuw de aan dacht gevestigd op de machinaties van de mach ten achter de schermen, die gehuld in het duis ter der geheimzinnigheid, strijden om het bezit van staats- en militaire geheimen. Reeds de oudste geschiedenis spreekt ons van spionnage. De daden van die spionnen zijn soms roemt ijk en heldhaftig, soms walgelijk en ver achtelijk. Niet alle spionnen kan nten scheren over één kam In een serie artikelen in dit blad wil(en wij enkele van de meest sensationele spionnage-zaken uit het verleden belichten. In een serie artikelen in dit blad willen wij tijdens de troebelen in Ierland, komt de aan brenger bij de commanderende Britse officier zijn verradersloon halen. De Engelsman telt de bank biljetten uit, legt ze op tafel en schuift ze hem met zijn rotting toe een gebaar dat duide lijk tekent de verachting van de krijgsman voor de spion. Toch, zoals er spionnen zijn die de levens van honderdduizenden op hun geweten hebben, zijn er anderen die de levens van tallozen hebben gered. De motieven, die leiden tot dit duistere be roep, verschillen evenzeer als de persoonlijkheid. Men vindt onder de spionnen obscure elemen ten; beroepsavonturiers, psychopaten, misdadigers, prostituées, de kleine aanbrengers als kellners, portiers en concierges, de ambtenaren en offi cieren die, hetzij terwille van vuil gewin, het zij omdat ze door chantage werden gedwongen hun vaderland verrraden. Maar daartegenover staan velen die handelden uit pure vaderlandsliefde, militairen en burgers die de zwaarste beproevingen dapper doorston den aan het geheime front. Mensen die wisten dat geen gezant of consul te hunnen bate zou interveniëren, dat hun eigen regering hen zou moeten verloochenen wanneer hun werkzaamhe den werden ontdekt. De beste voorbeelden hier van vormden wel de illegaal strijdende Neder landers, die bijzonderheden over versterkingen en troepenverplaatsingen doorseinden naar het vrije Engeland Maar de mensen die zich, om welke redenen dan ook, geven aan dit werk, zijn geen mensen van 12 in. het dozijn en de geschiedenis van sommigen der meest-prominentcn is dan ook wel waard aan de vergetelheid te worden ontrukt. Spionnage is bijna zo oud als de wereld. In het allereerste geschiedboek van het Oude Testament hebben de broeders van Jozef het al kwaad te verantwoorden, wanneer ze worden be schuldigd van spionnage aan de grens. Mozes, die het volk Israël door de woestijn leidde naar Palestina, gebruikte „verspieders" om dit „land vloeiende van melk en honing te verkennen" en bekend is het verhaal van het tweetal dat terug keerde met een enorme druiventros hangend aan een draagstok tussen hen beiden. Mozes' opvol ger Jozua zendt zijn spionnen naar Jericho, die daar prompt worden herkend en gered door een prostituée, die hen, op belofte van lijfsbehoud, langs een touw over de stadsmuur laat ont vluchten Heel de geschiedenis door stuit men op de daden van spionnen en geheime agenten. Voor al dc autoritaire vorsten gebruikten zulke lieden niet alleen om te weten wat er in andere rijken gebeurde, maar ook om hun eigen ministers en generaals en' zo mogelijk de gehele bevolking te bespionneren. Een érg voorzichtige zorgde dan ook nog voor een spionnenleger, dat toezicht op de spionnen hield Daarbij hadden de mees te hoogwaardigheidsbekleders nog een privé-in- lichtingendicnst, zoals de gunstelinge van de Franse koning, Madame de Pompadour. Napoleon voerde de efficiency van zijn gehei me diensten zo hoog mogelijk op. Eerst stond ze ouder leiding van Fouché, de voormalige pries ter, die tijdens de Revolutie één der felste ter roristen was. Maar Fouché viel in ongenade toen hij op eigen houtje, met de befaamde speculant Ouvrard, met Engeland ging onderhandelen en werd vervangen door Savary. Savary deed het zo mogelijk nog beter dan Fouché. maar tijdens zijn bewind bleek hoe zelfs de best ingelichte geheime dienst kan falen. Een lichtelijk getikte generaal die in een particuliere inrichting verbleef, wist er uit te komen, zag kans om het bevel over Parijs te nemen en zelfs de grote Savary achter de tralies te zetten? Enkele uren was deze maniak heerser over Pa rijs. Napoleon, ver in Rusland, brieste toen hij gewaar werd, hoe wankel in werkelijkheid zijn gezag was en zette Savary af. Ook NapoIeon's potdichte spionnage-systeem vermocht zijn dicta- tuur niet te redden De militaire attaché's, aan de buitenlandse am bassades verbonden, hebben zich meestal ijverig met spionnage bezig gehouden. Tijdens het be-, ruchte Dreyfus-proces bleek dat de Duitse at taché Von Sehwarzkoppen in verbinding stond met de verrrader Esterhazy. Vooral de Russi sche attaché's sloofden zich uit en deden dat dikwijls zo onhandig, dat ze in de gaten liepen. Meestal kregen ze dan een wenk dat hun ver blijf niet langer op prijs werd gesteld en de oude Keizer Frans Jozef negeerde eens tijdens een re ceptie de Russische attaché zo duidelijk, dat deze heer direct de consequenties trok en naar huis ging om zijn koffers te pakken. Tijdens wereldoorlog I waren de neutrale lan den: Zwitserland, Spanje, Nederland en Scandi navië, ware broeinesten van spionnage. Ook in ons land werd dit duistere spel gespeeld en ver scheidene avontuurlijke en niet al te consciën tieuze Nederlanders probeerden er een extratje mee te verdienen. Soms kwam het tot geheim zinnige vuurgevechten aan de grens, waar de Duitsers een prikkeldraadversperring-onder-stroom hadden opgericht en waar gewapende handlangers klaar stouden om de spion er veilig doorheen te helpen en de Duitse grenswacht op een afpand te houden. Grote opschudding bracht in die tijd het pro ces Edith Cavell, tegen de Engelse verpleegster die Belgische krijgsgevangenen had helpen ont vluchten De Duitsers wilden „een voorbeeld stel len" maar ze hebben er hun eigen zaak veel kwaad mee gedaan en dc Geallieerden prachtig propaganda-materiaal verschaft. In wereldoorlog II werd de geheime oorlog met grote felheid gevoerd. Voor ons begon het al toen mannen in Nederlandse uniformen pro beerden de Duitsers te helpen bij het forceren van de bruggen. In die tijd leidde de later vermoordde admiraal Canaris de Duitse geheime dienst, speelde Schreieder zijn „England-spiel", werden geheime agenten „gedropt" en kwamen door de radio geheimzinnige boodschappen die wezen op grote activiteit. Naast de oorlog met de wapens is steeds de geheime oorlog gevoerd. Vele wapenfeiten van dit duistere leger zijn mettertijd bekend geworden. In de volgende artikelen willen we dan ook nader belichten de activiteit van de Russische geheime politie, de figuur van Mata Hari, het lage verraad van Alfred Redl en het patriottis me van „The Dark Invader", Kapitan-leutnant Von Rintelen. NIEUWE KOFFIEBONNEN. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten te 's-Gravenhage heeft bon 507 Alge meen (A- en B-kaarten) en bon 515 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 grain koffie. Deze bonnen blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 15 September 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 11 October plaats hebben. Hoe heerlijk de vacantie ook was, toch 3laakt menige moeder even een zucht van verlichting als die kleine (en grote) druktemakers weer naar school zijn. Nu kan moeder eens rustig op de vacantie- tijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien en Henk. Een prima huisvrouw ook die Mieu .Wat schonk zij 'smorgens een heerlijke kop koffie en 'savonds een geurig kopje theel Moeder had direct het merk gevraagd en in haar oor geknoopt: Niemeijer>s koffie en thee, die zou zij voortaan ook kopen I En dan natuurlijk ook de waardepunten spa ren voor dat prachtige „Safira" tafelbestek. Mieu had het haar met trots laten zien. Direct maar even een briefkaart schrijven aan Nitmeijer Groningen om de geïllustreerde cadeau- lijst. Ingezonden Med.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1