AXELSCHE IK COURANT „Met raad en daad" ONDER ONS GEZEGD ORANJEBOOM BIER! '/mod/. De natuur in met de natuurzuivere pepermunt Frankering bij abonnement Axel. r ZATERDAG 12 MEI 1951 - I 65*5 JAAR,GAN'G 1 No. 62 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De viering van onze nationale feest dag is uitgesproken koel geweest. De vijfde Mei van dit jaar was als een illustratie van de tijd, welke wij bele ven. Nog slechts zes jaren scheiden ons van het moment, waarop de vreSehjkste periode in onze geschiedenis welhaast, een einde nam. Wij waren wild van vreugde, een golf van uitgelatenheid, opgekropte drang naar ontspanning en vrijheid spoelde over ons volk en het gat het nieuwe bezieling, waardoor wij met grote kracht de wederopbouw van het vaderland ter hand namen. Nu reeds is de energie weer verbruikt, de geest van levensvreugd en hoop in de toekomst verdwenen en wij hebben moeite \m-et een feestviering. Kunnen wij bij zo'n toestand nog spreken van een pinksterfeest? We zullen die twee Zondagen wel doorkomen, maar heb ben ze ons nog iets te heggen? In de christelijke wereld, 1 zoals wij ons in het Westen graag noémen, gaat voor velen pinksteren onopgemerkt voorbij. Er is ook zo weinig tijd voor een Pink sterviering. Na enige jaren van waardering van d:e herwonnen vrijheid is er over ons volk en geheel West.-Euro.pa een grote ver moeidheid gekomen.- We begonnen en thousiast aan de opbouw van een nieuw vredestjjdperk. Nog waren die funda menten niet gelegd of wij werden op geschrikt; dopr berichten over een ge weldige herbewapening in Rusland. Wij konden toen de opbouw weer laten rus ten en wapenfabrieken heropenen. Het lijkt alsof wij ons vergeefs door een oorlog geploeterd hebben. In ons particuliere leven vinden we eenzelfde beeld. Wij hadden ons in de oorlog uitgekleed om aan het eten te blijven. we offerden meubels en spaar geld 0111 er door te komen. De •Wede kwam en juist toen wij op gang kwa men om de achterstand van jaren te gaan inhalen, begon de oorlog in Korea„ We zagen geweldige prijsstijgingen, de lon,en bleven en blijven achter, de pen sioenen werden onvoldoende. De be lastingen zijn tot een fantastische hoog te gestegen. De liquiditeit van hef zakenleven neemt nog dagelijks af. Duizenden zakenmensen worstelen om hun bestaan en millioenen huisvrouwen piekeren om hun gezin van het nodige te voorzien. Bij dit alles worstelen wij met een overbevolking, zodat er dui zenden in verr© landen een bestaan moe ten zoeken, waardoor gezinnen en fa milies uiteen worden gerukt. Geen won der, dat wij niet meer geestdriftig kun nen worden. De ontmoediging heeft ons bevangen, wij hebben geen bezieling meer. De geestdrift heeft ons verla ten, de bezieling voor werk, gezin en land is afwezig. Wij sjokke-n doelloos en stuurloos voort. Temidden Van fhe levensgang komt; pinksteren juist op tijd. Pinksteren is het feest van de Trooster. Pinksteren brengt ons de Geest, die wij meer dan ooit nodig hebben. Er is een opmerkelijke overeenkomst tussen de gemoedsgesteldheid van ons volk en die van de apostelen op de eerste pinkstermorgen. Na de Hemel vaart van Christus hadden deze mensen niets meer om zich aan vast te grijpen. Hun Leidsman was verdwenen, hun pre diking was doelloos geworden en zij begonnen zo langzamerhand aan zich zelf te twijfelen. Dan wordt hun juist op tijd de Trooster gezonden. De Hei lige Geest, die hen bezielt en met zo'n geestdrift vervult, dat vanaf die dag de verbreiding van het Christendom over de gehele wereld een aanvang neemt. Deze apostelen stoncLen nog voor een gigantische1" taak aan wij in Nedeiland met onze betalingsbalans en de West- Europese defensie. zij slaagden, want zij werden vervuld met de wap: pinkster- geest. Na de feestdagen wacht ons opnieuw de dagtaak. Wij zullen alle moeilijk heden moeten overwinnen- Wij hebben de opdracht om de positie van ons land tn de wereld te verbeteren. Wij staan voor de taak ons gezin en ons bedrijf door de moeilijke tijden te loodsen. Op ons rust de plicht om mede de vrije wereld te redden en veilig te stfeUen, tegen dreigende overheersing- Dat is een geweldige opgave. Wij zullén daarin slagen mits wij bezieling kunnen leggen in ons werk en gedra gen worden door een Geest, welke ons beheerst. Die troostende en bezielen de Geest brengt ons pinksteren. Alleen in een positief beleven van Christus' boodschap voor de wereld ligt de oplossing Van de hedendaagse problematiek- Mogen wij dan vervuld worden met de pinkstergeest en troost en kracht vinden. Dr. H.R.M. Pinksteren dubbel feestelijk 1 dit jaar. ie Pinksterdag valt dit jaar samen met Moederdag. Dat is dus dubbel feest voor Moeder! Nu ze de schoonmaak- ürukte achter de rug heeft, hoopt ze niet pinksteren eens heerlijk uit te rus ten. Vader tracteert op een gezellig uit stapje én het mooiste geschenk voor Moederdagja 't ns haar al ver klapt van de kinderen krijgt zij een prachtig „Safira''-rafelcouvert, ylekvrij door .en door. Duur? Weineen, de kmdereri hebben er hun Niemeijer's waardepunten voor besteed', welke zij altijd spaarden voor de vliegtuigplaatjes. Toed hun album „Vliegende Vleu gels" 1 vol was, besloten zij door te sparén om Moeder te kunnen verras- se'n. Ook U kunt dubbel genieten wan neer U Niemeijer's Koffie en Thee ge bruikt. Welk een pittig kopje koffie schenkt U van Niemeijer's Paarsmerk en hoe zeldzaam geurig is een kopje Gala- Thee of Princess-Thee- Op elk pakje bevinden zich waardepunten voor het „Safira'"-tafelbestek. i M Schrijft ?U even een briefkaart een N iemeijer, Grodingen en U ontvangt omgaand Vranco de geïlldstre;erde ge- Schenkenlijst. Ingez. Med.) TONNEMA-SNEEK Wegens het Pinksterfeest verschijnt Woenpdag 16 Mei a.s. de Axelsche Courant niet. M. T. te H- Wagens drankmisbruik van haar man, is mijn zuster '«bij hem weggelopen. Wanneer zij straks recht heeft op ouderdomspensioen, wie onG vangt dan uitkering van de Raad van Arbeid? Zij heeft 2o jaar geplakt, tot haar huwelijk- Hoeveel zegels moet zij nog plakken, voordat zij recht heeft op de volle pensioenuitkering? De polis staat waarschijnlijk op naam van uw zuster. Dan zal zij ook de uit kering ontvangen- Voor de beantwoor ding van uw tweede vraag, zijn de ge- gevens te sumier- Uw zuster dient zich met alle beschikbare gegevens tot de Raad van Arbeid te wenden waar zij is ingeschreven. Daar zal nten haar vol ledig kunnen inlichten- A. W. R. De schade-enquete com missie deelt mij mee, dat ik op grond van het gestelde in artikel 10, lid i6t van de wet op de materiële oorlogsscha de geen aanvullende bijdrage kan krij gen. Wat behelst dit ar.ikel? Het betreffende lid van dit -artikel luidt als volgt: De met toepassing van deze regeling d-i- van deze wet) be- )rekende aanvullende bijdrage wordt niet uitgekeerd, indien zij minder dan f 50 bedraagt. E. S. Waarom groeit baard en hoofd haar van een mens maar tot <een be paalde lengte en dan niet meer? Op deze vraag is niets anders te zeg gen dan dat is nu eenmaal zo- Een zelfde antwoord zou men moeten geven als gevraagd werd Waarom heett een mens piet meer dan vier ledematen Waarom hebben sommige dieren ei' he lemaal geen en andere een heleboel? Of om op het gebied van de hareU te blijven Waarom heeft een takshond kort glad haar, een poedel krullen en een Ierse setter lange zachte haren? D, Si-i Mijn vader is voor de 3e maal getrouwd. Alleen uit het eerste huwelijk zijn twee kinderen geboren- Waarop heb ben zij recht bij het overlijden van de vader De algemene regel luidt, dat als er geen testament is gerqaakt, ieder kind 3/8 gedeelte van de nalatenschap ont vangt. Hoewei de 3e vrouw van uw va der reeds kmderen bezat, delen deze laat sten niet mee in de nalatenschap van uw vader en moede1"- Deze vrouw kan echter met niet meer dan een kwart' van de nalatenschap worden bevoor deeld. Abonné. Onlangs kocht ik een paar schoenen. Thuis bemerkte ik, dat de prijs, welke er in vermeld stond f 4,50 lager was dan het bedrag, wat ik er voor betaald had- Mag een winkeUe1' de schoenen duurder verkopen, dan hat bedrag hetwelk er in vermeld staat? Zo ja, niet hoeveel procent? Wij kunnen van hieruit onmogelijk de oorzaak van deze v„erhoging nagaan- Er zijn echter vele mogelijkheden- Een er van is, dat de winkelier de schoenen al tegen een hogere prijs heeft ingekocht- Zoals u bekend is zijn de prijzen de laat ste tijd gestegen. Daarbij is het een fout van de winkelier, dat hij verzuimt hééft de oude prijs te verwijderen- Het is mo gelijk, dat hij hier geheel te goeder trouw heeft gehandeld. Meent u dat het laat ste niet het geval is geweest, vraagt u hem dan eens hoe hij de verhoging be rekend heeft. Blijkt de verhoging on rechtmatig te zijn geschied, dan kunt u zich tot de prijsbeheersing wenden. J. V. indien een bejaard echtpaar zijn goederen aan een instelling wil ver maken, hoe mit dit dan gebeuren? Men kan in het testament een iver- klaring doen opnemen, waarbij men „ver klaart te legateren, vrij van rechten en kosten, zonder bij berekening; van rente uit te keren aan de „Stichtingl X" een som in contanten groot zoveel gul,den, (of bepaalde goederénV U dient zich tot dit doei met uw notaris in verbin ding te stellen. H- A* L. Kunt u mij aan een adres heipen, waar ik naar woongelegenheid in formeren kan? Mijn gézin van 4 per sonen heeft slechts de beschikking over een woonkamer en een slaapkamer. Ik heb mij tot alle mogelijke instanties ge wend, doch zelfs met steun van een me dische verklaring had ik geen resultaat. Naar onze mening heeft u gepoogd bij de bevoegde instanties uw geval te bepleiten, wij vrezen echter, dat er niet veel aan te doen is. Wanneer uwl huis arts het dnng,end gewenst acht, zou hij wellicht zijn persoonlijk gewicht in de schaal kunnen leggen, zodat u op de urgentielijst kunt worden geplaatst. Abonné 1. Hij heeft moeilijkheden naar aanleiding van de vordering van woon ruimte- Hij heeft toestemming om de helft van zijn eigendom te bewonen en wil nu die bewoners van het andere ge deelte vertrekken, ook graag weer de beschikking over dat gedeelte krijgen. Het spijt ons, dat wij u hierover niet volledig van advies kunnen dienen. Van hieruit kunnen wij ons bezwaarlijk een oordeel aanmatigen. Dit temeer, daar dergelijke kwesties altijd vol 'haken en ogen zitten en het advies van de com missie van vele factoren afhangt- Tegen dit advies kunt u bij de commissie uw bezwaren kenbaar maken. Ten slotte vor deren burgemeester en wethouders naar aanleiding van dit advies. In sommige gevallen kunt u hiertegen verzet doen bij de Ged. Staten van uw provincie- B. F. te Z. Mijn buurman heeft punt- draad geplaatst op de .scheiding van beide erven. Ik heb aan die kant al 12 jaar lang een tuinpad. Is het plaatsen van punt draad toelaatbaar bij de wet?.. Wij nemen aan, dat u regelmiatig van een voetpad gebruik maakte dat over uw buurmans grond liep. Waarsohijnlijk is hier geen sprake van een erfdienst baarheid1, zodat uw buurman inderdaad het recht heeft om zijn land met punt- draad te omheinen. Old Butch. Laatst stond ik voor het standbeeld van onze beroenide zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruijter te Vlis- singen en ontdekte ik onder zijn linker arm half Verscholen een dier, dat veel op een aap of hond geleek. Wat is dat voor een dier en welk verband is er met De Ruijter? Onder de linkerarm van het stand beeld van He Ruijter is geen diertje ge plaatst. Vermoedelijk bedoelt u hier het gevest van de degen, welke de admiraal onder de linkerarm houdt en hieronder uit naar voren steekt. Flegil. Waar kan men mij inlichten, hoe de Staatsloterij werkt 1 WeU'dt u zich tot een der kantoren van de staatsloterij, alwaar men u volledig kan inlichten. De trekking, is 3 maal p£r jaar. Herstel van Kruisridderburchtem Syrië en de Libanon hebben besloten de kastelen, welke door de kruisvaar ders in het Heilige Land gebouwd wer den te restaureren. Ruim 200.000 gulden zal alleen al be steed worden voor het heitel van het oude fort Beaufort, gelegen aan de weg naar Damascus. rkoonnements- prijit Losse nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland il. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlén lutuxlmum 8 regel») 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. KING

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1