AXELSCHE K COURANT HAAK IN Gemeenteraad van Axel Van radium en rotte plekken DAAR ZIT WAT IN ORANJEBOOM BIER! hoofdpijn: 4- -m Meldt aan voor bet bevolkingsonderzoek bestrijding T. B. C. P'ra:<kering bij abonnement Axel. ZATERDAG 28 A PR IE 1951 65e JAARGANG No. 158 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM V. BINNENLANDS OVERZICHTE de kinderbijslag voor deze grote gezin nen te verhogen. Alle kinderbijis lagen, oo|k die krachtens de wet op de invali- diteits-, ouderdoms- en wezenrente, zul len met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari worden verhoogd van het vier de kind af met 4' cent per kind en per dag. Men hoopt hiermede het tekoix, dat bij deze gezinnen ontstaan was, van wege de huurverhoging, weg te nemen. De Haak-in-actie welke 24 Me1 a.s. eindigt zal waarschijnlijk sluiten met een batig Saldo van ongeveer 1 .millioen., Dat een dergelijk succes mogelijk .is, hebben wij te danken aan het feit, dat het Nederlandsche volk hier werkelijk eensgezind de handen ineen heeft ;ge- gen en moeite noch zorg heeft gespaard om van deze actie voor de kankerbe strijding een symbool te maken van wat er door samenwerking te bereiken is. Gezamenlijk zijn wij ten strijde ge trokken tegen de volksvijand no, 1, de „kanker", welke vreselijke zieke ieder jaar weer zoveel slachtoffers vergt. He1 veseltaat is nu, dat door ^dez'e inzame ling zoveel geld is binnengekomen, dat wij in staat zijn twee gram radium -te kopen, dat met de reeds in ons land aanwezige 1 gram radium, onze behoef te dekt. Men is voornemens om de rest van het geld aan te wenden voor het stich ten van centra en subcentra voor de behandeling van patiënten, voor bestu dering van de bestrijdingsmethoden en voor de opleiding van de nodige des kundigen. Deze Haak-in-actie is in elk opzicht een voorbeeld van samenwerking dat bewijst tot welke resultaten )Zoiets kan leiden. Mogen wij ook -op ander gebied en liefst ook internationaal ;tot een dergelijke samenwerking komen, Dure polilie-inspectetrs. Nederland heeft een politieschool en wet te Hilversum. Hier zijn negen leer lingen opgeleid, waarvan er zeven tot adjspirant-officier van politie zijn be noemd. Deze opleiding heeft ons in twee jaar tijds het lieve sommetje van ïóo.coo gulden gekost, zodat iedere ad- spirant'-officier van politie, welke hier zijn j opleiding heeft genloten, ons op; ruim 20.000 gulden komt te staan. Het is te begrijpen en bovendien heel juist, dat de vastie coniinn'ssie ,Voor de rijksuitgaven, »naar aanleiding van een tapport van die rekenkamer hier iebs meer van wenste te weten en grondig m deze brei is gaan wroeten. Hiérbij is men op verschillende duistere zaken ge stuft. Werkzaamheden, waarvan de Rijksge bouwendienst de kosten op ongeveer 7500 gulden had geschat, bleken later 55 000 gulden te belopen. Hierbij kwam nog 42-000 gulden aan inrichting en,... 4oco gulden voor een afrastering. Er zijn twee mogelijkheden, of de Rijksgebouwendienst is met competent voor het maken van dergelijke schat tingen, of er is hier corruptie in het spel. Tiet eerste is volgens de com missie niet het geval en zij zegt| dan ook. dat er hier ,,op een dusdanige on verantwoordelijke wijze met de belasting gelden is omgesprongen, dat de gen dachte aan corruptie vanzelfsprekend opdoemt". De commissie geeft m haar rapport te kennen, dat zij van de (minister van Justitie we' wens zou willen wet,en, om welke reden hij met die opleiding is be gonnen, hoewel de minister van bin nenlandse zaken er nog met mee ac toord ging. De commissie meent dan ook, dat het zeer nuttig zou zijn, wan neer de ministers de Kalmer 'uitvoerig, zouden voorlichten over de gang van zaken met deze politieschool. H et is hier wenselijk in te haken ,0111 deze rotte plek weg te snijden. Meer bijsjiag,. Het Rijk heeft besloten de grote ge zinnen te hulp te konten. Deze gezinnen die krachtens hun groot kinderaantal, weinig of geen belasting behoeven te betalen, hebben weinig nut van de be lastingverlaging welke als compensatie van de huurverhoging werd dootge-,' voerd. Nu heeft de regering besloten 'Hiermede is tegemoet gekomen aan de wen;s van een groot deel van ^ons volk, waar het financieel eVenwicht was verstoord- Daar staat echter wei tegen over, dat deze nieuwe verhoging t van de kinderbijlslagen het Rijk per jaar ruim 3 millioen gulden zal kosten! Dit bedrag moet natuurhjk ook ergens van daan komen en wet van ,de belasting betaler. Het is echter in ons aller .be lang, dat elke bevolkingsgroep finan cieel en economisch stabiel is, althans voor zoyer mogelijk- Want wanneer het ons volk goed gaat, gaat het ons allen goed- Dit is dan ook de reden, waarom wij dit gelei moeten opbrengen. Ook hier geldi dus het parool „H aak in J" Nieuwe koffiebon. Het Bednjfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 504 Alge-1 meen aangewezen voor het kopen Var. 12:5 gram koffie- Deze bon is geldig voor het kopen van koffie bij dc klein handel tot en met 11 Mei a.s. i Hel rantsoen moeit dienen voor zes weken. De ee.s.volgende bonaanwijzmg zal op 7 Juni a.s. plaats hebben. Wolled stoffen worden schaars. Ons land gaat een enorme schaarstei aan wollen stoffen tegemoet- Diverse wol ver werken de bedrijven 111 het zuicten des lands kunnen reeds geen orders meer accepteren. De nog aanwezige voorraden worden voor een goed deel voor legerdoe!eiinden in beslag genomen- Deze inbeslagname geschiedt door gaans niet tegen de wjl van de fabri kanten, welke dit integendeel zeer graag hebben, daar deze 'gang van zaken voor hen grote risico's uitsluit. Er ligt n.l. ongeveer een half jaar tussen de tijd van aankoni'st van wol in ,de fabriek en haar verwerking- Intussen kan -e1* veel gebeuren, omdat cle wolprijzen aan hevige Schommelingen onderhevig kun nen zijn. De huidige lichte tendenz tot daling van de wolprijzen op de wereldmarkt is nog van een dusdanige kleine omvang, dat zulks met te bemerken zal zijn ,in 'de verkooppprijzen van de detailnan- dei. De huidige prijzen in de kleinhan del liggen in verhouding tot ;de we reldmarktprijzen van ruwe grondstoffen nog zeer laag, omdat de kleinhandel nog over oude voorraden beschikt en zich nog tijdig door inkopen gedekt heett. De brand bij de Mijnhard! Fabrieken te Zeist. De directie van de Mijnhardt Phar- maceuti'sche e'n Chemische Fabrieken N.y. te Zeist deelt ons mede, dat de omvangrijke brand, welke in de nacht van 19 op 20 April in haar bedrijf ge woed heeft, niet is ontstaan in het hoofd gebouw, maar in éen der bijgebouwen. Het hoofdgebouw en het Laboratorium zijn volkomen intact gebleven, zodat er geen directe stagnatie in de aflevering van de Mijnhardt-producten is ontstaan, alhoewel bij de brand veel verpakkings materiaal etc- verloren is gegaan. SPROETEN^ koop tijdig SPRUTOL Merfris uw mond en geniet van v de gezonde. 1 verkalkende deecht Koffiebon méér waard? Het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten heeft bekend gemaakt:, dat de bon 504 Alg. geldig is verklaard vooi 125 gram koffie, het gebruikelijke rantsoen voor 6 weken. De Nederlandse huisvrouw is er al aan gewend geraakt dat zij moet goo chelen met het helaas niet al te ruime koffierantsoen. En, door ondervinding wijs gewor den, besteedt zij haar bonnen met, dc grootste zorg- Zij koopt niet een wil lekeurig merk „Néén hoor, geef mfj maar Nie-mfeijer's Paarsmerk, dan ben ik zeker van een heerlijke .aroma en een krachtige afschenk. En bovendien spaar ik de waardcpunten voor het prach tige ,,Safira '-tafelbestek. Dat extraatje laat ik mij niet ontglippen Ook U kunt nu dubbel genieten wan neer U Niemeijer s Koffie en Thee ge bruikt. Altijd constante kwaliteit de beste En met Niemeijer's waardcpun ten komt u gaandeweg, zonder kosten tn -het bezit van het „Safira'Mafelbe- s.ek; vlekvrij door-en-cloo{r Een bnefkaartje aan: NiemeijeE Gro ningen, en de geïllustreerde geschenken- lijst wordt u gratis toegezonden. (Ingez. Med. j Zitting van Donderdag 26 April- Aanwezig waren alle leden, behajve. de heer p. Hamelink. Na de opening op de .gebruikelijke wijze dooi" de voorzitter werden de no tulen van de vorige vergadering onge wijzigd goedgekeurd. Van de ingeko men stukken was een groot deel 'slechts van formele betekenis en behelsde het goedkeuringen van de reeds eerder ge nomen raadsbesluiten etc. Van het ministerie van soc- zaken was bericht ontvangen, dat geen termén aan wezig zijn tot verlenging van .de vrij stelling van keuring der huisslachtingen. B. 'en w. zullen in een volgende ver gadering een voorstel hierover doen. Van de hoofdingenieur-directeur van wederopbouw en volkshuisvesting in Zee land is bericht ontvangen dat aan onze gemeente opnieuw 19 woningen zijn toe gewezen voor huisvesting van gerepa- trieerden. Besloten wordt deze toewij zing te accepteren en de nodige gelden hiervoor te voteren. Op een verzoek van d'e Vlassprschool te Koewacht 0111 een bijdrage in cle verhoodge stichtings- kosten der school wordt afwijzend be schikt Een verzoek van de besturen der kleu- tei scholen tot verhoging der subsidie en van de heer H. P. Dieleman tot ver- 1 aging der vermakelijkheidsbelasting wor den gezien de recente datum van bin nenkomst dezer stukken aangehouden tot een volgende vergadering. Naar aanleiding van in vorige verga deringen gestelde vragen wordt het vol gende medegedeeld Op de vraag van dhr. C. van Bende- gem aangaande de bestrating bij de spoorwegovergang: de toestand is in middels verbeterd. Op de vraag Ivan dhr. Hamelink aangaande voetpad Oude weg: plannen hiervoor zijn in bewerking- Op de opmerking van dhr- Kesbeke over de garage Mieras in de Singelweg: Deze is thans in de voorgeschreven staat gebracht. Dhr- Kesbeke merkt hierbij nog op dat hij gaarne gezien had dat over deze zaak een schriftelijk rapport was uitgebracht. Op de vraag van dhr- de Feijter aan gaande de bouw van industriehallen en auto-boxen; Indien voor industrie-hallen belangstelling bestaat zullen B. e11 W- dit nauwkeurig bestuderen. Auto-boxen achten B. en W- met op de weg van de gemeente liggen en ook financieel met verantwoord. Op de vraag van dhr. de Feijter aan gaande electrificatie van Steenovens en Gapelle en Ronde Putten: Het uitwer ken van deze plannen achten B. en W- een particuliere aangelegenheid- De be langhebbenden is in overweging gegeven de voorbereidingen ter hand te nemen. Naar aanleiding van een opmerking schadevergoeding tuingrond aan dhr. J. Hollebek: De'ze zaak is financieel afge werkt. Wat betreft de meteropname in Ter- neuzen wordt medegedeeld, dat deze kwestie bij de gasconrinissie in studie is genomen. Aan Ged- Staten zal worden verzocht de presentiegelden voor die raadsleden te verhogen tot f 5 per zitting. De heet Scheele stelt voor i.v.m. het algemeen, streven tot bezuiniging thans niet tot verhoging over te gaan, doch het voor stel van B. en W- worde aangenonien met 9 tegen 3 stemmen Tegen de h.,h. Scheete, ('Misseghets, en de Feijter-'/ Dhr. C. van Bendegem merkt bij deze kwestie nog op dat het voor een ieder mogelijk moet zijn om zitting te nemen in de ge meenteraad en wanneer voor een ar beider cle presentiegelden nog lager zi]n dan het gederfde loon afgezien nog van andere onkosten dan wordt dit, bezwaarlijk. De instructie's van de keuringsvee- arts, hoofd van dienst worden gewij zigd in dien zin dat deze voortaan even als het ovenge personeel recht heeft op 3 weken varantie, terwijl de vergoeding voor het gebruik van zijn 'auto met, f 300 wordt verhoogd. Op verzoek van hogerhand wordt de erfpachtovereenkomst aangegaan me1 de hee1* F- van Dixhoorn voor 75 jaar ge wijzigd in 99 jaar. t Op verzoek van dhr- Ph. Haak wordt tot ruiling overgegaan van het door hem aangekochte perceel grond aan de Wd- helminastraat voor een perceel gemeen tegrond aan de Evert'senstraat, onder vooi waarde dat alle kosten en schaden van deze ruiling voor rekening van dhr. Haak zijn. 'li. Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal* abonnement Axel hlnnen de kom fi Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiè 11. Buitenland 11. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. fCleHe Adverteutlên imum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cent komen vroeg in 't voorjaar

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1