GOUDLAND HET VERGETEN PUROL zuivert en geneest huidwondjes UIT ONZE OMGEVING. AXEL H e r w öHien Levemsk r ach t Dinsdag hield de plaatselijke afde ling van ..Herwonnen Levenskracht" voor T.B.C.-bestrijding haar jaarlijkse bijeenkomst in het Gezellenhuis. Na opening door de voorzitter, de heer A. Hillaert, en het voorie'zen der jaai- verslagen yan de secretaris, de heer V. Brandt en van de penningmeester, de he,er A. Doppegieter kreeg een propa gandist het woord. In een vlotte voor dracht schetste hij het mooie werk der T.B.C.-bestrijding. De KAB. neemt hierbij in ons land een zeer voorname plaats in. Het sanatorium „Berg en Bos" is een der beste in Europa. Met veel succes worden daar de patiënte^ behandeld. Dank zij de allernieuwste ge neesmiddelen vinden hier velen, mede door de goede verzorging hun gezond heid terug. Dat dit alles mogelijk is, is te danken aan het rusteloze werken van vele co mity's en de vrijwillige bijdragen, welke iedere maand ontvangen worden. Na een pracht-verloting volgde een gezellig samenzijn. Tegen middernacht ging ieder, toch zeker de prijswinnaars, tevreden huiswaarts. Vernielden wij nog, dat er veel prijzen geschonken waren door niet katholieke neringdoenden, wat de vergadering zeer op prijs stelde- Van Meurs' Cabaret - Variété. Dit alhier welbekende gezelschap trad Dinsdag voor een matig bezette zaal op m „Het Centrum" onder auspiciën van de plaatselijke afdelingen van de A.B.B Partij v. d. Arbeid en de Vara. De heer C. van Bendegein drukte zijn teleurstelling uit over de geringe op komst. Daarna kwam het cabaret-ge zelschap aan bod, bestaande uit Huib van Meurs, Mary Coram, Herman Teu- nissen €n John Pims. Dit vierial bracht de aanwezigen een avond van humor, zang en muziek en het dwong bewonde ring af, hoe deze kleine bezetting het klaar speelde dit non-stop programma' in zo'n vlot tempo af te werken. De aritsten viel voor hun prestatie's dan ook een -welverdiende bijval ten deel. In zijn slotwoord maakte de heer C. van Bendegem bekend, dat er plannen bestaan om op 27 Mei een reis te maken naar Antwerpen, ter bijwoning van de manifestatie's welke altaar dien aagi zullen plaats hebben ter gelegenheid van de 80ste geboortedag van de ïei- ^der van de Belgische socialisten Camiel Huismans. Reeds nu bestaat de gele genheid hiervoor te sparen. Deze avond werd ten slotte met een bal besloten. Twee jubilarissen. Op 1 April was het 40 jaar geleden dlat de lieer H. de Groote, arbeider- voorman op de boerderij van de heer W. Koster Jz., alhier in dienst trad, terwijl de heer W. de Feijter, eerste knecht, ge durende 25 jaar op hetzelfde bedrijf werkzaam was. Natuurlijk is deze dag niet onopgemerkt voorbij gegaan. Op de hofstede werd een receptie ge houden en de patroon overhandigde aan beide jubilarissen een enveloppe met in houd, terwijl de secretaris der Z.L.M., mr. Schlingemann, aan elk hunner een getuigschrift voor vele jaren tirouwe FEUILLETON. door H. W. van Brakel. 4) lk denk, dat het hier nog wat be nauwd is voor de schipper, sprak Bap tiste. p)it hol heeft, wie weet hoe lang, dicht gezeten. Er hing een echte grafkelderlucht, toen we binnen kwa men rollen. Het is maar goed, dat we die ruiten hebben ingeslagen. Wacht, ik zal die twee laatste ramen er qok nog uitrammelen. Waar heb je die handspaak gelaten, Villemot? Die 1 igt 0p de bank onder die ra men, antwoordde de leerling, naar het brede kozijn wijzend, dat tevens als zit plaats drenst kon doen en vanwaar een onbelemmerd en vrij uitzicht over de wijde oceaan te genieten viel. Baptiste staptie er neen en bukte zich om de zware spaak op te nemen, doch slaakte meteen een uitroep van ver wondering. 1Komen jullie eens kijken De zitplaatsen van deze bank zijn deksels van een bergruimte- Kijk maar. Je kunt dienst uitreikte- Namens de afd. Axel van de Alg. Ned. Landarbeidersbond wera aan hun lid H. de Groote nog een fraaie herinneringstegel aangeboden. Nog twee jubilarissen. Voor de heren l. Breepoet en A. Ver- sfraeten was net dezer dagen 40 jaar geleden, dat zij in dienst traden bij de Spoorweg Mij- Mechelen -Temeuzen. Gedurende hun gehele diensttijd wa- rein betden te Axel werkzaam en het is dan ook begrijpelijk dat chef en per soneel van het station Axel van hun belangstelling blijk gaven en deze ook door het overhandigen van geschenken toonden De jubilarissen werden op het station toegesproken door de inspecteur der N S. de heer L. F- Dubois uit Ter- neuzen en door hun chei alhier, de heer Dieleman. T.B.C.-onderzoek- Naar wij vernemen zal het bevolkings onderzoek op t.b-c., dat zoals ai eer der bericht dit jaar ook in Axel zttl plaats vinden, in de volgende maand worden uitgevoerd. Reeds thans wor den de nodige administratieve voorbe reidingen getroffen. Te zijner tijd zal e-eti ieder persoonlijk nadere inlichtingen en instructies over dit onderzoek ont vangen. Ook de Rijkspolitie uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen onderging dezer dagen al-- hier eenzelfde keuring, met eenzelfde apparatuur. Zeer snel werken blijkt ei* hiermee mogelijk te zijn, aangezien de doorlichting automatisch wordt gefoto grafeerd en derhalve het eigenlijke on derzoek kan geschieden terwijl de per soon reeds lang vertrokken is. Jubileum-viering. De viering van het 25-jarig jubileum der Axelse V.V.V., welke aanvankelijk begin Februari zou worden gehouden, doch toen wegens ziekte van de op richter en huidige voorzitter, de heet A. van Maaie moest woruen uitgesteld, zal thans plaats vinden op 19 April. Vain 6 tot 7 uur zal een receptie wor den gehouden in „Het Centrum", waarna aan de leden en verdere .genodigden een feestavond zal worden aangeboden. „Haak-in" actie. Door enkele personeelsleden van de C-N- die l'Azote alhieri werd spontaan een inzameling gehouden in het kader van deze landelijke actie Het resultaat was een bedrag van f 750 ten bate yan het Koningin Wil helm ina-fonds. Het succes van deze actie blijkt wel uit het feit dat de totaalopbrengst deze week de f 500 000 overschreed. Predikbeurten. Zondag 8 April 1951. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings en 2 30 uur Ds. Joh. W- Star- nenburg, van Sluiskil. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée- '3 Morgens voorbereiding H. Avondmaal en Openbare Belijdenis. Geref. Gemeente: 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. INGEZONDENSTUKKEN' Geachte Redactie. Er is de laatste tijd van verschillen de zijden gevraagd, wanneer er weebeen vergadering is van De Band. Wij kij ken iedere keer in de Axelsche Courant of er nog geen advertentie in staat, zo zegt men. Gezien dus üe belangstelling welke er bij velen yan uw abonné's be staat mag ik wel een klem plaatsje voor antwoord. Het Bestuur van De Band is volop bezig om de slotvergadering te regelen, welke vermoedelijk erna April of begin Mei zal worden gehouden, omdat dan hopelijk alles thuis fis. Dat er voor deze vergadering weer flinke belangstelling is staat wel vast, immers elk lid en do nateur zal ook de laatste jongens een hartelijk welkom willen geven. Deze vergadering, die behalve het offi cieel gedeelte verder gevuld zal wor den met muziek, zang, declamatie, enz- wordt afgewisseld door een verloting van een aantal voorwerpen, welke zijn ver vaardigd door jongens welke nu nog verpleegd worden in het Militair Her- stellings Oord te Doom (dit behou dens goedkeuring van B. en w. leder die iets voor deze verloting wil afstaan kan dit even melden bij het bestuur, die gaarne het beschikbare wil afhalen. Het saldo 'van deze verloting is bestemd voor het reeds genoemde Her- steilings Oord. Het 'bestuur heeft nu reeds f 169 ontvangen, 'waaruit ook pak ketten worden gestuurd aan Zeeuwse jongens, welke in het een of ander hos pitaal worden verpleegd. Weet iemand van de lezers een adres, ook dat kan men opgeven. Dus nog even geduld, de slotverga dering komt en wij rekenen op een zeer grote belangstelling, ook van diegenen welke reeds eerder zijn terug gekeerd. U, Redactie, hartelijk dank voor (jw medewerking. B. J. KNIERIEM voorz. Band, afd. Axel- BURGERLIJKE STAND Gedurende Maart 195!. AXEL Huwelijks-aangiften. 15. Simon den Deurwaarder (yan Zaamslag 27 j- en Francoise Pieternella Oppeneer, 20 j. 29. Jan Jannis Brugge, 25 j. en Klazina Fokker, 28 j. Jozias Aamout Zegers (van Vogelwaarde), 25 j- en Neeltje Ca- tharina van Cadsand, 20 j. Gehuwd. 1. Jan Koster (van Tern,eu- zem), 31 j. em "janna Meermans, 2a j. Hendrik DeiJ, 29 j. en Elisabeth pieter nella Mieras, 19 j. 8. Hermanus Die leman, 24 j. en Jenny Albenine Alme Goethals (van Westdorpe), 22 j. Cor nells Leonardus van Rijsbergen, 27 j, du Johanna Elisabeth Scheele, 2,3 j. 29. Simon den Deurwaarder (van Zaam,- slag), 27 j. en Francoise pieternella Op- penteeij, 20 j. Geboren. 2. Jacoba, d. van Johan nes Bemardus Seghers en Elisabeth Schieman. 7. René Gerardus Adrianus Maha> z. van Gerrit Tieleman en Ge- rarda Maria Louiza Heijens. 14. Cor nells Nicolaas, z. van Paulus Paree e» ze optillen, net als het deksel van mijn plunjekist. En met een verheugde uit drukking op zijn rorrde gezicht over ae gedane ontdekking, lichtte hij de klep pen op. Er zit nog- wat in ook,!, riep "Bap tiste opgewonden uit. Kijk eens. Dne verzegelde kisten; in elk vak staat er eén. Schipper, wie weet wat vinden; we hier nog. En van louter plezier sloeg cle goedmoedige Baptiste zich op zijn dijen. Claude Vernier slaakte een zucht van verlichting. Deze onverwachte alleiding was hem zeer welkom- Hij poogde ae bijgelovige vrdes op zij te zetten door een nuchterder gedachte, dat, indien, de legende een kern van waarheid' be vatte, de onheil aanbrengende zwerver der zeeën allefin maar te ontmoeten zou zijn bij Kaap de Goede Hoop. Immers> daar was de plek waaraan hij gekluis terd werd. Daar was hij gedoemd te worstelen met storm en stromen, te mid den van een schrikwekkend noodweer. Sinds eeuwen trachtte hij die Kaap te ronden - tevergeefs. Sinds eeuwen pro beerde hij brieven mede te geyen voor adressen in Holland tevergeefs. Daar zou hij te vinden zijn, in vliegende storm, varend onder vol tuig en met het St. Ehnusvuur laaiende aan de uiteinden van die masten én raas Neen, met als een hulpeloos en onttakeld wrak, ver voorbij de Kaap, die zijn noodlot werd. Schipper Vernier nam een besluit. Breng die kist,en aan dek, mannen, we nemen ze mee naar ons schip, te samen met die papieren,. Ik zal pro beren, contact te zoeken met mogelijke nagelaten betrekkingen van deze dode. Op die brieven staan ten minste namen en adressen. We zullen ons in Frankrijk met de Hollandse consul in verbinding stellen en dan maar ,eens zien, wat er van komt. Maar ik wil eerst nog een rondgang door dit karkas maken. Toen een hall uur later de sloep werci terug geroeid t aar de „Liberté" ston den de gezichten ernstig. Men had nog vijf lijken gevonden, alle vijf net zo Verdroogd als het eerste, mummies ge lijk. Ze waren aangetroffen in de slaap verblijven en vermoedelijk eenzelfde dood gestorven. n Mm 1896. Het was 9 uur in de avond, in de grote woonkamer van een vierkant patriciërshuis in het Zeeuwsch- Sara Cornelia Werri. 18. Lucas Petrus Gabriel, z. van Antonius Amié Marie Gijsel en Juliette i'Mathilda de Kevel. 20. Anna Catharina, d. van jacobus yan den Broeke en Cornelia Hencfrina Schutz. 22. Christina Cornelia, d. van Frans Roosc en Paulina Martina Florein. 27. Hermina, d. van Willem Jozias yan Doe selaar l6n Hermana Hoogendoorn. 30. Johannes Cornelis, z. van pieter Johan nes Goedhals en Jolina Cornelia Hoog- straate. Overleden. 1. Cornelis jan van de Velde, 69 j., echtg. van Elisabeth Wol len. 10. Adriaan Johannes den, Hamer, 56 j echtg. van Leintje de Pooter. 12. Cornells van den Berge, 87 j„ wedn. van Leyina de Regt. 19. Ludovicus C011- stantinus Ducheine, 76 j., echtg. van Carolina Maria Schelleman. ZUIDDORPE- Huwelijks-aangiften. johannes F. As- selman (van Clinge), 26 j. en Adrienne Cerpentigr, 24 j. Josephus E. du Puij (van Terneuzen), 23 j. en Paula J. A. 'de Witte, >22 j. August C. Huysveld (van Zaffelaere - B.), 27 j- en Augusta Vervaet, 28 j. Gehuwd- Johannes F- Assehnan (yan Clinge), 26 j. en Adrienne Ceipentier, Geboren. Rudy G. Z- de Meij, Vero nica Engels en Anna M- van Hoecke. Overleden. Prudent D'Hont, 34 j. Prosper H. de Block, 39 j., echtg, van Reynebeau. Loop der bevolking. Ingekomen ie kwartaal 1951:, Maria Gelderland, uit Temeuzen; Camiel L. van Oteghem en echtgenote, uit St-i Jansteen; Alice Casteelë, uit Sas van Gent; Albert Coppieters en echtgenote, uit Antwerpen (B.). ertrokken ie kwartaai 1951: Fr. B. D'Hont met echtg. en 3 kinderen, naar Suriname; Alice Baeyens, naar Gent; Gerard Touwslager, naar Amsterdam,; Lma de Groene, naar Vlissingen; Alex Buysse, naar Groedg; Adrienne Cerpen- tier, naar Clinge. Worden de rokken weer korte; Alom woi dit gesproken over goede- renschaarste. Textiel zal dus ook zui niger moeten worden gebruikt. Dit kan belangrijke gevolgen hebben voor de mode. Ook het huishoudgeld zal zuiniger dan ooit moeten worden besteed. Daar om wordt er tegenWOordig in zovele ge zinnen Niemeijer's Paasmerk-Koffie ge- dronken, want de huisvrouwen schenken daarmee de krachtigste koffie en spa ren bovendien zonder enige kosten voor 't prachtige „Safira" tafelbestek. Pronk stukken, die zij met plezier zullen ge bruiken. j 'En als zij ook Nieme)ijer's geurige (,ala-phee of Prinoess-Thee schenken, gaat het sparen dubbe' snel. want ook hierop bevanden zich waardepunten voor t,, Safira". V kunt dus dubbel genieten! Om) te beginnen drinkt U de beste Koffie: ien Thee, waarvan elke teug een ge hot is en later hebt U de vreugde van een keurig met „Safira"-bestek ge dekte tafel. V raagt U ook '.even per briefkaart aan Nierneijer - Groningen de geïllu streerde geschenken-catalogus I. M. laamse stadje Tertieuzën, zat de re der Henri van der Decken met een bui tenlandse gast. Op de tafel voor hem [agen papieren. Het waren papieren, waarnaar hij met een stille eerbied: keek, die hij betastte eh glad streek met een bijna devoot gebaar. Op zijn gezicht was een duide lijke ontroering te lezen. Ik kan u nauwelijks onder woor den brengen, hoe dankbaar, hoe innig dankbaar ik U bën, mijnheer Vernier- Sinds 1859 heeft men nimmer meer pets van mijn vader, Césai'e van der Decken, vernomen. Ik zal trachten U in het kort te vertellen, wat er eigenlijk aan de hand' is geweest. Maar, laat ik U nog een glas wijn inschenken. Men kan vaak zijn waardering en vriendschap met be ter tonen, dan door bet schenken van dit kostelijke nat, waarmede Frankrijk zich een onsterfelijke roem heeft verworven- Claude Vernier hief zijn glas eveneens en stemde niet een hoffelijke buiging in. Met zichtbaar welgevallen nam hij een stevige teug, zette het glas weer voor zien neer en hulde zich in een zwijgend en afwachtend luisteren. (Wordt vervolgd.) 24 j- ij

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2