AXELSCHE15 COURANT Kleine zakenman met ondergang bedreigd „Met raad en daad" r Nu de prijzen stijgen Voorraad krimpt in en inkomen daalt Zo de ouden dronken Drinken de jongen ORANJEBOOM HI I It Voor vlijtige handen F'raukering bij abonnement Axel. ZATERDAG 7 APRIL 1951 65e JAARGANG No. 52 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Van het moment af, dat de huidige duurte-epidemie inzette is het duidelijk geweest, dat niet alle groepen der be volking hiervoor compensatie zouden ont vangen aan de inkomenszijde- Minister Trees heeft in een radio-rede zijn leed wezen daarover betuigd. Voor de pensioentrekkers en eigenaren van kleine vermogens word het inko men in de laatste jaren door de steeds stijgende prijzen in vele gevallen ontoe reikend. In deze sector wordt meeds' lang stille armoede geleden. Dit pto- I ces zet zich nu in versterkte mate vóórt. Sinds 1948 zijn de prijzen van con sumptie-goederen met 25 pet. gestegen. De invoerprijzen stijgen met 27 pet. en de lonen niet 21 pet- De ze krasse cijfers werden door minister van den Brink ze'f in de Kamer bekend gemaakt. Tot hoeveei zorgen deze ontwikkeling in Nederland heeft geleid kan men slechts gissen, doch zij worden door velen in regering en Kamer naar onZ'e mening nog onderschat. Men kan spreken over 21 pet. loonsverhoging, maar lang niet alle groepen van ons volk hebben daar van geprofiteerd. Slechts de hecht ge organiseerde arbeiders verbonden door C.A.O. en bindende loonregeling ont vingen deze compensatie geheel- De an dere arbeiders en kleine zelfstandigen ontvingen een gedeelte daarvan 0f niets, om nu niet te spreken over lijf- rentetrekkers enz- Wanneer men dus nu komt aandragen met nog zwaardere lasten en verbruiks- beperking m,et 5 pet- dan moeten wij con cluderen dat er mensen zijn, welke nu nog slechts drie-kwart van hun vroeger inkomen ter beschikking hebben. Dit is te meer catastrofaaal, omdat dit inko mens betreft, welke uitsluitend werden gebruikt voor de eerste levensbehoeften. Dat wil zeggen; het gebrek doet zijn intrede in vele huisgezinnen. Toch heeft de overheid haar politiek van muntverzwakking met opgegeven. Het grootste deet van deze ellende was niet te voorkomen geweest maar het ofler aan de goden van de arbeidsvrede is wel erg groot geweest- Dat heeft de jongste loonronde wel bewezen. De re- regering heeft blijkbaar gedacht: wij geven de grootste lastpos.en 5 pet. en de rest moet zich maar aanpassen. Hel resultaat is nu een diepgaande wijziging van het economisch beeld in ons land. Om dit te illustr,eren zien wij naar de kleine zakenmensen, de winkeliers. Door de fantastische prijsstijging is hun voor raad ingekrompen. Bij de meesien var. hen ontbraken de middelen om ,meer geld m hun zaak te steken. Immers hun economische functie ligt vooral in het veischaffen van diensten, niet in de ka pitaalkracht. De factor arbeid staat bij hun inkomen vol.ed.g op cle voorgrond. Daarnaast stegen hun winsten niët even redig met de prijzen. \'ooral in de sec toren van de eerste levensbehoeften wa ren zowel fabrikant als winkelier er op uit om hun prijzen zo scherp mogelijk te stellen. Hun uitgaven stegen even redig met de prijzen. Het enige ge volg was een daling van het rëele inko men. ja zelfs aan hun nominale inko men werd getrokken door de toenemen de concurrentie, welke b.v. hogere re clamekosten noodzakelijk maakte- Steeds verdere verlaging. De verkoop van luxe artikelen be weegt zich reeds lang in dalende lijn - Op de omzet van deze artikelen wer den in verhouding de hoogste winsten gemaakt. Ook bier werd dus een da ling geconstateerd. Temidjden van al deze ongunstige factoren komt de over heid met haar plan tot consumptie ver laging. Dat betekent opnieuw een da ling van de handelsomzetten in het bin nenland met als gevolg een nieuwe in komensdaling. Aan dit inkomen wordt vloorts nog geknabbeld door de flinke concurrentie van üe zijde van het groot bedrijf. Temidden van een algemene drang naar hogere beloning van de arbeid wordt het inkomen van de kleine zaken mensen verlaagci tegenover stijgende kosten van het levensonderhoud. Nie mand achter de regeringstafel heeft een woord aan het welzijn van dit volksdeel gewijd'. Door de inffatiepohtiek van de regering en de drang tot consumptie- beperking wordt de gehele particuliere winkelstand met ondergang bedreigd. Wij beschikken sinds emge tijd in de Sociaal-Economische Raad over een li chaam dat bet bedrijfsleven vertegen woordigt. Ook van die zijde beeft men zijn waarschuwende stem tot op heden niet laten hor,en. 1 Van de belangrijke middengroep met zelfstandige werkers op velerlei gebied worden er steeds meer m afhankelijkheid gebracht. De econo mische tegenstellin en in ons land wor den steeds groter. Aan de uitbreiding der grote concerns wordt geen enkele belemmering in de weg gelegd. Aan een handhaving der bestaande economische structuur in ons land wordt blijkbaar niet gedacht- En toch streeft de over heid naar een evenredige verdeling van lasten, zo lazen wij. Men moet tot de conclusie komen dat hier sprake is van een zinledige frase. Wanneer grote groepen van ons volk ve-el meer te dragen krijgen ,dan an- deren terwijl de overheid slechts compen satiemaatregelen treft voor enkelen, dan is er geen sprake van een evenredige verfde ling. „Technische bezwaren". Minister Joekes vertelde onze volks vertegenwoordiging dat een verplichte loonsverhoging over üe gehele linie op technische bezwaren zou stuiten. D,at is mogelijk maar dan ware het recht vaardiger geweest wanneer er helemaal geen loonsverhoging was afgekondigd. Men zou de bedrijfstakken, welke nog voldoende winst maken zwaarder kunnen belasten, waardoor de daaruit voort vloeiende baten aan het gehele volk ten goede komen. Er zijn ook mogelijkheden tot steun aan kleine zakenmensen dooi het stellen van minimumprijzen of be teugeling van expansiekracht der groot bedrijven. Niet alleen de lasten diener« rechtvaardig verdeeld, maar ook de baten 1 1 De gehele belastingpolitiek van de overheid is 'er op gericht ,ons natio nale inkomen te herverdelen naar recht vaardiger basis,. Dit is leiding van het economisch Leven. Nu door de druk der tijden onze nationale toestand in vele kringen ondragelijk wordt, is een verdei' voortgaan op de weg Van over heidsingrijpen gewenst en noodzakelijk. Het gaat er in deze noodtoestand om de positie van elke Nederlander op de plaats waar hij gesteld is zoveel moge lijk te handJiaven- De sanering yan het economisch leven via de portemonnaie moet wordpn verworpen- Dit standpunt ook ingenomen dooi* een onzer arbei- dersorganisatie's achten wij volkomen juist. Daarom verwachte11 wij van de overheid meer compensatie-maatregelen om de onvermijdelijk zware druk, waar onder ons volk thans gebukt gaat, voor reder en met alleen voor de georganiseer de arbeiders dragelijk te maken. Dr. H.R.M. M. Een beëedigd makelaar taxeerde riujn inboedel, hedgeen 3 uur in beslag nam- Er werd mij een rekening gepre senteerd van f65. Is du niet te veel? Inderdaad lijkt ons dit bedrag enige zins aan de hoge kant. U moet echter wei oppassen te zeggen dat nu de ma kelaar f22 per uur vraagt. Dit is met een taxat.e nooit t,e bepalen. Bepaalde tarieven bestaan met doch het: is ge woonte de makelaar van te voren over het honorarium te raadplegen. Laat u dit na, dan zal de makelaar een bedrag vast stellen dat hem redelijk voorkomt. R. K. Een schuldbekentems van f 26^0 dient te worden geschreven op gezegeld napier van r gulden. Abonné. Is het twee- a dnemaal daags borstelen voor het haar nu wel zo goed en is het oude haaimiddei van klitwor tel met brandewijn, wat zelfs voor oog haren wordt aangeraden, niet veel te branderig Veel borstelen kan nooit schaden. De haren die dan meekomen, zaten toch al los en moeten dus in ieder geval ver wijderd worden. Als uw haar echter slap en zacht is, zoals u 'schrijft, doet» n er goed aan geen al te harde Tor stel te gebruiken. Wat het haarrnidilel be treft: allerlei haarwassingen, waardoor de hoofdhuid geprikkeld moe1 warden bevatten alcohol en klitwortel heeft in derdaad ook een gunstige invloed op 'de haarontwikkeling. Het is daarmee echter nog helemaal niet gezegd, dat nu juist uw haar deze behandeling be hoeft. Als u beslist wilt proberen de (hoeveelheid en kwaliteit van uw haar te verbeteren zoudt u eens een huidarts moeten raadplegen. In ieder geval zou ik wenkbrauwen en oogharen niet met het genoom de middel insmeren, alleen al wegens het gevaar dat de alcohol in de ogen zou kunnen terecht kompn- W. Th. H. Ik had graag adressen van stoel- en meubelfabrikanten. U kunt zich hiervoor wenden tot de Kamer van Koophandel. J. H. G. Hieronder volgen de gege vens yoor een reis naar Duitsland: 1. U vraagt een visum aan bij het Duitse consulaat-generaal, Nieuwe Parklaan 17, te Scheveningen. Mondelinge aanvraag: I'ompstationsweg 7, Scheveningen. 2- Wij noepnen u enkele artikelen met de hoe veelheden, welke u maximaal als reis bagage mag uitvoeren. De A.N.W.B. 'z,ai u volledig kunnen inlichten. Levens middelen: 2 kg-) kaas 25c gram, suiker ien jatn etc. 500 gram, thee en koffie 00 gram. voe'dtingsvetten 250 gram. U bedenke dat vermelde artikelen en hoe veelheden niet steeds vrij in Duitsland kunnen worden ingevoerd. Hier geldt in het algemeen dat men een hoeveelheid nodig om de plaats van bestemming te bereiken, vrij mag invoeren, dit ter be oordeling van cle douane- Zo mag men uit Nederland meenemen 100 sigaretten en 25 sigaren. De vrije mvoer in Duits land bedraagt echter 100 sigaretten en 10 sigaren, in alle gevallen is het nood zakelijk de in 4e voeren artikelen bij de douane te declareren. 3. Een retour Arnhem.— Freiburg (Baden) kost f,73.30 en is 2 maanden geldig. B. fcfei B- Mijn dochter was tot 1 Maart in een rusthuis werkzaam. Enige dagen daarvoor terwijl zij met vacantie was, werd ze ziek. Heeft zij nu recht op uitkering krachtens de Ziektewet,? Voor zover wij kunnen beoordelen heeft uw dochter vast en zeker recht op zie kengeld. Zij dient zich te wenden tot de Raad van Arbeid. I Mevr. G. M. Ik kocht in een winkei een tas en reclameerde korte tijd later aangezien de sluiting niet functioneer de. De tas werd opgestuurd naar de fabriek en nu, mjaanden later, heb ik 'he,m nog met terug. Ik vrees zelfs dat dit in het geheel niet m/eer zal gebeu ren. nu de zaak op mijn reclames niet reageert. Natuurlijk heeft meh niet het recht deze tas te houden. Wij vermoeden dat er ergens verregaandje slordigheid in het spel is. Probeert u het nog eens schriftelijk of liever mondeling. U kunt gerust zeggen dat het geeSn reclame voor de zaak is, als men geen argumenten: kan geven. In dat geval hebt u naar onze mening recht op schadevergoeding. MIJNHARDTJESsterke bestrijders van pijnen J. H- Weet u het adres van het Inter- locale Woningruilbureau te Uirecht? U bedoelt waarschijnlijk „Womngruil- centrale Nederland", B. J. van der Plaats Spoorstraat 11, Utrecht. L. W* H- Ik ben eigenaar van een zomerhuisje en kan dit verkopen voor f i20o- Kan ik dit huisje op kwitantie niet zege' van fo.15 verkopen of moet ik andere voorschriften opvolgen? Van de koop zult u toch in elk geval een onderhandse akte moeten opmaken, of nog beter gen notariële- Als het een object van gerin e waarde geldt, zullen die kosten van de notaris hiermee wel m overeenstemming zijn. Verder moet u een verklaring van waarde van het huis hebben. Op het ogenblik kunt u de prijs niet onderling vaststellen. U, •dient zich te wenden tot de Directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in uw provincie- Indien u de zaak in handen geeft van uw notaris, kan deze dit verder voor u regelen. A. J. H. Ik verhuur egn winkelpand waarvan de huur mij maandelijks per postwissel wordt toegezonden. Wie moet de kosten van deze postwissel betalen? De kosten van deze wijze van beta ling zijn voor de huurder.. G. B. Kuni u mij het adres geven dat de verdeling behartigt yan het Ameri kaanse speelgoed ten behoeve van Ne derlandse kindeken Voor zover ons bekend is geschiedt deze verdeling door de C.A.R.E. (Coo perative for American Remittances tjo Europe, Inc.), Javastraat 14, Den Haag. K. in 1945 werd mijn rijwiel door de Duitse weermacht in beslag genomen. Ik diende een, vordering tot schadever goeding in bij de Schade-Enauete Com missie en ki'eeg daarvan een bevestiging. Nadien kreeg ik echter geen bericht Tot wie kan ik mij wenden? In eerste instantie zal de genoemde commissie u 4coch inlichtingen moeten verschaffen. Richt u zich schriftelijk of bij voorkeur mondeling tot die commis sie 0111 opheldering. Bovendien zou u zich eens kunnen wenden tot het com missariaat voor Oorlogsschade, Stad- houdërslaan 130 te 's-Gravenhage- LT' moet dan wel zoveel mogelijk gegevens vermelden, b-v- wanneer en waar de aan vraag is ingediend. In het schoontnaakgetijHamea-Gelei. Abonnements- prljS: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fï Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland fl. Advertentie priiv 7 cent per m.m Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. •no Adverteutlèn U* .mum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1