AXELSCHE 35 COURANT Kleine zakenman met AXELSCHE 35 COURANT het schaap D.D.D. Nu de prijzen stijgen Zijne Majesteit :ige handen 7U P'rankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 7 APRIL 1951 65c JAARGANG No. 52 /Ts NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM deren terwijl cle overheid slechts compen satiemaatregelen treft voor enkelen, dan is er geen sprake van een evenredige verdeling. i zakelijk de in le voeren artikelen bij de douane te declareren. 3. Een retour Arnhem.—Freiburg 'Baden) kost f,73.30 en is 2 maanden geldig. 1 dochter was tot t huis werkzaam. Enige erwijl zij met vacantie k. Heeft zij nu recht htens de Ziektewet,? F'rarikering bij abonnement Axel. WOENSDAG 4 APRIL 1951 65e JAARGANG No. 51 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeeister: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hooldredactie: T C. VINK-van VESSEM r Al uren lang staan de blatende moeder schapen buiten de omheining, waar haar lammetjes worden gecastreerd en inge ent. De strijd van de schapenfokker te gen de gevaarlijke ingewand-parasieten begint reeds vroeg. Elk van die kleine witte lammetjes krijgt een injectie; dan krijgt het zijn vrijheid terug, veert een paar keer als een bal de lucht in en ver dwijnt dan onder een moederschaap om de doorstane angst weg te drinken. Hoe elk lam zijn eigen moeder terug vindt, is mij een raadsel, want zij lijken allemaal op elkaar als twee druppels wa ter. Als de avond valt, is deze kudde klaar; zij verspreidt zich weer over de weiden. Morgen wordt er een andere kudde bijeen gedreven en behandeld elke dag 300 of meer lammeren. „Ik ben eigenlijk een grote gokker" zegt mijn gastheer, die 16 jaar geleden van Zwitserland naar Australië is ge ëmigreerd. „Hoe vaak hebben zi) mij mijn ondergang voorspeld, toen ik begon met de schapenfokkerij In Zwitserland was ik directeur van een fabriek; toen ik op doktersadvies mijn. werk moest sta ken, wist ik van landbouw en veeteelt zo goed als niets. Het risico is geweldig groot- Nu eens wordt de schapenfokker bedreigd door droogte, die grote schade kan aanrich ten; dan weer belaagt de regen hem, Met vaste hand grijpt hij een van de schapen, legt het op de rug en wijst mij de vacht. Regen en vochtige lucht maken, dat de wol bij de huid een bruin achtige tint krijgt. Deze wol kan men niet meer ais eerste klas kwaliteit op de markt brengen. Maar tja, alle land bouw en veeteelt 111 dit uitgestrekte land is speculatief. Wij hebben vorig, jaar ook weer last van een andere oorzaak van schade, nl. van een vlieg, welke haar eieren l,egt in de vacht van onze scha pen, met het gevolg, dat deze vaak half maai' ook vaak helemaal moeten worden geschoren. Dat betekent het verlies van enige ponden wol- Hij laat het schaap weer los. Met een verwijtend bè holt het weg. Van achteren ziet het er uit als een bal met zijn dikke vacht, dat „gulden" vlies dat het fundament is van de Australische rijkdom. „Toen ik dit bedrijf kocht was er hier niets anders dan een woestijn. De vroegere e'genaaj-s hadden tientallen ja ren lang roofbouw (gepleegd. Ik be werkte de grond met meststoffen, zaai de klaver, rooide het voortwoekerende struikgewas. Ik heb jaren lang heel hard moeten werken, voor ik zover was als ik nu ben"- En trots wijst mijn' gast heer naar het uitgestrekte grasland. Het meeste land, dat ik op mijn tocht hier heen heb gezien, was grijs en dor, maar dit is groen. Hier kunnen op dezelfde oppervlakte vier maai zoveel schapen weiden als elders. De proef van mijn vriend bewijst, dat ,men met moderne methodes het grote gevaar van grond- erosie kan bedwingen. Maai' de grote meerderheid der Aus tralische boeren is daaraan nog niet toe; zij pleegt nog altijd roofbouw. Nergens ttteb ik dat zo duidelijk gezien, als in het grote tarwegebied in Zuid-Australië. Hier verbouwt men jaren lang op de zelfde akkers tarwe zonder dat men door bemesting zorgt voor aanvulling van de kostbare bodemzouten. De grond wordt steeds armer; de numuslaag wordt ge stadig dunner en zandigteri ieder jaar biedt het ploegen weer meer moeilijk heden de wind neemt de akkergrond mee. „De bodem baart stenen" zeggen de boeren dan, maar zo is het niet; mpn krijgt de steenachtige grond omdat er geen akkergrond meer over is. In deze roofbouw op de kostbaarste grond van het land schuilt een groot gevaar voor Australië. Tenzij het streven van de „Soil conservation commission" in die 'komende jaren op grote schaal navolging vindt, zou de immigratiepolitiek van Aus tralië wel eens kunnen stranden, omdat het land niet in staat is een grotere be volking te voeden. t „Wie niet over minstens f 1 50.000 be schikt, moet hier geen schapenfokkerij beginnen. Zo'n grote reserve is beslist nodig want anders is men na 1 slecht jaar alles kwijt. Bovendien zijn de grond en schapenprijzen op het ogenblik zo krankzinnig- hoog, dat ik, als ik nog be ginnen moest, het vermoedelijk niet zou wagen." De kansen voor het „gemengde boe renbedrijf' liggen iets gunstiger. In 5 jaar kan een boerenarbeider in Australië wel zoveel oversparen, dat hij een kleine boerderij kan pachten of kopen. De ban ken geven vee1 vlotter crediet dan in Europa; zonder enige borg geven zij grif 60 pet- hypotheek op een boerderij. Maar die eerste vijf jaar zijn moeilijk. Het toon is uitstekend, maar de huis vesting laat alles te wensen over. Eigen lijk kunnen dan ook alleen jonge, onaf hankelijke boeren met succes naar Aus tralië emigreren. „Tegenover een ineenstorting van de prijzen voor landbouw- en veeteeltpro ducten staan wij nog even machteloos, als in 1929 bij het begin van de grote crisis", zei de voorzitter van de Austra lische vereniging van exporteurs. En als men de officiële statistieken bestu deert, begrijpt men dit pessimisme. In 19^58'39 bedroeg het aandeel van de agrarische uitvoer 60 pet- van de totale uitvoer, in 1948'49 was het gestegen tot 75 pet. De eerste 11 maanden van 1949—'50 heten een nog verdere stijging zien; alleen de wolexport bedraagt al bijna 50 pet- van de totale uitvoer. Deze cijfers bewijzen, dat de rijkdom van Australië lemen voeten heeft. Be richten over nieuwe synthetische vezels als orlon en fiber V alarmeren Austra lië. De wolprijzen stegen tot ongekende hoogte. En toch klinken de waarschu wingen steeds luide1"- Australië „rijdt nog altijd op de rug van het schaap" (zoals •een Australisch spreekwoord zegt) en als de wolprijzen dalen, wordt de ge hele economie meegesleept. Van de 3.200.000 arbeiders in Australië werken er slechts 460.000 in de agra rische sector; dit betekent, dat ongeveer «en zevende deel van de arbeiders nu 77 pet. van de totale export produceert. E)it bewijst duidelijk hoe labiel de hui dige welvaart van Australië is. Het, gehele werelddeel leeft van de produc tie van deze kleine minderheid, van de „wool and wheat-cheque". Wordt deze cheque kleiner, dan zijn de gevolgen; catas'trophaal. De regering doet al het mogelijke om de kwetsbaarheid van de Australische economie geringer te maken door in dustrialisatie. Maai daarbij wordt zij voortdurend gehinderd door stakingen en gebrek aan arbeidskrachten. En toch ligt in deze richting de enige mogelijk heid om de huidige welvaart te hand haven in een tijd van crisis. R.' A. HL Beperking van bevoegdheid tot goedkeuring van bouwwerKen. Om te voorkomen, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte mid delen bouwwerken worden uitgevoerd, welke niet van de allergrootste urgentie zijn, heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting met ingang van 1 April de bevoegdheid tot goedkeuring van bouwwerken door de gemeentebe sturen beperkt. Goedkeuring van alle objecten met een bouwsom, hoger dan f 100 000 zal nog slechts dpor de minis ter kunnen geschieden. Gemeentebesturen zullen geen goed keuring meer mogen geven voor die bouw van gymnastieklokalen en kleuterscholen, Voor verbouwingen, die uitsluitend ver fraaiing ten doel hebben (b.vj. winkel puien), voor de bouw en verbouw van benzinestations, bioscopen en andere in richtingen van vermaak, sociëteiten en ffnhsea. Op aanvragen voor de bouw van ker kelijke gebouwen> kantoorgebouwen, ver enigingslokalen, gebouwen voor sociale zorg en badhuizen zal door de mimster worden beslist en slechts bij hoge uit zondering goedkeuring worden gegeven. Voor nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en herstel niet-oorlogsscha- de van bedrijfsgebouwen, gebouwen voor handel en verkeer en scholen mogen de gemeentebesturen slechts goedkeuringen afgeven binnen die grenzen van de door de minister aan de gemeenten verleen de bevoegdheden. Deze zijn voor drie verschillende groepen van gemeenten be paald.. Voor investeringen in openbare werken zullen binnenkort nog afzonder lijke regelingen worden getroffen. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. urmen beoordelen heeft en zeker recht op zie- it zich te wenden tot beid. k kocht in een winkel neer-de korte tijd later iting niet functioneer- i opgestuurd naar de ïjaandèn later, heb ik ug. Ik vrees zelfs dat niet mper zal gebeu- op mijn reclames niet t meri niet het recht n. Wij vermoe<ien dat aandje slordigheid in beert u het nog eens er mondeling. U kunt het gedn reclame voor nen geen argumenten lat geval hebt u naar op schadevergoeding. JESsterke an pijnen et adres van het lnter- bureau te Uirecht? schijnlijk „Woningruil- I", B. J. van der Plaats recht. ten eigenaar van een an dit verkopen voor lit huisje op kwitantie 15 verkopen of moet ik :en opvolgen? lit u toch in elk geval akte moeten opmaken, notariële- Als het een e waarde geldt, zullen 2 notaris hiermee jvel ng zijn. Verder moet van waarde van het het ogenblik kunt u lerling vaststellen- U, nden tot de Directie v en Volkshuisvesting Indien u de zaak in uw notaris, kan deze 1 regelen. ;rhuur een winkelpand mij maandelijks per lege zonden. Wie moet ze postwissel betalen? deze wijze van beta- huurder.. lij het adres geven dat irtigt van het Ameri- ten behoeve van Ne- 1? bekend is geschiedt or de C.A.R.E- (Coo- rican Remittances to astraat 14, Den. Haag. d mijn rijwiel door de in beslag genomen, rdering tot schade ver- Schade-Enauete Coin- arvan een bevestiging, echter geen bericht I wenden? tie zal de genoemde inlichtingen moeten t u zich schriftehjk of ehng tot die commis- g. Bovendien zou u wenden tot het com- Jor'ogsschadë, Stad- 's-Graveiihage- U' cel mogelijk gegevens nneer en waar de aan- ikgetijHamea-Gelei. «oonnements- prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiö il. Buitenland fl. Advertentie prm 7 cent pei m.m Inaezonden Mededeelingei. 20 ceot per m.m. •ne Adverteutlèn .mum 8 regels) 1 - 5 rebels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Abonnements- prljs. Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiö il. Buitenland fl. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeeltngen 20 cent per m.m. ^'.A'ne AdverteUlén Vn*Umum 8 regels) 1 S regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1