De Mattheus-Passion GOUDLAND LEdGBI OM KORT TE GAAN ORANJEBOOM BIER HET VERGETEN Wie als /vreemdeling in Jeruzalem" Zaterdag door Axel dwaalde, zal ge merkt hebben, dat er iets bijzonder», op til was. E«n invasie uit het Noorden, maar dan een zieer vreedzame- begon in TeQ- neuze'n, met als doel de Gei'ef.Ke'k m Axel, waar onder leiding van Piet van Egmond de Matthews Passion van Bach gegeven zou worden. We hebben er ons over verwonderd, dat dit in Axel mogelijk was. Een woord van dank en hulde aan het comité, be staande uit mevr. Schiltman en de heren J. van Altena, p. Brakman en Ds. P. J. pejnnings, da£ het initiatief nam, de no dige instructies gal" en voorzieningen trof in de Kerk- is zeker op zijn plaats- Toch, en we wijzen hier nadrukkelijk op zou de uitvoering onmogelijk door heb ben kunnen gaan, als de bevolkmg van Axel geen gehoor had gegeten aan de oproep, om de uitvoerenden, waaronder er velen waren b-v de koristen die zelf hun eigen reis betaalden, gul en gastvrij te onthalen. We hebben ons oor eens te luisteren gelegd onder de vïienden en kennissen, welke we onder de executanten hebben en zij waren vol lof over de hartelijkheid, die zij onder vonden hadden van de Axe^e bevolking. Zo kon de Mattheus Passion worden uitgevoerd, dat we als belangrijk cultu reel werk zien, er warden banden van vriendschap en genegenheid geknoopt tussen Zuid en Noord niet minde1' belangrijk en allen beleefden een hogere eenheid in de Kerk, rondom Bach's ge niale schepping, ook al zij toegegeven dat de persoonlijke instelling ten aan zien van dit werk verschillend kan zijn. Organisatorisch bezien mag de uit voering zéker volkomen geslaagd heten en ook de uitvoering ze' 1 dat is de andere zijde van de medaille heelt vol daan aan de eisen, die redelijkerwijze ge steld mochten worden. De dirigent, Piet van 'Egmond, had de partituur tot zijn geestelijk eigendom gemaakt, het moet het publiek toch zijn opgevallen, dat hij hele stukken uit het hoofd dirigeerde. Zijn sterke persoonlijkheid drukte op deze muziek, die dpor zijn ziel is ge gaan en waar,door hij zich gegrepen weet, een stempet- getuige de uitvoering o.a. van „Erbarming, Heer" met het zeer zacht gespeelde slot, door Sam Swaap, violist, suoliem gtespeeld. De schakering in de koralen, het apart beklemtoonde credo van de M P.: Waar lijk deze is Godes Zoon gebleken" wa ren eveneens bewijzen van zijn persoon lijke visie. Het Kerkkoor uit Haarlem zong met grote toewijding en bleek uitstekend ge ïnstrueerd te zijn. Het machtige begm- koor, waarin het knapenkoor van de Yredesscholen uit Amsterdam zo helder en stralend zong. de félle en bewogen turhxae-koren en het van grote rust: ge tuigende slotkoor waren hoogtepunten. Jammer dat het koraal: „Komt eens het uur van scheiden" mislukte- Het Betrekkelijk kleine Ned- Sympho nic Orkest uit Den Haag kweet zich op uitnemende wijze van zijn taak. Nobe' van toon, beschaafd en zeer precies volg"- de het de dirigent en de blazers van het Concertgebouworkest, de fluitisten en hoboïsten gaven een zeer voorname voor dracht. Alex Schellevis, organist, slok prachtig aan. Henk Meijer, de Evangelist, begon aar zelend, maar kvvam latei' op dreef. Enkele aria's kondem we bijzondei' waarderen, de recitatieven klonken niet altijd doorleefd. Maartje Kliffen heeft zeker gevoel voor stijl en zong met goed begrip, maar haar stem schoot te kort, vooral in de hoogte- I.eni Henning beheerste zowel technisch als muzikaal haar partij en zjj zal velen hébben ontroerd. Henk Dnessen voldeed goed, zijn warm getint geluid en goed doordachte voordracht lieten een sterke indruk achter. Emile Linssen heeft een fors geluid, maar het geheel klonk wat vlak- -Het meest trof ons zijn: „Tiert avond waarin Bach"s muziek verstilt en diep ontroert. Zeer aandachtig en devoot volgde het publiek het geheel, slechts enkelen, die nauwelijks hun belangstelling bedwongen veroorzaakten onbewust wat storing. Het zou misschien nuttig zijn a[s enige reacties uit het pubhek kenbaar werüen gemaakt aan het comité, want een her haling het volgend jaar is alleen moge lijk, als ieder bezoeker van nu propagan dist wordt voor het volgend jaar, waar door de Kerk tot de laatste plaats bezet zat zijn. v. D. UIT ONZE OMGEVING. AXEL Vergadering Ouden van Dagen. De afd. Axel van de Alg- Bond van Ouden van Dagen hield Zaterdag in „Hét Centrum" alhier een openbare ver gadering, waar als spr. optrad dé heer A. König un Vlissingen, hoofdbestuurs lid van deze Bond. Een 20-tal oudjes had acte de presence feuilleton. door H. W. van Bra"kel. 3) N Mon Dieu daar ligt een lijkf Zijn uitgestrekte rechterarm wees naar een lichaam, dat tussen de tafel en de armzetel op de vloer van de kajuit lag. Schoorvoetend kwamen de anderen ■naderbij. Baptiste sloeg een kruis. Maak eerst eens wat meet licht, mannen. Stoot die smcnge ruitjes maar naar buiten, dan krijgen we meteen een beetje meer frisse lucht. Het stinkt in dit hol als in een oude kamfeiktst. Dat lieten de ande!'en zich geen twee mi-M zeggen. Villemot haalde een paar stevige einden hout, vermoedelijk hand spaken van een kaapstander, die hij aan dek had zien liggen en ramde daar mee de groezelige ruitjes uit de spon ningen. Weldra spoelde dé frisse zee wind door de kajuit en wolkjes opgewaaid stol dwerrelden in de speels binnendrin gende zonnestralen. En laten we nu de zaken eens rustig bekijken. Schipper Vermer be dwong zijn emotie met kracht. In de ogen van zijn mannen wilde hij geen kinderachtig figuur slaan. Vastberaden- liep hij om de tafel heen en trok de zware zetel wat achteruit. Daarna boog hij zich voorzichtig over het lichaam en bekeek het aandachtig. Nieuwsgie rig, ietwat .aarzelend, groepten de dne andere mannen zich om hem heen. Men had een lugubere ontdekking ge daan. Aan hun blikken vertoonde zich een geelachtig, uitgedroogd lijk, in de zee- man-sk leding uit de eerste helft van de 19e eeuw. Het had veel weg van een half aangeklede mummie, dit als miet bruin perkament overtrokken geraamte- Het lag voorover, half op de linkerzijde gewenteld en hield beide vuisten tegen de borst gedrukt. Op de grond, ter hoogte van het hoofd, was een grote zwarte vlek te zien. - Waarschijnlijk een plas bloed ge weest, merkte Villemot fluister,end op. Schipper Vernier schudde het hoofd. -Geloof ik niet, antwoordde hij, het lichaam een weinig verleggend. Ik kan nergens iets van een wond ontdek ken. Hij bukte zich nog iets vei der en bekeek de don-kete plek op de houten vloer wat aandachtiger. Hé, zei hij toen, dit is geen bloed, maar dit is inkt! Het lijkt wel, of hij beeft zitten schrijven, tot het laatste ogenblik van zijn leven. Vermer richtte zich op en begon het vertrek rond te lopen, langzaam en in een ietwat gebogen houding,. Zo zocht hij iedere vierkante meter met de groot ste oplettendheid af. Op een gegeven moment bukte hij zich. Kijk eens wat ik heb! Hij hield een klein rond voorwerp in de hoogte- *De anderen kwamen naderbij. Een vaasje, riep Baptiste uit, een tinnen vaasje een soort inktpotje, of iets dergelijks. gegeven toen de voorzitter, de heet Abr. Maas een kort welkomstwoord sprak e" het jammer vond dat de opkomst niet. groter was. Hierna was het woord aan de heer Kö'nig, welke zijn rede begon met op te merken, dat de positie van de ouden van dagen thans veel meer in het brand punt der belangstelling is komen te staan dan voorbeen. Ook de regering toont ten aanzien hiervan een groter interesse- Hiervoor waren volgens spr. drie oor zaken aan te wijzen, n.l. het grote aan tal ouden van dagen in ons land vol gens statistieken ruim 775.000 dan ten tweede de Noodwet-Drees en in de 3e plaats maar zeker met in het minst door de bemoeiingen van de nu 5 jaar be staande Bond, welke zich op allerlei gebied beijvert om cle levensavond van onze oudjes zo onbezorgd en dragelijk mogelijk te maken. 'S,pr. waarschuwde er voor dat, nu het blijkt dat de Bond met. zijn thans 31.000 leden meer en meer iets begint te betekenen en meer zeggenschap krijgt bij de autoriteiten, er kapers op de kust gekomen zijn. Hiermee doelde dé heer König op de pogingen, welke van ker kelijke zijde ondernomen worden om door verdeeldheid de gelederen van onze Alg- Bond te verzwakken. Spr. .betreurde dit ten zeerste omdat volgens zijn overtui ging in zijn Bond nooit en te nimmer de leden enigerlei bezwaren in de weg zijn gelegd omtrent hun geloofsbelijdenis of wat dan ook. Nadat de heer König ten slotte nog een vragensteller op duidelijke wijze had ingelicht inzake de handelwijze bij de uitvoering van de noodwet-Drees, werd hem door de voorzitter, de heer Maas, dank gebracht voor zijn duidelijke uit eenzetting, welke door de aanwezigen; aandachtig was gevolgd- Hierna werd deze bijeenkomst gesloten. Jratvergad_ring afdeling Axei vati de V. A. Rt A- Vorige week hield de afdeling Axel van de V.A.R.A. haar jaarvergadering. In deze vergadering werd o.m. het béstuur samengesteld als 1 volgt; J. J. Qrtelee, voorzitter; J. A. Roose, secre taris; G. M- v. d. Berge, penningmeester én j. Folkertsma en C- van Bendegem, leden. AH afgevaardigden naar de 'e Vlissingen te houden districtsvergadering werden gekozen de heren C- Hamehnk. J. J. Ortelee en j. A. Roose. B rap dij e. Maandagavond geraakte bet wacht- hokje, dat geplaatst is bij de pomp- ihstallatie die het water uit de nieuw te graven afvberleiding bij de Kleine Kreek wegpompt, in brand'. Aangezien in het hokje enkele bus sen benzine en olie stonden opgeslagen viel aan blussen niet te denken en was het houten hokje in korte tijd met de grond gelijk- De schade bleef tot het hokje en enige persoonlijke bezittingen van de er in aanwezige wachter beperkt. precies! Vermer knikte goedkeu rend. De dikke, harde koek van de opgedroogde infct zit er nog in. Zie maarl Waarachtig. Dé schippper heeft alweer gelijk, vond Antoine. Dat ding is natuurlijk door de jardn van zwalken en slingeren in een hoek gerold;. Misschien heeft iemand hem dat dmg wei tegen zijn hoofd géslingerd, opperde Viljemot. Hoe komt anders die inktvlek dan precies daar, waar hij nou met zijn hoofd ligt. Mogelijk heb je gelijk - mogelijk zit het ook geheel anders. Maai ik zou dit willen zeggenAls die knaap heeft zitten schrijven, dan moet er toch ook wat wezen, waarop ie heeft zitten schrijven. Maar ik zie noch een pen, noch perkament... Jullie? Dat is zo, beaamden de anderen. Ik zou dus willen voorstellen, om het hele schip eens rond te neuzen in de hooj) nog wat meer te vinden Vermer hield midden in zijn zin op en stapte op de tafel toe- Misschien dat we hier nog iets kun nen ontdekken. Daar zie ik een la olnder het blad van ^e tafel. Meteen liep hij er been en trok aan ide bronzen ring, welke in het midden van een breed en fraai uitge'sneden pa neel was bevestigd. Het hout, dat door de loop der 'tijden was gaan werken, klemde nogal en met veel moeite gelukte het hem de lade, open te trekken. Tjonge, jonge, wat gaat dat stroefl Daar komt ie TI Wat zouden jullie daarvan zeggen. Kijk eens. Er liggen papieren in. Harmonie „Concordia". Ten bate van het instrumentenfon'ds gaf „Concordja" Woensdagavond een muziek- en toneeluitvoering in „Het> Centrum" alhier, dat vrijwel geheel ge vuld was. Te ruim 8 ,u,ur sprak de voorzitter, de heer j. Blok, het openingswoord. Het hierna uitgevoerde muzikale ge deelte van het programma werd begon nen niet een pittige mars door het corps en evenzo ook beëindigd. Verder be stond dit uit een 3-tal solo's, welke uit gevoerd wefden door mej- J. van Hoorn, trompet, H. v. d. Berge, tuba en Adr. van Meurs W.Pz., trombone, welke so listen op het onlangs te Biervliet ge houden concours zulke goede resulta ten behaald hebben en nu hun daar uit gevoerde nUmmers 'en beste ga ven, met piano-begeleiding door de békende mu sicus en dirigent, de heer J. Anthonisse uit Biervliet. Vervolgens was het de beurt aan het .Concordia Toneelensemble" welke het blijspe) jn 3 bedrijven „De Fuik" van H. Bakker en Ed. Terlingen voor het voetlicht bracht. Dit vlotte en luchtige stuk werd door alle dilettanten in hun onderscheidene rollen buitengewoon aardig vertolkt en de vermakelijke complicaties, welke vaak algemene lachlust opwekten niet 111 het minst vanwege de door dialoog en de grime kostelijk uitgebeelde typen hebben de aanwezigen enige prettige uren doen belev!en. Een dankbaar ap plaus, vooral aan het einde was dan ook de welverdiende beloning voor de ver dienstelijke prestaties van Concordia's toneelisten. Na een dankwoord van de lieer Blok aan regisseur, grimeur en souffleur en aan alle medewerkenden van deze ay-ond waarin hij verder nog de hoop uitsprak een volgende maal weer op de mede werking van alle speelsters en spelers van de toneelgroep te mogen rekenen, volgde de verloting, waarvoor grote be langstelling bestond, vanwege de vele en fraaie prijzen waaruit deze bestond. Met het gebruikelijke bal na werd deze geslaagde avond hesloten. Predikbeurten Zondag r April 195!. Ned. Herv- Kerk. to uur en 2-30 uur Us. p. J. Penlnings. Geref. Kerk. 10.30 uur en 2 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Ds- Jan ScharpStraat 1). to uur en 3 uur Ds. J. Schelhaas, van Uithuizermeédem. Geref. Gemeente: 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Gevonden voorwerpen- Een zwarte muts, Weststraat 10. Een nadivindei'sfluitje (aan bruin koord) M. Walraven, De Ruijterstraat 26. Zijn brede handen verdwenen half on der het zware tafelblad- Geritsel van papier klonk door de lage ruimte en erien later legde hij zijn vondst voor de verbaasde ogen yan zijn gezellen neet- Alsjebliefteen tekening, een soort plattegrond, een ja wat is dat, het lijkt wel een oorkonde of zoiets', ,Jn' "dg twee brieven, verzegeld en wel. Wat staat er 0p? Kan jij het (lezen, Villemot? De stuurmansleerling kwam een stap nader en bekeék de vergeelde couverts met aandacht. Een vreemde taal, schipper dit hier 'zal wel moeten betekenen: aan de heer van derDecken, dan een plaatsnaam, die /ik niet kan uit spreken,. en dan het woord Holland". - Wat zeg jei v Met grote ogen keken Villemot en de beide matrozen hun schipper aan,.,.. In zijtn ogen lazen zij ontsteltenis, ter wijl zijn gelaat asgrauw gewoiden was. Wat is er, schipper] Onthutst keek Villemot de you we" aan. Wat manKeerüe die toch. Had het eigenaardig gedrag l^an Vernier kort te voren hem al ge troffen, toen ze bij die met ijzer ver sterkte masten stonden, thans was het als joeg de ontdekking der oude docu menten hem de schrik op het lijf. Ook de beide matrozen sloegen thans hun kapitein met bezorgde blikken gade. Er was iets niet in de haak meRde ouwe, dat zagen ze wel. (Wordt vervolgd.) Schoonmaak in den lande PUROL voor de handen Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2