PA AS- AXELSCHE m COURANT flaasgedarhtfn I Naar de bollen „Met raad en daad" SM& onze bedreigen VEILIGHEID rimftilrilÉlttÉÉIIili De romantiek verdwijnt uit de spionnage Veel speurwerk geschiedt nu binnenshuis Een goed begin! Fraukering bij abonnement Axel. /T N ZATERDAG 24 MAART 1951 65 e JAARGANG No. 49 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoe (dredactie: T. C. VINK-van VESSEM Er zijn velen, die vertwijfelen in onze tijd. De tweede wereldoorlog maak te geen eindt aan het conflict der mensheid. Na al he' mateloos leed, dat was geleden, kwam er geen opklaring, maar onzekerheid en nieuwe bedreiging. De wereld verarmt het bestaan is een worsteling. De daadkracht en onderne mingsgeest van de mens wordt vernie tigd door de nood der gemeenschap. Er is weinig geluk meer. Waar het zieleleven der mensen niet in wanhoop gevangen ligt. daar aanschouwen wij vervlakking, ontluistering, de vlucht van de mens in lust en vertier bij de gedach te aan een nieuwe catastrofe. Laat ons eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven wij. W est Europa heeft wankele regorin gen. Het schone ideaal der democratie verwatert in een onmachtig partijwezen. Velen hebben het gevoel, dat alles op het springen staat. Wed erom de christelijke hoogtijda gen roepen ons op tot de bezinning over die realiteit, welke alle vraagstellingen te boven gaat. Het Christendom stelt de paradox, dat wil zeggen een Waar heid, die geldt alle gevolgtrekkingen van onze kleine logica ten spijt. In het voorjaar heeft Holland voor de buitenlandse toeristen eigenlijk maar ter attractie: d2 bloeiende bloembollen- \elden. En het zijn niet al een de bui tenlanders, die ze komen bewonderen. Op de boliendagen beweegt zich éeu on afgebroken stroom van voertuigen en fietsers door de streek tussen Haarlem er Leiden, om het rijke kleurengamma der velden met narcissen, hyacintihen en tulpetr te bewonderen. S nds de „vreemdelingen-industrie" met et oog op de deviezenpositie van ons land, van zo groot belang is geworden, leeft men er jn de Bollenstreek voor gezorgd steeds meer attracties te schep pen voor de bezoekers. Een der voornaamste is wel de Natio nale Bloemententoonstelling „Keuken hof" te Lisse- die thans voor het tweede jaar geopend wordt. Deze tentoonstel.mg werkt volgens een tienjarenplan, maar nu, in het tweede jaar zijn reeds 21 van de 26 ha. oppervlakte beplant. Tien mii- Üoen bollen zullen hier straks uitspruiten en met kleur en geur zullen de bloemen bet vroeger jachtdomein van Jacoba van Be eren vervullen. Vorig jaar kwamen vélen reeds in de eerste weken engingen teleurge- s'eld heen. Want slechts wat narcisesen vielen te bewonderen. En Heintje Da vids gaf de mening van velen kernach- weer, toen ze zei: „Gras hebben we m het Vondelpark óók". Om e'' voor te zorgen, dat ook de Voege bezoekers niet teleurgesteld heen gaan, heeft men thans een groot glazen tentoonstellingsgebouw met een opper vlakte van 2000 vierkante meter inge- 'icht, waar tulpen in 750 variëteiten zul len bloeien. Maar over het algemeen zullen zij, dm s'echts éénmaal de tentoonstelling kun nen zj€n en dan ook „waar voor hun fcld" willen hebben er goed aan doen met een bezoek te wachten tot half April. Dan is „Keukenhof" op zijn mooist! Een andere attractie, die ingeburgerd b egint te raken en d;e elk jaar honderd duizenden bezoekers trekt, is het grote Bloemencorso, dat door de Bollenstreek trekt. Ditmaal viert het het motto „Die ren in het Bloeinenrjjk". En bijzondere aandacht trekken ook s eeds de bloemenmozaïken, die zo te- gei de tijd van het corso worden ver vaardigd door de inwoners vai onze bloembollenstreek. Op bijzonder kunst vaardige wijze worden bloemeuschilde- rijen getoverd, kleine fijne werkstukjes- maar ook tableaux zo groot a's een lmis. Er kon en er ieder jaar meer bij. Door onde huge wedstrijden wordt de schoon- be d van deze bloemenschildenjen steeds opgevoerd. Plaatselijke verenigingen voor vreem- de'ingenverkeer zorgen voor andere aan trekkelijkheden: bloemvei s er.ngen, rond vaarten door de bloeiende velden. De Spoorwegen laten extra treinen rijden, op de Bollen,dagen stoppen de treinen tussen Haarlem en Leiden aan ieder station. Tal rijke reisbureaux en autobusondernemin gen ondernemen tochten naar de bloei ende bollenstreek. Voor allen die dit voorjaar van dit kleurige schouwspel willen genieten, is er alle gelegenheid om dit te doen. Zij kunnen een tocht maken door de velden, eventueel per rondvaartboot, zij kunnen de prachtige demonstratietuin „Tres long" op HiHegom bezoeken of zich vermeien in de lommerrijke lanen van „Keukenhof". De Bollenstreek roept hen in geuren en kleuren, het welkom toe! Bloembollen-agenda. In Maart bloeie11 de narcissen, en in April vermoedelijk de tulpen en hyacin then. Dat hangt grotendeels van de weersgesteldheid af. Deze week is de tentoonstelling „Keu kenhof" officieel geopend. Op 24 Maart, Paaszaterdag, wordt de Demonstratietuin „Treslong" te H'lle- gom gratis voor het publiek opengesteld. Zaterdag 21 April trekt het grote Bloe- mencorso door de Bloembollenstreek. ln tijden van politieke spanning, bij oorlogsvoorbereidingen en de uitvoering daarvan, de oorlog zelf, speelt de spion- nagedienst een belangrijke rol. Wij kunnen er dan ook zeker van zijn dat momenteel de werkloosheid onder spion, nen gering is. Alle landen sloven zich uit om zo\ eel mogelijk gegevens te ver krijgen over mogelijke vijanden, in vroeger dagen nam de romantiek daar bij een belangrijke plaats in. Men huur de een Spion of spionne, die veel rela ties had en deze zorgden op zeer kleur rijke en fantastische wijze met behulp van liefde, geld enj drank aan hun op drachten te voldoen. De romantiek is verdwenen uit de spionnage- Daarvoor in de plaats kwa men het zakelijk ovérleg, het raffinement en de list. Een vergissen of falen is onmogelijk- Het gevolg is onmiddellijk de dood voor de spion. Spionnen zijn tegenwoordig denkers met ongelooflijke scherpzinnigheid, ter wijl hun fantasie te vergelijken is met het visioen van een profeet- Vanzelfspre kend spelen m dit bedrijf ook Amerika en Rusland de noofdrol en geld, noch technische kennis of mensenlevens wor den gespaard om een politieke of mili taire puzzle te completeren. De moderne spionnage-dienst werkt hoofdzakelijk binnenshuis achter een bureau. Slechts injaat'ste instantie wordt er hulp ingeroepen van da „buitendienst die hoofdzakelijk uit gewone burgers be staat, waarvan men nooit zou vermoe den dat zij gegevens verzamelen voor minde,- bevriende landen, juist omdat zij gewoon zijn en niet opvallen kiest men alledaagse figureftt. De voor-arbeid geschiedt echter op ean kantoor. Wil men b.v. eens wet-en hoe een moderne onderzeeër wordt ge bouwd. dan verzamelt men alle kranten berichten en tijdschriftenartiketen, welke °ver de nieuwe duikboot iets vertellen. Het geringste woordje of meest onbe duidende zinnetje is soms van zeer gro te betekenis. Ook boeken en vakbladen worden nauwkeurig bestudeerd. Aan de hand van de verzamelde gegevens tracht men als bij een legpuzzle een volledig beeld van net gevraagde te krijgen. Zo komt men at een heel eind op weg. De volgende stap is het uitvissen van de plaats waar het voorwerp der nieuws gierigheid gefabriceerd wordt. Dit is meestal direct bekend met behulp van het gezantschap in het vreemde land. Dat gezantschap in de vreemde verleent alle mogelijke medewei king. Het ver zamelt kaarten, foto's en personeelslasten van de betrokken werkplaatsen. Is dit onvoldoende om het geheim tc completeren, dan wordt er zorgvuldig nagegaan of er ook vrienden van het be trokken land onder het personeel te vin den zijn. Die vriendschap kan een ge volg zijn yan politieke verwantschap doch kan ook ontstaan zijn door afkomst of geboorte- Wanneer Amerika iets moet weten over een chemische reactie., die m een Nederlands bedrijf wordt toege past, dan is het met onmogelijk, dat bij dat bedrijf een arbeider werkt, die een Amerikaanse moeder heèft \of iemand met veel Amerikaanse vrienden. Een onopvallend persoon gaat dan met zo iemand praten. Weinigen worden betaald- Zo probeert men spelenderwijs achter de waarheid te komen. Eerst in aller hoogste nood, wanneer alle andere toe gangswegen geblokkeerd zijn, zal men ïeemand voor zijn diensten gaan betalen- Zo'n gekochte spion kan 11.1. voor iets meer geld weer door de tegenpartij te- rug gekocht worden. In zo'n geval zou men geen of zelfs valse inlichtingen krij gen, waardoor de nieuwsgierige mogend- held op een dwaalspoor wordt gebracht. Indien er geen andere mogelijkheid bestaat om een geheim te benadëren, probeert men de beroepsspion in te schakelen door hem een baantje in het bedrijf te bezorgen. Elke inlichtingen dienst beschikt over een keur van per sonen uit allerlei rang en stand, die de meest verschillende werkzaamheden kun nen verrichten. t i Deze beroepsspionnen ontvangen een tang getest door psychiaters. Elk me degevoel met anderen wordt hen afge leerd. Men zoekt mensen met fabelach tige geheugens, die in korte tijd lange rapporten uit het hoofd kunnen leren. Zij knjgen onderwijs m codes en leren het inbrekersvak tot in de finesses. Speciale afdelingen zorgen voor valse paspoorten die niet van echte zijn te onderscheiden, getuigschriften en andere noodzakelijke papieren. In de jongste oorlog is het voorge komen, dat 'Amenkanen door hun eigen troepen achter slot en grendel werden gezet omdat men meende echte Duits.e officieren te hebben gevangen. Pas 11a weken werden zij door hun werkgevers de geheime dienst, verlost. Ook voor de krant. De spionnagedienst is wel heel wat meer geperfectionneerd dan een eeuw 'geleden. in die tijd stond men soms voor raadsels. In 1878 verwonderde Bis- mare'k* frich over de snelheid waarmee de geheimen van een conferentie in En geland terecht kwamen. De besprekin gen waren zeer geheim en toch stonden ze elke volgende ochtend weer in de „Tin es". Wel had men opgemerkt dat de 'correspondent van dit blad elke dag dineerde in hetzelfde hotel, waar ook een hoog ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken zijn maaltijd nut tigde. Men gmg hun bewegingen nauwkeurig na, maar niets wees er op, dat zij ooi: maar het geringste contact met elkaar hadden. Jaren later kwam men er achter hoe de journalist zijn inlichtingen kreeg. Het bleek dat beide heren precies de zelfde hoeden droegen en gob dezelf de hoofdgrootte hadden. Bij het bin nenkomen hing de journalist zijn hoed aan de kapstok, de ambtenaar hing de zijne links daarvan, maar bij het vertrek nam de reporter de hoed van de ambte naar mee. Onder de band van de hoed vond hij dan een volledig vei stag van de conferentie, terwijl de ambtenaar el ke dag een Duits bankbiljet in de rech- teihoed aantrof. In onze dagen zou men beide heren stellig niet rustig laten wandelen. De spionnage is ingewikkeld en vraagt veel welk. Dat kan men ook in Nederland zien. Verschillende legaties en consu laten in Amsterdam en Den Plaag heb ben opvallend veel personeel. Een kle'n land is erg geschikt voor een uitgebreid spionnagenet. En wij houden er m Ne derland niet van om iemands bewegings vrijheid te beperken. De villa's van diplomaten en hun kan toren liggen zo rustig temidden van onze steden. Wat gebeurt daar binnen? A. G. SPROETEN**-m koop tijdig s PR UTQL. J. H.S. Een van mijn huurders is het met eens met de 15 pet. huurverhoging. Hij zegt dat de centrale verwarming, als bijkomende voorzien mg daar niet onder valt. Volgens hem is hiervoor door de vorige verhuurder f 90 per jaar m re kening gebracht. Naar mijn mening is 20 pet. Van de geschattte waarde ver schuldigd'. Naar het ons voorkomt heeft uw huur- deer inderdaad gelijk- De centrale ver warming is een bijkomende voorziening en de vergoeding hiervoor dient niet on der de huurprijs berekend te worden. Of dit inderdaad f 90 per jaar is zult u zelf kunnen nagaan. Bestaat er geen overeenstemming over dit bedrag dan moeten de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kosten worden be rekend. De door u bedoelde 20 pet. ge'dt alleen voor meubelen en stoffering. J. v. d. B Mijn we kgever verkreeg pa tent voor Europa op een uitvinding, wel ke ik in zijn dienst deed- Hij pa,s-t hem echter niet toe aangezien de uitvinding geen winstobject is. Kan ik nu zelf trachten in Amerika en Canada patent te verkrijgen en tot wie moet ik mij dan wenden? Het is zeer de vraag of dit mogelijk lis. We -dl u zich eens tot het Bureau vocV de Industriële Tri gen dom, W. Witsen- p!ein 6 's-Gravenhage, of tot een erkend octrooigemachtigdenbureau. Wij kunnen in deze rubriek geen reclame maken voor een speciaal bureau, maar de adres sen zult u zeker in de telefoongids kun nen vinden. W. V. Bestaat er een wet waarbij een werkgever gedwongen wordt om een bij item in dienst geweest zijnde werknemer na het beëindigen van diens militaire diensttijd weer als werknemer aan te nemen? Volgens het bijzonder Besluit Arbeids verhoudingen 1945 is een werkgever in het algemeen verplicht zijn vroegere ar beider 11a de militaire dienst weer bij zich te welk te stellen, mits de werk nemer reeds ten minste 90 dagen werk zaam is geweest. U dient zich dan bin nen een maand na het beëindigen der diensttijd weer bij uw vroegere werkgever te meiden, in bijzondere omstandigheden kan de wei kgever zijn bezwaren tegen eefl nieuwe indiensttreding bij het Geweste lijk Arbeidsbureau kenbaar maken. Thor. Twee mensen bewonen al 10 jaar een huurhuis. Na de dood van de eigenaar werd het huis verkocht. De koper wenst het te verbouwen en weel' te verkopen aan iemand, welke het even tueel zelf wil bewonen. Kunnen nu de huidige bewoners zonder vorm van pro- 1 m w< -a? Volgens de Pluurwet 1950 kan de ver huurder slechts in een beperkt aantal ge vallen ontruiming vorderen. Voor zover iie. uw geval kunnen beaoidcle» kan da aüeeh, wanneer de huurder het genot kan vei knjgen van een soortgelijk, m^üe de huurprijs in aanmerking genomen, hem passend huis en in verband daar mee van de verhuurder niet kan worden gevergd dat d« huurder nog langer in het gehot van het huis blijft. Mede in verband met de invaliditeit van een der bewoners komt het ons dan ook zeer twijfelachtig voor dat de nieuwe eige naar met zijn eis succes zal hebben. Zonder vorm van proces kunt u stellig niet op straat gezet worden. H. T. H. Mag een man zijn vrouw en kinde!'en testamentair passeren ten gun ste van zijn naaste familieleden (zus ters en broers)? Kan hij ook schen kingen doen aan zijn familie? De kinderen kunnen altijd aanspraak maken op hun legitieme portie, hetgeen door onze wet aan de vrouw niet is toe gekend. Een testament waarbij ook dat der kmderen zou worden ontnomen, kan door hen terzijde worden gelegd. Bo vendien bestaat de mogelijkheid dat zij van gedane schenking bij het openval- -len van de nalatenschap inbreng kun nen vorderen;. U moet een notaris raad plegen, bij wie u toch moet zijn voor het maken van een testament. N. N. Kunt u mij het adres geven van de Bond van gepensionneerden van het Spoor-, Tram- en ander Vervoersperso. neel? Het Secretariaat van de bond is ge vestigd: previnesestraat 2, Haarlem. A. P. Ik wil mijn alleenwonende moe der een rookstoel in bruikleen geven. Nu zou ik daarvan graag een bewijs Lebbe11 om die na haar overlijden weer te'ug te krijgen. Hoe kan dat? U kunt een onderhandse akte opma ken waarbij u verklaart in bruikleen te geven en uw moeder verklaart in bruik leen aan te nemen de nade1' omschreven rookstoel. Dez« akte kunt u laten re gistreren bij de ambtenaar van de re gistratie- U kunt ook een notaris raad plegen en een z.g. verklaring v,an eigen dom laten maken. Eén van deze mo gelijkheden zal naar onze mening vol doende bewijs opleveren. Ook zou het voldoende bewijs kunnen zijn, als u met getuigen kunt bewijzen dat de stoel van u is. i «.oonnements- Prijf» Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fi Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland il. Advertentieprijs 1 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlën liuuxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. nummer De Christelijke hoogtijdagen nopen ons telkens weer. ons rekenschap te geven vnn het bestaan ener hogere Werkelijkheid tegenover de dingen, die onze ogen aanschouwen. 1 let merkwaardigste teken des tijds is de aarzeling. Deze dagen zijn de dagen der onbeslistheden. Op Korea de plaats waar de mensheid nog steeds verbloedt trekken de legers heen en weer zonder dat de oplossing geschiedt in Parijs praten de diplomaten heen en weer, zonder dat een weg gevonden wordt voor het vergelijk. Er zijn sprong in twee sprongen mogelijk. De de duisternis en de sprong het licht. Het vernietigd worden vnn onze westerse beschaving in één geweldige ontplofling óf haar behoud en redding door het samenwerken van allen, die van goeden wille zijn. Er is weinig geloof aan een bezield en bezie lend vredes initiatie!. De pessimisten trekken de schouders op, de realisten achten het uitbreken de catastrofe slechts een kwestie van enkele jaren. Men leeft bij de dag, men leett niet uit de eeuwig heid. En daar komt nu het Paasfeest we derom getuigen van opstanding, van herrijzenis. Daar dringt een stem door de verwarringen der mensheid heen, die de woorden spreekt „En ztet, ik ben met Ulieden al de dagen, tot de voleinding der wereld Hier klinkt de heilsbelofte tot een onheilige mens heid. Christus is niet gekomen in een we reld van licht. maar in een wereld van duisternis. Hij is bet licht, hij is de verkondiger van een eeuwigheids belof te temidden van een wereld, die voort durend aan eigen verderf te gronde gaat. I egenover de afgrond van het leven plaatst Hij het blijvende erbarmen de vaste verwachting ener herrijzenis. De woorden, waarmee het verhaal Zij ner opstanding zoals ons dat in het Mattheus -evangelie word meegedeeld, besluiten zijn stelliger don de wanhoop der mensheid „Ik ben met U lieden" en „Mij is alle macht in hemel en op aarde Het geloof in de zaligmaker en Zijn opstanding geeft het vaste punt, waar aan wij de vertwijfelingen moeten op- helfen door welke wij zijn bevangen. Alle macht is Hem gegeven in hemel en op aarde. Wat kon dit anders be tekenen dan dat wij ons leven en onze bestemming niet hebben te toetsen aan de verschrikkelijke werkelijkheid om ons heen, maar aan de hogere Werkelijk heid der goddelijke bedoeling, die in Hem gestalte kreeg? Pasen in het bijzonder heeft zijn boodschap voor de wereld van thans. Juist in een verwoeste wereld geeft de onverwoestbare heilsboodschap de enige vertroosting. Zullen wij wanhopen aan de einde lijke herrijzenis der mensheid? Wij zul len er niet aan wanhopen, want de Paasklokken luiden met een hemelse hardnekkigheid. Dr. P.H. Ritter. Gewone mensen 1 komen vroeg in 't voorjaar Met Ivorol-tandpasta als begin

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1