GOUDLAND BIJ HOOG EN LAAG ORANJEBOOM BIER HET VERGETEN 'n Beelje tocht - koa of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. Eu dat kan! Met Kruschen Salts. KIESPTjNT c UIT ONZE OMGEVING. AXEL Geen arbeidsconflict in Oosi Zeeuwsch-VlaaadTen. Tijdens de Woensdag te Den Haag ge houden conferentie tussen werkgevers uit de Kanaalzone en de Bedrijfsunie is een volledig accoord bereikt voor wat be treft het afsluiten van een collectieve ar beidsovereenkomst. De conferentie werd gehouden onder leiding van een rijksbe middelaar. Enkele detailpunten moeten nog in onderling overleg geregeld wor den, doch wat de essentiële bepalingen betreft, zijn er geen meningsverschillen meer. Vandaag zal in een personeelsverga- e'gadering te Axel mededeling van de bereikte resultaten worden gedaan. Ui vee ing Spaarfonds O.&0. Voor de vele leden van het Spaarfonds O. Sr O. alh;er is de naam Martin Rij- Iei's Amusementsbureau" nu zo lang zamerhand een begrip geworden. Men (weet dan reeds dat er een veelzijdig, beschaafd en bijzonder amusant program ma wordt geboden. En daar het bestuur van het Spaarfonds de samenstelling van het programma van j.l. Woensdagavond ook weer aan genoemd bureau had op gedragen, waren de spaarders dus al bij voorbaat verzekerd, d&t zij een ge zellige en genotvoll1 ontspanningsavond zouden beleven. Laten wij er dan direct aan toevoegen dat Martin Rijken en zijn gezelschap de verwachtingen niet hebben teleurgesteld, integendeel, deze artisten zijn er in ge slaagd de gekoesterde verwachtingen te overtreffen. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer j. y d. Piasse, kregen de aanwezigen, die „Het Centrum" tot in alle hoeken vulden, een programma te aanschouwen, dat alleen reeds vanwege de grote veelzijdigheid te veel ruimte zou vragen om dit in deze kolommen op de voet te volgen. Enkele hoogtepunten van het gebodene willen wij hier echte1" een verdiende speciale vermelding doen geworden. Allereerst dan het optreden van het danspaar Yvonne en Gilbert Martini, die met hun klassieke danskunst de gehele zaal in de ban der betovering1 wist te brengen. Vooral de Bolero werd schit terend uitgevoerd en dit duo oogstte na elk dansnumme1' dan ook een schier ein de1 oos applaus. Nog" een hoogtepunt vormde het op treden van het ook van de radio be kende zangduo Van Zwieten Heer bergen, een dame en een heer, die met hun vertolking van bekende eti geliefde oper£- em operetteklanken de aanwezigen in vervoering brachten. Ook zij kregen talrijke open doekjes en moesten ten slotte het publiek tevreden stellen met nog een toegift. De hier ook al geen onbekende Octave van Aerschot wist de zaal geruimen tijd aangenaam bezig te houden met een praatje en een liedje. Ook The Os- leny's met hun acrobatiek vielen in de smaak- Zoals leeds opgemerkt' een veel zijdig programma, waarin ook de no dige oer-komische sketches niet ont braken. Hieraan gaven o.m. ook Lotte Barschat en Martin Rijken hun mede werking, terwijl laatstgenoemde ook weer in de muzikale omlijsting van het pro gramma en in zijn individueel optreden zijn muzikale kwaliteiten toonde. Aan het einde van deze non-stop revue behoefde de heer v. d. Piasse in zijn slotwoord dan ook geen speciale woor den van dank meer te richten tot het gezelschap, want de gulle bijval van de aanwezige toeschouwers had in dit ver band duidelijk genoeg de volle tevreden heid van de zaal tot uiting gebracht. Na Martin Rijken en zijn gezelschap een tot weerziens te hebben toegeroepen besloot de heer v. d. Piasse met de me dedeling dat men zich nog enkele uur tjes zou kunnen verpozen op dte dans- vtcer, waarvan natuurlijk als vanouds een ruimschoots gebruik werd gemaakt. Chr. Gymnastiek vereniging 0Voorwaarts'' Bovengenoemde vereniging hield Don derdag in ,,Het Centrum" haar jaar lijkse gymnastiek-uitvoering, tevens pro- pagan da-avond. De zaal was vrij goed bezet met ouders, donateurs en verdere belangstellenden, teen de voorzitter de heer j. C. Verhoef, deze samenkomst met gebed opende. Hij sprak een hartelijk welkom uit, tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van de zustervereni gingen. Hiema gaf hij een kort over zicht van doel en streven der vereni ging, waarna de jongens en meisjes en de dames en heren, een gevarieerd pro gramma, o.m. bestaande uit spel, dans, gromdgymnastiek, paardspringen, oefe ningen aan de brug enz- ten beste gaven. Vanaf de kleuters, die hun spelletjes met een jeugdig élan uitvoerden tot de oefeningen en demonstraties van de ge routineerde rijpere jeugd, gaven allen aantrekkelijke staaltjes van hun kunnen te aanschouwen. Door middel van dit vlot afgewerkte programma kregen d» aanwezigen een indruk van wat er op de wekelijkse oefenavonden wordt uit gevoerd en de kundige voprWei"keifi(sters) verdienen zeker een pluim voor het he le d en geduld, hetwelk nodig is om de verschillende groepen deze spelletjes en oefeningen te leren. Zo kon de heer Verhoef in zijn slot woord terugzien op een geslaagde avond. Alvoi'eens te eindigen met dankgebed, sprak hij nog woorden van dank aan alle medewerkenden en wekte de jeugdige aanwezigen op, om zich aan te melden en door actieve deelname de gelederen der vereniging te helpen versterken. Aanme'ding kan ten albn tijde- ge- scheden op de wekelijkse oefenavonden wélke worden gehouden in het gymnas- t eklokaal van de Openbare School in de pauze werd nog gesproken door de voorzitter van de Band Nederland— indië, de heer B. J. Knieriem, ter sti mulering van de te houden collecte ten bate van zieke en gewonde militairen. Dat zijn woorden weerklank vonden moge blijken uit het feit, dat aan het slot' van deze avond kon worden meegedeeld dat deze collecte onder de aanwezigen 27 opbracht. Opbrengst collecte. De alliie1' gehouden collecte voor „Het Verde Prinsenk.njd" bracht f 149,28 op. Predikbeurten. Zondag iS Maart 1951. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. j. Peinings bevestiging nieuwe lidmaten), 2.30 uur Ds. Sebestyén (afscheid Geref. K«rk- 10 uur Bevestiging Ds. A. Kuiper door Ds. D. Zemel 5 uur In trede Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Ds- Jan ScharpStraat 1 10 uur ei 3 uur Cand- C- Klapwijk, vam 's-Gravenhage- Geref. Gemeente: 10 uur en 2-30 uur Leesdieiist. Gevonden voorwerpen- Eén herenrijwiel, een ceintuur van kin derjasje, een bruin-geel kinderschoentje. Rijkspolitie, Pr. Hendrikstraat 72; een vest, een Engels leerboek en een ge schiedenisboek en jutezak, P. J. Egger- moont, Joost de Moorstraat 1; bruine, wollen sjaal Herrebout, Nieuwstraat een gulden, Westvcer, Noordstraat; een wollen kinderwant, M- de Jonge, Kanaal- weg K 32; groene auto-step, J. v. d. Wege, Oude wijk 46; blauw-zwarte heren- regenjas, C- Scheele, Julianastraat 59; kinderschoentje, E. Boon, Wilhelmina- straat 1 bruin lederen handschoen, C- Haak, Joost de Moorstraat 34; zilveren ringetje (met steentje), C. Faas, Noord straat 40; een rijksdaalder, J. Slabbe- koorn, De Ruijterstraat 6; staaflantaarn, C. van Hecke, Buitenweg 60lederen dameshandschoen, Th. Lippens, Julia nastraat 34; twee kinderjasjes, R. Die- leman, Buthdijk 9; een sleutel, F. Geen- sen, Julianastraat 85; een bal, B. Ver- duijm, pr. Hendrikstraat 71; een motór- handschoén, C. van Tatenhoye, Kerk dief 11e,en paar wollen handschoenen, Kroes, Oude'weg 30; een handschoen, J. Meesen, julianastraat 95; een capuchon van regenmantel, Julianastraat 13. ZUIDDORPE- Uitslag keuring jaarmarkt. De uitslag van de deze week te Zuid dorpe gehouden jaarmarkt is als volgt: Grootste aantal varkens: ie Aude naerdt dte Meij, Axel; 2e Gebr. de Meij, Zuiddorpe- Zware varkens; ie Audenaerdt de Meij, Axel; 2e Gebr. de Meij, Zuiddorpe- Vette varkêns: ie en 2e Audenaerdt de Meij, vnd. Vleesvarkens: re en 2e Gebr. de Meij, Zuiddorpe- Mooiste toom biggen: ie J. G. Gel derland, Stoppeldijk; 2e 'Audenaerdt de Meij, vnd.; 3e Gebr. de Meij, vnd.; 4e A. Swets, Axel. Prachtige fokzeugen: te A. Swets, vnd. Vette runderen zonder tanden: ie C. Verbiest, Zuiddorpe; 2e Th. Braecktnan, Zuiddorpe. Oude graskalverenie A. D'hert, Zuid dorpe; 2e en 3e E. Kockhuyt, Zuid dorpe; 4e H. Picavet, Westdorpe- Jonge graskalveren: ie R D'hert, Zuid dorpe; 2e A. D.hert, vnd.; 3e Mej- D. Puylaert, Zuiddorpe; 4e A. D'hert, Vnd- Pinken zonder tanden: ie M- A. B. Puy laert, Zuiddorpe; 2e R. D'hert, vnd 4 M. Puylaert, Zuiddorpe. Pinken met 2 tanden: ie R. D'hert, vnd.;2e B. Plasschaert, Graauw; 3e R. D'hert, vnd.; 4e J. van Haelst', West dorpe; 5e R. D'hert, vnd.; 6e B. Plas schaert, vnd- Pinken met 4 tanden; ie en 2e Ede0". Kockhuyt, Zuiddorpe. Kalfvaarzen: ie H. Picayet, Vnd; 2e M. Puylaert, vnd- Koe;en 1 maal gekalfd: ie C. van Over loop, Zuiddorpe; 2e Gebr de Meij, Vnd. Koeien 2 x gekalfd; Je C. van Hackt] vnd.; 2e R. D'hert, vnd. Melkkoeien, ouder dan 2 jaar; I€ R. Blankert, Axel; 2e Gebr. de Meij, vnd. Hengsten en veulens tot 1 jaar; ie C. van Overloop, vnd. Merrieveulens: G-A. Cerpentier, Zuid dorpe. 12-jar,gte merries: ie A. Puylaert, Zuid dorpe; 2e M A. B. Puylaert, Vnd. 2-jarige hengsten; le A. Puylaert, vnd. a-jarige ruinsie en 2e A. Puvlaert, Zuiddorpe- Ruins, ouder dan 3 jaar; ie W. Missu, Zaamslag. 3jarige merries: ie Cest. Cerpentier, Zuiddorpe- K Onzuiver bloed is éen van de geniepigs te oorzaken van Uw Rheumatische pijnen- Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afval stoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorko men, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw 'mogelijk de bloedzuiverende Kruschen- kuur. Geen pretttjger kuur dan juist de Kruschen iedere morgen de kleine do sis. De resultaten voelt ge al gauw Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig en, jeugdig gevoel. lm. door H W. van Brakel. Proloog Nieuwjaarsmorgen 1896. De doorbre kende dageraad verscheurde de rosse ochtendnevels, waarin de clipper „Li- herté" gehuld was. Langzaam aan voer het schip verder, zich .onweerstaa-Tbaar borend in de wazig rode slierten, welke als een drakendamp telkens over de boeg heensluierden. Plotseling schalde de stem van dc uit kijk, hard en duidelijk: Schip aan bakboord! Aan het dek ontstond allengs bewe ging. Nieuwsgierig snelde een deel van de bemanning naar de verschansing Tjopge! Een tegenligger op dit ge deelte van de Zuid-Atlantischeen nog we' op Nieuwjaarsmorgen. Een te genligger, ter hoogte van Tristan da Cuna het eiland der Verlorenen bet eiland der Gedoemde"- Gespannen turen ze in de aangegeven richting, fel klinken hun stemmen: Zie jij wat? Waar is die schuit nou Daarginds!Schuin voor je Nee, iets meer naar links! inderdaad--.- Daar doemde onver wacht een hoge scheepsromp op, een sombere silhouetstil en dreigend. Al meer en meet' naderde de „Liberté" liet onbekende vaartuig. Schipper Ver nier wilde zo dicht mogelijk langszij ko men om te praaien. Als een zwaard door kliefde de clipperboeg het donkere wa ter. Zacht wiegde de romp op de rhyt- mische deining en trok achter zich een schuimend tracé- Maar dan, ineens een uitroep van ver bazing en teleurstelling tegelijk: Dat is geen schip!.... Dat is een wrak Op nog geen kwart kabellengte afstand ontwaarden ze het. De Liberté" gleed langzaam voorbij eti aan hun verbaasde blikken vertoonden zich de restanten van afgeknapte masten als verdordL> doods beenderen staken ze omhoog, sombeu onheilspellend. Ship ahoy De stentorstem van de schipper daverde over het water en kaalste terug tegen de hoge romp van bet haveloos uitziend karkas. Gespannen luisterden allen aan boord van de „Li berté." Ei kwam evenwel geen antwoord. Bijdraa-en en sloep strijken, comman deerde Vernier. We gaan eens kij- e t Daar moet ik het mijne van hebben. Villemot, Antoine, Baptiste en Pierre, jullie gaan met mij mee. Terwijl de schipper aan zijn „eerste" nog enkele korte bevelen gaf, maakten rappe handen de kleine sloep gereed. Drie miriuten later ratelden de takels en zakte de boot langs de scheepswand. We zullen er eerst omheen roeien, maimer! De stuurmansleerling Vil emot maakte los, duwde de sloep voorzichtig af en greep het roer. Vervolgens wer- de 1 gelijktijdig de riemen in het water gezet en ging het met korte, krachtige slagen recht op het doel af. Alras naderde men het onbekende vaartuig aan bakboord. Met een brede armzwaai beduidde de schipper, dat hij eerst om het wrak heen wilde: Scherp tuurde hij naar boven, naar het dek; zijn oren spitsten zich. Hallodaarboven! Met beide handen aan zijn mond bul derde hij deze woorden. liet monotone geklots van de trage golfslag tegen d'e me' koper beslagen romp van tiet on bekende vaartuig, was echter het enige antwoord. Geen kip aan boord, schipper merkte de leerling op. Wat zul.en we doen Eens kijken of we ook ergens een naam kunnen ontdekken, antwoordde de „ouwe". - Tot op heden heb ik nog niks kunnen hé, wat staat daar? Waar schipper? Vier paar ogen volgen de uitgestrekte arm, die naar de spiegel wijst. DaaG. Onder d'e vensters in de ach tersteven daar staat een woord. De letters zijn nogal beschadigdzien jullie wel- Wat maak jij er uit, Villemot? De stuurmansleerling kneep zijn ogen samen tot spleetjes en tuurde aandachtig naar de verminkte letters, die in brons waren aangebracht, maar door invloed 1 an zeewater en winden zwaar geleden hadden. O P H I R spelde hij langzaam en met aandacht. Zich toen met een ruk naar de schipper wendendDaar staat de naam „Ophir". Ophir?, herhaalde de schipper en stieek met een nadenkend gebaar zijn e "weerde hand over de grijze ringbaard die zijn gebronsd gelaat omlijstte. Een mooi klinkende naam, vond de leerling. Wat betekent het eigen lijk, schipper? Als ik mij niet vergisdan was het een goudland uit de grijze oudheid. Maai ja.... het is alweer zoveel jaren ge.eden, dat ik op de schoolbanken ge- ze'en heb, Villemot. In elk geval zou ik wel eens een kijkje aan boord willen nemen We zuilen aan lij vastmaken. Pierre, jij slingert de lijn met de haak rn het wantGoed zo!No!g een ruk en hij vreet in het houtMooi, nou vasthopden en jij, Villemot, sla de enterhaak in de zijwandhet hout is daar voldoende verweerd... Juist... onder de verschansingNou naar bo ven jong en dan de touwladder opha len. A^lug! F (Wordt vervolgd.) 9 V Mijfihardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 ct

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2