AXELSCHE 5 COURANT De strijd om Oost-Azië e „Met raad en daad" VAL DA Fra;.«kering bij abonnement Axel. ZATERDAG 17 MAART 1951 65e JAARGANG No. 47 /T V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefsler: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Fostbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM (Van een Amerikaanse correspondent) Ze'den is een boek op een zo gunstig tijdstip verschenen, als dat van de Rus sische emigrant professor David J. Del- ltn: „The nse of Russia in Asia" (De groeiende macht van Rusland in Azië). Het is eenvoudig benauwend, deze fas cinerende geschiedenis van de Russi sche vorderingen dwars door Azië tot aan de kust van de Stille Oceaan, te lezen- Door de historische ontwikkeling d e m dit boek wordt verklaard, verkrijgt men inzicht in de achtergrond van de tegenwoordige machtsstrijd in het Verre Oosten- Stuk voor stuk legt de schrijver, die eens als mensjevistische politicus een niet onbelangrijk en actief aandeel in de ontwikkeling van de Russische po- lit'ek heeft gehad en tegenwoordig als Amerikaans professor in de geschiede nis toegang heeft tot de belangrijkste akten van de Amerikaanse buitenlandse.' olitiek in het Verre Oosten, de feiten oot en de lezer vindt er tot zijn ver bazing alle gebieden, plaatsen en con stellates in, die hij gisteren en vandaag als tijdgenoot beleefd heeft en beleeft. Wat moet men er van zeggen, wanneer men leest dat in Mei 1896 (1) de 38e breedtegraad in Korea reeds als grens lijn aanbevolen werd - toen van de kant van de Japanners om Korea in twee pi'ofectorat€n te verdelen. N00rd-Korea als Russisch pro ectoraat, Zuid-Korea als Japans protectoraat I-fet is als een voorteken voor het heden, dat de Rus sische minister van buitenlandse zaken dit plan afwees, daar Rusland tosn al de heerschappij over heel Korea na streefde. Even duidelijk als de historische pro- orties van het probleem van Korea, omen die van Tibet, Mongolië, Sin- kiang en vooral het gecompliceerde pro bleem van Mandsjoerije, naar voren. Achter een grote hoeveelheid van ver dragen en regelingen, die even snel ge maakt, gebroken en weer gesloten wor den, verschijnt de verwarde machtsstrijd om het Verre Oosten, die zich vooral tussen de driehoek RuslandChina - Japan afspeelt, waarbij China het slacht offer, Rusland en Japan de rovers en dieven (en vaak genoeg ook de moor denaars) zijn. Het overzicht wordt be moeilijkt doordat andere grote machten vooral Enge'and, Amerika, Frankrijk en Duitsland tussenbeide komen. Het is interessant hierbij op te mer ken, ddt er van 1850 tot 1914 een grote tegenstelling inzake de pdriek in het Verre Oosten bestond tussen Londen en Washington, die in 1950—'51 nog in dc UNO is te constateren. Frankrijk stond daarbij steeds aan de zijde van Enge land, terwijl Duitsland de zijde van Ame rika koos, dat krampachtig moeite deed de verdeling van China te verhinderen. Het heeft iets benauwends, deze on weerstaanbare opmars van Rusland - dat vooruitgaan als een gletscheri zoals Horrer Lee het n°emt op de talrijke kaarten in het boek te volgen en niet min der om het omvangrijke arsenaal van midlde'en, waarvan Rusland zich bedient, om dit oprukken met geweld te verkrij gen, te bestuderen. Telkens weer constateert men hoe de politiek van de communisten zich rus teloos m dezelfde banen beweegt, als bij de politiek van de Tsaren. Ook hier een beroej) op het plaatselijke onafhanke lijkheidsstreven. ongehoorde omkoperijen, economische druk, geconcentreerde pro paganda e'i ten slotte altijd weer de in zet van de militaire macht. Naast de grote verscheidenheid van de aangewende middelen is' ook de doelbewustheid van de Russische poli tiek van bijzonder belang. Deze had toen, evenals nu, een beslissend aandeel in de grote resultaten, waarop Rusland bij zijn drang naar het Oosten kan bogen. De talrijke tegenslagen, die het ingrij pen van de Westerse machten, of het van tijd tot tijd sterker worden van China en vooral de actieve tegenstand van Japan, veroorzaakten, konden de opmars van Rusland wehswaar ophoutlen; maar hebben deze geen enkel jaar stop gezet. Niet tn het jaar van Tannenberg, noch in Let jaar van Stalingrad. Voor de Oost-Aziatische politiek van giisferen, vandaag en morgen is de her haalde wisseling van vnend- en vijand schap, welke tpssen Rusland en China tussen China en Japan en ten slotte .tus sen Rusland en Japan de laatste tien tal'en jaren bestond, bijzonder leerzaam. Even voortvarend als deze drie hoofd deelnemers om iedere voet grond wor stelden, verzoenden zij zich weer. Onwillekeurig denkt men er aan. hoe anders het State Department gehandeld zou hebben- wanneer Marshall, Ache- s«on, Jessup en Lattimore het materiaal 'er beschikking gehad hadden, dat prof. Dallin naar voren brengt. De afhan kelijkheid van de Chinese communisten van Moskou, wordt door de professor aan de hand van originele, bolsjevistische publicaties, stuk voor stuk aangetoond en bewezen. Men leest er hoe Moskou het voor elkaar kreeg om de grondlegger van de Chinese communistische partij, prof. Chen luftsiu te laten afzetten en ten slotte terecht te stellen, omdat hij n e' genoeg pro-Russisch was. Hoe Mos kou teen de president der Chinese vak vereniging, Li Li-san, die later aan het hoofd der Chinese communistische partij kwam te staan. tot aftr,eden dwong, ook al omdat hij te weinig Russisch han delde- Tot Moskou ten slotte in Mao Tee Tung de ware volgeling vond voor de leiding' van de Chinese communisten. In liet licht van deze publicaties is het niet alleen naïef, maar ronduit mis- dadig om te veronderstellen, dat Mao T?e-Tung ooit een „Chinese Tito' zal worden net zoals het onbegrijpelijk is hoe het State Department in de Chinese communis en „alleen maar landbouwher- vorrr.ers" kon zien. Dit uitstekend historische werk levert nog meer actuele gevolgtrekkingen: de mythe van de onweerstaanbare positie van het communisme in China en de leugen van de „afgedane" Chiang Kai Shek worden ontmaskerd! Wanneer de schrijver met zo nauwkeurig de bron- ren voor zijn beweringen noemde, zou het moeilijk te geloven zijn, dat b-v- het aantal leden van de Chinese communis tische partij in het jaar 1925 nog geeri duizend bedroeg en dat op een be volking yan 450 millioen. In diezelfde djd bedroeg het ledental van de Kwo- .-nintang in elk geval 316.000. Moskou zelf trok uit dit feit de conclusie om nauw met het nationalistische China sa ven te werken en schrok voor beloften noch aantrekkelijke voorstellen terug om Chiang Kai Shek en de Kwomintang in l et hol van Moskou te trekken, ja bood tin 1926: de Kwomintamg zelfs aan ora als sympathiserend lid tot de Komin- "e'-'in toe te treden. Maar Chiang Kai Shek bewees toen al een vooruitziend staatsman te zijn en toen in 1927 een door hem bevolen onderzoek van het Russische hoofdkwartier en de Chirese communisten, bezwarend mate riaal over het „dubbelspel" van Mos kou opleverde, verbrak hij alle betrekkin gen met Moskou en begon de strijd tegen bmren- en buitenlandse commu'.histeh. Van hem stamt, al in 1929, d'e uitspraak: „Het rode imperialisme is nog gevaarlij ker dan het witte", een inzicht, waar voor de Westerse staatslieden de veie ja- i'e't tot 1951 nodig gehad hebben. Als onmiddellijk resi 1 aat van het ver sterken van China onder Chiang Kai Shek, verenigden Rusland en Japan zich 'egen China en 111 de bloedige slag van Tsainan in 1927 verhinderde Japan de e eniging van Mandsjoerije met China, evenals Rusland dat had gedaan in de vvinierslag van Mancholt en Dalaimor. in dit licht begrijpt men de dode lijke vijandschap, die niet alleen de Clii- i'ese communisten, maar vooral hun op drachtgevers in Moskou, tegen Chiang Kai Shek koesteren, in wie zij toen en nu de enige tegenstander van formaat te vrezen hebben. Dit des te meer, omdat keer op keer duidelijk wordt, dat de nationale vrijheidswens de beslissende drijfveer 111 de Chinese revolutie was en is. Aan de andere kant is het commu nisme slechts een vreemd gewas, dat van Rusland naar China is overgeplant. Zo bericht prof. Dallin, dat op grond van de anti-Chinese houding van Moskou, het ledenaantal van de Chinese com munistische partij in 1929 aanmerkelijk terugliep- Het is daarom niet alleen ver standig, maar hoogst noodzakelijk voor Moskou ea Peking, om de Chinese com- munisten met nationale successen te be hangen. Daar deze nationale successen van China niet in het door Rusland ge wenste gebied van Sinkiang, Mongolië en Mandsjoerije mogelijk zijn, dringt het Kremlin de Chinese communisten naar jndo-China, Siam en Birma, in de weten schap dat communisme als zodanig geen toekomst in China heeft en alleen door het samensmelten met het nationalisme, geaccepteerd wordt. De mogelijkheden welke zich uit deze stand van zaken voor een positieve po litiek van het Westen tegenover China resulteren, liggen voor de hand, China heet in dat geval niet Mao Tse-Tung, maar Chiang Kai Shek; met Karl MarX) maar Sunvatsen .1. V. G- Kan as yan cokes als mest stof dienen? As van hout is zeer goed bruikbaar als meststof, doch as van cokes is on bruikbaar vöor dit doel. U kunt er echter prachtig paden in de tuin mee verhanden* vooral affc' dte a's1 getzeje['d; 1st- H v. H. Ik ben van tafel en bed ge scheiden. Beide kindjeren, nog minder jarig, zijn mij toegewezen. Mijn man betaalt een bepaald bedrag per wteek aan onderhoud. Wanneer ik met een anaere man ga samenwonen, houdt de uitke ring van mijn man dan op? Een wijziging in een onderhoudsuit kering kan alleen verkregen worden door tussenkomst van de rechteri Uw man zou dus de rechter vermindering moe ien vragen Allerlei omstandigheden wor den daarbij in aanmerking genomen. De onderhoudsverplichting t.a.y. de kinde ren blijft bestaan tot aan hun meerder jarigheid. Het beste doet u misschien eens een advocaat te raadplegen. Els. Kunt u mij een adres opgeven, waar ik volledige inlichtingen kan ver krijgen omtrent de opleiding voor ste wardess Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, N.V., Badhuisweg 260, Den Haag. S.O.S. Sedeit 1942 is mijn echtgenote v rmist m Indonesië. Alle pogingen tot opsporing, ook via het Rode Kruis zijn zonder resultaat gebleven. Kan er nu een eis tot echtscheiding worden inge diend? Op welke grond? Welke forma liteiten moeten daarvoor vervuld wor den? Kan een procedure kosteloos ge voerd worden Een mogelijkheid tot het aanvangen van een echtscheidingsprocedure zien wij hier met. Echter wel tot het voeren yan een procedure, waarbij de rechtbank 0111 machtiging wordt gevraagd tot het aan gaan van een ander huwelijk. De afwe zigheid van de echtgenote moet dan echter minstens 10 jaar geduurd heb ben. U moet t.z.t. zich met een ad vocaat in verbinding stellen. Indien u meent voor kosteloze behandeling van de zaak in aanmerking te komen kunt u zich wenden tot het Bureau voor Con sultatie- Informeert u daartoe op de griffie van de rechtbank. A.H. van B. Waaruit bestaat „com post" om tuingrond te verbeteren Compost kunt u heel goed zelf be reiden- Breng alle huis- en tuinafval bij elkaar op een hoop (geen zieke plan ten en geen onkruid'zaden) en zet zo'n hoop tweemal per jaar om. Binneii twee jaar heeft u dan een ideale compost voor de tuin- Dit is goedkoper dan wan neer u aarde moet kopen. Wij kennen de prijzen niet; informeert u eens bij een bloemist of hovenier. L. V. Kunt u mij een adres verschaf fen, waar ik een driepits gastoestel kan la'en emailleren. Hoe lang- zal dat du ren en wat zal het kosten Inlormeert u eens bij een loodgieter of een installatiebedrijf. U zult waar schijnlijk toch via een dergelijke zaak het gastoestel naar een fabriek of email- leeiinrichting moeten opsturen. Men zal u daar volledig kunnen inlichten. Trolatra. 1. Hoe is het mogelijk, dat een filmster in hetzelfde tafereel op het zelfde tijdstip tweemaal optreedt Is 'dat niet een figurante 2. Is Kees Manders een Volendammer 1 Men weet met trucopnamen veel te bereiken- Wij hebben Lou Bandy op dje film ook wel eens in een dubbelrol gezien- Dat was wel degelijk dezelfde Lou Bandy. Van een figurant was geen sprake- Wanneer het een enkele op name is zal men wel eens met figuranten weiken. Als het een dubbelrol wordt vlan grotere omvang zal de beirokken persoon populair gezegd tweemaal op. dezelfde filmband vastgelegd worden. Er zijn daarvoor dus twee speciale op namen per scène noodzakelijk- 2. Voor zover ons bekend is, is Kees Manders geen A olendammer. - Hij is geboren m Leiden. Ann. ik wil voor een maand naar En ge'and en dan mijn motorrijwiel meene men- Waar kan ik inlichtingen verkrij gen of dit mogelijk is. Welke formali teiten zijn nodig en wat zullen de ver voerskosten bedragen? Wendt u zich allereerst tot de A.N. AV..B- Men kan daar de aanvrage.van de papieren. die u voor uw motorrijwiel nodig hebt, verzorgen. Bovendien zal men u daar ook wel met uw -andere vragen kunnen helpen of u een reis bureau kunnen noemen, waar men u kan inlichten. M. Z. B. Ik heb nog geld staan op de Indonesische postspaarbank. Het spaarbankboekje is echter verloren ge gaan- Zou ik toch nog uitbetaling kun nen krijgen? Schrijft u eens naar de directeur van de Rijkspos'.Spaarbank, van Baerlestraat, Amsterdam. Mogelijk kan men bemid delend optreden of u nader inlichten. P- K- Hoe kan ik een tentzeil water dicht maken? Wij kennen hiervoor twee recepten. U kunt het zeil bestrijken met een meng. se! van parafine en benzine in een ver houding van 1 op 13. Het opbrengen kan met een kwast geschieden. De para- rine zal echter op de vouwrandten be trekkelijk snel afschilferen. Geschikter is het andere middel. Dat is een op lossing van loodacetaat en aluin, van elk f25 gram, in lauwwarm water. De hoe veelheid is gebaseerd op 3—5 liter wa ter. Kuni u het tentzeil in deze hoeveel heid water niet onderdompelen, dan maakt u de verschillende hoeveelheden naar verhouding wat groter- Het tent- ze't moet u 24 uur in dit mengsel laten staan. Daarna, laat u het aan de lucht drogen. In geen geval het zeil wringen. Neem een doos echte F=> A S Tl L LE S K E ELPIJ N noonnements- prijs: Losse nummers Kwartaal- abonnemem Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé fl. - Buitenland fl. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inqezonden Mededeel Ingen 20 cent per m.m. 'lelne Adverteutiên 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere iegel meer 12 cent extra. 1 1

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1