A Zuinigheid moet de gezondheid ontzien We gaan verhuizen. Drukker-Uitgeefster: Adres Reductie en Administratie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Frankering bij abonnei NIEU Hoofdredactie, C. VINK-van VESSEM kig is er ook nog de melk, niet alleen een der goedkoopste maar ook een van de beste eiwitrijke voedingsmiddelen die er bestaan en bovendien nog rijk aan \e 'schillende vitamines en voedingszou- 'en- Eeln halve lite1" melk per dag per persoon is dan ook wel een van de eerste vereisten voor een goede voeding. Af e i toe kan ze eens door karnemelk worden vervangen. Het is voordeligei, loste melk te nemen, wanneer men ze toch moet warmen of koken. Verder dient er elke dag een eiwitrijk gerecht op tafel te komen, hetzij een stukje vlees yan minstens 50 grain of een ei, hetzij 50 gram kaas, of 200 gram niet schoongemaakte vis. De goedko pere vissoorten, zoals haring, bokking, wiping e d. doen in voedingswaarüe voor tie duurdere soorten niet onder; bijzon der eiwitrijk is stokvis, waarvan 100 gr- (ongeweekte voor vier personen toerei- kenid is. Van de vteessoorten zijn het goedkoopste paarden- en lamsvlees ze ker even goed als rund- en varkensvlees. Inplaat-, van deze eiwitrijke voedings middelen kan ook een gerecht van peul vruchten met aardappelen eens dienst 'doen of een extra portie melk of kar nemelk, b.v. in de voi'm van pap of pudding, of yoghurt Groenten en fruit zijn soms duur, maar hierbij komt het er in de eerste plaats op aan, profijt te trekken van de seizoen- producten en ten tweede is het van zeer groot belang; dat ze op de beste manier worden bewaard en toebereid. Het be standdeel van groenten en fruit, dat voor o,ns van heel veel waarde is het vita- fnine C gaat n.l. door de inwerking van lucht en warmte, Ucht verloren, en 'bovendien lost het in water op. Daarom g Idt voor groenten zo vers mogelijk kopen, koel en donker bewaren, niet in water laten staan fe,n zo kort mogelijk voor het gebruik klaar maken- Verder moet groente met zo weinig mogelijk wa ter worden opgezet (bladgroente zonder water) en zo kort mogelijk gekookt. Het groentenat kan men in plaats van het door de gootsteen te laten verdwijnen, beter m de soep of saus verwerken. Het is het voordeligste, de groente rauw te gebruiken in de vorm van sla of van stamppot met rauwe groente- Alle blad groente en de meeste koolsoorten zjjn ge- schikt om e»' sla van te maken 100 a 125 gram per persoon hiervan is wel vol doende- De voedingsmiddelen met weinig of geen beschermende waarde- Deze doen voornamelijk dienst als de brandstof voor ons lichaam, zij stillen de honger en leveren ons arbeidskracht en warmte- Het spreekt vanzelf, dat onze voorkeur uitgaat naar het voedsel dat nog een kleine hoeveelheid bescher mende stoffen bevat. Daarom kiezen we bruin- en roggebrood en regeringswitte- brood voor dagelijks gebruik, bo\ren het zuiver witbrood en kadetjes of luxe - broodjes, die bovendlen aanzienlijk duur der zijn- Stroop, appelstroop en jam hebben meer waarde dan hagelslag en ande 'e zoete strooisels e.n smeersels, ha- ve inout, grutjes en griesmeel zijn uit vcedingsoogpunt beter dan bloem, maï zena, custard- en andere puddingpoe ders, waarvan vooral de laatste naar ver houding duur zijn, te duur voor een zui nige huishouding) Hetzelfde geldt over het algerqeen voor pakjes-soep. Margarine is een goed vervangings middel van boter, sinds ze gevitami neerd is; wat er mogelijk nog aan ont breekt, kan door het geregeld gebruik van melk aangevuld worden. Vet en olie zijn zeer geschikt voor bakken en braden, maar in tegenstelling tot mar garine bevatten ze geen beschermende stoffen. Veel vet in de maaltijd maakt, dat die ons vlug verzadigt; degenen, wel ke zwaar lichamelijk werk doen of lang in de kou moeten zijn, hebben een goede portie vet wel nodig. Voor de anderen echter kan een ruim vetgebruik scha delijk zijn; vooral kinderen zijn daar door dikwijls al verzadigd nog voor dat zij voldoende van de voedingsmid- de'en met beschermende waarde gegeten hebben. Suiker is als genotmiddel van veel waarde, maar een ander belang heeft het voor ons niet! Hiermee gaven wij een kort overzicht van wat yoor een goede voeding nodig is en wat gemist kan worden. Daarbij blijven we er van overtuigd dat ook op Tet punt van de zuinigheid geldt, wat Vad€r Cats zei „Het beste stuk uit 't huisbedrijf Dat is een goed en handig wijf." Nadruk verboden. BRIEF UIT EGYPTE. JAARGANG No. 45 ÏEN Als in een gezin goed niet zuinig ge paard moet gaan- dan kost dat een huis vrouw vaak heel wat hoofdbrekens- Voor al met het bezuinigen op de voeding zijn 'zorgzame huismoeders voorzichtig, omdat zij wel weten dat een goede voe ding de grondslag is, vooral bij kinde ren. van een heel kostbaar bezit een gcede gezondheid. Vooral zuinigheid op dat gebied kan de wijsheid heel licht bedriegen Maar wanneer er ingrijpend bezuinigd mee' worden, is het toch niet mogelijk om de voeding, die over het algemeen, tusren de 30 en 50-pep van het gezins inkom e't in beslag neemt een grote1" deel naarmate het inkomen kleiner is daar van uit te zonderen. In verschillende gevallen kan er trou- iven- nog wel wat op de uitgaven aan vcedings- en vooral genotsmiddelen be spaard worden- zonder dat het gezin er schade van ondervmdt. Daarvoor meet men in de eerste plaats we en. wat beslist nodig is en wat ge mist kan worden dus betrekkelijk als luxe moet worden beschouwd en ten tweede moet men bereid zijn om .lek kere tanden" uit te trekken en van al lerlei vaste gewoonten of vooroordelen- op voedingsgebied af te stappen. Vooral tot dat laatste gaan de mees ten van ons niet gemakkelijk over, maar ate het heilige moeten" er toe dringt, dan blijkt het dikwijls nog al mee te val!,en. Genot dat tot een sleur is ge worden. is immers geen waar;genot meer; juist w'e zich betrekkelijk sober voedt, zal van een tractatue bij feestelijke ge legenheden van parte kunnen gemeten. N iet alle dagen Zondag. 'Al tc velen hebben er zich na de bevrijding aan gewend om geregeld ge bakje- en andere versnaperingen te eten. om ieder uitstapje en elk« gezellige avond vergezeld te doen gaan van een einde loze stroom tractates. Zonder de waar de van het toeteren voor de gezellig heid en de gastvrijheid te willen onder schatten, moeten wij daarbij toch niet de redelijkheid, het maathouden uit het oog verliezen- Ons land is arm en aller in spanning is wel nodig om deze moeilijke jaren te boven te komen 1 Bovendien is overmatig snoepen, over voeding in het ajgemeen, schadelijk voor de gezondheid. Na ue oorlog, naarmate meer voedingsmiddelen verkrijgbaar wa ren, is b.v. het aantal lijders aan hart afwijkingen, gal-, lever- en vaatziekten ien andere kwalen, waarop een overmatige voeding slechte invloed heeft, toege nomen. Besparen op snoep en lekkernijen, die geen beschermende waarde voor onis lichaam hebben- komt dus in de ^eerste plaats. Ye"dei' bedenke alwie bezuinigen moet, dat thee, koffie en cacao dure genotmiddelen zijn. Aan kinderen, welke Op thee en koffie vaak niet eens gesteld ziin, geve men lieve1' wat'melk, een mogs- appeb een wortel of iets dergelijks, dat zal ook hun gezondheid ten (goede ko men» Laten wij net verder itot een ge woonte maken om niet mee1' thee te zet- len dan zeker nodig is,. Blijkt er toch te wemig te zijn, dan is een vers kopje vlug genoeg gezet en veel smakelijker aan een aftreksel dat lang gestaan heeft. Voedingsmiddelen, welke onze gezondheid beschermen. N iemands gezondheid zal in gevaar ko men, als hij op genotmiddelen bezuinigt, in'egendeel Anders is het, wanneer onze dagelijkse voeding ons niet voldoende bel schermende stoffen levert en dielaas zijn het over het algemeen de duurdere 'evensmiddelen, welke daaraan rijk zijn. Vooral in kaas, eieren, vlees en vis ko men veel eiwitten voor en in groenten en fruit veel vitamines en al deze voedings- midde'en bevatten verschillende voedmgs- zouten (zoals kalk- en iizerzouten), die )wij al evenzeer nodig hebben. Geluk ken verhuizing is w,el altijd min of meer een sensatie- maar zee1" zekr !s het dat voor een Hollandse in Egypte- Na dat we een k'em jaar in Port Said had den gewoond, zijn we nu verhuisd naar Port Fewrick- 8 km ten zuiden van Suez. En nu is het da e3rste middag dat we ons gemakke ijk kunnen neerzetten. De thermometer wijst 100 gr. in de schaduw. Een windje» beladen met zo nu en dan wat roet en vee' woes'tijnhitte van over het Suez'kan&al, aah over ons gezicht en de ministe inspanning is vol doende om de zweetpareitj.es om te zet ten in druppels en we zouden geen vijf d'epe kniebuigingen moeten maken om de druppels in stroompjes te doen over gaan. En toch voelen we ons kiplekker. De warmte hier is veel beter te verdra gen dan in Port Said- waai' d'e hitte voch tig, klam en afmattend is. Het us na tuurlijk mooi weer, net als gisteren en eergisteren, morgen en overmorgen, ja maanden achtereen. Einde Maart ging de regenkleding de kamfericist in en we weten nu al dat ze er Voor St. Nicolaas met uitkomt. Daar aan de kant van de weg vlijt Ab- dce'-Arabier zich met achteloze gratie in het gelige gras. Een beweging die men overigens talloze keren kan bewonderen of afkeureri, want alle uren van de dag komen hem geschikt voor om zijn siësta te houden. En niemand die hem stoort of op port. Ze geloven het allemaal wel. Eehst tegen de avond komt er wat leven m de brouwerij. Een beetje slaperig ko men ze overwind, vrouw en meest tal rijk kroost voegt zich bij hem en ge zamenlijk gaan ze naar de plage (het strand^ of de stad. De mannen en jon gens voorop in hun kleurige pyama's of lange wijde jurken, gestreept of wit en S'e'lig niet door Hollandse soppen ge- spce'd- een grote tulband of rode fez op hun hoofd. De vrouwen en metsjes volgen bescheiden op enkele meters af stand. stemmig een grote zwarte sluier ove1" hoofd en japon en soms nog e®n aparte kleine voile voor het gezicht- die met een blinkend koperen beugel vanaf liet voorhoofd, onder de neus bevestigd 1S. Ontmoet men vrienden of kennissen dan volgt een begroeting, waarvan men niet kan zeggen of het ruzie,of 'blijdschap is. Maar als de groepen weeruit elkaar gaan. blijken e1' geen doden of gewonden te zijn. dus was het blijdschap. De men- f-en zijn hier zeer hartelijk en spontaan en geven op demonstratieve wijze uiting aan hun gevoelens. Onwillekeurig maak ik een vergelijking als even later een Engels collega ,ons komt begroeten en ons komt uitnodigen tot een bezoek aan een Egyptische bio scoop. Neen. geen Arabische want daar in is het voor een welopgevoede Euro peaan niet „te harden". De mensen klit ten er tegen elkaar als Rottterdajnmers op een trambalcon in de spitsuren en steken hun mening niet onder stoelen of banken. Trouwens die stoe'en en banken vindt men alleen op de tweede rang, terwijl de eerste rang verdeeld ïs in klente hokjes bij wijze van lage. M^ar ;jonze bios" is een sjieke zaak" met als plafond de prachtig zwartfluwe len Egyptische hemel met zijn ontelbare Ie' schitterende sterren. We hoeven ook niet bang te zijn dat wte ',te diep ie«de. kussens zakken. Zo veel comfort is er niet. Op alle rangen houten stoelen voor de eenheidsprijs van 10 piasters (fi.io,. Bijna onmiddellijk na onze komst gaat het licht uit en draait er een doodge wone huis-tuin en keuken-film, die mij maar matig interesseert. Nog wat ver moeid van de grote drukte van de laat ste dagen en soezerig van de warmte» ei val ik in memoriaal gepeins. In gedachten zit ik dan weer ijn de auto die om verhuisde» achter die half- bakeken chauffeur die telkens vergat te kijken op de snelheidsmeter. Zo nu en dan schrok hij zich een aap als hij in de gaten kreeg dat de wijzer over üe 100 wees en in de verte éen of andere groep zichtbaar werd. Dan schoven de kinderen van de bank en wij met ons neus in de leuning. Maar het uitzicht was interessant. Vóór ons de witte zonneblinkende weg links het Suezkanaal met zijn vele zee kastelen en rechts de zachtglooiepde woestijn, met hier en daar een enkel dor struikje Eén grote okergele vlakte met een blauwe en een witte bies. Bij, El Kantara hadden we de Arabische neder zetting gezien met de lemen hutten, zoals ze in de kinderbijbel staan: grote grau we blokken op elkaar gestapeld en glad gesmeerd met leem. Een rechthoekig gat was de ingang waar mensen en dieren in- en uitliepen, het platte dak was be dekt met klei en dorre zoden. Vreselijk armoedig! Hier en daar kwamen we kud den donkerkleurige schapen tegen, die haastig op zij schuifelden. En verder-ka melen, die met een hautaine blik ons nakeken, terwijl hun begeleider in een vuile jurk, éen grauwbruine hand1 boven de half dicht geknepen ogen legde en met de andere hand de slippen van zijn tulband nog wat verder voor zijn gezicht trok. Zo waren we dan in Suez gekomen, waar de vallende schemering de ergste armoede verdoezelde, zodat het er een gezellige boel ]edk. Het was er druk, alles scheen buiten te zijn. Een groente man zat tussen zijn vreemdsoortig uit ziende knollen, Dollen en bladeren- In zijn groene jurk leek hij zelf een grote selderijknol. Een groot aantal onnoeme lijk smoezelige kinderen scharrelde rond in de meest vreemdsoortige kledij van drie-kwart versleten jurken en windjacks, lot morsige bedderiik-achtige pyama's ot (gedeelten daarvan. Uit overvolle, rom melige, naar wierook en knoflook rie kende cafétjes kwamen sherten muziek, langgerekte monotone en jammerende Arabische klanken. En overal vrou wen, sommige met ronde manden volge laden op het hoofd, of genoegelijk glim lachend op een krukje zittend langs de weg. Verscheidene groepjes genietend van de ha-ehish-pijp, een groot ingewik keld voorwerp met een slangetje, dat de ronde doet, zoals de vredespijp bij dje lndiai en. Vier piasters per dag schijnt genoeg om deze mensen, naar hun maat staf gemeten, gelukkig te doen zijn. Giced-rood was de zon achter ae ber gen verdwenen als we over de brede weg naar Fewfick stuiven. De straat lantaarns make11 van de palmen elegante silhouetten en de huizen lijken minder vervallen. Enkele lichte karretjes met ondefinieerbare inhoud, getrokken door hobbe ende ezeltjes of potige Arabieren flitsen langs ons heen, blijven even wei felend staan of slingeren schichtig op zij. Ee1 we er erg in hebben rijden we Fewfick binnen, een Hollandse lmnenkast van netheid, vergeleken bij de rommel zolder van Suez. En nu op zoek naar het nieuwe huis. Opeensfel licht- Een tegenligger die met dimmen wil? Neen, het bioscoophcht dat aanschiet- De laatste zoen was gevallen toen ik in gedachten Fewfick binnenrolde. De film was uit. We hesen ons van onze keuken stoelen, voldaan onze begeleider verze kerend- dat we ons best geamuseerd hadden. Ph. 1 N Abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Ji Alle andere plaatsen In Nederland em Ned. Indlè II. Buitonland 11. r Advertentieprijs 7 cent per m.m Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. <.«'-16 Adverteutién ^..drnurn 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1