I '1 Fa J WILLEMS! BOEKENWEEK H rn Vandaag de laatste dag!! Herenco Wollen Kamgar The Fly Mantels 24 Februari - 3 Maart 1951 romans - populair wetenschappelijke werken encyclopaediën - woordenboeken enz. enz. atlassen K Herenwinl DAMES, NIEUW Zoals Nov Deze week 101 i Wij geven I Bij ons vindt U een grote sortering in Bij aankoop van boeken van af f 3,90 het GeschenkGRATIS, met een kans op UIT ONZE OMGEVING. Op de thuisreis. Met het troepentransportschip Nelly", dat vermoedelijk 20 Maart te Amsterdam aankomt, hopen de volgende Oost Z-- Vlaamse mihtairen uit lndonesie in het vaderland terug te keren. C- A. Hoogstraate, P. J. jansen, D. C. Schieman, allen Axel; G. D. de Smit, Graauw; P. D. Oppeneer, Hoek; P- J. Hermans, Honteniss,e; R. E. M- Picaver, Hulst; Ch. van de Abeele, W. C- van Waterschoot, beiden Sas van Gent; A. L- P. F. Lafort, Sluiskil; H- Bos, F. Jansen van Rosen daal, W. Leunis, Th. F. Vaal, Terneuzen G. P. L. Heijens, Th. C. Vermast, Vogelwaarde; J. de Vos, Zaamslag. AXEL Hel conflict bij de kanaalindustrisën. In totaal bezochten circa 700 arbei ders Zaterdag de beide in „Het Cen trum" alhier belegde vergaderingen ter bespreking van de moeilijkheden. Met practisch algemene stemmen (er waren in totaal 8 ongeldige of blanco stemmen) werd een mope aangenomen, waarin werd aangekondigd dat op ,19 Maart a.s. het werk zal worden neerge legd indien de onderhandelingen tot uni ficatie van de arbeidsvoorwaarden met die van overig Nederland niet tot succes l ei den- De heer w. F- van Tilburg, secretaris van de Alg. Bedrijfsgroepencentrale leid de deze beide vergaderingen. Door de heer J. M. Nooy, van Ue R.K fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus' werd een uiteenzetting gegeven over ue nu al twee jaar aan de gang zijnde on- ader,handelingen om tot dezelfde arbeids voorwaarden te geraken als overig Ne derland. In Maart 1950 is men na veel moeite tot overeenstemming gekomen, aangaande de loon- en ontslagregeling, de ploegen- toeslag, de uitbreiding der vacantierege- ling en de toeslag voor Zondagsarbeid', doch niet wa't betreft de werktijden. De directie's wensen hier vast te houaen aan 46 uur voor vol-continu en 48 uur voor >-emi-continubednjf, terwijl de arbeiders resp. 46 en 42 uur wensen, een en ander geregeld in een collectieve- arbeidsover eenkomst. De moeilijkheden, die bij het doorvoe ren van normale werktijden zouden kun nen ontstaan dienen, aldus de heer De Nooy, te worden opgelost door het aan trekken en scholen van arbeiders, door technische voorzieningen en door het ver krijgen van grotere won|ngtoe wij zingen. Spr. uitte ook cntiek op de werkgevers waaraan het zi- te wijten is dat de hui dige kwestie is ontstaan en ,de bespre kingen om te komen tot een C.A.O- on tijdig zijn afgebroken. Door de werkgevers werd het deelne- (men aan verdere besprekingen met 'de besturen der arbeidersorganisatie's om tot een schikking te komen afhankelijk gesteld van het voldoen aan een voor waarde aangaande de ploegentoeslag van larbeiderszijde. De heer de Nooy noem de een dergelijke handelwijze de organi saties onwaardig en men ging hier dan ook niet op in. Verklaard werd dat een brief van het R.K. Verbond van Werkgeversorganisa ties was binnen gekomen, waaruit blijkt dlat er nog kansen op het voorkomen van een staking aanwezig zijn en dat de werkgevers alsnog bereid zijn tot een bespreking met de hoofdbesturen onder leiding van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Waarschijnlijk zal deze bespreking Vrijdag a.s. worden gehouden. Behalve de heer Nooy voerden ook nog het woord de heren J. van den Herik van de Chr. B ed rij f sgroe p en orgahi sa tie en namens de Belgische arbeidersorgani satie's de heer v- d. Eynde. De laatste gaf de verzekering, dat bij een even tueel uitbreken van een conflict ter ver krijging van betere arbeidsvoorwaarden de Belgische organisatie's zich solidair zullen verklaren met de Nederlandse. Aan het slot van deze beide vergade ringen werd toen een mope aangenomen, waarin wordt gezegd, dat in Spoedig tot stand te brengen collectieve arbeidsover eenkomsten of door onderbrenging in reeds bestaande landelijke collectieve ar beidsovereenkomsten de hierboven om schreven werktijden voor de semi- en vol- continubedrijven als de normale dienen te worden aangenomen en dat in deze collectieve arbeidsovereenkomsten een gratificatie-regeling in de zin ais laat stelijk door de hoofdbesturen voorgesteld, niet mag ontbreken..' De hoofdbesturen wordt opdracht ge geven de directies dei" vienbetrokken be drijven in kennis te stellen met de ziens- wijijze van de georganiseerde arbeiders, terwijl besloten werd, dat indien zulks met tot een bevredigend resultaat zou leiden, de werkzaamheden van Maandag 19 Maart a.s. af bij deze werkgevers zul len worden gestaakt. Afscheid van [>5. D. Zemel- Zondagavond heeft Ds. D. Zemel, Ge reformeerd predikant fonderh. art. 31), na een diensttijd van ruim zeven en een half jaar alhier, voor zijn vertrek naar Enschede van zijn gemeente afscheid ge nomen. Behalve de Axelse gemeenteleden, wa ren ook velen uit omliggende gemeen ten in het gebouw der Geref. Kerk sa mengekomen, zodat friet de plaatsen ge woekerd moest worden- Na het zinge11 van Psalm 84 3 en het afleggen der geloofsbelijdenis, werd gelezen Joh. 8 30 -47 en daarop ge zongen Psalm ni8 7, waarna ds. Ze mel voorging in gebed. Hierna werd door de gemeente gezongen Psalm 1 ió 1—5. De scheidende herder had tot tekst gekozen Galaten 4 21—26. De waarschuwing aan de Galaten tegen de Judistische dwaalleraar is ook toe passelijk op deze tijd- De mens dient te leven uit Gods vrije genade en ge hoorzaamheid aan de wet. Ds. Zemel waarschuwde tegen kerkelijke hovaardij, d'aar de ware vrijmaking alleen door Christus kan geschieden. Na de dankzegging werd gezongen ps,. 17 7 en 8 en werd1 de zegen uitge sproken- De heer G.' de Putter nam nu het woord om op deze voor de gemeente uit zonderlijke dag uiting te geven aan de gevoelens, die onder de gemeenteleden leVen- Sinds Ds. Zemel in 1943 zijn intrede deed in Axel, ter assistentie van Ds. Post, is met alles even rustig yei- lopen- Na het verscheiden van ds. post nam dts. Zernel alles alleen op zijn schou ders, wat mogelijk was wegens zijn grote talenten en krachten. Ondanks strijd en scheuring is door u steeds geijverd om de Kerk te behouden, waarvoor de Kerk van Axel U grote dank verschuldigd' is. Ook mevrouw Zemel schonk steeds haar warme toewijding, waarvoor ook haar hartelijk dank weid gebracht- Wij dan ken U beiden, maar bovenal God. die U ook in uw nieuwe standplaat» En schede de kracht moge geven om ook daar een zegenrijke arbeid te .verrichten. 'Na het zingen van Psalm 103 19 sprak ds. c. v. d. Jag-t van Spui namens ae kerken en het 'ressort van de classis Zeeland. Hij vergeleek ds. Zemel met een bazuin, die een goed geluid moet geven. Ook deze spreker richtte zich tot mevrouw Zemel en hoopte dat zij (met lust en ijver hun nieuwe gemeente zouden dienen. 1, Hierna werd de scheidenden het,„Dat 's Heren zegen op u daal' toegezongen. In zijn dankwoord herinnerde Ds. Ze- piel er aan, hoe zij langzamerhand in Axel waren gegroeid en veel liefde ont vangen hadden, waardoor het verbreken der banden thans pijnlijk was. Hij dank te de heer de Putter voor zijn hartelijke woorden en voor het vele goede hier genoten. Ook herdacht hij ds. Post, imet wie hij door 's Heren woord werd saamverbonden. Verder sprak hij ook woorden va.n dank aan de kerkeraad voor de goede samenwerking en de ge hele gemeente, ds. v. d. Jagt, de kér ken en de classis en riep de gemeente toe, yoort te gaan naar ,het woord des Heren, opdat God de gemeente Axel moge zegenen- Nadat de familie Zemel nog was toe- gezongeh Psaimt 89 7 en 8, werd nog door velen gebruik gemaakt van de ge legenheid om van de scheidende 1 pre dikant en zijn echtgenote met een hand- druk afscheid te nemen. Vergadering Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg. Vorige week vergaderde alhier de cen trale commisisie ter bespreking van een voorstel van B. en w. t°t wijziging van de salaris- en loonverordening 1948. Respectievelijk bij Koninklijk Bestuit en bij besluit van Ged. Staten is de ge meente voor de bezoldiging van burge- meestei en secretaris in verhand met haar belangrijkheid, die uitgaat boven ïiaar inwonerklasse, geplaatst in klasse 7. In 1948 moesten bij de vaststelling van de bestaande verordening voor het se- cie'.ariepersoneel lagere normen aange houden worden, dan voor het overige personeel. Aangezien de wedden van het iperso- neel ter secretarie moeten worden afge stemd op de wedde van ide gemeente- s cretaris, stellen B. en W. voor, aan de hand van de vastgestelde normen, thans deze achterstand voor dit perso neel weg te werken en 'hierbij tevens de dipIomatoelagen af te ronden op maand bedragen. Ook wordt voorgesteld, de wedde van riet hoofd van gemeentewerken aan de hand van de omvang der functie aan te pass,en aan die voor de vergelijkbare rijksrangen. Oe commissie nam met voldoening van deze voorstellen kennis, temeer, daar thans een reeds enkele jaren bestaande scheve verhouding voor een gedeelte van het gemeentepersoneel, kan worden weg genomen. Zij besloot met algemene-stem men, aan het gemeentebestuur overeen komstig het haar voorgelegde voorstel te adviseren. Predikbeurten. Donderdag 8 Maart (Biddag). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Sebes- tyén- Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1 10 uur Ds. J. v. d. Leek, van Kapelle- Biezelinge, 2.30 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Kerk. Geen Opgave ontvangen. Geref- Gemeente. 10 uur, 2-30 uur en 6.30 uur Ds. W. de Wit, van Middel- buig. Zeeuwse Pluimveehouders vergaderden. De Vereniging ter bevordering van de Pluimveehouderij in Zeeland zal binnen kort gaan beginnen met het vakkundig sexen van kuikens; men beschikt hier voor thans over éen sexer, de heer A. J. van Doeselaar te Axel, die als eerste voor dit examen is geslaagd- Aldus werd medegedeeld op een de zer dagen gehouden vergadering yan be stuur en afgevaardigden, welke onder.lei- corpul in de geheel Itlft Op deze prijzen geven wij bovendien nog 10 punten extra. t

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2