AXELSCHE 0ËCOURANT De slag op de heide bij Oldebroek „Met raad en daad" Lichting 1949-11 oefent WEK DE GAL IN UW LEVER OP Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 3 MAART 1951 65e JAARGANG No. 43 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5ó§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM V. We hebben een veldslag mesgemaaki op de heide bij de Legerplaats Oldebroek- Die veldslag bestond niet uit een heen en wee'" gesjok van ee" troep soldaten- maar hiei' oefende een bataljon van de lichting 1949-II, dat met élan tegen een denkbeeldige vijand optrok, vurenü met echte kogels en ondersteund bij de aan val door kanonnen, die echte brisant- granaten gebruikten. Dat bataljon riep, toen het er ging spannen, de hulp in van straaljagers, die prompt verschene11. Dat was een deel van de lichting 1949-II waarover nogai eens is gesproken en geschreven. Een van de bataljons, uit deze lichting ge vormd, hield een van -zijn laatste oefe ningen, weke de naam „Unito" droeg en waarbij de Nederiandse pers was uitge nodigd. De gevechtswaarde van ebt bataljpi was van dien aar-cl, dat 'dé comman dant Strijdkrachten te Velde, de pers kon toevoegen; ,,Met dat hele bataljon durf ik te velde gaan en dit bataljon kan zich met elk buitenlands bataljon meien''. Op weig naar de heide. Onder leiding van Kapitein J. Polman van de Legervoorlichtingsdienst, rijden we in een V.A.D.-buö naar hét geVechtS- ierrein. |Als we de straatweg verlaten hebben en over een smalle weg hobbelen, zien we het landschap veranderen. Dichte dennenbossen passeren we, tot de grote heide bij de Legerplaats Oldebroek voor ons ligt. We passeren de kanonnen die al voor he gevecht gereed staan en ais dan be bus beslist niet verder kan, wandelen we naar een heuvel, beplant met een zeil doeken gevaarte .ter beschuttind tegen regen en wind. Daar worden we voorgesteld aaU ge neraal Opsomer, de commandant van de strijdkrachten te velde. Daar is ook de luidspreker-installatie die ons de no dige toelichting geeft. De opzeU De opzet is, dat een bataljon een aan val zal doen op een vijandelijke stelling. Deze aanval zal geschieden om 3 uur. He: aardige van deze oefening is, dat er met scherp geschoten zal worden, dit evenwel onder terdege voorbereide vei ligheidsmaatregelen. Het doel is de op rukkende infanterie vertrouwen te geven in de steun van de arpllerie-e" de vlieg tuigen. i Na een inleidende beschieting van de vijandelijke stellingen door de arjillei ie zal om 3.01 uur door middel van rook- projectieïen het sem gegeven worden dat de infanterie tot de aanval kan Over gaan. Het zwaie artillerievuur nood zaakt dus de vijand in dekking te blij ven en daarvan zal de infanterie gebruik haken om naar de vijandelijke stellin gen op te rukken. Was het -werkelijkheid dan zou het vuur van de artillerie maar 100 meter voor de infanterie liggen, doch uit oogpunt van veiligheid i,s deze af stand bij de oefening vergroot tot 500 m Wanneer de vijandelijke stelling ver°verd is, moeten onze toepen zich inrichten. De yijapd' zal echte1" ook niet stilzitten en met mortieren beginnen te paffen, die echte1" door onze artillerie tot zwij gen worden gebracht. Dan komen ide vijandelijke tanks opzetten en als de ba taljonscommandant deze met zijn PAG niet kan verdrijven, wordt de hulp /an de luchtmacht ingeroepen. Dit is in het kort ,de opzet van de oefening die door 700 man infanterie zal worden gehouden. Het spel begint- Ineens is er het eerste schot- De ar tillerie is begonnen zich in te schieten. Even later dreunt het over de stille, dorre heide- Alle kanonnen géven een snelvuur af op de vijandelijke stelling. Gietend vinden de projectielen hun weg. Even is er voor ons een herinnering aan Mei 1940, toen de'granaten ook over ons heen gierden. Voor de artillerie nemen we intussen ons petje laf. De vuursnelheid is groot en de schoten zijn uitstekend gericht Dan zwijgt het geschut ineens, na een roo!kgranaat hoog boven de stelling te hebben geschoten. Dat is liet tiken voor de infanterie. Ook die doet het uitste kend. Er is geen moment van aarzeling- Op het juiste tijdstip begint het te leven in de hei en m,et .een snelheid van 100 mieter in 3 minuten trekt de -infanterie de vijandelijk mut'w gebombardeerde stel ling tegemoet- Dat is ook een verschil 'bij vroeger, toen het vaak moeilijk was de jongens in beweging te krijgen, omdat alle inte resse ontbrak- Hier is wel interesse en onde1" het oog van de ,,baas" willen ze het goed doen- En ze doen het goed. Voorwaarts gaat het, vitrend met ae lichte wapens vanaf de heup. Het ra telt en knettert overal. De stelling genomjsn. De aanval is gelukt en de vijandelijke stelling is genomen. De vijand wil het verloren terrein terugwinnen. Er komt v ijandelijk mortiervuur, maar dan spreekt de artillerie weer haar harde taal- De Imortieren zwijgen. Vijandelijke tanks nade en en van onze kant slepen de car riers het PAG naar de bedreigde troe pen. Het PAG vuurt tot de lopen rood staan, maar de gehavende tanks zetten door. Er moet hulp van vliegtuigen komen- Boven Wij he cirkelen de straaljagers en per radio worden ze geroepen. Het duurt slechts enkele minuten, dan na deren de ranke vogels Even hoog in de lucht verkennen hoe de situatie is en dan komen ze in glijvlucht naar be neden» en storten zich op de tanks. Het is een m.ooi gezicht- Iin deze oeféninlg vu'en ze niet, maar in werkelijkheid zou den alle kanonnen losbranden op deze tanks. Als je aan die werkelijkheul denkt huiver je even- Dan is het bijna 4 uur geworden en oefening ,,l nito" is geëindigd. Bij de thee1.; Als de oefening is geëindigd, de car riers en jeeps huiswaarts jagen, die vlag gen worden ingenomen en de jongé recruten in groepjes nog wat napraten, gaan wij m^t onze bus naar de canpne in de legerplaats. We hebben nog heel wat te vragen en de generaal wil graag alle vragen beantwoorden. ,,En generaal bént u tevreden Het antwoord „Ik ben zeer tevrede" over de oefening". De geneiaal vertelt mteressante dingen over de Amerikaanse methode van liet lopend vuren. Wij leren de troep de aan val en vooral de verrassende aanval. Ik heb, aldus de generaal,-vertrouwen in de Nederlandse soldaten. Ook Korea bewijst het weer. We hopen de troepen binnenkort het Amerikaanse materiaal te kunnen geve", waarniee ze zeker Spoedig vertrouwd zul len zijn. Wellicht gaan we in de toe komst oefenen in de Engelse zone van Duitsland vanwege het gebrek aan grote cerenterreinen in Nederland- En ,zo eindigt oefening „Unito", dje binnenkort in groter verband zal worden gevolgd door oefening „Crescendo". We zijn blij, dat we de oefening heb ben kunnen meemaken, vooral omdat we gezien hebben dat het moreel van onze soldaten goed is en z& zich uistekend ge houden hebben in een oefening, die iets van de werkelijkheid had. Laten wij ein digen met de innige wens, dat het nooit weer werkelijkheid zal worden en dat het kan blijven bij ee'n soldatenspel- 1 Deze oefening heeft ons echter nieuw vertrouwen gegeven in het Nederlandse leger dat moeizaam en met grote offers wordt opgebouwd- zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen Dat komt, omdat als die eerste jeugd ach ter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kru- schen te nemen De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan sporende werking op die bloedzuiverende organen Naarmate die nu weer op gan$ komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zet ten en hun slopende werk te doen- Rheu matische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op fpe duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kru schen als een vaste dagelijkse gewoon te. LM. J. B. Wij zijn i" gemeenschap van goederen gehuwd. Er zijn drie kinderen. Kan nu reeds notarieel worden vastge legd dat zij hun erfdeel met zullen op eisen, wanneer ée:i van beide ouders komt te overlijden- maar daarmee moeten wachien tot beide ouders overleden zijn? Een dergelijke verklaring heeft allien rechtskracht, indie" éen der ouders is overleden. Vóór h&t overlijden heeft een beschikking over de nalatenschap ge^n zin. U moet hierover maar eens met uw notaris spreken. Landhuis. Ik heb een woonschuit en wil weten, wat de doelmatigste grond stof is voor het opvullen van éen ruimte tussen twee planken schotten. Het beste is vlasvezel. Stelt u zich daartoe in verbinding met J. C. Meijer, Merafto, J. P. Coenbrug, Utrecht. N- N. Is bij een boedelscheiding al tijd de medewerking van een notaris no dig? Hoeveel bedragen de kosten van de notaris j Indien alle erfgenamen het vrije be heer over hun goederen hebben en aan wezig zijn, kan de boedelscheiding ge schieden op een wijze zoals.zij zelf wille11. Een bepaalde vorm is dan niet voorge schreven. Wanneer dit niet het geval is en er b.v. minderjarigen, onder vcura- tele gestelden. afwezigen onder de erf genamen zijn, dan moet de boedelschei ding bij notariële akte verleden worden in tegenwoordigheid en onder goedkeu ring van de kantonrechter. Is hiervan ge"n sprake dan doet u ons inziens toch verstandig een notaris te raadplegen. Wij kunnen u niet zeggen hoeveel vergoe ding de notaris zal mogen verlangen om- dlat dat o.m. afhankelijk is van de werk zaamheden die verricht moeten worden, hetgeen zonder kennisname van alle ge gevens met te zeggen is. M- H. Hoeveel kankerpatiënten kun nen er met 1 gram radium geholpen worden Enorm veel. Zoals u wellicht bekend is, vervalt radium in de loop van de tijd tot niet-radio-actieve stoffen. Dit is een zeer langdurig proces: na 1500 jaar heeft een hoeveelheid radium zich voor de helft m andere stoffen omgezet. Een schier eindeloze reeks patiënten kunnen dan ook met een nog veel kleinere hoe veelheid dan éen gram worden be handeld. J- K. 1. Een huis deed voor de oor- log f3 huur per week. Hoeveel mag de huur nu beedrage"? 2. Kan men een vrijstelling krijgne voor de radio-belas ting, indien men f45 per week verdient? Deze huuj mag met 1 30,0 verhoogd wior- dén. 2- Djit is iet& dat wij u niet kun nen mededelen. Wanneer u denkt hier voor in aanmierki"g te komen moet u op het postkantoor een formulier aanvra gen. De formulieren zendt u ingevuld naar de burgemeester. Door Sociale Za ken wordt dan beslist of men een vrij stelling zal verkrijgen. J- V. G- Ik heb een verzoek ingediend tot naturalisatie- Daarbij heb ik een be wijs moeten overleggen, dat de wetgeving van mijn eigen land. België, zich niet legen verandering van nationaliteit ver zet. Hierbij is echter vermeld, dat dit binnen een jaar geschied moet zijn- De veWaldatum is 1 Maart 1951. Ik ver neem nog njets. Wel is mij bij infor matie medegedeeld, dat de stukken het Departement van Jusfitie reeds hebben verlaten. Tot wie zou ik mij thans kun ne" wenden om op bespoediging van de zaak aan te dringen of om nadere infor maties in te winnen Waar het wetsontwerp, dat uw natu ralisatie beoogt zich thans bevin'd-t, kun nen wij u niet zeggen. Wetsontwerpen gaan via de \MmiSterraad, de Raad van State het Kabinet van de Koningin naar de Tweede Kamer. Woim het in deze Kame1' aangenomen, dan wordt het door gezonden naar de 'Eerste Kamer. Na aanneming van het ontwerp wordt het ge-anctionneerd dooi' de Koningin. Daar wij niet weten, wanneer de stukken het ministerie hebben verlaten, kunnen wij moeilijk een voorspelling doen, wanneer het ontwerp eventueel tot wet kan zijn \erheven. is dat eenmaal het geval, dan bent u Nederlander geworden ook al is de vervaldatum van de door u bedoel de verklaring verstreken. In hoeverre die datum van invloed is op een ongun stig verloop \an de behandeling kunt u het beste informeren op het betrok ken ministerie. Een persoonlijk bezoek lijkt ons in uw geval gewenst, daar cor respondentie te veel tijd vordert. Weetgraag. Hoe lang duurt de op leiding voor stuurman bij de Koopvaardij als men in het bezit is van een eind diploma Mulo B? En wat bedragen de kosten van deze opleiding? De Opleiding voor het examé" 3e stuur- man duurt in het algemeen 2 jaar en 10 maande". Voor het examen 2e Stuurman 5 maande" en voor de ie stuurman 6 'maanden. Voor de opleiding van de laatste rangen moet men steeds in het bezit zijn van het diploma voor de lagere rang. De schoolgelden bedragen voor 3e stuurman f5 per maand, voor 2e Stuur man f 12 pe1' maand en voor je stuurman f 16 per maand- Boekengeld voor de opleiding 3e stuurman plm. f125. H«t allerbeste kunt u inlichtingen vragen aan éen van de zeevaartscholen i" ons land. Arti. WTat is de Prix de Rome eigen lijk voor een prijs? Waarvoor wordt deze toegekenki c" door wie? De Prix de Rome is gesticht door de Franse Academie des Beaux-Arts voor een studieverblijf van 3 jaar in Rome- Eater is m Nederland ook een derge lijke prijs ingesteld, echter alleen voor beeldende kunsten. De toekenning ge schiedt door het Rijk. Indien u er meer van wilt weten, schrijft u dan eens aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Ida. Bij welke filmmaatschappij werkt Ida Lupino Wij weten niet bete1" of zij heeft een contract met Warner Bros. N Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié il. Buitenland 11. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. p'ie Advertet.Hén imurn 8 regels) 1 - 5 rebels 60 cent Iedere regel meer 12 cent extra. V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1