DD Duitsland's laatste keizerin ontvoerd. HOEST UIT ONZE OMGEVING. AXEL ULvoering „Mondaccordeola"- Sinds lange tijd werd in Axel het ge mis gevoeld aan een accordeon- en mond- accordeonvereniging, Tot verleden vo°r" jaar een groepje personen zich hiervoor spande, bezielid met de gedachte: dat moet in onze gemeente ook mogelijk zijn. Axels ingezetenen werden van deze plannen op de hoogte gebracht en t,oen bleek het dat hiervoor werkelijk animo bestond. Toen was men ook gauw zove1" dat aan definitieve oprichting kon wor den gedacht. Zo werd op 27 Juli 1950 onz« nieuwste Axelse muziekvereniging geboren, welke de naam kreeg Accordeon- en Mond- accordeonvereniging „Mondaccordeola" en met ruim 30 werkende leden, onder Leiding van de heer W. Meulmeester uit Temeuzen van wal stak. Er werd van de beginne af ijverig ge repeteerd en zo kon het Axelse publi reeds in September voor het eerst met Mondaccordeola" kennis maken bij hun eerste opdeden op de kiosk. De belang stelling was toen overweldigend en hier uit meende het bestuur te kunnen op maken dat deze muziek in de smaak vlei bij het overgrote deel van onze stadge noten. Hierdoor aangemoedigd toog men op pad om te pogen donateurs bij elkaar te krijgen. Hierbij werd zo'n activiteit aan de dag gelegd dat het bestuur on langs de 400ste donateur kon inschrijven. En deze schare, welks aantal inmid dels tot ongeveer 450 was gestegen, plus genodigden, waren Donderdag in „Het Centrum" aanwezig, alwaar dan de eer ste uitvoering voor donateurs plaats had. Deze avond werd gevuld met acoor- deonmuziek en toneet, voor welk laatste de welwillende me de wer king verkregen was van de zustervereniging „Concor dia" uit Wemeldinge, waarmee reeds van af de oprichting nauwe betrekkingen ont stonden, mede door het feit dat ook deze vereniging onder leiding staat van de heer Meulmeester. Toen na enige tonen van de bekende schlager „Hoor de muzikanten" het doek open ging bleek dat men ook met het gezegde: „Het oog wil ook wat" reke ning had' gehouden. Het was een fraai gezicht de ruim 40 werkende léden te zien musiceren allen gekleed in wit shirt met blauw geborduurde muzieksleutei op de borst. Hiema sprak de voorzitter» de heer L. v. d. Ve'de, een kort welkomstwoord en werd de fraai uitgevoerde verenigings- viag onthuld. Ter gelegenheid hiervan werd door de wnd. voorzitter van „Con cordia" uit Wemeldinge, de heer Nic. de Mul met enkele toepasselijke woor den een medaille overhandigd. Vervol gens begon „Mondaccordeola" aan een uitgebreid muzikaal programma in het lichte genre, waarbij bleek, dat onder de kundige leiding van haar directeur, deze vereniging reeds heel wat presteert. Na elk nummertje kregen da muzikanten dan ook een welverdiend applaus en er moest zelfs nog een toegift worden ge geven- Het was jammer, dat hierna zoveel tijd nodig wasrom het toneel in orde te ma ken voor het nu volgende Zeeuwse blij spel „Inkwartierege" van K. Koets,, die o.m. bekend is door zijn streekuitzendin- gen voor de radio. Maar toen het em- FEU1LLETON. 6) Fritsje, Fritsje, zeg t°ch dat Oma blijven moet! Fritsje echter huilde door en klemde zich aan Ursula vast, die zelf Ui tranen uitbarstte. Opgewonden kind, dacht de keizerin, toch getroffen door zoveel aan hankelijkheid. Weifelde ze eiige ogen blikken geleden nog, nu was ze weer ide snelbesloten meesteres, die zich niet meer yan een eenmaal opgevat voor nemen liet afbrengen. Nu is het genoeg Ursula! Pak mijn koffer in voor twee dagen, of maar voor;drie, voegde zij er aan t;oe. Ik gta nog evei de vorst yan mijn plannen op die hoogte brengen en ben ave1 tien minuten terug. Ze stapte de Russische luitenant vo .r- bij, Idie bijna Ce bereidwillig d 1 deur opende en ging naar berieden. Vorst C'hristoffel bewoonde in het zelfde ,gebouw een kamer op de, ver dieping gelijkvloers. Hij lag met griep delijk zover was, heeft het publiek met aandacht en hoogst geamuseerd het ge beuren op de planken gevolgd.. Het zou te veel ruimte vragen hier op dit toneelstuk dieper in te gaan, maar toch willen wij hier opmerken, wat een aparte bekoring uitg,aat van een spel uit de eigen provincie, dat bovendien in Zeeuws dia lect wordt opgevoerd. De dilettanten uit Wemeldinge kweten zich voortreffelijk van de vertolking van hun rollen en daar kwam nog bij dat de geheel aan het mi lieu aangepaste meubilering en dié kle derdracht de sfeer niet weinig verhoog den. Vooral het spel van mej- Karelse en de h.h. Schoonaard en van Es viel te bewonderen. Een stormachtig ap plaus bewees wel dat het gebodene in de smaak gevallen was. Het was daarna nogmaals de beurt pan de muzikanten, waarbij de directeur de aanwezigen verzocht de refreintjes mee te zingen, waaraan spontaan gehoor werd gegeven. Het was reeds ver na het mid dernachtelijk uur toen het sjot van deze geslaagde avond aanbrak. Enige leden van „.Mondaccordeola" vormden toen „en dansorkestje en zo konden de aanwezigen zich nog een paar uurtjes verpozen op de dansvloer, voordat allen wel voldaan huiswaarts keerden. HOEST, GRIEP... Jaarvergadering afdaling Axei va» de Z.L.M. Grote belangstelling van de zijde der leden bestond Dinsdag voor ae in liet ho e' -,Het Gulden Vlies" belegde jaar- te gadèring van de afd. Axe' der Z.L.M- Aanwezig waren o.a. de Rijkslandbouw- consulent, ir. Bouman, de alg. secreta ris der Z.L.M-, mr. Schhngemann en de secretaris der kring Axel, dhr. Boogerd. Adeen een blik op het marktplein, dat' er bijna uitzag als op Zaterdagmiddag, bewees al dat e1' -„iets bijzonders" üe doen was. i De voorzitter, de he^r W. Koster Jz.; opende de vergadering met de aanwe zigen een voorspoedig jaar toe te wen sen en hoopte dat de met 1951 aange vangen 2e helft van de 20ste eeuw een vreedzamer ontwikkeling te zien zal ge- ten dan de voorbije eerste helft- SpL vestigde de aandacht op een twjee- tal belangrijke punten, die de boeren stand thans beroeren: de verlaging van de melkprijs, en de verplichte get'stleve- ring, thans gewijzigd in een haver-tarwe- gerstregeling. Op de weg naar liberali satie betekent de invoering van deze maatregelen tveer een belangrijke stap achterwaarts. De heer Koster gaf vervolgens een overzicht over de bedrijfsresultaten van het verstreken jaar. Niettegenstaande de ongunstige weersomstandigheden tijdens die oogstwerkzaamheden kan men 1950 een goed jaar noemen, bieten en aard- appeén waren goed en ook de granen, zij het dan met uitzondering van tarwe. Het deed spr. gencege 1 te kunnen mce- de en, dat de idee van onbeperkte uit voer van ongerepe'd vlas, waarvoor de afdeling steens heeft geijverd, thans door he gene'e ZLM-bestuur wordt gedeeld. tie bed toen zijn schoonzuster binnen kwam. De Opwin'ding van de laatste we ken, de berovingen, de onteigeningen, de persoonlijke beledigfhgen en ten slotte de veruanning van zijn yrouw hadden zijn krachten opgebruikt. Zodoende be greep hij de situatie maar ten dele- En omdat de ketz.rin hem niets verteidc o,ver de vrachtauto kon zij hem gemakkelijk overtuigen, dat zij gehoor moest geven dan het verzoek van Ziiukoy- De kei zerin nam afscheid met de woorden Tot ziens, over twee dagen. Secretaresse Ursula had inmiddels het hopeloze v&n haar verzet ingezien. In onbeschrijfelijke angst pakte zij het no dige voor ten minste een week bij el-' kaar en trachtte daabij de luitenant- die nog steeds in de deur stond te loeren, nadere bijzonderheden te ontfutselen. Deze echter gaf geen ander commentaar dan: "Niks vragen, jij koffer pakken. Reeds in haar bontmantel gehuld narii de keizerin opgewekt afscheid van d kleine Fritz, streek de secretaresse over haar hoofd en troostte haar: lot overmorgen- Vervolgens daalde zij naast ds luite nant de trap af. Huilend droeg het meisje haar de koffer na. Beneden over stemde de brullende motor elk woord. Wat de arbeidsvoorziening in 1950 be treft, meende de voorzitter te mogen con stateren, dat de sttchtingskrooi onder de heer van Bendegem in Axe' gunstig heeft gewerkt, en excessen zijn voor komen. De hoge waterstanden van deze winter hebben nogmaals bewezen van welke be tekenis een goede waterbeheersing is. Was he beeld dat spreker over de toe standen in eigen omgeving en bedrijven geven kon dus in het algemeen gunstig te noemen, somberder klonken de woor den welke hij besteedde aan de algemene vooruitzichten. Nederland is aan een fi nancieel en economisch bankroet toe en de gevoerde na-oorlogse politiek blijkt niet langer vol te houden. De internatio- na'e toestand maakt alles nog onzekerder zodat het moeilijk is om met enige zeker heid Op de toekomst te bouwen- Wat de veefokkerij betreft is spreker van mening dat het nog steeds lonend is een goed paard te fokken. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de mechani satie geen doel is, doch slechts middel. Ook de rundveehouderij geeft een bevre digend beeld. Bij de ingekomen stukken doet de se cretaris medteaefing van een schrijven van het hoofdbestuur waarin de aandacht wordlt gevestigd op de per 1 Januari j.l. in werkmg getreden onderlinge auto- en tractoivei'zekering, welke de ZLM voor haar l'eden heeft gesticht. Bij monde van de heer Jac. de Putter rapporteerde de financiële commissie al les in orde te hebben bevonden. De se- cre aris penningmeester dhr Iz- de Feij- ter Wz. gaf daarna het financieel verslag OA'er 1950. De ontvangsten bedroegen ft.. 2989,39de uitgaven fl. 2835,15 zodat een batig saldo- yan fl r54,84 kon worden geboekt. Voorzitter en secrtearts die beiden aad de beurt van aftreden waren, werden met grote meerderheid van stemmed herkozen. Als afgevaardigden naar de ZLM ver gaderingen te Goes werden de huidige af- igevaardigden, de heren W. den Hamer en A. Scheele herkozen, terwijl, - aange zien de afdeling recht heeft op 3 stemmen nog een derde afgevaardigde gekozen werd in de persoon van de heer I. de Feijter Hzn. Volgend agendapunt was de behande ling van de rapporten der vraagpunten- commissie. Deze commissie heeft een tweetal belangwekkende vragen te be handelen gekregen, nl. „Hoe voorkomt men zonder kostenverhoging een verde re extensivering (hieronder verstaat men een overgaan naar die producten, die voor het bedrijf minder arbeidsinten- isief zijn, i.e. die granen.) en „Is verdere mechanisatie technisch en sociaal verant woord? De commissie had de verschil lende factoren die bij deze vragen een rol speelden nauwgezet bestudeerd en de heer Bouwman zorgde voor een .voor treffelijk rapport, dat gezien de weinige vragen, die van een afwijkende mening blijk gaven, wel de algemene overtuiging in de afdeling weergaf. Vervolgens hield ir. Ubbink een le zing over „Grond- en Pachtzaken". Hoe- we1 over yele technische aangelegenhe den dienaangaande wel een hele dag te praten zou zijn, meende spreker zich tot de hoofdzaken te moeten beperken. De Rode Hoestpoeders van Mijnharde Met een gebaar nodigde de luitenant de keizerin uit in de cabine ,plaats te nemen en even later zat zij tussen de in zwarte lederen kleding gehulde chauf feur en de luitenant in. Een laatste hand- gezwaai. Zorgeloos en bijna vergenoegd groette de keizerin Ursula, die lijkbleek naast de auto stond. Als op de vlucht stormde even later de wagen door die poort weg, de straat op in oostelijke rich ting Verschrikt stoven de ganzen op zij en riepe 1 de auto hun ergste schimp- kie'.en na. Zij waren de enige levende wezens, die hun misnoegen over deze overval luide te kennen gayen. Het was het laatste wat de keizerin van Roszla waarnam Waarheen Waarom Ursula stond met een kloppend hart op de plaats, vanwaar de auto was ver trokken, maar lang aarzelde ze nu ook niet meer. Ze begaf zich naar de vorst en wist hem spoedig te overtuigen, dat een ontvoering had1 plaats gevonden. De vorst evenwel kon zelf ook niets uit richten. Ursula steldle het bureau van de burgemeester op de hoogte- Dit op zijn beurt gaf het aan de Russen door en bracht het politie-apparaat in bewe ging. lnformaties, die Ursula links en rechts trachtte te verkrijgen hadden ech ter weinig of geen resultaat- Wel had Alleen het goede hlijft heer Ubbink waarschuwde in zijn betoog tegen de „streekplannen" welke voor ver schillende delen des land in wording zijn. Spreker wees er op hoe men ,in een bepaalde streek cte toestand met vele slo ten en watermolens wenst te handhaven, 'enville van het natuurschoon, ook al is dit voor de gebruikers yan de grond! met economisch. 'Men verplicht een fa briek toch ook met om met verouderde me hodes te werken omdat men de oude machines zo mooi vindt? Men moet yan ons land geen openluchtmuseum willen maken, aldus ir. Ubbink. Dat ook plaatselijk gevaren kunnen dreigen illustreerde de heer Ubbink door te wijzen op Terneuzen waar men 'bij een bedrijfsoppervlak van minder dan 10 ha op het bedrijf geen woning mag bou wen. Zou bijv. door brand de woning op zo'n bedrijf verloren gaan dan mag men deze niet herbouwen. Ook wanneer bijv. door deling zo'n bedrijf ontstaat mag hierop geen woning gebouwd wt»r- Tot slot van deze vergadering behan- de'de Mr. Schlingemann de vraag of de gulden in [951 al dan met zal deva lueren. Spreker was van mening dat de gulden zijn waarde zal behouden, al zul len de prijzen zeker nog stijgen. Deva luatie kan slechts voordeei brengen aan landen die veel exporteren, maar Neder land moet veel meervimporterein, dan het kan exporteren. Van de rondvraag, die gezien de vele deskundigen, welke op de vergadering aanwezig waren, een niooie gelegenheid bood, om diverse moeilijkheden naar vo ren te brengen werd een druk gebruik gemaakt. I ot onze spijt moesten wegens plaats gebrek enige berichten en verslagen blij ven liggen. Redactie- Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Predikbeurten. Zondag 25 Februari 1951. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. T. Penning®, 2.30 uur Ds. Starrenburg. Geref. Kerk. io uur en 2-30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharnstraat 1). to uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée- Geref. Gemeente: to uur en 2.30 uur Leesdjerist. Gevonden voorwerpen. Een timmermansduimstok, W.J. Rouw. Magrette N 54 c; een zwart gymnast'ek- schoentje en witte zakdoek, Rijkspoiitie- kaze ne; een kindernortemonnaie inhoud fi, Donze, Schapenbout O 25; een paar kiiiderwantein, Chr. Bewaarschool; een lichtblauw kindermutsje, Mieke Deij, De Ruijterstraat 40; een hand1 beschermer. Bakker, De' Ruij.erstraat; een zakmes, F. i rovoost, Koestraat 5; twee bankbiljet ten, F. van Tatenhove, Singelweg 17; een iiaxon, Rijkspolitiekazerne; een bank biljet- Blanket, YVeststraat. men omsti-eeks half tien des ochtends ^en zwaite auto gezien. Jawel, een vrouw m een zwarte mantel' had tussen twee mi i'airen in de cabine gezeten. Dat was ech et a.les wat de beangstigde secre- fai'esise gewaar kon worden. De vraag met weik doel de Russen ue ex-keizerin Herin'ne hebben ontvoerd, is gezien hun ondoorgrondelijkheid moet- njk te beantwoorden. Dat Zhukov voor deze ontvoering verantwoordelijk is, valt moeilijk aan te nemen, omdat hij, even als trouwens iedere andere noge offi cier, zéker geen vrachtauto zou heb ben gezonden voor het veryoer van kei zerin Hermine. Bovendien was Zhukov destijds al geen persona grata meer en had Berlijn reeds verlaten eer Hermine er aankwam. Het is aanvaardbaar, dat de Russen de persoon van de keizenn-wedUWe maar liever buiten het bereik van de W es>- terse mogendheden hielden. Bovendien stond vast, dat Hermine een voorstand ster was van het herstel van het konink lijk gezag in Pruisen. Een dergelijke ac tieve propagandiste en vriendin yan het Westen juist op de grens van de bezet- tingszonees te laten wonen moet zekei' geen prettige gedachte voor hen zijn geweest. (Wordt vervolgd.) De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Doos 45 ct. en overleeft de tijden. P u r o 1 geniet reeds een ruim 40-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. 9 1 V gr X w w

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2