Over aanpassen gesproken Nette dienstbode C Wees verstandig 1 II Axel 3 - Clinge 3 Kantoorbediende (vr) LABELS in vele soorten o.a. ETIKETTEN Firma J. C. VINK, Markt 12, Axel, Tel. 56 en doe nu Uw voordeel uit onze ruime sorteringen. De Nederlandse emigrant en het Australische kamp. ^Van onze correspondent in Australië) Sydney, 3 Februari Een van de grootste moeilijkheden die de emigrant na aankomst in Australië te Overwinnen krijgt, is het kampleven. In het algemeen had men in Holland daar niet op gerakend. Men wist wel dat het met de woonruimte rn -'Austra lië er slecht voor staat, doch over de toestanden in de kampen is weinig be kend. Nu beperkt het leven m de kam pen zich weliswaar in het algemeen tot een termijn van 2 tot 7 weken, omdat de meeste emigranten dan wel acco modate hebben gevonden, doch juist die eerste tijd is voor hen fnuikend. 'Het Centre Camp Bathurst is zeker nog niet het slechtste, dat hebben de 300 Nederlanders wel ondervonden, aie naar het Hostel Walgrove mochten. Het verschil tussen kamp en hostel is, dat men in laatstgenoemde inrichting meer onbeperkte tijd mag verblijven, overigens is het een normaal kamp. Voorzover hier dan van „normaal" kan worden gesproken. Men had gezegd dat het/ in Walgrove zo goed zou zijn; eigen ge meubileerde kamers> betere voeding enz- De nracüjk heeft helaas anders geleerd en oe situatie die mei er aantrof was zodanig, dat er een kleine opstand uit brak onder de Nederlanders! Het hostel wordt n.l. uitsluitend door Displaced Persons bewoond, dus door Russen, Polen, enz. en de voeding in het hostel is daarop ingesteld- Zo krij gen de Nederlanders des morgens ars ontbijt, aardappelpurée en brood. Soms is er geen boter; kinderen beneden vijf jaar krijgen melk en boven die leeftijd slechts des avonds een kopje melk. De voeding is dan ook zodanig, dat Vele Nederlanders en dus ook de kin- ïPren, aan ondervoeding gaan lijden, het geen men pas bemerkt als men het hos tel heeft veriaten en aan het'werk gaat. De hulp en medewerking om de toe stand te verbeteren 1S gering en ook een schrijven, dat de Nederlandse immi granten zonden aan ae minister voor de Immigratie, leverde vrijwel geen succes op. Bij iedere maaltijd moet men soms een half uur in de rij staan om voedsel in ontvangst te kunnen nemen. Evenals in Bathurst, krijgen de immi granten hier een klein kamertje toege wezen in een militaire barak. Wanneer de zon schijnt, is het gloeiend heet in de kamertjes omdat onder de plaatijze ren dakbedekking geen zoldering ligfi; bij regenweel' ploetert mén in de modder. Vooral de gezinnen mfet talrijk kroost hebben het zeer moeilijk in deze periode. Bovendiem is hun kans om het hostel te kur(nen verlaten niet bijster groot. De meeste huiseigenaren en kamerver huurders kijken zuur, zodra er meer dan éen kind in het gezin is, Voor gezinnen mét kinderen is ge woonlijk de enige manier om onderdak te vinden naar een farm te trekken. Men vindt daar wel eens een klein tuinhuisje dat dan beschikbaar kan worden ge steld. Anderen proberen een garage te bemachtigen, doch dit kan slecfttP als taen over enig geld beschikt. De garage moet uiteraard op een stuk grond staan en daarvoor is minstens on- geveer 150 nodig. En dan ligt deze giiond meestal een flink stuk buiten de stjad of het dorp. De aankoop van een garage vordert plm. 300. Er kan, als men de grond zeil heeft betaald, voor de aankoop van een garage worden ge leend. Doch, men zit dan meteen flink in de schuld, hetgeen overigens in Aus tralië niet zo heel erg is. Er is altijd werk genoeg en bij overtime kan ee:n behoorlijk loon worden verdiend. Niet d!at imen hier spoédig rijk zal zijn, want want door de hoge kosten voor het wo nen gaat eén groot stuk van het inko men verlor,en. Een gewoon arbeider ver diept 9 a 10 per week waar dan de reiskosten, belasting enz. af moet- Van het normale loon kan men dus niet veel Overhouden, zodat da,n overtime red ding moet brengén'. Het is hier heus geen zeldzaamheid, wanneer een man er twee banen op na hou(dt; ik ken b.v- een kapper uit Roermond, die over- dajg' tot vier uur in een zaak werkt, diaarna om acht uur naar een chocola defabriek gaat tot des morgens zes uur e,n om negen uur weer aan het knippen 'en scheren slaat. Ja„ op die manier komen ei' ponden los en de man maakt zijn voorbereidingen tot het bouwen v®n een eigen huisje. „Miaar ik heb hier heel wat lopen huilen", zo vertrouw de de kapper me toe. En het is gemak kelijker gezegd1 dan gedaan een soort gelijk leven vol te houden. Er was hier een landbouwerszoon uit de omgeving van Meppol, die op een farm een goede en leidende positie kon krijgen, woning incluis. Doch hij moest zich deze prachtkans laten ontgaan, om dat hij zijn eigen werkgever niet behoor lijk kon verstaan. Zo zijn er meer voor beelden te noemen van feiten, die het leven voor de emigrant in Australië er niet gemakkelijk op maakt. In deze tijd van het jaar, nu de zomer aan een eind raakt, is men in de gelegen heid een holiday house te huren. Men woont d'an aan de Beach, vlak bij de zee en in een huis tegen de bergrug ge bouwd. Lovely", nOenit men dat. Doch een huurprijs van 4 4 10 is dan normaal weet u Sommige gezinnen proberen de huur prijs te verlagen door samen te wonen, maar daaiyoor moeten er dan weer met te veel kinderen zijn. Bovendien liggen dë vacaritiehuisjes nogal ver van de ste den, dus van de plaats waar de mannen gaan werken én dus raakt men tijd en geld kwijt door het reizen. Zo ziet men dat de problemen waarvoor de immigrant in Australië zich gesteld ziet, vele zijn! En uitzicht dat er in deze toestand spoedig verbetering komt, is er niet. Men berekende dat per jaar het woningtekort met 29.000 woningen stijgt en de emi- grantenstroom houd't.nog steeds aan. Geen wonder dat nu en dan met waar dering melding wordt gemaakt van het feit. dat „New-Australiëns" bezig zijn hun eigen huis te bouwen, of een pre fabricated house meebrachten. In dit laatste geval moet men echter terdege rekening houden met de voorschriften dig er zijn, want reeds hebben heel wat Nederlandeis moeten ondervinden, dat hun huisje, waarmee zij zo gelukkig wa ren, werd afgekeurd. Eén van de voorschriften is o.a. dat d'c hoogte van het huisje minstens negen voet moet zijn. Overigens verschillen de voorschriften in de diverse streken nog al wat. Ook moet er rekening worden gehouden met de warmte die hier kan heersen- hoewel het hier nu twee weken achtereen hard regende. En dat in c|e zomer In dit opzicht doet de Austra lische zomef niets onder voor de Hol landse. Maar de Nedërlandse emigrant, (die leeds aan zoveel gewend moet ra ken in dit land en een ruim aanpassings vermogen moet bezitten, maakt zich daar de minste zorgen over. Hij kan het hoogstens betreuren zijn parapluie te hebben vergeten Mede namens mijn ou ders, broers en zusters be tuig ik bij deze mijn harte lijke dank voor de grote belangstelling bij mijn thuis komst uit Indonesië onder vonden. J A de Pooter Stationstraat 30 Axel. Voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en betuigde deelne ming bij het overlijden van P den Engelsman zeggen wij langs deze weg hartelijk dank. Namens de familie O. Penne van Bendegem Oudeweg 44 Axel. De Achterste Molen stoomt en verft goederen In één week retour. Depot Engelsman Noordstraat 26 ZONDAG A. S. AXEL I - GLINGE I aanvang half 3 aanvang half 1. Entree; 50 ct, kinderen 25 ct. Leden - en seizoenkaarten tonen aan de controle. Nederland - België Zondag 15 April Voor plaatsbewijzenopga ve tot 23 Februari bij het secretariaat v. v. Axel. Oosterstraat 12 Axel. gevraagd voor dag en nacht in R. K, Gezin. Aanmelden L. A. Vander Linden Kanaalkade 66, AXEL. Gevraagd voor direct Mulodiploma geëist, Cappon's Graan- en Meelhandel Axel. Gevraagd huishoudster m.l. Brieven onder no 1112 Bu reau van dit blad. Te koop 2 echt lederen fauteuils i g.st. spec geschikt voor kantoor. Te bevragen. Bureau van dit blad. gewone manilla labels, witte labels, gekleurde labels, labels met metalen ring, Blanco en bedrukt kunnen wij U op korte termijn leveren. Vanaf 10.000 stuks spe ciale kwantumkorting. Hang - etiketten met katoenen koord, Ronde Nikkelrartd - etiketten met koord Zelfklevende etiketten Naald etiketten Aandruk etiketten. Confectie hangetiketten enz. uit voorraad of binnen enkele dagen op bestelling leverbaar, tegen zeer voordelige prijzen. 38,75 Oud Holl andscbe gangdoeken 14,75 Half wollen vloerkleden terra met bruine >JURA< kamgaren Kousenwol, breit reuze voordelig uit. prijs f 3,50 per bol van 100 gr. Direct klaar om te breien. DIT ALLES EN NOG VEEL MEER ARTIKELEN BIJ HET BEKENDE ADRES. r i 'i L. 'tjH. Fantasie schortjes 4,45 5,55 5,70 5,95 Fantasie jasschorten 12,75 maten 42 t.m. 52 Dameskousen 2,25 2,80 3,35 3,80 3,95 7,95 9,50 Dames onderjurken 4,35 4,50 Meisjes onderjurken maat 65 70 75 80 85 90 95 prijs 3,30 3,65 4,00 4.35 4,70 5,05 5,40 DULCO Corsetten 12,65 tot 21,00 Jaratelgordels 4,25 5,95 Bustehouders 2,65 3,95 6,75 wasbaar Damesverband 58 ct. p. st. Nefa Damesverband 55 ct. p. doos Baby truitjes 1,60 1,70 1,80 1,90 Baby interlock hemdjes 90 95 Ct. Baby navelbandjes 45 ct. Badhanddoeken 1,45 1,98 2,40 2,45 2,50 2,75 2V85 2,98 3.10 3,75 I beedoeken 1,35 1,50 1,60 Blauwe Handdoeken 0,95 1,70 Gele Stofdoeken 0,55 Overhemden met vast boord 6.95 9,75 Werkhemden, blauw gestr., pr. khaki 8,95 Slopen 3,70 3,75 3,95 4,25 Witte Peluwslopen 6,75 Gestreept rose flanellen Scbipperslakens 180 x 2,25 13,50 Vitrages 1,45 1,55 1,65 1,85 2,10 3,35 5,60 6,95 Afgepaste gordijnen 6,45 6,50 Handweef tafelkleden 4,75 8,50 9,75 10,95 12.50 22,50 Schoorsteenlopers 3.30 4,25 Pluche tafelkleden 140x170 27,50 Oud Hollandsche wollen tafelkleden 140 x 170 44,75 Oud-Hollansche wanddoeken, wol 140x140 rand 150x230 34,50 Kapok 3.50 per pondspak Bedovertrek 140 breed 3,95 per meter Scborte bont 2,35 2,75 per meter Brabants bont 2,25 per meter Verder witte en gekleurde FLANEL ongebleekt Wil KATOEN in verschillende breedten en prijzen Dames-, Heren en Ktnder-ondergoederen, Beste kwaliteiten Interlock tegen lage prijzen K. L. M.—Werkkleding A. LION - Textiel - Noordstraat 31 - AXEL 'I i

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 3