AXELSCHE 05 COURANT Kabinetscrisis Gemeenteraad van Axel Zitting van Dinsdag 23 Januari Die slopende Rbeumatiek maakt humenrig en ziek, Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 27 JANUARI 1951 65e JAARGANG No. 33 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM v Het kabmet ls heengegaan- Wij vra- I gen ons af, wat is het karakter van de feiten, d'ie dft vertrek hebben bewerkt? Geen uitspraak de1' volksvertegenwoor diging noopte dg regering tot aftreden. De motie-Oud. waarin het beleid' van de reg€r.ng principiëel werd afgekeurd, werd verworpen. De afgetreden regering had een meerderhekl achter zich. Niettemin legde zij haar taak neer- De minister president heeft het besluit tot ter beschik king stelle11 der portefeuilles aldus ge motiveerd, dat na het uittreden van mi nister Stikker het bewind op de brede., basis, die de regering wenst in te nemen met meer mogelijk was. Bestond die brede basis nog? Was zij niet reeds vervallen door het heen gaan van minister Schokking? De po litieke verwantschap tussen minister 's Jacob en de c.h. is indertijd door de heer TUanus ontkend. En men kan on mogelijk zeggen, dat de politiek van deze regermg, ondanks de aanwezigheid van de heren Stikker en s'Jacob een ander karakter had dan die ener kathoUek- sOciaüstische combinatie- Daartegenover stond ele welbewuste, consequente op positie van de drie middengroepen in de kanieri die ter zake van het behoud der Nederiandse souvereinitiet over Nw- Guinee van geen wijken wilden weten. Dit ministerie droeg in geen enkel op zicht meer het karakter van een kabinet op brede basis, van een regering; die m het bijzonder de grote tegenstelling welke in ons volk leeft, ten aanzien van het overzees beleid, wist te overbruggen. De werkelijke oorzaak van de kabinets crisis ligt dan ook veel dieper. Men mag die hee1' Oud, die de regering \aanyiei op het feit, dat zij de Kame1* inzage van haar gewijzigd beleid ter 2ake van Nieuw Guinee onthield, verivijten wat men wil, maar zijn rede gaf stem aan een duide lijke weerzin die er in brede lagen van ons volk tegen het eigenmachtig han delen van het huidige bewind aanwezig is. Er kan hier gesproken worden van een volksovertuiging die zich, los van par lementaire situaties, baan breekt. De crisis in de legerleiding werkt mede om het ver rouwen in het kabinet te onder mijnen en de uitmergeling van onze be volking door de belastingen schept een ongunstige sfeer ten aanzien van de regering. Deze crisis is niet alleen een kabinete- crisis. Het is een nationale crisis. Wij bevinden ons vlak voor een dreigende financiële catastrofe, liet oog van de wereld rust op ons, die de zwakste broe- tfers zijn in het gelid der Atlantische verdediging. Wij staan in ons overzees beleid voor de vraag, of wij de laatste rest zullen behouden van onze waardig heid en ook vormt die politiek een voor werp van gevaarlijke internationale be langstelling. Het is onmiskenbaar, dat een regeringscrisis thans, de situatie van Nederland uitermate bemoeilijkt. Wij zijn gekomen in een dilemma. Twee opvatttingen doen zich gelden tegenover elkaar. De ene opvatting is die, dat men op enigeriei wijze het be wind van dit kabinet moet voortzetten. Een wijziging in de regeringskoers komt ons niet te stade, gegeven de internatio nale toestand- Kiest men die opvat ting, dan moet het kabinet-DreeS op enigerlei wijze gehandhaafd worden- maar het is uitgesloten, dat dit dan een ka binet op brede basis blijft. De midden groepen zullen niet medewerken. De andere opvatting is, dat het ka binet in geen enkel opzicht nieer ver trouwen verdient, dat het heeft uitge munt d^or wnnkel en eigenmachbg be leid, dat het vermoeid is en ten dode verzwakt en dat thans een ministerie zal moeten Optreden, dat krachtig en wel bewust de Augiasstal reinigt. De aan gewezen leide1" van zulk een kabinet is ,mr Oud, die dan die gevolgen te dragen heeft van zijn requisitoir. Een meer derheid in de Kamer is echter voor zulk een kabmet, zelfs wannee1* he1 zich als zakenministerie aandient, geenszins gewaarborgd. Voortzetting van enig bewind-Drees, zal het reeds zo aangevochten kabmet door een voortdurende guenlla bedreigd zien, die het vroeger of later toch do delijk treft; vervanging door nieuwe, sterke figuren geeft een bewind dat niettemin zwak is, wijl dat bewind niet over een betrouwbare parlementaire meerderheid zou beschikken. Wat dan De toestand, waarin wij zijn komen te verkei"e:n biedt naar ons inzien maar éen uitweg kamerontbinding en nieuwe verkiezingen. Er is een gegrond ver moeden, dat er op het ogenblik geen overeenstemming meer bestaat tussen de volksgezindheid en de samenstelling van het parlement. Maar feitelijk heeft het kabinet door zijn aftreden deze oplos sing onmogelijk gemaakt Wij bevinden ons in een van de moei lijkste momenten der Nederlandse staat kundige geschiedenis. De politieke ma chine is vastgelopen. En de klove in ons volk ten aanzien van het overzees Beleid is onoverbrugbaar. Of de poli-, deke lijmkunst zal helpen valt te be twijfelen. De heer Oud heeft een stout'stuk vol bracht. Maar heeft zijn daad niet de verdienste, dat hij de noodzaak van de zelfbediening van de natie aan de orde heeft gesteld en dat hij ons volk heeft opgewekt uit zijn staatkundige versuffing Dr. P. EI. Rirteri N adruk verboden Afwezig waren de heren cl» Feijter, Hamelmk en Misseghers. Hoewel het met mee1* mogelijk was, deze nog in ons vorig nummer op te nemen, ligt het voor de hand, dat deze eerste zitting in het jaar 1951 begon met een overzicht over het verstreken jaar van de voorzitter. Nieuwjaarsrede van burgemeester Van Oeveren. Het is de gewoonte, bij het begin van de eerste vergadering in het nieuwe jaar een terugblik te weTpen op hei jongste verleden; het afgelopen jaar. Ik wd dit niet doen, alvorens, u mijn beste wensen voor de toekomst kenbaar te maken en de hoop uit te spreken, dat het u met uw gezinnen in het jaar 1931 moge welgaan. Dat u voor de uitoefe ning van uw persoonlijk bei'oep of be drijf, en als raadsleden bij de beharti ging van die belangen der gemeente, geschonken moge worden datgene wat u behoeft, om daarin uw roeping met vrucht t,e volbrengen. Reeds in deze eerste vergadering wordt gezien de uitgebreide agenda, veel van u gevraagd. Ik zal daarom met teveel van uw tijd en aandacht vragen, als ik u een over zicht geef over het jaar 1950. doen mij tot het noemen van enige zaken beper ken. Dit laatste houdt geen mindere waardermg ï'n voor hetgeen niet genoemd wordt. Dankbaar mag ik hierbij constateren, dat ook in het afgelopen jaar de groei en ontwikkeling onzer gemeente zich heeft voortgezet. Loop der bevolking, Het zielental steeg in 1950 met 332, zodat onze gemeente de 7000 inwoners passeerde en Op 1 Januari ji, een zielen tal had van 7263. Het geboorte-over schot bedroeg 104 145 geboorten en 41 overleden), het vestigingsoverschot was 228. Dit flinke vestigingsoverschot is hoofdzakelijk te danken aan de in dustrie, evenals ook de ontvang van de woningbouw hiermee in verband staat. Alles wijst er on, dat deze bevolkings toename zich ook verder zal voortzetten, wat mede ten gevolge heeft, dat nog veel nieuwe woningen gebouwd zullen moeten worden, als men het huisvestings probleem als afgedaan of zelfs als min der urgent wil kunnen beschouwen. De woonruimte. In 1950 werden voltooid de 120 siin- plex-tnontagewoningen in plan Oost en de 2 Oostenrijkse woningen, waarmee in 1949 werd begonnen. In plan West is dfe bouw van 18 duplex-montagewonin- gen in 1950 aangevangen en voitoojd. De particul'iere woningbouw zette zich op bescheiden schaal voort. Voor 7 nieuwe straten» die door deze bouw ontstonden, werden door u cte na men vastgesteld. De bouwgrond., Met het oog op die noodzakelijke ver dere uitbreiding der gemeente wercl be sloten tot aankoop van bouwgrond in plan Oost en in plan West, terwijl ten behoeve van de aanleg van Sportvelden en een schietbaan in principe werd be sloten tot aankoop van grond in plan- Zuid. Ontsluiting plan Zuid. Met de omlegging der rijkswaterleiding werd begonnen. Helaas is de voortgang gestagiieerd door moeilijkheden met de aannemers. De uitvoering in eigen be heer, die eerst door de weersomstandig heden werd opgehouden, is thans weer ter hand genomen. Recreatie- Het recreatiebos werd geplant en ont wikkelt zich niet ongunstig. Door het groeizame weer moest een harde strijd tegen het onkruid gevoerct worden. Hoge waterstand en vorst veroorzaakten ook enige schade. Riolering. Het nieuwe rioleringsplan voor die gehele gemeente- werd door u vastgestld. De volkshuisvesting. Ondanks de bouw van een aantal wo ningen, waardoor onze gemeente een paar aantrekkelijke woonwijken rijker werd, is ae woningnood nie1 opgeheven Dit mogee u blijken uit dë navolgende cijfers Op 31 December 1950 stonden 304 aanvragen van woningzoekenden inge schreven; dit is 12 mee1* dan vorig jaar. In het afgelopen jaar werden 408 ver gunningen voor het betrekken van een gehele of gedeeltelijke woning verleend- n.l. 146 voor vestiging van elders en 262 aan inwoners van de etgen gemeente. ,Van deze aantallen waren reSp. 25 en 12 voor inwoning. Met de krotoprui- mmg werd een bescheiden begin gemaakt door de onbewoonbaarverklaring van in totaal 16 woningen. Nog vele woningen komen hiervoor in aanmerking. Sociale voorzieningen. Hoewel er geen onrustbarende stijging was, is er iets meer werkloosheid voor gekomen dan in 1949. Van langdurige werkloosheid was echter over het alge meen geen Sprake- Meestal betrof het losse arbeiders, die niet zo gemakkelijk meer een ajjdere werkgever kunnen krij gen. Ook de stijging van de sociale bij standsuitkering nad tot gevolg, dat een minder valide kracht moeilijker werk vindt. Aan overbruggingsuitkering werd uitbetaald f 7374 over 1682 manwekun. Aan sociale bijstandsuitkering f 1982. over 88 nianweken. Aan 2 gedemobi- liseerden is een uitkering verleend tot een totaal bedrag van f 1058. Eén per soon was opgenoinen in de zelfstandigën- i regeling en ontving in totaal f 480. Handel, industrie en nijverheid. De modernisering van winkelpanden le vert het bewijs, dat de middenstand ac tief is en zijn tijd verstaat. Deze cate gorie weet zich aan te passen en de kansen te grijpen, die een groeiende plaats biedt. He1 streven van de win keliersvereniging, om hierbij eendrach tig op te treden, mag in dit verband- met onvermeld blijven; evenmin hetgeen de Ver. vooi' Vreemdelingenverkeer, die m 1951 een kwarteeuw bestaat, op dit gebied verrichtte. De fabriek der N.V. Cie Neeriandaise be l'Azote te Sluiskil werkt weer en geeft aan vele handen werk. Steeds grote1* wordt de aantrekkelijk heid van onze gemeente als woonplaats, als winkel- en als handelscentrum. Het winkelend en marktend publiek breidt zich steeds mee1* uit, vooral ook ■net personen uit de andere Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten. De kramenmarkt nam sterk in omvang en betekenis to?. Het aantal kramen steeg -.tot 40 pet marktdag- het bezoek is zeer druk' en die handel levendig. Ook de wekelijkse veemarkt nam in betekenis toe- Gemid deld werden ca. 30 stuks hoornvee aan gevoerd. Als straks de piannen tot over dekking en inrichting van het terrein verwezenlijkt zullen zijn, zal de aanvoer ongetwijfeld nog stijgen. Een en ander gevoegd bij de belangrijke betekenis van de landbouw- en handelsmarkt, kan zon der oveTdrijvmg gezegd worden, dat Axel de marktplaats van deze omge ving is. Met de bouw van een badinrichting werd een aanvang gemaakt, terwijl voor bereidingen werden getroffen voor de Oprichting van een moderne zelfwasserij. Gas en electriciteit. De pogingen tot uitbreiding van de electnciteitsvoorziening jn de buitenwij ken mochten 111 1950 nog niet met succes bekroond worden. Dat de pogingen wor den voortgezet getuigt de agenda voor dfeze vergadering. Het gemeentelijk gasbedrijf beëindigde m 1950 de productie van gas, ten ge volde van het in werking treden van d? regionale gasvoorziening vanaf de Co- kesfabriek te Sluiskil. Nu het bedrijf hierdoor distributie-bedrijf is geworüen mag een woord van waardering niet achterwege blijven voor het werk ea de toewijding, door de leiding en allen, die in het bedrijf werkzaam zijn en waren, aan de productie, met alle daaraan ver bonden problemen besteed. Hiermede hebben we dus een zeel' vluchtige blik over het leven der ge meente in het jaar 1950 geworpen. Ik ben er mij terdege van bewust, slechts een klein gedeelte van de vele facetten, die het gemeentelijk leven ver toont, te hebben genoemd. Het moge echter voldoende zijn, om in deze tijd, die wel in veel opzichten som ber is, wat de ontwikkeling van het we reldgebeuren betreft, als raad en dage lijks bestuur dezer gemeente met moed en vertrouwen verder te gaan, ziende de vele lichtzijden, die het beeld' onzer ge meente vertoont. I 1 raakt LTw hele gestel ér ven. Ga toch zo niet ver- maar bovendien van onderstebov'-„. der, drijf die slopende pijnen uit JJw le den. Met Kruschen! Wonderlijk, wat dip zes minerale zouten, waaruit Kruscljeu is samengesteld, voor U doen. Met Kru- fscben voert ge de bloedzuiverende or ganen precies datgene toe, wat ze nodig k- hebben om weer met jeugdige kracht1 te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Üvv ter gende pijn, worden iangs natuurlijke Weg afgevoerd rege]matig en radicaal. (ingeri Medtedelmg. 1 i Abonnements prijs- Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom U Alle andere plaatsen tn Nederland ea Ned. Indlê 11 Buitenland 11. t Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kle'ne Adverteutlén dmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. 1 1 r Inrvonrlo niinnrt nU T T„ ii;,,d ib ,ji;:in 1 ïllil-. l'Jlt 3

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1