AXELSCHE sTj COURANT Reden tot bezorgdheid „Met raad en daad" Prijzen zullen dit jaar nog belangrijk stijgen 'n Beetje toebt - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Rruschen Salts. Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 20 JANUARI 1951 65e JAARGANG No. 31 v NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hot fdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. (Van onze soc.-econ. medewerker) De economische toestand van een land is steeds nauw vervlochten met de poli tieke situat.e» waarin d,e wereld zich be vindt. Wij kunnen dit elke dag bemer ken aan ons koopkrachttekort en de cijfers, die op onze belastingpapieren staan vermeld. Door de politiek en de economie .zijn wij tevens nauw verbonden met de ove rige landen van de vvereld. Speciaal de economische toestand van de Verenigde Staten beïnvloedt in zeer sterke mate die van Europa, omdat wij nu eenmaal met handen en voeten aan de nieuwe wereld gebonden zijn. Voor Nederland geldt dit wel in het bijzonder omdat wij als grondstoffen-arm land een groot ge deelte der noodzakelijke goederen voor onze landbouw en industrie uit Amerika betrekken. Voor zover dat niet het ge val is beïnvloeden de V. S. toch in belangrijke mate onze economie, orn.- dat zij door hun grote financiële kracht de wereldmarkt beheersen en daardoor leiding kunnen geven aan het prijspeil in de wereld. Wij weten allen dat dit machtige land de economische noodtoestand heeft af gekondigd en dientengevolge van zins is toezicht te gaan uitoefenen op de prijzen van verschillende goederen. De vraae van het geweldige militaire apparaat in dit land is zo groot geworden, dat er eed funeste invloed van uitgaat op het ci viele leven. Wanneer de particuliere ondernemingen moeten opbieden tegen de staatsinkopers, zouden de eersten on getwijfeld het loodje moeten leggen* van daar dat men noodgedwongen tot regu lering moest ove'gaan. Meer dan to pet. van het Amerikaanse productie-apparaat wordt in dienst ge steld van de militaire autoriteiten en dit trekt ongetwijfeld een groot deel van liet aanbod in de particuliere Sector weg. Dit zou tot prijsstijging leiden indien men de prijzen niet aan banden ging leggen. Nu zal men wel in de eerste plaats de productie van meér luxe huishoudelijke artikelen zoals wasmachines, ïadiotoe- stellen e.d. beperken, maar toch zullen deze maatregelen niet nalaten het ge hele economische leven aan te tasten. Zelfs de koopkrachtbeperking dooi be lastingverhoging zal onvoldoende blijken om de vermindering van aanboa weg te nemen. Wanneer bepaalde artikelen uit de markt worden genomen wekt dit in cle eerste plaats het wantrouwen van het publiek op. Men gaat er toe over 0111 andere artikelen te kopen; in de eerste plaats omdat er een drang tot consump tie bestaat maar vooral omdat men n°g meer beperkingen op ander gebied vreest. Mqn doet inkopen op ruimer schaal dan voorheen en hierdoor moet de productie weer toenemen. Prijzen stijgen. Een uitbreiding van de productie ver groot de vraag naar arbeidskrachten, die anderzijds nog toeneemt omdat er steeds meer arbeiders door de dienstplicht aan hun arbeid worden onttrokken. Een krappe arbeidsmarkt is het gevolg en dit cïoet cle lonen stijgen, waardoor an dermaal een opwaartse druk op de prij zen wordt uitgeoefend. Men zal ver staan dat via het geschetste proces de ene prijsbeheersing op de andere moet volgen, zodat ten slotte het gehele eco nomische leven aan beperkende bepa lingen s onderworpen- v Men zal zeggen: dit geldt voor Ame rika, wat gaat ons dat in Europa aan? Wij moeten antwoorden dat dit verschijn sel zal uitstralen over heel Europa. De matigende invloed van de prijsbeneersing zal er toe bijdragen om het verhogen van prijzen der Amerikaanse export te ver zachten, doch wegnemen kan zij die op waartse beweging niet geheel. Boven dien kan men verwachten dat er een groot aantal orders uit de V. S. zal wor den uitgestrooid over de Europese in dustrie. En men zal die orders niet ge juich ontvangen, omdat wij een groot dol lartekort hebben en dus elke gelegen heid moeten aangrijpen orn zoveel moge lijk van die schaarse munt in de wacht te slepen. Wanneer men deze verhoogde vraag naar goederen uit Europa koppelt aan de vergrote behoeften, die ook de Euro pese staten zullen tonen aan militaire goederen en soldate.n, dan is de conclu sie gerechtvaardigd dat in (951 het prij- zenfront in geheel Europa onder grot,e druk zal komen te staan. Anderzijds mag men hieruit afleiden dat het gevaar voor een catastrofale werkloosheid in liet oude werelddeel wel als voorlopig af gewend mag worden beschouwd. De de fensieve krachtsinspanningen van de vrije landen zal alle hens aan dek roepen. Van staatsschuld tot zwarte handel. Niemand behoeft er meer te worden overtuigd van de astronomische getal len-grootte onzer staatsschuld. Niemand twijfelt er aan of onze begrotingen in du jaar en het volgende zullen gewel dige tekorten aanwijzen. Hoe moet men die dekken? De vraag naar crediet is reeds groot en het aanbod beperkt. De. banken zijn in hun cred'ietverstrekking reeds nu aan beperkende bepalingen ge bonden. De staat zal de grootste moeite heden en geeft men acht op ae zorgelijke grote uitgaven. De belastingschroef is reeds tot het uiterste aangehaald. Lenin gen van overheidswege al dan niet met „een stok achter de deur" zulle.i het ci viele economische leven daad werkelijk be ïnvloeden. Het gevaar is daarom bij de aanvang van dit nieuwe kalenderjaar v.vet zeer groot dat men opnieuw de bank- biljetteupers in wencing zal stellen 0111 zodoende het tekort te dekken. Daarmee roept men zwevende koopkracht te voor- ichijn, haalt men het rantsoeneringssy steem weer van stal eti herstelt me11 de zwarte markt in zijn eer of liever gelegd zijn oneer. Beziet men de overheidspolitlek van heden pn geeft meen acht op de zorgelijke gezichten die alom worden getrokken bij het ingaan der huurverhoging, die ,n bepaalde klassen onvoldoende wordt ge compenseerd door belastingverlaging, da0 is er alle reden tot bezorgdheid. Wij moeten vermijden, dat ons volk of een deel daarvan door nog groter verarming naar het kamp dei' commu nisten wordt gedreven. Wij moeten ver hinderen dat ons monetaire apparaat door ondermijning Opnieuw in de chao tische toestand van de oorlogsjaren ge raakt. Daarmee zou de geldzuivering en al het daarbij geleden leed vergeefs zijn geweest. Wij hebben vele grote vraagstukken op te" lossen dit jaar. Of wij ze kunnen wegwerken en ongedaan maken zal af hangen van onze werkkracht, van onz,» wi! tot behoulf der vrijheid en ten slotte van de ontwikkeling der politieke en economische toestand van de westelijke wereld. Dr. H.R-M. Nadruk verboden. Onzuiver bloed is éen van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen;' Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afval stoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorko men, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw 'mogelijk de bloedzuiverende Kruschen- kuur. Geen pretttiger kuur dan juist de Kruschen iedere morgen de kleine do sis. De resultaten voelt ge al gauw Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig en, jeugdig gevoel, I.M. J. v. L* In mijn diensttijd in Indonesië constateerde ik, dat de zon de ene helft van het jaar een andere loop had dan in de andere, n.l. de ene helft draaide ze van het oosten door het noorden naar het westen; de andere door het zuiden. Kan dat en hoe komt dat? Ja, dat is juist. De zon passeert n-1. de evenaar. Wann.ee1" het in ons land lente en zomer is zie1 men op de evenaar de zon in het noorden en als het in ons land herfst en winter is, ziet men op de evenaar de zon in het zuiden- Alpa. Is het mogelijk, dat ond'er bij zondere omstandigheden iemand vóór zijn 18e jaar een rijbewijs kan verkrijgen? Het is ons niet bekend, dat er bepa lingen zijn die dit toelaten. De leef tijd van 18 jaar is als voorwaarde gesteld om in het bezit te kunnen komen van een rijbewijs. Men zal dienen te wachten tot die leeftijd is bereikt, hoe vervelend v dit onder bepaalde omstandigheden ook kan zijn J. J. Hoe komt het dat er bij voi'st bloemen op de ramen komen? In de lucht bevindt zich waterdamp. Deze waterdamp condenseert op de ramen d.w.z. verdicht zich tot water bij hoge temperatuursverschillen. Bij vorst blijft het niet bij condensatie maar bevriest het water. Er vormen zich dan kris tallen, die de vorm kunnen hebben van dunne zeshoekige plaatjes en zeszijdige naalden. De zeshoek is de grondvorm van de vorstkristallen, die zich in aller lei combinaties voordoen, wat u dan (ook bij vorst op uw ramen kunt constateren. Dat zijn de z.g. „bloemen". H. M. Iemand die 23 jaar is, gehuwd en 2 kinderen heeft, vraagt of hij recht heeft op de tweemaal toegekende loons verhogingen va;ni 5 pet. Dit is afhankelijk waar deze persoon werkt en op wat voor contract. In het algemeen is het zo dat kostwinners, die werken op een collectief arbeidscontract hierop recht hebben, tenzij ontheffing is gevraagd door de werkgever- van R. Wat is een radiosonde? Een radiosonde is een apparaat, dat bevestigd aan een met waterstofgas ge vulde ballon, wordt opgelaten en dat draadloos tekens uitzendt, waaruit ge gevens zijn af te leiden omtrent tempe ratuur en vochtigheidsgraad in hogere luchtlagen. Deze apparaten woXden ge bruikt door weerkundige station». Dolly. De moedef van mijn man stierf in 1947. Zijn vader is in 1948 hertrouwd Er heeft geen boedelschijding plaats gehad. Kan dit alsnog geschieden? Mijn man is ziek en kan zelf niets doen. Tot wie moet ik mij wenden? Indien de erfgenamen niet in der minne tot een verdeling der boedel kunnen ko-. men, kan een rechtsvordering tot boedel scheiding worden ingesteld. Wendt u zich tot een notaris en bespreekt u met hem uw geval. Dolly. Ik ben in het bezit van een lot van het voormalige waarborgfonds van de premielening van de vereniging de Rotterdamse Schouwburg van t De cember 1894, Serie 1972 nr 12. Is dit lot uitgeloot? Tot wie kan ik mij wen den? U kunt hiervoor het allerbeste aan schrijven De Rotterdamse Schouwburg. Aert van Nesstraat 120, Rotterdam M. R. Kan een tweede vader tot toe ziende voogd benoemd worden over de kinderen uit het eerste huwelijk van zijn vrouw? Er rijzen moeilijkheden nu éen der kinderen wil gaan trouwen. In het algemeen zal er geen bezwaar tegen bestaan dat een vader tot toeziend voogd benoemd wordt over zijn stief kinderen. Daar u echter verder niet vermeldt welke de moeilijkheden zijn die zich voordoen, kunnen wij van uw ge val verder niet veel zeggen- Wendt u zich eens tot het bureau van de Bur gerlijke Stand. Pelikaan. 1. Mag een tweede vader een minderjarig kind op straat zetten? Toen mijn eerste vader stierf was er geen testament. Is alles wat er toen was naar mijn tweede vader gegaan Waar kan ik mij het beste vervoegen, wanneer ik meer wil weten omtrent deze kwestie 1. Minderjarige kinderen mogen niet zo maar Op straat gezet worden. 2- Nee, u behoudt uw rechten op de nalaten schap van uw vader. Uw tweede vader kan daarop geen enkel recht doen gel den. Met uw andere vraag in uw brief bedoelde u waarschijnlijk hetzelfde. I schijnt nogal moeilijkheden te hebben thuis. Schrijft u eens aan de secretaris van de Voogdijraad te Breda, Wilhel- minastraat 22. Wg. Hoe lang duurt het voordat eeri film klaar is? Wie heeft de. eerste ge luidsfilm uitgevonden en wanneet'? Uw eerste vraag is zonder meer niet te beantwoorden. De productieduur van speelfilms varieert van twee maanden tot een jaar. Sommige films kunnen in be trekkelijk korte tijd gereed zijn. Anaere vergen veel meer tijd. Denkt u maar eens aan films waarvoor buitenlandse reizen gemaakt moeten worden, of die groots van opzet zijn of films waaWoor men natuuropnamen wil maken. De te kenfilms Sneeuwwitje en Assepoester van Walt Disney vergden jaren werk- Aan de uitvinding van de films zijn verschil lende namen verbonden, Plateau, FrieSe Green, die de uitvinding van de film band van celluloid het eerst toepaste. Dat was in 1889. Edison verbeterde deze band door een geperforeerde rand waar door een gelijkmatige opschuiving mo gelijk werd. De ontwikkeling van de stomme film tot geluidsfilm geschiedde geleidelijk. Omstreeks 1930 verschenen de eerste grote geluidsfilms. Een be paalde uitvinder hiervan kan men eigen lijk niet noemen. In de filmindustrie is veel geëxperimenteerd en in verschalen de landen is men ongeveer gelijktijdig tot bruikbare resultaten gekomen- De eerste grot,e geluidsfilm was „The Jazz Singer". J. v. B. Ik ga naar Engeland en wil wat babykleren meenemen voor mijn dochter 'die in verwachring is. Kunt u mij zeggen of ik daarvoor inverrechten zaj moeten betalen en hoeveel? En hoe zit dat met huishoudelijke voorwerpen? U zoudt zich hiervoor het beste kun nen wenden tot het Britse consulaat te Amsterdam, Herengracht 460. C. v. H. Wanneer zijn de Kilima Ha- waiians naar Indonesië vertrokken voor de Niwin en wanneer zijn zij terug ge komen In Mei 1947 zijn de Kiünia's op tour- née gegaan om op te treden voor de militairen in Indonesië. In Maart 1948 zijn zij voor een tweede tour vertrokken naar Indonesië. In Juni van dat jaar keerden zij terug in Nederland. J. B. Uit hoeveel musici bestaat het orkest „The Ramblers"? Wie is Jenny Roda? Het orkest „The Ramblers" bestaat uit 12 man. Jentiy Roda is de vocalist van dat orkest; zij treedt op onder de eigen naam. Ping-Pong. 1. Hoe heet d,e vocalist van de Sunset Rangers"? 2- is „Si lent Night" van het Nederlandse kerst lied „Stille Nacht" overgenomen of om gekeerd? 1 De „Sunset Rangers", het ensemble, dat voor de K.R.O. optreedt, heeft geen vaste vocalist. 2- „Stille Nacht" is van Oostenrijkse origine. Zowel het onze als het Amerikaanse vindt daarin zijn oor- Sprong. HOOFDPIJN! -<r <5v Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen In Nederland ®n Ned. Indlè fl. Buitenland fl. Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. "■'•ï'ne Advertei.tlên ^..umum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhard! Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhaxdt Hoofdpijnrabletten Koker 75 cr.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1