Ervaringen in Egypte. Veel geschreeuw maar weinig wol! 27 Gbcel Zoals Nova is er geen! Dat kan Nova alleen! smaakt vee/betert BLUE BAND THE FLYING DUTCHMAN Die knagende Rheumatische pijnen in ai Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. 50 (Vervolg.). Op een hete middag hadden we war rust en koelte gezocht in de schaduw van het huis. Net zouden we wat in dommelen toen ik opeens een sissend geluid hoorde, gevolgd door een hevig gebons. Nog even luisteren en weer sss, boem, sss, boem Toch maar eens kij'ken. Doch het viel nog&l mee. Abdoel was aan het strijken. Een ha gelwit overhemd lag Op het „schavot" en daarachter onze galabaya-arTst niet een jeneverfles in de ene en het strijk ijzer in de andere hand. Z'n fez zwie rig op zijn bol. n'eemt hij een teug uit de Hes, maar slikt niet- Met bolronde wangen spuit hij die ■inhoud van i zijn mond onder het strijkijzer dat dreunend neerkomt- Invochten en strijken tege lijk. Maar eer die brujne grapjas dit spri etje kan herhalen heb ik de drank- lies uit zijn knuisten gegrist en „enkele woorden gesproken" die hij (achteraf gelukkig) niet verstond. Natuurlijk snapte hij niets van mijn verontwaardiging, noch van de scheld woorden die rond z'n oteP vlogen- Hij deed het immers altijd zo! Maar wij vonden dd Hol'andse manie1" toch ver kieselijker en nu doopt hij ook zijn vin gers in een schaaltje met water. Trou wens, de jedevdrileS bevatte ook alleen maar kraanwater. Maar onder geen enkele voorwaarde mag hij strijken zon der toezicht, want ik verdank hem er sterk van dat hij het liever op zijn eigen manier doet, Spuitend als een walvis- Dat we elkaar in he1 begin helemaal niet verstonden was een grote handi cap. We moesten hem alles met jgeba- ren du idee lijk maken. En, o wee, ials dat niet precies gebeurde; dan ontston den die zonderlingste situatie-9. z° moesten eens de schoenen gepoetst wor den. Ik wees op mijn yOeten en maak te poetsbewegingieri. Een half uurtje later zou ik kennissen binnen laten, doen Abdoel d« gehele hall had leeg gehaald en zich uitsloofde om de vloer te boenen. Een ander,e keer zou mijnheer J. even naar huis komen, maar omdat hij haast ffid, telefoneerde hij of Abdoel even met de fiets naar de veerboot kon komen. Dat kon, dan kon hij, Abdoel, gelijk enige boodschappen meebrengen. Een poosje later kwam een zingende knecht met zijn boodschappen terug- Op d'e fiets) Hij kon nog net het hek open houden voor meneer J. die natuurlijk had moeten lopen en baadde in zijn zlweet. De woorden die meneer toen Sprak had hij vast niet van de Zondag- schocl We doen nog al vaak een spel letje Mens erger je niet. Om te trainen. Hoewel sommige bedienden wel eens meer dan éen taal verstaan, komt het practisch niet voor dat ze lezen of schrijven kunnen. Zelfs in de betere klassen zijn er nog velen (wat onze Vla mingen noemen) „niet geleerd". Aan genomen wordt dat nu nog 80 pet. van de bevolking analphabeet is. Dit per centage is nu wel dalende, omdat van '930 af de leerplichtwet bestaat. Na tuurlijk heeft het daarna nog even ge duurd voor er voldoende scholen en onderwijzers waren. Voordien waren de scholen hoofdzakelijk in handen van de missies. Rooms-Katholiek of methodis tisch of particulier. Thans telt Egypte ongeycer cociJ scholen voor het lager onderwijs en evenveel, wat wij noeineni ULO-Scholen die uitgaan van het Rijk en plm. 80 bijzondier,e scholen, Ameri kaanse, Franse en Engelse- Twee daar van worden beheerd door de Neder landse protestantse Zending en ook heb ik gehoord dat er 'ergens éen is van een Nederlandse dame, doch die heb ik nog niet kunnen ontdekken- Ook „omzev Suez Mij- heeft enkel Franse schelm met een echt internatio nale bevolking waar soms to verschil lende nationaliteiten in éen klas zitten- De Arabische taal zelf is erg moeilijk- Ze beyat 29 letters, haakjes, streepjes, Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! En hoe eerder, hoe betel". komma's, krulletjes en kurke'rekkers, soms maar van elkaar onderscheiden door een puntje- Als wij een punt op de i vergeten is dat slordig, maar niet erg. Hier echter wordt het een heel andere klank. Er zijn maar drie klinkers en wel a, 1 ©n o. En hoofdletters zijn on bekend. Wij schrijve11 van links naar rechts, maar het Arabisch wordt van rechts naar links geschreven- Wist u, dat tal van goede Nederland se woorden van Arabische afkomst zijn? Maar dat is voor de volgende keer. Ph. SPORTNIEUWS. Schaken. Landau—V.S.V* Donderdag speelde onze plaatselijke schaakclub „Landau een competitiewed strijd tegen „V.S.V." van Sluiskil. De gedetailleerde uitslag is als volgt Landau V.S.V. C. de PutterE. Faas 1/2V-' A. Ruijtenburg T. Versluijs 1o M. Jansen G. Schooff 1o J. Buijs A. Verstraeten 1 o J. v.d. Hagen G. Verstraeten 1o P, Geensen Dourleijn o— 1 H. Peeters M- Millenaar 1— 0 J. Dekker F- v- d. Hooft 1o A. Verlinde J. Riemens r—o D. Jansen M- Schooff o—t Door deze fraaie overwinning bezet „Landau" thans de eervolle 2e plaats in de 2e klasse van de Z. S.B., achter Ter- neuzen II niet éen verliespartij mee1". 8EKENDMAKINGEN. H I N D E R W ETT, Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Maatschappij tot Exploitatie van de Suikerondernemin gen Sentanen-Lor, Brangkal e11 Dinoyo N.V., gevestigd te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten en ii wet- king brengen van een bastvezelverwer- kend bedrijf op het perceel gelegen aan de Buitenweg, alhier, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie D, nr 1468. Op Vrijdag 26 Januari a.s-, voorm. elf uur, zal ten gemeentehuize zitting wor den gehouden om bezwaren tegen de in williging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zowel de ve.rzoekier, als zij die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor bovengemeld tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden ves tigt men er op, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting verschenen belanghebbende. Axel, 12 Januari 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 20 December 1950 ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen- Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn- Het behoeft niet gezegeld te zijn- Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze ge meente. De burgemeester zorgt voor door zending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van, de raad1 van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uit spraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stel len beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen wor den genomen- Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is geno men, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van to dagen als onher roepelijk beschouwd. Axel, 10 Januari 1951. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren. „Hij heeft geen Blue Band meegebracht, maar een ander merk. Dat maakt toch niets uit?" ,Beslist geen ander merk! Als je Blue Band kende zou je het niet eens vragen." Rijk aan „zonneschijn "-vitaminen A en D Wij geven U geen korting, maar onze prijzen weerstaan iedere concurrentie. Verder ruimen wij op: Honderden Mantels t japonnen Blouses Rokken Corsetten enz. enz. Garbardine Regenjassen Aparte prijzen in onze Herenajdeling. Winterjassen Tweedjassen jongensjassen Herencostuums Plus fourscostuums Pantalons - Overhemden enz. enz. NIEUWSTRAAT 4 NOORDSTRAAT 28 V Uitslag 7V221/2 Als je Blue Band kende... Zo is het. Wie Blue Band kent, wil Blue Band en niets anders. Waarom Omdat geen ander merk zo lekker is en tegelijk zo voedzaam en gezond. Er wordt bijzondere zorg besteed aan de bereiding van Blue Band. Uitgelezen grondstoffen worden hygiënisch en volgens een eigen methode verwerkt. Niets van de kracht en het aroma gaat verloren. Snel wordt Blue Band daarna verpakt en even snel verzonden. Ze komt dus ook „fabrieks- vers" bij Uw leverancier. „Fabrieksvers zuiver voedsel bevat ieder pakje Blue Band; het beste wat U Uw gezin kunt geven. 10°/° - 20°/o - 3O0/° korting, doch als U dan de prijs bekijkt valt bet maar al te dikwijls tegen. geheel dubbel popeline Damesregenjassen met cap, biervan bieden wij U enkele bonderden stuks aan met glansvlekjes voor Indien de concurrentie U een dergel ijke jas levert voor dezelfde prijs geven wij hem U gratis.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 3