AXELSCHE Sft COURANT Harde noten „Met raad en daad" VAL DA Industrienootjes-Politiek-Oorlogsbodems WEK DE GAL IN UW LEVER OP Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 13 JANUARI 1951 65e JAARGANG No. 29 /T NIEUWS- e-n ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM De ko'.enschaarste in geheel W.-Europa speelt ook ons ]and lelijk parten. Onze regcr.ng heeft zich genoodzaakt gezien in Amerika 200.000 ton industriekolen te kopen, die voor 1 April a.s- ge'everd moe ten worden. Deze maatregel*moet gezien worden als eeti soort veiligheidsklep. Onze precaire kolentoestand gedoogt niet, dat wij risico nemen. Daarom he^ft de regering! ldeze brandstoffen aange kocht om met deze kleine voorraad1 de eerste tekorten op te kunnen vangen). In hetzelfde tijdsbestek van het vorig jaar had men in West-EurOpa een kolen- éverschot inplaats van een tekort. De herbewapening echter verslindt thans tonnen kolen, nu de zware staal-industrie op volle kracht werkt. Nederland, dat 35 pet. van zijn kolen uit het buitenland moet betrekken, dreigde door dit tekort in grote moeilijkheden te komen. En daarom heeft men een zo grote hoeveel heid van de dure Amerikaanse industrie- kolen moeten kopen. Zelfs Engeland en hieruit blijkt wel duidelijk hoe erns tig de toestand is staat voor een zeef ernstige brandstoffencrisis. De groot ste Europese kolenleverancier heeft ook met tekorten te kampen ien zette de ex port stop. Behalve de herbewapening speelt ook in Ons land het toenemen10 ko- lenverbruik door de electrische centra les en gasfabrieken een voorname rol. Tegen voor de oorlog is het verbruik der centrales bijna verdubbeld, terwijl de gasfabrieken 60 tot 70 pet. meer 'ver bruiken. Al met a) zal het nu wel duidelijk zijn om welke redenen de kolenhandelaren niet zo vlot zijn met het afleveren. An- thraciet en eierkolen zijn schaars. C okes is echter bijna onbeperkt leverbaar. „Landvel raad" In de kwestie met de status van Nieuw- Guinea zijn weer enkele nieuwe punten naar voren gekomen. Allereerst staan daar de'uitlatingen van jhr Van de1' Goes van Naters (P.v.d.A.) over dg houding van zijn partij in dit conflict. LI ij meent, dat zijn partij wel bereid is de souyerei- niteit over te dragen, mits Nederland het gebied 30 jaar mag behcren. Naar de mening van deze woordvoerder van de Partij van de Arbeid is de samenwerking met Indonesië voor de P.vd-A. immers nog veel be'angrijktr dan een eventueel behoud van de Nederlandse souvereini- te t over NieUw-Guinea. In socialistische kringen heerst enige e' rassing over deze onverwachte uitlating- Op 8 December reeds had dé party een memorandum overhandigd aan de regtrmg, waarin de regering aanbevo len werd de souvereiniteit prijs te geven in ruil voor de verdere samenwerking en de Nederlandse belangen op Java en Sumatra. Blijkens dit memorandum wijkt het standpunt van Van der Goes van Naters niet af van zijn partij. Maar er is nog iets anders. Men besloot dit memoran dum geheim te houden. Thans is echter gebleken, dat Van der Goes van Naters de inhoud bekend gemaakt heeft in Dja karta, zodat men daar wist, da tde so cialisten in Nederland het eens waren met de Indonesische eisen. Daardoor kon de Indonesische delegatie bij de Haagse conferentie over Nieuw-Guinea het been strak houden. In vele kringen heeft deze daad van Van der Goes van Naters verontwaardi ging gewekt. Men spreekt daar van een vlandveiraad op het kantje af"- Vooral de A. R. neemt zich geen blad vo*>r de mond, blijkens de uitlatingen in „Trouw"- Asjeblieft, schieten maar. Ook met Indonesië in verban° staat een protest van het comité Rijksbehoud over de aanstaande overdracht van de „Tjerk Pliddes" aan de republiek. Dit comité meent, dat nu Djakarta zo licht vaardig spreekt over het verbreken van de Unie-overeenkomst als was dit een Mohammedaans huwelijk, ors land zich ook niet meer verplicht behoeft te ach ten dit schip over te dragen- Zo deze motivering niet juist is, dan geldt nog een andere overweging- De houding van de republiek ten Opzichte van een gewelddadige „bevrijding" van Nieuw-Guinea staat nog steeds niet vast- Ook de regering begrijpt dit, gezien -de bezetting van dit eÜand door Nederland se troeepen. Een -oorlogsschip in de handen van de machthebbers in Djakarta zou bij deze heren n°g wel eens averechts kunnen gaan werken op de Nederlandse belangen. Dit dient de regering goed te Over wegen voor dit schip voor haar laatste reis uit Den Helder naar Indonesië zal vertreekken- Neem een doos echte PASTIL. L_ EE S VOORKOMING VAN GRIEP Electriciteif uit zee. Reeds lange tijd houden deskundigen zich bezig met de vraag, of het mo gelijk is eb en vloed te gebruiken bij het opwekken van electrische stroom. Het verschil tussen eb e:i vloed is ech ter vaak te gering - aan de kust van de Atlantische Oceaan is het bijna not it meer dan 2 meter om een lonende exploitatie mogelijk te maken. In Canada komen er plaatselijk ver schillen voor van Bijna 14 meter. In Europa biedt de kust van Bietagne de beste mogelijkheden voor de bouw van electrische centrales, die werken met het getij. Daar is het verschil tussen eb en vloed op bepaalde plaatsen 12 meter. Er zijn nu plannen om een dam te leggen bij de monding van het kleine riviertje cfe Rance. Er ontstaat dan een bekken van 20 vierkante kilometer; tur bines zullen de energie van de zee in electriciUi omzetten. Men rekent met een jaarlijkse productie van 360.000 kwh. Slaagt deze onderneming, dan zal men een tweede plan uitvoeren n.l. de af sluiting van de bari van Mont St. Mi chel, eveneens in Frankrijk, door mid del van een 33 km. lange dijk. Op die wijze ontstaat er een stuwmeer van 500 vierkante kilometerdeze centrale zal evenveel e'ectricitcL kunnen leveren als thans in bedrijf zijnde met waterkracht werkende centrales te samen. Alphen a. d. Rijn bloeit dank zij „Avifauna" Op 18 Mei van het vor ge jaar heeft het 50CO vogels bevattende vogelpark „Avifauna" te Alphen a.d. Rijn zijn poor ten geopend. Sindsdien zijn bijna een half millicen bezoekers uit binnen- en buiten land de hekken gepasseerd. Hieruit blijkt wel dat het experiment om midden in hei Hollandse polderlandschap een park met exotische vogels aan te leggen, voor wat het eerste jaar betreft geslaagd mag he ten. Van dit resultaat profiteert ook hef rustige stadje aan de Oude Rijn. In dé ge meentekas vloeide fl. 98.000 aan vermake lijkheidsbelasting. De middenstand ver grootte zijn omzet met 2 ton en 200 in woners vonden in dit park een werkkring, terwijl twee busdiensten bloeiende lijnen werden, doordat zij tezamen 400.000 be zoekers vervoerden. Er wordt thans hard gewerkt aan uitbreiding van het park. M'O Pasen zal Avifauna weer worden geopend. Dat er dan weer op vele be zoekers gerekend wordt, blijkt uit het feit, dat er een dagelijkse busdienst tus sen Brussel en Avifauna en Gent en Avifauna zal worden ingesteld. Tob njet langer met die kleine pro blemen 1 Laat onze redactie uw moei lijkheden oplossen, deskundige medewer kers verklaarden zich bereid voorlichting te geven op elk gebied. Zend uw vra gen (steeds op een afzondterlijk vel) in aan de redacte onder motto „Met raad en daad:' en het antwoord verschijnt t.'z.t. in deze kolommen. De beantwoording geschiedt geheel gratis voor abonné's van ons blad, mits portokosten voor doorzending zijn bij gesloten. Voor persoonlijke beantwoor ding een postzegel van 10 cent extra insluiten «-* De vragen moeten vergezeld gaan van alle gegevens, doch worden in de rubriek verkort weergegeven élk ant woord geldt ook slechts éen bepaald ge val. Desgewenst kunt u een pseudoniem opgeven, maar vergeet u njet voor evt. correspondentie of nadere inlichtingen uw werkelijke naam en volledig adrts te vermelden Sjefke - 524. r. Wat was vóór de laatste oorlog het verschil tussen rijks politie, marechaussee en militaire poli tie? 2- Wat is momenteel het verschil en hoe zijn de uniformen? Antwoord - Rg.: j. Voor 1941 had men de Rijksveldwacht. Deze res sorteerde onder de minister van justi tie. De Rijksveldwacht y,as meestal ge- stationneerd in kleine* gemeenten. Ook wtl jn grotere olaatsen voor het ver lichten van parketdiensten bij de recht banken, zoals bewaking en overbrenging van gevangenen. Het uniform dat in deze organisatie gedragen werd was blauw met platte pet, voorzie0 van het rijkswapen. Er werden zowel rijbroeken als lange broeken gedragen. Er werd op de tuniek een vangsnoer gedragen- De Koninklijke Marechaussee behoorde tot de Konjnklijke Landmacht. Wat de organisatie betreft ressorteerden deze troepen onder de minister van Defensie- Wat betreft hun werkzaamheden ressor teerden zij onder de minister van Justitie- Hun bevoegdheid was nogal uitgebreid. Zij hadden Opsporingsbevoegdheid t.a.v. burgers en militairen. Zij waren gesta- tionneerd langs de grenzen voor het tegengaan van illegale grens-overschrij- dingen en smokkelbedrijvigheid. In het binnenland hadden zij dezelfde taak als de Rijksveldwacht. Het uni form: lichtblauwe rijbroek, donkerblau we tuniek, lichtblauwe kraag, nestels (korter dan vangsnoer\ met pennen, kepi met oranje cocarde. Het corps pcp- tietr;oepen was gen zuiver militair ap paraat ter verrichting vaïi politiedienst jn het lïger- Men onderscheidde garni zoentroepen en strategische troepen. De eersten hadden te zorgen voor orde handhaving e.d. onder de troepen in de garnizoensplaatsen. De laatsten hadden tot taak de bewaking etc- van strategisch belangrijke punten. De manschappen droegen een militair uniform met kleine nestels. 2. In 1941 werd de Rijksveldwacht op geheven. Van die tijd af bestond alleen nog de marechaussee, waarin manschap pen van drie hieri-oor behandelde orga nisaties waren opgenomen- Sinds 1945 zijn er het corps Rijkspolitie, dat4 ont staan is uit de Marechaussee uit de be zettingstijd. Daarnaast bestaat de Kon. Ned. Marechaussee- Een militaire orga nisatie met niet zo uitgebreide bevoegd heden als voor de oorlog, thans in hoofd zaak t.a.v- militairen- Grensbewaking be hoort tot de taak van deze troepen en ook de bewaking van de leden van het koninklijk huis. Het uniform dat door de leden van de Rijkspolitie gedragen wordt is: lichtblauwe broek (overblijfsel \an de oude Kon- Marechaussee) en een )lichtblauwe band om de pet. Ve3l On derscheid in politie-uniformen is er niet meer tegenwoordig. De Kon- Ned. Ma rechaussee draagt een militair uniform met nestels. Hieriiaast bestaat nog de Garnizoenspolitie; kenbaar aan een rode band met de letters P.T. om de arrp. Haar taak is ordehandhaving etc. onder de troepen in de garnizoensplaatsen- Wij nemen aan, da: u hierint-dé tevreden'bent gesteld. i H. R. - 52U- Op 20 September 1949 ben ik aangcreden door een auto. Mij Tof geen schuld. Er is proces-verbaal opgemaakt. De bestuurder voelt zich niet schuldig en weigert mij schadever goeding te betalen. Wat moet ik doen? Antwoord - Rg. Onderzoekt u eens of de bestuurder strafrechterlijk vervolgd wordt. U kunt dat informeren bij de ambtenaar van het Openbaar Ministerie van het kantongerecht binnen welks res sort u woont. Wordt de bestuurder ver oordeeld, dan maakt u veel kans uw vordering tot schadevergoeding toege wezen te krijgen- Richt u zich daarvoor tot een advocaat. In uw geval wendt u zich dus tot het bureau voor consultatie- H> V. - 5U0- Ik moet wekelijks f 25 alimentatie betalen aan mijn vrouw, van wie ik gescheiden ben. De kinderen zijn bij haar gebleven- Met ingang van 1951 wordt na echtscheiding weer kinderbij slag gegeven. Toen ik op de loonadmi nistratie kwam v-an de fabriek waar ik werk, ontving ik deze echter niet, daar nog overlegd moest worden met de Voog dijraad. ik ben toeziend voogd over mijn kinderen. Ik moet op de loonadmini stratie nu hiervoor tekenen. Wat kan ik het beste doen? Antwoord - Rg. Gaat u vóórdat u tekent naar de Voogdijraad en infor meert u daar eens wat er met uw kin derbijslag geschiedt- Men zal u daar wel kunnen inlichten- Piel je. Ik werk in een Belgische ko lenmijn. Ik ben ziek geworden en al acht weken thuis en ontvang nog geen uitkering. Waar moet ik mij melden En heb ik ook recht op kinderbijslag Antwoord - Rg. Als u in dienst bent van een Belgische onderneming e° in Nederland woont, valt u onder de Belgische sociale wetgeving. Wendt u zich tot de Raad van Arbeid- Men zal u daar ongetwijfeld kunnen inlichten. Willy - 532- Kunt u mij zeggen welke de koudste winter is geweest sinds 1900 en wat was de laagste temperatuur? Antwoord - Rg. Het KNMI te De Bilt kan u hierover volledig inlich ten. Men heeft daar een volledig archief van temperaturen, neerslag etc. vanaf het begin van de waarneming- Wij maken u er wel op attent dat er meestal een klein bedrag voor onkosten in rekening wordt gebracht. Ping pong - 52/. Wat is het Maieise woord voor sneeuw Antwoord - Rg Sa|djoe, of naar de huidige schrijfwijze, die in de Ba- hara Indonesia gevolgd wordt, saldju. Uw andere ragen zijn in bewerking. Tijger - 564. Mag iemand zonider meer een autorijschool beginnen? Antwoord - Rg. Wettelijke bepa lingen bestaan hierover voor zover ons bekend is niet. Dit valt bv- niet onder de estigingswet. Wel verdient het aan beveling een erkenning van de K.N.A.C. te verzoeken of andere organisaties op dit gebied, maar een vereiste is dit niet- Natuurlijk zullen de instructeurs in het bezit moeten zijn van een rijbewijs. rtbonnementf- prlj» Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom U Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê 11. Buttenland 11. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. KU'ne Advertei-tièn lu**.A.imum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. i U ruit '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. dn^^lT,061 leV6rli,er Bal in «w ingewanden stromen; anders verteert uw voedsel niet, het be- der.t. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTERS I.EVER PILLETJES oin die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen ftromen. Eist carter's Leverpilletje».

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1