AXELSCHE15 COURANT Een onzekere toekomst CffERMOGÈNf Een nieuw jaar Snuif en wrijf Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 6 JANUARI 1951 5 65e JAARGANG No. 27 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Het was of het Kerstfeest, dat dicht achter ons ligt, ditmaal een bijzondere ptilte had. Was het de stilte van het zoeken naar vergetelheid Gaf tiet Ons de lafenis der illusie Velen gaan het nieuwe jaar met angst en beven in. Cou ranten en tijdschriften bewerken in hun hoofdartikelen en met koppen en leuzen getooide berichten de stemming van de globaje iezer. ,,Er is nog hoop. op de Vrede t" „Er wordt nog onderhandeld!" Gaat dus maar gerust naar bed- Maar door de poriën heen van hun korte me dedelingen, onderaan met kleine letters, verraden zjj de werkelijkheid, die slechts door de nauwkeurige courantenlezer ont dekt wo-rd't. Zo lazen wij in een Engels tijdschrift: „The intelligent Digest", dat goed 's ingelicht en dat mag bogen op het uit komen \-an vroegere voorspellingen» twee opmerkelijke berichten- Het ene bericht luidde, dat de Russen verder zijn in de techniek der atoomwapenen dan de Amerikanen. Het andere bericht luid de, dat er onder de adviseurs van Ame- rika's regering topfiguren zijn, die aan dringen op een preventieve oorlog- De Amerikaanse regering houdt haar hoofd koel,, maar cle aandrang stijgt sleed» naar hoger sferen. Op dit ogenblik is de olie - positie van het westelijk blok nog oneindig sterker dan die van Rus land. Tijdwinnen betekent voor Rus land. olie winnen en olie winnen bete kent: oorlog winnen. De vraag van de oorlogsstokers is; moeten wij het tempo prijs geven, dat wij op Rusland Voor hebben Men kent het samenstel van overwe gingen niet, dat Amerika geleid heeft tot zijn avontuurlijke politiek in Oost- Azië. Men nag vermoeden, dat niet de Amerikaanse regering zelve, maar velen in haar onmiddellijke nabijheid, het er op aan willen laten komen en het Oosten treffen willen, nu het nog in zijn olie positie ten achter is. En men kan er zeker van zijn, dat het Westen zijn be langen in Azië niet wil prijsgeven. Het probleem wordt ingewikkelder, doordat ook de grote Europese mogendheden in Azië belangen hebben te verdedigen. Hiertegenover staat, dat niets aan Rus land welkomer kan zijn, dan een Chi nees-Amerikaanse oorlog, waarin Ame rika dood bloedt, zodat het Westen van (Steupt beroofd, open- ligt. Hiertegenovei staat ook, dat China driester wordt, naarmate het op Korea vordert. Reed> thans is het in China openlijk uitgespro ten, dat het het Chinese doel is Azië zuiveren van alle Westerlingen- Er zijn neven-Symptomen, die wijzen op een anti-westelijke stemming in Azië- Pan dit Nehroe's positie wordt aangevochten wegens zijn politiek van bemiddeling- In Perzië wil men de Engelse petroleum- concessies niet vernieuwen- Men vraagt zich af hoe een zo natuurlijke ontwikke ling naar een derde wereldoorlog kan worden gestuit Zeker mogen wij hopen dat het huidige bewind in Amerika be stendigd wordt- E€n wending z°u al leen maar ongunstig werken ten aan zien van de vrede. Dit neemt niet weg, dat Amerika ons steeds meer in zijn banden kluistert. Het oorlogssnoer is toegestrikt om onze hals doordat de voortzetting van de Marshall hulp als militaire toelage zal beschouwd worden, M«t andere wOorden: vvanneer wij (niet meevechten, krijgen wij geen geld. Wie er zich rekenschap van geeft, dat de Marshall-hulp de basis vormt van ons economisch bestaan, hij gaat terdege besefffen, hoezeer wij ge-dwon gen worden in het oorlogsgareel. Wanneer het uur van de oor Jog ge slagen is, zal een Amerikaans generaal de idoor dr. P. H. RITTER ,jr- dienst 'Uitmaken. Wij bezitten geen en kele waarborg, dat, terwijl onze jongens sneuvelen voor de westelijke zaak, mis schien ver van huis, het gebied van Ne derland niet zal worden prijsgegeven. Het bezielend gevoel van de verdedi ging van eigen grond, zal bij onze man nen afwezig zijn. En evenmin staat het vast, dat wij door ons geklonken zijn aan een Atlantisch bondgenootschap, tegen de bezetting door een dan vijandige mo gendheid. met al de gevolgen van ter reur, slavernij en deportatie zullen wor den beveiligd. De verdediging van W.- Europa bestaat in plannen, waarvan nog zo goed als niets is uitgevoerd- Als er thans oorlog uitbreekt, is er geen vol doende tegenwicht. Het is van belang, dat het publiek nauwkeurig wordt ingelicht omtrent de diensten, waartoe het Atlantisch Pact ons verplicht. Worden wij meegesleept jn een Oost-Aziatische oorlog, die met de dag waarschijnlijker wordt en waaraan Nederland met zijn Koreaans legioen en zijn maritieme krachten reeds zijn bij drage heeft geleverd Of staat het ons vrij ons van deelneming te onthouden Betekent de voorwaarde aan het besten digen d;er Marshall-hulp gesteld dat wij paraat moeten zijn tegen een Russische agressie in West-Europa, of wordt die agressie al aanwezig geacht, wanneer men optreedt tegen een Oosterse machtsont wikkeling in Azië Ongetwijfeld behoort het bruggehoofd dat het Westen in Azië heeft tot de waarden, die het leven van het Westen beveiligen. Maar zijn die waarden zo groot dat men de prijs moet betalen van een voor goed vernietigd West-Europa? Want wanneer de duitse terreur door een rus- sische terreur wordt gevolgd, zal er niets meer over zijn van het leven en de cul tuur, waarin wij ons oevinden. Amerika zou zijn zegCvaan kunnen plaatsen op de puinhopen van ons werelddeel. Als wij ons verliezen in beschouwin gen van een toekomst, die, naar wij ho pen en bidden nog verwijderd is, dan rijst een andere vraag achter die van bet vernietigd Europa. De machtstegen stelling tussen het Oosten en het Westen schijnt tot oorlog te dwingen, maai die oorlog, de laatste kan alleen maar de on deugdelijkheid van het oorlogsmiddel als oplossing der wereldproblemen bewijzen- Oorlog nu, met atoombommen, betekent niets anders dan de ondergang van het grootste deel der mensheid. En dan is een formele vrede nets meer waard dan een poedelprijs. Het is dit inzciht al leen, dat de uitbarsting nog tegenhoudt. Het brandend probleem dat ons bezig houdt, leidt tot de vraag, of wij moeten wensen, dat de huidige politiek van machtsdreiging tegen de communistische agressie moet worden gewijzigd in een neutraliteitspolitiek. Deze zou meebren gen verslapping van onze gebondenheid aan het atlantisch pact, met het gevaar van een economische ineenstorting door het derven van de Marshall-hiulp- In Eu ropa ontbreekt (helaas) voldoende besef (van de noodzaak van europese militai re en economische aaneensluiting- Zelfs (een zo aannemelijke en voor de hand (liggende verbinding als de samenwer king in de Benelux faalde. Er zijn poli tici en journalisten die uitroepen- bij de huidige gesteldheid van Europa is er geen andere kans om aan. de knoet te ont komen dan de hegemonie van Amerika Zij voegen er aan toe- gij zijt defaitisten, ge speelt in de kaart van Rusland- Toch is het de plicht der voorlichting op te wekken tot een veelzijdiger bezien van deze kwestie dan deze „door dik en dunners" verlangen. Het is zeker de taak der europese diplomatie om de ame- rikaanse strijdlust te matigen. Ieder be- langenvergelijk in het oosten is beter dan verscherping van het conflict. En het is ook de plicht der voorlichting op te wek ken tot een zelfstandig arbeiden aan de Europese samenhang. Wie het europese vraagstuk wil overzien heeft rekening te houden met Duitsland. Duitsland spar telt tegen het atlantisch pact. Het heeft in zijn diepste wezen geen ander verlan gen dan herstel van de duitse eenheid'. Het is niet communistisch en het is niet democratisch, het is duits. Hoezeer wij de Duitsers haten om wat zij ons hebben aangedaan, wij moeten tot de erkenning kome'n de fout van 1918 (verdrag van Versailles) heeft zich in (1945 herhaald. Toen is Hitier uit de verwarring te voorschijn gekomen, nu Stalin, van wie Goebbels zeide, dat hij Duitslands grootste tegenstander was. De vraag wordt aarzelend gesteld, maar zij dringt zich toch op_- of niet in het ge geven van het duitse onafhankelijkheids- verlangen een heenwijzen ligt naar een europese aaneengesloten zelfstandigheids- politiek. Velen die dit artikel lezen, zullen het er oneens mee zijn. Maar zijn bedoeling was njet te behagen, maar tot nadenken te stemmen. Het beschouwen van een nfeuw gezichtspunt kan ons verlossen uit de ban d«r eenzijdigheid- Wij hebben ge poogd, de werkelijkheid zoals die zich aan ons voordoet met heldere ogen;te be kijken. Dit betekende niet. dat wij onmid dellijk oorlog verwachten. M^ar het ons rekenschap geyen van de situatie, waarin zich de wereld bevindt en hoe wij ons daartegen moeten verhouden, behoort tot onze dagelijkse plicht. KOU GEVAT... den meegenomen, welke een maximale waarde van f 10.000 mag vertegenwoor digen en van Nederlands fabrikaat dient te zijn. Als men een montage-woning heeft meegenomen wordt het hierboven genoemde bedrag van f 8000 verlaagd tot f 5000. Het is alle emigranten voorts toege staan bij hun vertrek eigen inboedel (huisraad) mee te nemen, waaronder ook worden begrepen gereedschappen van kleine zelfstandigen- Emigranten, die kunnen aantonen, dat zij zich als zelfstandige hebben geves tigd of zullen vestigen en reeds eerder doch na Mei 1945 zijn 'Vertrokken, kunnen a!snog een bedrijfsinventaris uit Nederland betrekken tot een maximale waarde van f 8oco. De waarde van aj eerder meegenomen bedrijfs-inventaris wordt op dit bedrag in mindering ge bracht. Deviezen voor emigranten. Ook uitvoer toegestaan van huisraad, bedrijfs-inventaris en montage-woningt Ten einde onder de huidige omstan digheden zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de moeilijkheden, waarvoor emigranten zich zien geplaatst bij hun vestiging in het buitenland, zal vanaf 1 Januari ten aanzien van de deviezen- toewijzing en hef medenemen van inboe del en bedrijfs-inventarisatie de volgen de regeling gelden. De emigranten zullen de volgende be dragen jn vreemde valuta mogen mede- nemen bij vertrek, gezinshoofden en alleenstaande personen f 760, gezinsle den van 1g jaar en ouder f 380 en ge zinsleden beneden 15 jaar f 190. Naar landen van d€ Europese Betalings Unie mag per gezjn maximaal de tegenwaarde van f 760 worden medegenomen, plus de toeristendeviezen, welke per persoon kunnen worden opgenomen Na éen jaar kunnen gezinshoofden en alleenstaande personen nog de tegen waarde van f 380 opvragen. Na twee jaar kunnen de emigranten, die zelfstandig beroepsbeoefenaar zijn of kunnen aantonen dat zij zich inmiddels als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen, een bedrijfsinventaris van Nederlands fabrikaat (goederen noodza kelijk voor uitoefening van beroep of bedrijf waaronder begrepen vee doch niet behorend tot bedrijfsvoorra den) uitvoeren tot een maximum bedrag van f 8oco, of voor elke f 1000 minder aan goederen een bedrag van f 190 aan contante deviezen opnemen. Gezins hoofden, die zich niet zelfstandig heb ben gevestigd, kunnen na twee jaar ma ximaal de tegenwaarde van f 380 aan deviezen opnemen. Van de genoemde termijnen kan in individuele gevallen woliden afgeweken- Dooir die ehtigranten gezinshoofden of zelfstandige beroepsbeoefenaars kan bij vertrek een montage-woning wor- De prijzen van levensmiddelen en de omzetbelasting De inwerkingtreding van de wet „ver hoging en technische wijziging van de omzetbelasting" betekent voor een groot aantal artikelen ook in de leyensmidde- lengroep, verhoging van invoerbelasting resg, bij aflevering door de fabrikant van omzetbelasting. Voor belangrijke levens- tniddeven, als margarine, bak- en- braad vet gort(mout) en havermput zullen dan ook weliswaar de verkoopprijzen van fa-, brikant en tussenhandel worden verhoogcl doch de detaillist heeft voor zijn hoge re aankoopprijs compensatie in de nu voor hem geldende vrijstelling van om zetbelasting. Prijsverhoging voor de con sument treedt dus voor deze artikelen niet op, terwiil prijsverlaging kan optre den voor sommige levensmiddelen, waar voor thans algehele vrijstelling van om zetbelasting geldt. n|. appelmoes, beschuit beschuitbollen, eieren, graanvlokken groenten (verduurzaamd), haring de- 'rookt, jam, kaaslRoffiesurrogaat, koffie- stroop, krentenbrood, ontbijtkoek, peul vruchten, spek, stroop, thee, thee vet ten, vis, vlees en vleeswaren- Suiker staat niet op, de lijst, waarvoor vrijstelling geldt en is in de ievensmidde- lengroep de enige uitzondering, waarvoor de herziening van dp omzetbelasting leidt .tot prijsverhoging voor de consument, met een cent per kilogram. Koffie staat wel op de lijst van vrijstellingen en zou door het wegvallen van de omzetbelasting in prijs verlaagd kunnen worden, ware het niet, dat op deze verlaging binnenkomt een veel grotere verhoging zou moeten volgen, door de gestegen prijzen op de wereldmarkt. De regering geeft er dan ook de voorkeur aan thans de prijs onge wijzigd te laten, waardoor de thans gel dende prijs langer gehandhaafd zal kun nen blijven. I' zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt, omdat als die eerste jeugd ach ter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig KrU- schen te nemen De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan sporende werking op die bloedzuiverende organen Naarmate die nu weer op ganjj komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zet ten en hun slopende werk te doen- Rheu matische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kru schen als een vaste dagelijkse gewoon te. - I.M. Abonnement»- prijtt Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé fl. 1.55. Buitenland il. 2. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlên (muximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. Uw verkoudheid van neus, fe. - keel borst met I lil i 1 t

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1