AXELSCHE m COURANT Een onzekere toekomst AXELSCHE IE COURANT SPOOKSCHEPEN, bestaan zij werkelijk? GELUKKIG NIEUWJAAR ORANJEBOOM BIER Een nieuw jaar en wrijf wen boven de veertig Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 6 JANUARI f951 5 65e JAARGANG No. 27 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus ló Tel 56§ Hoe Idredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. (door dr- P. H. RITTER ,jr- ook de plicht der voorlichting op te wek ken tot een zelfstandig arbeiden aan de Europese samenhang. Wie het europese vraagstuk wil overzien heeft rekening te houden met Duitsland- Duitsland spar telt tegen het atlantisch pact. Het heeft Frankering bij abonnement Axel. WOENSDAG 3 JANUARI 195r NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 65e JAARGANG No. 26 den meegenomen, welke een maximale waarde van f 10.000 mag vertegenwoor digen en van Nederlands fabrikaat dient te zijn. Als men een montage-woning heeft meegenomen wordt het hierboven genoemde bedrag van f 8000 verlaagd tigranten voorts toege- ertrek eigen inboedel nemen, waaronder ook i gereedschappen van VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hot Idredactie: T C. VINK-van VESSEM V. Landrotten mogen meewarig de schou ders ophalen, iedere zeeman zal u ver zekeren, dat er zelfs in onze gemecha niseerde twintigste eeuw op zee tal van dingen gebeuren, die zich niet langs normale weg laten verklaren. Hier volgt het vreemde verhaal van gebeurtenissen in de baai van Casco, waaraan de stad Portland in de staat Majne gelegen is. In die dagen van het zeilschip voer een houten boot, gebouwd op een yam de werven in deze baai, uit naar China. De toeschouwers, die het schip behouden vaart hadden toe gewenst, zagen hoe de zeilen een voor een stuk gingen; toen verdween het schip uit het gezicht- Er gingen maan den voorbij, maar jn Maine kwam het schip niet terug. Toen, op een mistige avond laat in de herfst, zeilde het de haven binnen, met vuile en gescheurde zeilen, met rood bakboord- en groen stuurboordlicht. Even daarna verdween het weer. Sedertdien heeft het schip zich van tijd tot tijd vertoond, al wei gerden de sceptici het verhaal te ge loven. Maar nu zijn er tijdens de jongste oor log dingen gebeurd, die hun ongeloof aan het wankelen hebben gebracht. Laat op een middag, het was al half donker, alarmeerde de uitkijk van een schoe ner, die patrouilleerde langs de goed be waakte baai met de vele mijnen, plot seling de man aan het roer. Die wend de het onmiddellijk en daardoor schoot een volledig opgetuigd schip n«t langs de schoener heen. Het verdween in de mist. Het zeilde regelrecht het mijnen veld tegemoet. Er werd een waarschu wingsschot gelost. Toen de bemanning van de schoener van de kustbewakings- dienst geen antwoord kreeg, wachtte zij op de ontploffing. Middelerwijl voer het schip zelf in de richting van het mijnenyeld. Er volgde geen ontploffing- De schoener rapporteerde het gebeurde en de havendienst vroeg aan een radar station, waarom de aanwezigheid van het schip niet was gemeld. De radarmensen beweerden, dat hun instrumenten niets hadden waargenomen. Op dat ogenblik meldde een tweede patrouilleschip de schuit in een andere positie. Vliegtui gen stegen op, er werden fakkels afge worpen, maar het geheimzihnjge schip werd niet ontdekt. Diezelfde ayond hoorde een man in een motorbot het schuren van touwen en hij zag, hoe het spookschip de haven in gleed- Hij wuifde er zelfs naar. En een cadet van de marine rapporteerde, dat hij enkele dagen tevoren een volledig opgetuigd schip had gezien en dat hij waarschu wingsschoten had gelost. Dit is in het kort het verhaal van het spookschip, dat geen tvvintigste-eeuws hulpmiddel kan ontdekken, maar dat door mensen wordt waargenomen. Kan er zulk een spookschip bestaan Dit is een vraag-, die bij de huidige stand 'van onze kennis, niet met be slistheid kan worden beantwoord. En toch kunnen wij moeilijk de vele ver halen, die soms 4euwen lang zijn her haald, zonder mtfcr als „onzin" beti telen. Een ander beroejmd schip spookt rond op de wateren van Kaap de Hoop bij Quebec- Het verhaal hiervan is opge tekend door Le Maine in zijn „kroniek van St. Laurentius". Dit schip ver schijnt eens per jaar; het dek staat vol mannen; op de boeg staat een man met een vrouw aan zijn arm. Dan doven de lichten uit en langhaam zinkt het schip. Volgens de legende is dit een Brits vlag- geschip, dat d'e Franse forten op de oostkust van Canada moest aanvallen, Maar dat met man en muis verging. Misschien is het beroemdste spook schip wel „De Vliegende Hollander". Hier moge éen van de merkwaardigste bewijzen voor zijn bestaan volgen; een- bewijs, dat des te opmerkelijker is, om dat wijlen koning George V er indirect bij betrokken was. Als jonge prins ver gezelde hij zijn broer, wijlen d'e hertog van Clarence, op een lange t°cht met Z.M- .-Bacchante", ,;n die dagen een der grootste schepen van de Britse marine, onder bevel van kapitein Lord Charles Scott. In het logboek van deze reis komt de volgende merkwaardige pas sage voor (gedateerd ii Juli 1881on geveer 4 uur in de morgen): ,,De Vlie gende Hollander passeerde ons" en het gaat dan verder; „De uitkijk op de boeg meldde hem vlak bij de boeg aan bakboord. De nacht was helder en de zee kalm. Een vreemd rood licht, als van een geheel in brand staand spook schip, en waarop masten, raas en zei len van een brik, tekende zich duidelijk af. In het geheel zagen 13 mannen dit schip... De „Tourmaline" en de „Cleo patra" die de „Bacchante vergezel den en die zich aan stuurboord bevon den, seinden ons om te vragen, oi wij dat vreemde rode licht gezien hadden". De annalen van de Britse marine bevat ten nog een verhaal in verband met „De Vliegende Hollander". In de 18e eeuw sloeg de bemanning van een Brits oor logsschip aan het muiten. Zij wilde te nieuwsgierige schepen weren en daarom tuigden d'e mannen hun schip zo op, dat het leek op het befaamde spookschip van de zuidelijke helft van de Atlantische Oceaan. Daarvoor hadden zij nog een reden; n.l. de bemanning van de sche pen, die zij achtervolgden, schrik aan te jagen, want zij waren van plan zelf zee rovers te worden. Helaas was het eer ste schip, dat zij ontmoetten De Vlie gende Hollander zelf. Zij vreesden, dat de wraak van God dit schip op hun weg had gevoerd en daarom haastten zij zich naar de dichtstbijzijnde haven om zich zelf bij de politie aan te melden. Een jaar of twee geleden waren de vissers van de Chatharmeilanden, een eenzame buitenpost op ongeveer 700 km. ten zuidoosten van N'ieuw-yeeland, nog benauwd voor een spook-barkas, die her haaldelijk opdoemde en welker komst on- hei] voorspelde. Men had haar al ge durende enige jaren van tijd tot tijd waar genomen. Kort nadat men haar voor het eerst had gezien, verging er een schuit met elf vissers; alle opvarenden verdron ken. Toen sloeg een visser, die melding gemaakt had van de barkas, over boord en verdronk. Een van de opmerkelijke berichten o- ver spookschepen in moderne tijden is afkomstig van IJsland. In April 1927 zag iemand van de havendienst van Reikjavik, een IJslandse trawler de ha ven binnenvaren. Daarnaast voer een vis- serskotter van de Far Oer, die twee bo ten op sleeptouw had; Jn een daarvan zaten twee mannen met oliejassen- De kotter liet zijn anker vallen naast vijf andere kotters van de Far Oer. De haven loods ging aan boord van de trawler; hij en de ganse bemanning van de loods boot beweerden, dat zij de kotter zagen, maar er was niemand aan boord. De schuit voerde de letters FD Fuglefjord De man van de havendienst zag dat de kottter zijn anker liet vallen en verzocht de havendokter er heen te gaan voor het gebruikelijke onderzoek. Toen de boot van de havendienst met de dokter, de ambtenaar en de stuurman de plaats, waar de kotter het anker had laten val len, naderde, was deze tot hun grote ver bazing nergens te ontdekken- Toch was er tussen het ogenblik, waarop de ambte naar haar had gezien en dat waarop de havendienst-boot aankwam, nog geen- kwartier verlopen; ,n die tijd kon de schuit onmogelijk uit het gezicht zijn ver dwenen. -Niemand kon een natuurlijke verklaring voor dit verschijnsel geven De schuit werd tot spookschip uitge roepenj 1 Verschillende schepen spoken iangs de Engelse kust. Elk jaar staan er op 17 Mei mensen op de rotsen bij Brigh ton in de hoop een glimp op te vangen van een spook-galef, die volgens de le gende op die dag zichtbaar wordt en weer verdwijnt. De legende is al veie eeuwen oud. Zij verhaalt, dat lady Pe- vensy ter ere van een slag in Sussex tussen de machtige huizen Pevensy en Warren, een gelofte aflegde, dat zij zou zorgen, dat de naam van haar overwin nende echtgenoot bleef voortleven- Die gelofte was, dat haar zoontje, nog een zuigeling, niet zou trouwen voordat hij een pelgrimstocht had gemaakt en de gordel van St. Nicolaas had neergelegd op het graf van de heilige maagd in Constantinopel. Twintig jaar later, toen de zoon, Lord Manfred, meerderjarig ge- jen. e kunnen aantonen, dat itandige hebben geyes- ïst'igen en reeds eerder i 1945 zijn 'Vertrokken, en bedrijfsinventaris uit eken tot een maximale 00. De waarde van aj men bedrijfs-inventari's drag in mindering ge- /an levensmiddelen inuetbelasting reding van de wet „ver- tische wijziging van de betekent voor een groot ook in de levensmidde- ing van invoerbelasting ïg door de fabrikant van voor belangrijke levens- irgarine, bak- en braad- n havermout zullen dan 2 verkoopprijzen van fa-, handel worden verhoogd >t heeft voor zijn hoge- compensatie in de nu ïde vrijstelling van om- Syerhoging voor de con us voor deze artikelen irijsverlaging kan Optre- je levensmiddelen, waar- iele vrijstelling van om- n|. appelmoes, beschuit eieren, graanvlokken urzaamd), haring de- IjUoffiesurrogaat, koftfie- rood, ontbijtkoek, peul- stroop, thee, thee vet- ;n vleeswaren- iet op de lijst, waarvoor en is in de levensmidde- 2 uitzondering, waarvoor 1 d? omzetbelasting leidt voor de consument, met agram. Koffie staat wel njstellingen en zou door in de omzetbelasting in innen worden, ware het 1 :e verlaging binnenkomt j j verhoging zou moeten gestegen prijzen op de regering geeft er dan aan thans de prijs onge waardoor de thans gel- tr gehandhaafd zal kun- I r Rheumatische pijnen als die eerste jeugd ach- bloedzuiverende organen an werken. En zo is het tijd om regelmatig Kru- De zes minerale zouter, iben een natuurlijke aan- op die bloedzuiverende te die nu weer op ganjj le onzuiverheden in het meer zich vast te zet- ïde werk te doen- Rheu- maken chagrijnig, want goede humeur; op f en anderen in de weg. ;r de oude. Neem Kru- j vaste dagelijkse gewoon- I.M. Aoonnements- prljtt Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutién liüuxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. :n /vPa^. ..->^.1 al„ abonnements prijs r Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé 11. 1,55. Buitenland II. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kle'ne Adverteutién \u,- ümura 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. jdheid van neus, tv borst wesr met

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1