urm IVOROL-tandpasta: het neusje van de zalm De schijn gered. Ruwehanden? ALS UW SPIJS WEK DE GAL IN UW LEVER O B!i het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES Ruwe huid PUROL voorkomen erger UIT ONZE OMGEVING. AXEL Opleiding tol Kraamverzorgster. Verwijzend naar de in dit blad voor komende advertentie van het Kraam - centrum der Groene Kruisverenigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen willen wij belanghebbenden aanraden nadere gege vens te vragen bij de leidster-docente. Men zal dan te horen krijgen, welk prach tig sociaal werk het werk van kraam verzorgster is. Het is ook niet te ver wonderen, dat steeds meer de hulp van het kraamcentrum wordt ingeroepen bij gezinsuitbreiding. Belanghebbenden doen nimmer tever geefs een beroep op het centrum, waar door men verzekerd is van deskundige hulp. De Groene Kruisverenigingen heb ben hun taak ook in deze verstaan in het bejang der volksgezondheid. Contactavond Nationale Reserve- De leden van de groep Axel van de Nationale Reserve met hun dames had den Vrijdagavond een gezellige avond, aangeboden door de plaatselijke com missie Steun Wettig Gezag. In het inleidend woord van de secreta ris der plaatselijke commissie, werd de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid van geestelijke en morele opvoeding van ons volk, en de binnenlandse be scherming van gezin en bezit, voorts wend het doel en de taak van de Natio nale Reserve belicht en opgewekt om volhardend actief mede te werken en de idee van de nationale reserve te propa geren. Daarna werd de avond op ge zellige wijze gevuld met voordrachten, kunstjes, pittige scetches, wat hokus, pokus, muziek en vrolijke liedjes- Hier tussendoor werden enige verver singen aangeboden. De avond werd besloten met gedeelten van vaderlandse verzen en gedichten uit de bezettingstijd. De bijeenkomst, die ten doel had de band onder elkaar te versterken, mag geslaagd genoemd worden. Predikbeurten. Zondag 17 December. Ned. Herv- Kerk- 10 uur Ds. van de Vlugt jeugddienst en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref, Kerk: 10 u en 2.30 u Ds. D Zemel. Geref. Kerk. Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 en 3 u Ds. D. A. Yoge! van Lutterade. Geref. Gemeente: 10 uur ei 2.30 uur Lr esdienst. Gevonden voorwerpen. Een paar bruine wanten, A. N. de Visser, Bankertstraat 22; een damespul- lover, p. Ortelee, Bylocquestraat 16; een muntbiljet van f2,50, J. C. van Luiick, Stationstraat 20: een broche, T. Bakker, Noordstraat 27; een bruine herenhoed, gemerkt W.V.K.. F.Ruben. Koestraat 40; een dekzeil, Jansen van Rosendaai, Ka- naalweg K 4een rozenkrans, A- van Asperen, Bankertstraat 36; een ceintuur, G. P. de Fejjter, Julianastraat 47; een parapluie, Rijkspolitie kazerne, Pr. Hen drikstraat 72; een pet, Hamelink, Juljana- straat 15een kinder wantje, Van Ecke. Kanaalkade 31; een herenrijwiel, Schoof Kerkstraat; een gebreide handschoen, Breepoel, Nieuwendijk 36; een kind'er- portemonnaie, J. C. Griep, Prins Mau- ritsstraat 7een bruine glacé dameshand schoen, J. van I.angevelde. Nieuwen dijk 60; een rijwieltas met inhoud., A- van Tatenhove, Buitenweg 52 een kin dersandaaltje, P. Deij, Zeestraat 15- Trambordjes dieren te worden verwijderd* Zelfs uit het buitenland komen op merkingen over het feit, dat in Zeeuws- Vlaanderen nog bordjes voorkomen met het opschrift „Let op de tram", terwijl die stoomtram, waarvoor wordt gewaar schuwd, niet meer rijdt. Op het verzoek om deze bordjes te verwijderen heeft de A.N.W.B. toezeg ging gekregen dat zulks zal geschieden- HOEK- Winte ruit voeringen E.N.Z-K- Woensdag- en Donderdagavond gaf de fanfare „Elk naar zijn krachten" haar jaarlijkse winteruitvoeringen voor leden en donateurs, op de Gehoorzaal. Deze avonden stonden in het teken van muziek en toneel. Beide avonden gaf de welbespraakte voorzitter, dhr. P. A. Ocké, na een,woord van welkom, talrijke voorbeelden van de aanhankelijkheid van de Hoekse inwoners voor „hun" fanfare. De zichtbare bewij zen daarvan waren de nieuwe instrumen ten, waarmee het gehele gezelschap on langs is uitgerust, dank zij hun offer vaardigheid. Spr. bracht daarvoor allen hartelijk dank en hoopte de aanwezigen van deze avonden ook te kunnen begroe ten op de binnenkort te houden bazar. Het muzikale gedeelte werd door het cprps onder de kundige leiding van haar directeur, dhr. J. Anthonisse van Bier vliet, keurig afgewerkt. De aanwezigen, die beide avonden de zaal tot in alle hoeken vulden, werden daarna onthaald op de opvoering van de klucht „Vrijdag de Dertiende". Dit s.uk werd vertolkt door het "Concordia's Toneelensemble" uit Axel, dat zo wel willend geweest was om aan de uitnodi ging van E.N.Z.K. gehoor te geven. Het publiek heeft kostelijk genoten van het goed verzorgde kluchtige gebeuren. De af en toe tot ware lach-orkanen aan zwellende bewijzen van het hoogste ge not om het vertoonde, -zeggen in dit verband genoeg. Op originele wijze sprak de voorzitter aan het eind dezer avonden dan ook ver diende en welgemeende woojrden van dank tot de spelers(sters) en overige medewerkenden van dit ensemble en riep hen een tot weerziens toe, welke woor den nog met een krachtig applaus wer den onderstreept. Al met al kan „Elk naar zijn krachten" op geslaagde winter uitvoeringen terugzien. TERNEUZEN. Obiigatie-lenjng Prot. Ziekenhuis voltekend* Naar men ons mededeelt, is de obliga tielening tot een bedrag van f 450.000 ten behoeve van de bouw van het Pro testants Ziekenhuis te Terneuzen in vier weken tijds ruim overtekend. Uiteraard was dit voor het actieve bestuur reden tot grote dankbaarheid Nu de garanties door de verschillende gemeenten zijn goedgekeurd, betekent liet welslagen dezer grote lening, dat de bouw van het ziekenhuis definitief, is verzekerd. In de loop van Januari kan de aanbesteding waarschijnlijk tegemoet worden gezien Ligt Steken© in Zeeuwsch-Vlaanderen Onder het kopje „Twee dodelijke on gevallen jn Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" lazten wij dezer dagen in een onzer Zeeuwse dagbladen het volgende bericht: Te Hontenisse is de 22-jarige J.B., die aan vallende ziekte leed, in een sloot gevallen en verdronken. Te Stekene werd de 75-jarige Chr. v- P„ die en kar mei brandhout duw- FEUILLETON. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 62) In het geval van hnijnheer Dewalter is iets edels gelegen, dat u zeer zeker ont gaat. En dan komt et ook bij, dat ieder zich tooit volgens zijn smaak. U speelt de cynicus en zonder twijfel bent u mee gesleept door dat spel. Mijnheer Dewal ter vervult de rol van een edelman Mis schien is hij er werkelijk een. Oswill maakte tussen zijn tanden het licht gegons van een wesp. Hij grijnsde opnieuw. Een edelman Maar Montnormand was opgestaan cn thans gaf zijn gestegen ontroering hem een eigenaardig overwicht. Het was alsof hij zijn oren naar achteren trok zijn gezichtshuid spande zich en zijn mooie, blauwe ogen schenen uit hun kassen naar voren te komen om de Engelsman recht in het gelaat te zien- Hij. herhaalde, met zijn handen ge barend Ja mijnheerEen edelman Hij is er een. Ik weet hoe hij is opgevoed en toen vóór de ingang van het leven verlaten werd. Indien hij niet geweest was wat ik zeg een edelman dan zou hij een mislukkeling zijn. Maar de mis lukkelingen zijn, wanneer ze eerlijk zijn en niet ijverzuchtig, misschien datgene wat er het zuiverste is in de mensheid. Zij hebben dikwijls veel gaven. Er ont breekt hun slechts de brute wil om zich een weg te banen die tot de grote suc cessen voert. Oswill onderbrak hem, zij het met ge baar noch blik- Hij was koud, ais van metaal. De kleine notaris wond zich vergeefs voor hem op, als een mecha nisch stuk speelgoed vóór een wapen rusting. Hij zeide Laten wij op het doel afgaan wilt u Ik ben van mening veranderd- Ik wil niet meer dat mijnheer Dewalter, hoe belangwekkend hij ook is. Langer lady Oswills aandacht boeitWat betreft dat vertrekken voor niets.... Hij hield een seconde op, zich een laatste keer in de veronderstelling van dat vertrek indenkende. Toen besloot hij kort Ik geloof er niet aan. Daarom, kijk hier ik geef, door uw bemidde ling, tweehonderd duizend francs aan uw vriend, een cheque, betaalbaar in Senegal. Zeg het hem. jv zal het hem niet zeggen, mijn heer, antwoordde Montnormand. Maar de ander deed een stap vooruit en zijn ingehouden woede barstte los. zult het hem zegggen. En onmid dellijk. Ik heb hier in mijn zak alles wat op zijn leven betrekking heeft. Hij zal niet meer kunnen liegen- Ik heb het afschrift der laatste kwitanties van zijn gemeubileerde kamer50 francs per Week het is niet duur. Ik heb ook verschillende verklaringen. Men zegt mij, dat ik hem achthonderd francs in de maand voor een klein, ondergeschikt postje kan betalen en dat hij die waard is Ik heb nog andere dingen om hem op zijn plaats te zetten na afloop van het diner. 'Hij wees naar de schitterende tafel en voegde er aan toe Ik zal hier de Meester zijn. Er was een pauze. Montnormand zag de grote ruimte met de overstelpende rijkdommen en hij voelde, dat Oswill zijn bedreiging tot waarheid zou ma ken. Hij was bang en begreep de nood zakelijkheid om Dewalter deze schande te besparen. Toch had hij de kraJcht om met verachting te glimlachen. Daar u dat alles hebtwaaorn biedt u dan geld aan vroeg hij. Om twee redenen, antwoordde Os will. Ten eerste omdat k herhaal het ik bang ben dat men hem toch vast zal houden. En dan omdat ik me herinner wat hij me op een avond in de trein gezego heeft. Ik heb mede lijden met hem. De mens is nu eenmaal niet volmaakt. Hij was oprecht. Ten spijt van zijn jaloerse woede raadde hij de angst van zijn vijand. Hij vonniste nu. In Mont normand zag hij een eerlijk man. En gril lig, buitensporig boosaardig, was hij toch iemand van goed ras. Hij voelde zich minder onverzoenlijk. Hij geloof de nog altijd, dat Dewalter hoopte te 'blijven, maar nam aan, dat hij in net begin niet door berekening was geleid'. Zijn verachting veranderde van vorm en beweegreden. De notaris kwam dichter bij nent iEn indien mijn vriend eenvoudig weg £akt Laat ons geen roman maken, .zeide Oswill. Laat ei' ons wèl een maken Wan de, door een vrachtauto aangered waardoor hij kwam te vallen. Hij ot leed enige ogenblikken later. Wij hebben al eerder uit Den H: en vanuit Hilversum horen beweren resp. Sas van Gent, St. Jansteen en Oi burg in België lagen, maar het scli nu met de onbekendheid van Zeeuws Vlaanderen al zo erg geworden te dat men zelfs in Middelburg niet in weet waar de grens van onze provii en België loopt en nu gaat beweren Stekene in Zeeuwsch-Vlaanderen ligt. Wij schijnen dus de leuze „Ken eigen land" te moeten gaan wijzigen „Kent uw eigen provincie, al is het nog maar op de kaart." Koninklijk Paar in 1952 naar Zuid-Afrika De Ned. Hervormde Kerk in Zt Afrika heeft de regering verzocht, ningtn Juliana en Prins Bernhard uit nodigen ter gelegenheid van de Van E beek-herdenking in 1952. De arbeidstijd en de feestdagen. De minister van Sociale Zaken h< een beschikking uitgevaardigd over arbeid in broodbakkerijen, banketba rijen, rijwiel- en automobielherstelpl; sen, bierbottelarijen, limonadefabriek slagerijen en vleeswarenfabrieken. Wanneer in die ondernemingen Maandag December 1950 en Maant 1 Januari 1951 geen arbeid wordt richt, kan onder voorwaarden, in tijdvak van Dinsdag 26 December 1 tot en met Zaterdag 6 Januari 1951 beid worden verricht op de op de beidslijst of de rooster aangegeven vi middag, indien deze niet op Maant is gesteld. MIJNHARDTJES: DE CACHE Het nadelig saldo van net M. G. De Tweede Kamer heeft deze vvt een wetsontwerp aangenomen tot va stelling van de niet ten iasüe van de rij begroting gebrachte uitgaven en de 0 vangsten van het „Militair Gezag." Het nadelige saldo a f 64.254.016 zal als nadelig saldo van de Buiten; wone Dienst worden opgenomen- neer hij eenvoudig weggaat, geruïneei de arme zult u hem dan ontmasker Hij zal niet weggaan. Oswill deed enkele stappen, de ha den in de zakken van zijn pelsjas stoken. Hij kwam naar Montnonna terug, zijn vonnis uitstotend Ik heb tweehonderd duizend j zegd. Ik zal tot drie gaan. Gaat daar niet mee accoord, dan zweer u, dat ik hem straks voor iedereen maskeren zal Des te erger voor ra vrouw Hij wachtte een ogenblik en eindig! glimlachend, met zachte stem Mijnheer Montnormand, overrei uw vriend. Ik ga in mijn oude 100 kamer. Met mijn pijp zal ik het hee] goed hebben. Breng mij daar antwoord hé Hij-ging langs Antoinette. Zonder ii te horen, zonder iets te begrijpen had het toneel op een afstand gevolgd. Verjaat je post en zwijg zeide tot 'haar. Van boven de treden zag hij de oude notaris nog ©ens aa Hij gaf hem een teken met de hand riep hem toe Tot straks. FJn hij ging heen. Wordt vervolgd SPIERPIJN, SPIT... verteringsorganen van streek zijn, dan is CARBOVIT (Mijnhardt) een uitkomst, Carbovit: actieve absorbtiekool dragees, volkomen onschadelijk. Doos 40 ct en 1 gld die pijn verdrijft en kou afzet.40en 75c U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uwingewan doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. N de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES die liter gal op te wekken en uw spijsvertering stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een pil aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te d «f romen. Eist Carter's Leverpilletjes. 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pün.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2