AXELSCHE K COURANT legering lijdt nederlaag I De middengroep in verval inzake ambtenarensalarissen. Woningbouwvooruitzichten zijn vrij somber VERJAARDAG ORANJEBOOM BIER Die knagende Rbenmatische pijoen in ai Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. F'ra like ring bij abonnement Axel. ZATERDAG 16 DECEMBER 1950 65e JAARGANG No. 22 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VJNK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ARlEMENTAIR overzicht. Het belangrijkste debat van de iaatste Axe igen ging ongetwijfeld over de salaris- lvere :rh°gin& Vo°c1 'die hogte ambtnaren. Vo- /an J ge week schreven wij reeds, dat er een j nendement Tuin (arb.) op minister 3 Ull eulings te wachten lag en dat de be- ;t pj indeling daarvan met spanning tege- ioet gezien werd. Daarmede hebben e niet teveel gezegd. En zoals te voor- en was, werd dit amendement aange- omen, met 4336 stemmen. Voor stem- 1 nl! en de a r., c.h., s.g.p., de communisten 1 alle aanwezige socialisten, op een 4- il na, die zich van stemming onthielden. )it resultaat betekent een nederlaag voor e regering. Zij zal zich thans nader loeten beraden hoe deze kwestie op- elost moet worden. De nadere voor- lellen worden uiteraard met grote be- mgstelling afgewacht. Zoals reeds is ebleken, werd minister Teulings ge- eund door de k-v.p., de v'.vjd. en ook oor de heer Wel ter. Deze waren van lening, dat men juist in deze moeilijke ijd alles moet doen om de goede ambte- iaren te behouden. De problemen waar oor de hoogste ambtenaren geplaatst lorden, zijn niet gemakkelijk- Zij moe- en veel reizen en een zekere stand op- wilden. Om te voorkomen dat alle ■aardevolle krachten naar liet bedrijts- Êven zulten verhuizen, moet men ze oed salariëren. De tegenstanders van eze regeringsmaatregel konden dit best «Herschrijven. Maar zij hadden een nder bezwaar. En wel ditdat de egering teveel met toeslagen gaat wer- ;cn. Men heeft persoonlijke, ambtelijke n representatieve toeslagen. Tegen deze laatste heeft de Kamer teer dan eens bezwaar gemaakt. En iet was duidelijk, dat men niet geheel op e hoogte was van de grootte der an- ere toeslagen. En die waren soms niet ering. Men verweet de regering dus, at zij haar beleid op dit punt nimmer uidelijlc uiteen heeft gezet. Dit kon ook liet ontkenld worden. Toch was de 'erdedigir.g van minister Teulings niet «verdienstelijk- Maar hoe lang men tok sprak de beide standpunten waren liet te overbruggen. Een stemming kon slechts de oplossing brengen. De sala- isverhogingen, die de regering in de nop der jaren voor deze ambtenaren nad rastgesteld, waren echter niet mis. Het re'dt h er personen die zo ongeveer een 12.00 per jaar verdienen. Om éen 'oorbeeld te noemen ambtenaren die 12.840 verdienden, zouden nu fió.2co :rijgen. Een verhoging dus van 25°/o- lit geval het dient eerlijkheidshalve jezegd te worden is wél het meest iigezoch:e. Meestal zal dit percentage ager zijn. Een speciale moeilijkheid is ichter nog dat verschillende ambtena- en deze salarisverhoging reeds hebben mtvangen. Er is n-1- een Kon. Besluit ;€weest, waardoor deze verhoging met trugwerke. de l racht werden ingevoerd. Dnder ambtenaien moet men echter niet illeen verstaan die personen, die op de- tartementen thuis horen. Deze salaris verhoging was b.v. ook van toepassing Dp de hoogleraren aan de rijksuniversi- eiten en op de Commissarissen van de ioningin. j I i li Dit jaar is er flink gebouwd. Ministaer In 'tVeld was dezer dagen aan de beurt om zijn begroting te ver dedigen. Moeilijk heeft hij het ditmaal tiet gehad. Er zijn op dit gebied weinig actuele kwesties aan de orde, zodat het debat vergeleken bij verleden jaar wei nig interessant was. Laten we dan voor ditmaal volstaan inet de mededelingen van deze bewindsman, die de gewoonte heeft om ieder jaar aan dé Kamer voor te rekenen hoe de zaken er voor staan. Voor dit jaar mag men niet mopperen'. In de maanden Januari tot October van dit jaar zijn niet minder dan 39.000 wo ningen gereed gekomen. Dat betekent uit xs- ke 75 ten r5. >0. ins dat we dit jaar de 50.000 wel zullen halen. En dat terwijl er maar 40.000 geraamd zijn Een winst dus van 10.000 huizen- En hij voegde daaraan toe, dat men ge rust mag verwachten, dat ook in 1951 een zelfde aantal woningen zal wo,rden gebouwd. 1 De toekomst is somberden. Voor de toekomst zijn de vooruitzich ten echter somberder zo zeide minister In 'tVeld. Door het conflict in Korea zijn de prijzen van hout, ijzer, staal en non ferro metaal ontzaglijk gestegen en de baksteenproductie is bovendien ook niet rooskleurig. Trouwens de laatste loonsverhoging heeft er ook niet aan meegewerkt om de bouwkosten te doen dalen. Maar wat doet m'en er aan Minister In 't Veld zeide het als volgt Wanneer destructieve krachten zich doen gelden, komen de krachten der opbouw in de verdrukking". En dat is een stellige waarheid, ook al is zij nog zo onaangenaam. Deze stijging van de bouwkosten zou eigenlijk moeten leiden tot een huurverhoging en tot een verhvo- ging yan de rijksbijdragen. Een huur verhoging kan nu eenmaal niet, gezien onze lonen- en prijzenpolitiek. En als de overheid nog meer geld zou moeten uittrekken voor de woningbouw zal de begroting helemaal niet meer sluitend kunnen worden gemaakt. We hebben nu al een flink tekort en dat mag zeksr niet groter worden. We zitten dus, zoals met alle problemen, in de klem- Dat zag de minister ook heel goed in. Wij moe ten echter niet bij de pakken neerzittten, zo zeide hij. Het komt er nu op aan, dat we tonen wat we kunnen. De huurverhoging Met ingang van i Januari a.s. zullen dQ huren met 150/0 worden verhoogd. Zoals bekend, is deze verhoging af hankelijk gesteld van de belastingontwer- pen. Want tegenover het betalen van meer huur staat de verlagging van de loon- en inkomstenbelasting. Nu heeft de Eerste Kamer besloten om volgende week met deze ontwerpen te gaan be ginnen, zodat men gevoeglijk mag aanne men, dat aan de oorspronkelijk vastge stelde datum de hand zal worden gehou den. Moeilijk blijft echter nog aitijd de kwestie van de compensatie. De minst draagkrachtigen, die geen belasting be talen, zullen wel een huurverhoging op hun dak krijgen. Waar moeten zij daar voor het geld vandaan halen Deze vraag benauwde de Kamer. En toen minister president Drees tijdens de Algemene Be schouwingen verklaarde, dat de rege ring daaraan niet veel kon doen zij kon immers niet alle groepen tevreden stellen 1 waren de Kamerleden met Ideze verklaring lang niet gelukkig. Minister In 'tVeld deelde echter mede dat deze kwestie nog steeds in het Ka binet wordt besproken. Te zijner tijd zullen we dus wel horen wat er voor deze mensen wordt gedaan. Nadruk verboden. De naar aanleiding van het wetsont werp tot herziening der belastingen in de Staten Generaal gevoerde strijd, had een hogere inzet dan de enkele honder den guldens inkomstenbelasting welke een aantal inkomensklassen minder zul len hebben te betalen. In wezen gaat deze strijd aldus een publicatie van het Comité ter bestudering van Orcie- ningsvraagstukken om het behoud van de middengroep in onze maatschappij en wie de plaats, welke deze groep in onze maatschappelijke orde heeft inge nomen in de achter ons liggende tijden goed kent, beseft, dat het hierbij uit eindelijk gaat om het behoud van onze maatschappelijke orde. Na de oorlog is de middengroep in een uiterst moeilijke positie gekomen. De inkomsten van hen die tot deze groep behoren zijn als regel niet gestegen ovt r- eenkomstig de kosten van levensonder houd. De progressie der belastingen be- irooft hen bovendien van een belangrijk deel van hun bruto-inkomsten. Te weinig wordt beseft, dat men hier wordt geconfronteerd met een ontwik kelingsgang, welke door bepaalde groe pen wordt verlangd en die er toe leidt dat de middengroep wordt terug gebracht tot de groep der bezitlozen. Bij' een voortduren van deze ontwikkeling ge durende nog een tien tot twintig jaar,, zou de middengroep onzer samenleving verdwenen zijn. Het economisch teven zou zich automatisch in een richting van socialisatie ontwikkelen. Het ge hele vraagstuk van de maatschappelijke opgang zou een totaal ander aspect gaan vertonen, l Er zijn weinig landen, waar de midden groep een zo grote rol heeft gespeeld en waar de sociale klasse-verschillen zo ge ring waren als juist in ons land. Er heeft in ons land een voortdurende ver nieuwing der leidende klassen plaats ge vonden. Deze vernieuwing, die een groot deel van onze economische kracht heeft uitgemaakt, berustte juist op de middengroep. Voor de oorlog bestond voor ieder, op welke plaats van de maat schappelijke ladder hij ook stond, de kans om zich omhoog te werken. De hogere klassen en de gezeten burgerij hadden in ons land geen monopolie-positie. De overgang van de ene naar de andere klasse voltrok zich in vele gevallen in een énkele generatie en men vraagt zich af, of er nog aanleiding was om over klassen te spreken De weg omhoog liep via de besparingen, het zich vormen van een klein bezit. Hierin zijn thans fundamentele veran deringen gekomen. Er komen steeds groter scheuren Jn onze sociale struc tuur en het begrip klasse, dat vroeger slechts een politieke leuze was, begint nu in de betekenis van gesloten groep een realiteit te worden. De overgang naar de collectieve maatschappij bete kent het einde van de opgang en gaat een ieder binden aan de klasse, waarin hij is geboren. Terwijl vroeger de onder nemer zijn bedrijf door zuinigheid groot kon maken, is deze weg thans voor hem gesloten. De fiscus eist een zo groot deel der inkomsten op, dat van belangrijke be sparingen, zoals die nodig zijn om een bedrijf op te bouwen, geen sprake kan zijn. De kleine onderneming van van daag is gedoemd een kleine onderneming te blijven. De vergeleken bij voor de oorlog zo typisch veranderde houding der middenstanders spruit voor een groot deel daaruit voort, dat het besef om hoog te kunnen komen verloren is ge gaan en dat men geketend aan een be paald milieu het er maar zo goed moge lijk van wil nemen. Terwijl vroeger het element uitbreiding het bedrijfsleven be heerste, heeft dit thans voor het element stabilisatie plaats gemaakt. De middengroep van deze maatschappij was geen vastomlijnde groep. Zij v/as ttgeiijk doorgangshuis en reservoir. In vefe gevallen gaat deze doorstroming nu een einde nemen. Men kan van de arbeider verwachten, dat hij voor de toe komst zorgt; men kan niet van hem ver langen, dat hij zulks èn coltectief èn individueel doet. Zo zijn kcindieren of kleinkinderen de universiteit bereiken, missen zij de maatschappelijke onafhan kelijkheid, die hun plaats typeerde. Zij worden het intellectuele proletariaat, de dragers der ontevredenheid. Zal de middengroep haar regelmatige voeding gaan missen, ook zij dié zich daartpe thans rekenen zijn niet meer in staat de bevruchtende werking op de maatscnap- pij uit te oefenen. Enerzijds vernietigt de voortdurend^ daling van de geldswaarde juist de be sparingen van de middengroep en brengt haar terug tot een klasse van betere loon trekkers, anderzijds brengt de egalisatie der inkomens door onvoldoende loon- aanpassing en door progressieve belas tingen en retributies hen in de onmoge lijkheid de vroegere besparingen voor* te zetten. Reeds zijn wij zover gekomen dat indien men kon kijkén op de borden van arbeiders en van hen, die tot de middengroep behoren, men een verbijs terend verschil zou kunnen waarnemen. De arbeider, niet gebonden aan milieu, niet gedwongen een zekere maatschap pelijke stand op te houden, leeft beter dan menig intellectueel. Het verval van de middengroep zal op onze maatschappelijke structuur een verregaande invloed hebben. Een maat schappij waarin de kans op vooruitgang ontbreekt wordt een steriele samenleving. Het individu, dat in een dergelijke samen leving leeft, staat anders tegenover haar problemen. Hij wordt van nature een ontevredene. Cultureel en economisch is een samen leving zonder middengroep iets anders dan de samenleving, die wij hebben ge kend. Maar ook politiek is dat het ge val. De middengroep is de draagster van de democratie. Juist het bestaan van de middengroep belet een greep naar absolute macht. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevaf en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! En hoe eerder, hoe beter Uitkeringen van Maatschappelijke Zorg aan ZeeiiwSche oorlogsslachtoffers- Blijkens de gegevens, welke de dienst voor Maatschappelijke Zorg van het mi nisterie van binnenlandse zaken, publi ceerde werd op 1 Juli 1950 door deze dienst in Zeeland nog gezorgd voor 45 evacué's, 349 oorlogsslachtoffers in en gere zin, 2 gerepatrieerden uit Indone sië en 2 Duitse rentetrekkers. Per week werd voor het levensonder houd van deze mensen betaald eva- cué's f 602.oorlogsslachtoffers f 5614 go'cpatrieerden uit Indonesië f 43.en Duitse rentetrekkers f 18. Totaal beliepen dus de uitkeringen van deze dienst in Zeeland f 6277. per week. Stijgende werkloosheid in Zeeland- In onze provincie waren eind Novem ber j.l. acht werkloze mannen per 1000 mannelijke inwoners. Het totaal aantal werkloze mannen bedroeg tin. Eind October van dit jaa'r was dat aantal 705 en eind November 1949 Was dit slechts 562. s Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê fl. 1.55. Buitenland fl. 2. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiên ^uiu xlraum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. 1 Ia

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1