AXELSCHE IS COURANT Drie begrotingen in één week 5ARANTO Brief uil Port Said LD A Minister's Jacob (oorlog) gereserveerd ontvangen. van een oud-Axelse Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 65e JAARGANG No. 20 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 566 Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM PARLEMENTAIR OVERZICHT. De Eerste en Tweede Kamer heb oen samen in de afgelopen week bijna drie begrotingen afgehandeld. Bijna, want van geen begroting kan men tot Woens- dag zeggen, dat zij was aangenomen. Dat zat vast op de salarissen van de hoge ambtenaren. Minister Lieftiuck had goed gevonden dat een tweehonderdtal van deze mensen een extra vergoeding zou krijgen. Op iedere begroting kan men dus zo'n post aantreffen. De rege ring heeft dit gedaan om de ambtenaren aan haar te binden, want velen gaan over naar het bedrijfsleven, waar zij meer uinnen verdienen. Het voorstel is dus op zichzelf niet zo gek, maar het is wel gebleken, dat de Kamerleden een andere methode willen volgen. Op het moment, dat 'wij dit schrijven, ligt er m.l. een amendement Tuin (ad>.) op tafel, dat deze salarissen weer even hoog als ver leden jaar wil maken. Behoudens de 5 pet. loonsverhoging die practiscU zo wat iedereen heeft gehad- Dit amen dement is tevens ondertekend door de h.h. Schouten (a.r.) en Beerninck (c.h.), terwijl men kan verwachten, dat de s.g.p. en de communisten ook wel vóór zullen stemmen. Als er in deze fracties geen verdeeldheid bestaat, moet men aanne men, dat dit amendement er door komt. Tenzij men weer gaat dreigen met kabi- netscrises, iets waar deze regering niet tegen opziet. Tijd voor beslissingen. Nu eerst naar de Eerste Kamer. Daar zat de nieuwe minister van Oorlog en Marjne rustig achter de regeringstafel. Na het falen van minister Schokking was het begrijpelijk, dat men met meer dan gewone belangstelling het optreden van deze bewindsman gadesloeg. Er valt natuurlijk nog niets over te zeggen. In zijn antwoordrede erkende hij open lijk nog niet veel van de zaken af te weten. Dat is begrijpelijk, want niets is moeilijker dan op de hoogte te komen van alle organisatorische problemen, die dch in ons leger voordoen. Die zijn Soms zo moeilijk, dat er een tijdje ge leden een nieuwe functie werd gescha pen de chef van de staf van de chef van staven. Nu was er ©en goed ding in de rede van de jonge minister. En dat was dit hij was het roerend eens met de heren Algra (a.r.), Ruys de Bee- renbrouck (k-v.p.), Wendtelaar (v-v.d.), de Dreu (arb.) en Vixseboxse (c.h.), dat iet in ons* leger een rommeltje is. De organisatie deugt tenminste niet. Daar om zijn mededeling dat Oorlog" inplaats van architectenbureau, aannemer moet gaan worden. Het wordt de hoogste jfijd, zo zeide hij, dat ;we éen ,yan de vele plannen die we gemaakt hebben, gaan uitvoeren Het gebrek aan snelheid in beslissingen is in ons militaire ap paraat een grote fout geweest, aldus d'e minister. Nu maar afwachten of hij in staat is al zijn plannen te verwezenlijken!. Uit de debatten kon men wel eens opma ken, dat het moeilijk moet zijn om dkx>r te zetten op het ministerie van Oorlog. Daar schijnen niet alle officieren aan een leiband te lopen. Binnenlandse veiligheidsdienst. De Binnenlandse Veiligheidsdienst is ieder jaar opnieuw een nachtmerrie voor de minister van Binnenlandse Zakten- Dit keer was minister Teulings er weer de dupe van. De B.V.D- is: geen ge heime dienst, waaraan men in deze tijd van vijfde colonnes behoefte heeft. De otnvang van deze dienst wordt echter steeds groter en dientengevolge vermeer deren ook steeds de bedragen op de begroting. Voor de meeste Kamerleden is dit een moeilijke pil. Men wil die B.V.D.als het persé moet, wel aan vaarden, maar dat men geen enkele con trole heeft, vindt men toch eigenlijk wel jammer. Dat past nu echter eenmaal bij een geheime dienst. Alleen de socialisten en de communis ten hebben onoverkomenlijke bezwaren tegen deze dienst. Hun bezwaren zijn niet alleen van zakelijke, doch ook van persoonlijke aard. Zij komen /met tal van voorbeelden aandragen, waaruit de funeste werking van dit instituut moet blijken. En de heter Goedhart (arb.) vertelde zelfs, dat oud s.d.a.p.-ers voor onze geheime dienst een bijzondere aan trekkingskracht hebben. Dit zou ook zo zijn voor vele p.v.d'.a.-ers. Geen won der dat zij dan bezwaren hebben van ernstige aard. Maar toch gaan deze nooit zo ver, dat er een motie of amen dement uit de bus komt om deze dienst op te heffen. Ook dit jaar is dit niet ge beurd. De mededeling van minister Teu lings, dat er ©en parlementaire' commis sie zou worden ingesteld, die toezicht kan houden op deze dienst, die althans kan controleren, werkte als olie op de golven zij deed veel critiek versmelten. Ook de burgerlijke verdediging had de aandacht van de Kamer. Minister Teulings had in een Nota uiteengezet hoever de regering hiermede was ge vorderd. Het bleek toen wel dat men nog niet veel verder was dan het maken van plannen. Dat noopte in deze fel- bewogen week tot critiek. In wezen is er ook nog niets gebeurd. En als het onverhoopt tot een oorlog mocht komen dan zitten we alleen nog maar met pa pieren plannen om de burgerbevolkinjg te beschermen. Deze critiek is niet ver stomd. De minister vertelde zelfs, dat de noodzakelijke wetsontwerpen niet voor Juli 1951 zouden worden ingediend en dat dan pas begonnen zal worden met de aanschaffing van het materieel. Alle critiek, dat hij te laat begonnen was met deze voorbereidingen wees hij van de hand door te verklaren, dat hij moeilijk een jaar geleden plannen had kunnen maken. Toen had hij heus niet kunnen rekenen op de steun van de bevolking;. Een argument, dat de Heren van Hon derd niet kon overtuigen. Minister v- d. Brink had het ditmaal niet zo moeilijk. Dat onze financiële eco nomische positie n[et best is, weten we allemaal. Minister Lieftinck heeft dit tijdens de belastingdebatten uitvoerig, aangetoond en deze minister benaderde dezelfde moeilijkheid langs economische weg. Meer dan voorheen had de mid denstand de aandacht van de Kamer Deze kwestie zal echter t.z.t. nog wel eens aan de orde komen, als de verschil lende voor-ontwerpen, die de laatste tijd zijn uitgekomen, tot wetsontwerpen wor den verheven. Nadruk verboden. Reeds herhaaldelijk is me gebleken dat sommige stadgenoten verwacht heb ben dat ik wel eens iets van mijn erva ringen hier in Egypte zou schrijven in onze goede Axelaar. Welnu als de redacteur daar de drukinkt en de plaats ruimte voor over heeft, wil ik wel gaar ne aan die verwachtingen voldoen- Toen wij (een Nederl. mevrouw, twee kinderen en ik) begin December 1949 hier in Port Said aankwamen, was het ook hier winter. Maar behalve dat deze hier veel korter duurt, komt hij wat hei weer betreft, slechts overeen met een kwakkelzomertje in Holland. Daardoor was de overgang van de sneeuw- en ha gelbuien tijdens de overtocht aan Perk- polder, via de storm op de Middellandse Zee, naar het miezerig regentje in Por. Saïd, nfet eens zo atfg groot. Maar toen jullie in Axel nog met bevroren water leidingen worstelden en de ijsbloemen van de ramen stookten, botten hier de bomen al uit en kwamen de bloemen uit de grond. Eind Februari doken we in ons badpak de Middellandse Zee in onder bijna iedere dag een stralende zon aan een heldere, hemel. Toen ik van huis ging had ik me voorgenomen gauw een regenjas te kopen van „echt Egyp tisch linnen", maar daar heb ik van 'af gezien omdat men me voorspelde diat het wel Kerstdag kon worden eer het weer ging regenen. Daar hebben we dus niet veel last van. In plaats daar van hebben we hier zo nu en dan een uitloper van een zandstormpje Dan js naar mijn smaak een balie Hol landse bries, desnoods met flinke plens buien, verre te verkiezen boven de war me, laffe woestijnwind, die je bij een weinig beweging doet transpireren en het stoffijne zand aan je lichaam doet plakken. Deuren en ramen kunnen niet zo goed gesloten zijn dat het zand er niet door komt. De vloeden, meubels en vensterbanken liggen bedekt met een laagje zand, tot zelfs in de kasten en laden, in de bedden op de schalen Jn in pannen, zand, zand, zand-1 Wie fniet ,per sé naar buiten moet, blijft thuis, want de ademhaling gaat dan moeilijk en de atmosfeer is benauwd. Voor de Arabieren, die hier gekleed gaan als 2000 jaar geleden, komen daar nog moeilijkheden bij, n.l. hun lange kleren uit de knoop te houden en hun fez op het hoofd. De boeren i n ons landje van Axel binden hun „een tientje" doodeenvoudig vast met een touwtje, maar zo'n omge keerde bloempot-met-een-kwastje, leent zich daar niet zo toe. En rollen dat zo'n ding kan Daar moet een oud vader- landse bolhoed het grandioos tegen af legggen. Is het overal wel een vermakelijkheid iemand achter zijn hoofddeksel te zien hollen, er gaat niets boven een Arabier die zijn wapperende jurk boven de knie- en heeft gehesen, te zien rennen achter zijn voorthuppende „vijfkop". Ja, de kleding was in de eerste dagen voor ons het meest vreemde in dit vreem de land. De manneu lopen in lange rokken of in pyama's met op het hoof»', de bekende fez, of een. oude Europese hoed, waarvan de iranden naar beneden gebagen zijn en de deuk is uitgeduwd. Soms komt men een groepje tegen of een figuur die zo uit de kinderbijbel kon zijn weggestapt. Een oude man met lange vharen in een vuilwit kleed met een gordel om zijn middel, een stok in zijn hand, naast een zwaar beladen ezel is heel gewoon. Maar laat ik bij het begin beginnen, de aankomst met de „Toscana" onze boot. Omstreeks de middag was de Egyp tische kust in zicht gekomen als eep grauwgrijze smalle streep, die steeds breder werd en meer gedetailleerd, tot het leek op een reusachtig fabriekscom plex. Lelijk, ontnuchterend en verschrik kelijk teleurstellend was die allereerste aanblik van het mysterieuze Egypte, het land van de sphinx en de pyramiden-1 Toen we wat dichterbij kwamen en hier en daar wat strandhuisjes zagen en wui vende palmen en wat huizen langs de grote weg die van Pqrt Said naar Alex andrite loopt, kwam het een beetje bii. Tot we eindelijk de haven konden bin nenlopen en het Midden-Oosten in let- dit te wachten stond1, het was toch een verrassend gezicht die grote bedrijvig heid. Als een zwerm sprinkhanen drom den tientallen kleine roeibootjes en schor- hoestende watertaxi's om onze forse „Toscana", die na een machtige fluit- stoot en gerammel van ankerkettingen tot stilstand kwam. Gewoonlijk mag niemand van boord en niemand wordt op het schip toege laten, maar alle passagiers hangen over de reliifg en uit iedere opening in, de scheepswand puilen mensen. De emi grerende Italianen van de derde klasse hadden hun eeuwige dansmuziek gestaakt en waren een en al levendige belangstel ling en zelfs de Brits-Indische maha- radja met zijn gevolg genoten van het buitengewoon levendig en kleurrijk to neel en de krijsende kooplui. Hun wa ren jn de ene hand en in de andere een touw om het gekochte mee omhoog te halen, schettterden ze alle talen tegen ons op. En a\ heel gauw bdngelen hier een paar schoenen, daar een tas en vlak bij ons zwierde een vijgemandje met in houd door de luoht. Maar daar wij behoorden tot de wei nige passagiers, die hier hun reis be ëindigden, werden we al gauw naar de bibliotheek gebracht, waar de douane zich had geïnstalleerd en waar we op nieuw gedwongen waren formulieren in te vullen. Maar onze forse hanepoten konden de paspoorten-man niet bekoren. Kauwend op een punt van zijn hangsnor gaf hij ons nieuwe papieren, met de me dedeling dat ze in het Arabisch moesten worden geschreven. Maar aangezien wij niet bij machte waren onze namen en geboortedatum in Koning Farouk's hiëro- glyphen op het papier te toveren, nam de man met een diepe zucht zijn eigen vulpen en begon met een razende snel heid puntjes, streepjes, komma's, en om keerde drietjes te zetten. „Gunst, is dat nu mijn naam in het Arabisch vroegen we, wijzend op een paar puntjes, een lange dikke streep met haken en ogen en een alles overheer sende omgekeerde drie. Maar de man glimlachte medelijdend en verduidelijkte ons dat het zijn eigen handtekening was. „Oh", zei ik. Buiten gekomen blijkt het al donker te zijn. Maar de diepe duisternis is to taal verdwenen als we aan land stappen- Wij bevinden ons midden tussen talrij ke lichten en lichtreclames. Helder staan daar op een groot gebouw de drie ver trouwde letters In rood van onze K.L.M. Dat doet prettig aan iets Hollands te zien en dat begrijpt ook een Chineesje, dat in duidelijk Nederlands zegt „kijke, kijke kost niet Maar dan is zijn voca bulaire uitgeput. Kwak, kwek, kwaak, zegt hij op een ivoren boekenlegger wij zend. Waf, woef, wof, bast een Arabier terug. Het Chineesje knikt begrijpend en gaat verder, om een paar stappen verder zijn Engels te luchten en dan zijn Italiaans, maar het kan ook Spaans, Por tugees of Grieks zijn. In alle talen staat hij zijn klanten te woord. Eindelijk weien we een taxi te berei ken die ons thuis bracht. Thuis, In Egypte thuis. Een vreemde gedachte. Temeer vreemd daar ons huis een ge woon Europees huis bleek te zijn. Zo te zien van Hollandse baksteen met Hol landse dakpannen. Trouwens onze gehele buurt bleek er een te zijn waar uitsluitend Europeanen wonen en dat Port Fouad heet, gelegen tegenover Port Said, aan de kust van de Middellandse Zee. en doos echte STILLES HOEST /-voonnements- prljfr Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè fl. 1.55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Advertei-tiên ti* rimum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. VÖOR V

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1