AXELSCHE B COURANT De week der landbouwers. Melkprijs hoofdschotel van het Kamerdebat: WEK DE GAL IN UW LEVER OP De schijn gered. lA/ErMQCENp J Die slopende Rhenmatiek maakt humeurig en ziek, S NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukkor-Uitgeefster: Firma J. C. VJNK Adres Redactie en Administratie: AXCL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoi tdredactie: T. C. VINK-van VESSEM parlementair overzicht. De boerenstand is in onze volksverte genwoordiging sterk in getal. Bij debat ten over andere problemen dan agrari sche valt dat niet zo zeer op, maar als de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de orde komt,, dan dringen als het ware alle deskundi gen op dit gebied om het spreekgestoel te. er]eden week wa,ren het er niet min der dan vijftien, die het woord voerden. En dat is helemaal zo erg niet, want onze boeren in de Kamer zijn zeker niet de mindere van de andere leden. Nu hebben zij steeds éen ding mee: er is altijd wel een kwestie waar over te praten valt. Is het niet het nieuwe land bouwbeleid van minister Mansholt, dan is het een motie Droessen over de inle- veringsprijs van de boter en thans weel de melkprijs voor de boer. De melk is éen van die producten, waarvan de prijs voor de boer is vastgesteld, een garan tieprijs. Deze bedroeg verleden jaar 18 cent per kg, maar dit jaar zag minister Mansholt de mogelijkheid om hem te verlagen tot 17,5 ct. Melk is voor veie boeren een belangrijk product en deze verlaging betekent vooral voor de boeren op de zandgronden een aderlating- De Stichting voor de Landbouw had reeds medegedeeld, dat zij voor ee n'verlaging niets voelde. Geen wonder, dat zij ge belgd was over het feit, dat de bewinds man t°ch zijn zinnen had doorgezet. Te meer, daar ook bij de prijsvaststelling van de gerst en de tarwe geen overeen stemming was bereikt, met de georgani seerde landbouw. Een andere reden waarom de agrariërs ii de Tweede Kamer deze beslissing maar matig konden waarderen, is van politieke strekking. Liet besluit werd n]. in ver schillende kranten gepubliceerd, daags na dat de Memorie van Antwoord1 was ver schenen. En in deze memorie had de mi nister met geen woord over een eventu ele prijsverlaging geschreven. Inderdaad een beetje onelegant, want daardoor werd het onmogelijk dat de betrokkenen en hun organisaties de tijd hadden om hun standpunt uiteen te zetten. Zij moesten zich dus geheel verlaten op de Tweede Kamer Iets wat zij overigens 'in volle vertrouwen hebben kunnen doen. Alleen P.v-d-A. voor verlaging. Alle fracties met uitzondering van de socialisten, goten de fiolen van hun tjoorn over het hoofd van minister Mansholt uit. Hun voornaamste bezwaar was wel dat hij zich niet gehouden heeft aan de berekeningen van het Landbouw-Econo misch Instituut. Dit achtte een kostprijs verlaging niet gewetdgd, omdat de kosten op het bedrijf eerder gestegen (fan ge daald zijn. En bovendien konden de te genstanders het maar moeilijk verkrop pen, dat juist de landbouw maar steeds de dupe van de duurte moet zijn. Deze leeft in een glazen huis. Iedereen ka,n we ten wat een boer verdient en wat voor een prijs hij voor een bepaald product krijgt. Dat is niet erg, want de prijs van het levensmiddelenpakket is nu eenmaal zeer belangrijk in deze tijden. Maar daar tegenover staat, dat de Nederlandse boer het goedkoopste produceert van al zijn collega's in West-Europa Zij doen goed hun best en daarom is het te begrijpen, dat de boeren het niet leuk vinden om steeds maar op het randje van het kosl- prijstechnisch mogelijke te moeten lopen Zij willen hun noeste arbeid wel eens be loond zien door grotere winsten. De land bouworganisaties zijn nuchtergenoeg om niet het uiterste te vragen, maar iedere prijsafremming naar boven is nu eenmaal niet aanlokkelijk. Gezien dti standpunt was net niet te verwonderen, dat de heer t.n. vv'eijdei (k.v.p.j zijn bezwaren als als volgt samenvatte ongemotiveerd en onverantwoord. Wij nemen alleen deze spreker maar, omdat hij zich misscien wel het meest kernacht g ui drukte. Hetgeen niet wil zeggen, dat de pleidooien van de heren Bieuwenga (a.r.), den Hartog (v.v.d.) en de Ruijter (c-h.) van een min der gehalte of minder duidelijk waren. Een uitzondering maakte de heer Von deling (arb,). De toekomstmogelijkheden van de melkproducden zijn zodanig, dat zuiver kostprijstechnisch gezien de nieu we prijs verantwoord is. Behoudens voor de melk zijn er ook prijzen vastgesteld voor varkensvlees en eieren. Als deze prij zen net verjaagd worden is er volgens hem geen kou aan de lucht. Opbrengst hoger dan geschat is Minister Mansholt zeide tegen de kost prijsberekening van het L.E.I. geen be zwaar te hebben. Bezwaren had hij echter wel tegen de wijze waarop dit instituut de opbrengsten raamt. Het is volgens hem n.l. gebleken, dat deze ramingen steeds te laag zijn. Vorig jaar werd voor Friesland bijv. niet minder dan voor 15 pet te laag geschat Dit jaar heeft het instituut gere kend op een opbrengst die 150 kg la ger is dan verwacht mag worden. Aan de hand van cijfers toonde hij verder aan dat deze verlaging van een halve cent niet zo'n grote strop voor de boer betekent. In Friesland bijv- zullen de inkomsten op een klein gemengd zandbedrijf ter grootte van 9 ha door deze verlaging teruglopen van 4416.t°t fl- 4232.Deze optimis tische kijk omtrent de opbrengst van de melk maakte het voor de minister moge lijk om de melkprijsverlaging te motive ren. Opnieuw overleg. De oude tegenstanders waren met deze utileg echter niet verzoend. En de heer Droessen (kvp) schermde reeds met een motie om het overleg over deze kwestie weer te heropenen Het was duidelijk, dat deze motie aangenomen zou worden. De bewindsman restte dus niets anders dan maar een toezegging te doen, dat dit inderdaad zou geschieden. Intussen gaat echter op 2 December de nieuwe melk prijs in. En het overleg met de minister zal niet plaats hebben voor 7 December a.s. Hij neemt deze zaak hoog op. Al zou hij zelf wel een halve cent meer willen betalen, dan js het nog de vraag of mi nister Lieftinck dit zou willen. Wellicht hoort men weer in de verte het 'gerammel van de portefeuille want ook de Stich ting voor de Landbouw is niet van zins om t°e te geven. Dat kan nog wel eens spannend worden- Steun aan koude-grond-telers. De minister deelde verder in zijn rede nog mede, dat hij het advies van de or ganisaties af wilde wachten voor de steun aan de koude grond telers. Reeds thans zijn er echter crediet-faciliteiten moge lijk. Voor de idee van de heer v-d. Heuvel (a r.) om steun aan het product te verle nen, voelde hij niets, daar de minister het hoogst ongewenst achtte als de huidige toestand zou worden bestendigd- Meer dan 10 pet van de groenten wordt door gedraaid. Dat is niet normaal. De rege ring is bereid om medewerking te verle nen om h'ét doordraaien tot zo gering mogelijke proportie's te beperken. Tevens deelde minister Mansholt nog mede, dat de voedernormen voor bedrij- ven tussen twaalf en twintig ha. met 30 procent zullen worden verhoogd. Dit is een overbruggingsregeling, omdat een aantal bedrijven niet in staat is geweest om voldoende grasland te scheuren. Natuurlijk zijn er nog talloze andere opmerkingen gemaakt. Zo kwam bijv- ook de visserij vrij uitvoerig ter sprake. Veel nieuws werd hierover niet te berde gebracht. De melkprijs stond nu eenmaal in het middelpunt der belangstelling. De begroting werd nog niet goedge keurd, omdat de heer Beerninck (c.h.) nog graag eens wilde praten over de sa larissen van de hoogste ambtenaren. Die zijn n] niet onbelangrijk verhoogd. De ze kwestie zal tijdens de begroting van binnenlandse zaken aan de orde komen, want de andere departementen hebben een zelfde maatregel getroffen. Nadruk verboden;. maar bovendien raakt LTw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zo niet ver der, drijf die slopende pijnen uit Uw le den. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschep is samengesteld, voor U doen. Met Kru schen voert ge de bloedzuiverende or ganen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen Junctionneren- Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Uw ter gende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. (Inlgez. Mededeling) Goedkope boter. Binnenkort zal het In- en Verkoop bureau voor Zuivel, koelhuisboter in de handel brengen tegen sterk verlaagde prijs. Deze boter zal n.l. in de winkels ver krijgbaar zijn tegen 75 cent per pakje van 250 gram. Op de pakjes, welke kenbaar zijn aan het opschrift „koelhuisboter", zaj deze prijs zijn aangegeven. Het betreft een hoeveelheid van circa 1700 ton, die in verband met het gevorderde seizoen en de exportmogelijkheden niet meer voor uitvoer in aanmerking komt. Ten einde kwaliteitsverlies door langduriger opslag te voorkomen, zal de boter thans op de binnenlandse markt worden verkocht- Over enkefe dagen zal de boter in de winkels verkrijgbaar zijn. Het juiste tijd stip kan niet worden bepaald in ver band met het onipakken van de boter en de afzet via de normale handel. 5 December zonder ongelukken. Herhaaldelijk wordt er gewag gemaakt van gecompliceerde verkeersongevallen, welke dikwijls ,,goed aflopen", maar ook wel eens niet. B.v. een fietser op de uiterste zijde van de rijbaan rijdend, slipt, valt tegen een links naast hem rijdende fietser,-deze kan ook zijn evenwicht niet bewaren en valt, juist terwijl een auto passeert. Of een voetganger stapt plot-' seling van het trottoir, zonder daarbij uit te kijken, een naderend voertuig wijkt uit en veroorzaakt eau botsing met een. ander voertuig. Houdt daarom rekende mbt plotseling veranderende verkeerssitua tie's. De K.N.A.C- raadt bestuurders var, bij het inhalen een tussenruimte van in motorische vervoermiddelen dringend Aan langzaam rijverkeer en fietsers en voorts mogelijk 1 meter aan te houden met het met andere motorische vervoermiddelen een tussenruimte van minstens een halve meter aan te houden. Fietsers kunnen bij harde wind, sneeuw en slagregen niet altijd rechte koers hou den, daarmee zal het overige verkeer re kening moeten houden. Indien alle weg gebruikers zich op 5 December a.s. deze raad gedachtig zijn dan zal kunnen wor den aangetoond, dat de K.N.A.C-leuze goed is. Het moet toch mogelijk zijn éen dag de verkeersongevallen tot een aanvaardbaar minimum terug te brengen. Koning Herodes overleden. Vindt u jdte kop boven dit berichtje vreemd Het is toch waarlijk een echte krantenkop van de laatste tijd Een kop namelijk uit de „Chronicles" een krant die we wel de merkwaardig ste ter wereld mogen noemen. Dit in Jeruzafem uitgegeven blad staat nameiijk vol met nieuws van2 a 3000 jaar geleden en dient het op alsof het gloed nieuw' is, in moderne kranten-opmaak met vette koppen, „speciale correspon dentie" enz. Foto's van maauettes L reconstructie) en tekeningen verduidelij ken de tekst. Chronicles is een maandblad en heeft een oplaag van 5000 exemplarenhet verschijnt i-n het Engels. Het is ge sticht door Mevrouw Van Leer, de echt genote van de bekende Nederlandse va- tenfabrikaïit. Het doel van de uitgave is het op nieuw en in voor de moaerne mens be grijpelijke vorm vertellen van de geschie denissen van het Oude Testament. Om deze oude historiën levend te maken wor den ze opgediend in de vorm van heden daagse kranten--artikelen. FEUILLETON. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. Antoinette dwaalde temidden van zo veel kostbaarheden, zonder ze te onder scheiden. Al haar zorgen gingen uit naar de gedekte tafel, schitterend van Bo heems kristal en overdekt niet losse bloe men. Tevreden over haar verkenning sloop zij rond als een oude kat. Wiat haar beviel was de grote, dub bele deur van vier meter hoog, met tre den er voor, die op een binnengang uit kwamen. En 'ze hield er van op de muur van die gang de reusachtige huid van een oeros te zien hangen, welke haar -de werkelijke schat van het kasteel toe scheen ook zag zij graag door het bre de venster het park en de vijver liggen. Die avond voora], onder de sneeuw en maanlicht, leek het haar, dat niets mooi er ;kon zijn dan de aanblik van haar land. Door en door warm -door het krachtige bloed harei» boerenvoorouders en nog verhit door het gekloofde hout, dat in de grote schouw brandde, blikte zij 'op haar gemak naar het sombere tafereel'van December. Plotseling deins de 'zij terug. Zij had zonder twijfel jets buitengewoons gezien. Zij deed weer een stap vooruit, zich geweld aandoende om zich te overtuigen of zij niet gedroomd had zij zag niets anders meer dan het winterlandschap. Zij herademde. Maar dan stokte haar adem opnieuw. Achter haar ging zacht een deur open, een klejne deur, d'ie toegang gaf tot het park. Er kwam iemand binnen, iemand die zij zoeven wel gezien had', die zijn hoofd'tegen de ruit had gedrukt en bui ten om de salon was heengelopen en een sleutel in het sleutelgat, had gestoken. Antoinette van schrik versteend, bewoog niet meer Haar oude gelaat trilde als een witte gelei, geschud in een mand. Hoofdstuk XXVI. Na enige ogenblikken had zij weer de kracht om te fluisteren Ik had het wel gezien. Zii ■wilde vluchten. Blijf daar zonder te ibewegen en roep niemand, zeide Oswill op comman derende toon Hij was onberispelijk en werkelijk voor naam van houding. Op het harde over hemd van zijn smoking droeg hij een knoop van saffier omgeven met briljan ten Zijn das leek gebeeldhouwd als een vlinder van onyx- Een open pels jas, waarvan de kraag en de lange mou wen van sabelbont waren, had hem als autokledingstuk gediend. Hij droeg keu rige handschoenen van herteleer door een wonder van kracht en met behulp van cosmetique behield zijn wit haar, zo even door de wind verward, de ron de en stijve vorm van een badmuts boven zijn gebruind gelaat. Zijn ogen van ver schillende kleur bleven onbewegelijk, be schermd door de streep der wenkbrau wen. Hij glimlachte ais een duivel, ter wijl hij de min aanzag. Hoe gaat het Antoinette? zeide hij. Je lijkt altijd nog op een oude aardappel in de schil In het park hield het geblaf der hem den op. Hij mopperde De honden zwijgen eindelijk. Het is gek in dit huis waar ik toch het recht heb te komen, denk ik blaffen de honden als ik kom en tonen de oude meiden haar tanden. Ik had een zweep moeten meebrengen. Hij naderde en zag de flonkerende tafel. Hij kauwde tussen zijn tanden Ik kan me begrijpen dat hij dik wordt. Wat komt mijnheer hier doen ?,-, durfde Antoinette vragen. Dat zul je zien, antwoordde hij- En toen zij een poging deed om tussen de meubels door te sluipen en weg te komen, voegde hij er aan toe Je hebt wel zin om er van door te gaap Sluit de deur toch. Bevend gehoorzaamde zij. Ik maak de vrouwen bang, zelfs ,de ouden, grinnikte hij. Opnieuw wilde zij ontsnappen. Met éen gebaar wees hij haar terug. Waar is je meesteres In haar kamer, mijnheer, antwoord de zij. En haar geliefde Zij zweeg. Juist, zeide hij. Hij is er ook. In de andere vleugel Zij maakte een bevestigend teken, in elkaar gekropen en blootgegeven als een patrijs tegenover een schutter. Wij zijn gerust, glimlachte hij. Nog eens trachtte zij weg te komen'. Boosaardig liet hij haar tot aan de treden gaan. Zodra zij op de eerste stond, riep hij Antoinette Zij kwam terug, alsof zij door een eias- tiek getrokken werd, dat weer inkrimpt na eerst te zijn uitgerekt. Antoinette, zeide hij, zo straks is hier een oud, klein, heel lelijk mijnheer tje aangekomen... Het is een notaris. Ik wil hem spreken. Breng hem dadelijk bij me. Zij was blij. Hij zelf hielp haar weg te komen zij zou naar de andere kant van het kasteel kunnen snellen en Sté- phane waarschuwen. Maar voordat zij verdween, doorzag hij haar plan en riep haar opnieuw terug. Hij zeide vlug en met nadruk - Antoinette.zonder iets te zeggen hé Als je [ets zegt, bega ik een onge luk Ik dood je, ouwe aardappel Ik dood de notaris. Ik dood je meesteres. Ik dood haar vriend- Ik dood allen in dit huis. Ja, ik dood de hele wereld, dat verzeker ik je. Hii strekte zijn arm naar haar uit. de borst naar voren, in een kluchtige hou ding van boosaardige clown. Zij ver trok ontzet. Hij gromde nog „oude aardappel", om haar te verschrikken, maar hij balde werkelijk de vuisten. Een woede had hem plotseling aangegrepen. Hij dacht Ik heb ongelijk met deze comedie te spelen en te zeggen, dat ik de hele wereld doden zal. Ik zou in staat raken om het te doenSchobbejak. Hij nam van de tafel een fles cham pagne, schonk zich een groot glas vol, dat hii in éen teug ledigde en toen een tweede. Toen leek hij minder buiten sporig helderder. Hij had twee uren geleden onverwachts Biarritz verlaten. Hij had Laberose ont moet. Toen deze Oswill ontwaarde had hij wel gepreveld „wat een papegaai". Maar Cinégiak, die afwezig was, had niet kunnen antwoordden „van een zebra gesproken". Oswill sloeg Laberose op de schouder, op gevaar af hem tegen de toonbank te werpen. Welnu, wat hebt u met uw geleider gedaan Gaat u alleen uit Pas op de gevaren. Laberose antwoordde nijdig dat Ciné giak met enige anderen te Oloron was uitgenodigd. Hij noemde ze. Oswill voel- de zich getroffen. EI ij vergat te drinken en ging heen Hij liep met grote stappen. Dus hield Dewajter vol Hij had niet gesproken En indien hij iets gezegd had, had lady Oswill hem dan tóch bij zich gehouden In haar zwakheid1 durfde zij haar vrienden uitnodigen en hun haar bedelaar voorstellen Oswill zou gezworen hebben van niet. Hij kende Stéphane. Hij was er zeker van, dat zij nog voortdurend bedrogen werd. Maar hoe Wordt vervolgd. KOU GEVAT... r lcUlKei Lnj aUüIITTcTTTuTT7 Abonnements- prij«« Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè il. 1.55. Buitenland 11. 2,—. Advertentieprijs 7 cent per ra.m. Inaezonden Mededeelingeu 20 cent per m m. Adverteutièn {u .ïmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. 60) 1 Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1