AXELSCHE K COURANT Moet minister Spitzen verdwijnen? mm ooi Weer Actie" SANATOGEN De schijn gered. Woensdag 29 November te 4 uur arriveert St. Nico laas aan het Station te Axel om rondrit door de gemeente Prof. Romme wil c. h. u.-minister ff Duizenden guldens worden weggeschonken MOOI-WEER-ACTIE" Erwtensoep en uien t NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 65e JAARGANO No. 16 VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM parlementair overzicht. De algemene politieke beschouwingen hebben dit jaar stellig geleerd, dat poli tici mensen zijn, die ver vooruit kijken. .Enerzijds [even zij bij de dag, moeten zij ieder actueel probleem „door" hebbeq, maar anderzijds moeten zij s;teeds denken aan de samenwerking met andere partijen,, met uitzondering dan van de communis ten. Juist dit laatste maakte het grote debat van de afgelopen dagen tot een groot spiegelgevecht. De verkiezingen in 1952 doemden reeds op en daarom was het voor de fracties tijd om' eens rustig terrein te gaan verkennen- Vooral rustig, want de debattten werdten gehouden ip een sfeer van welwillendheid. Men. meend? het niet zo kwaad met elkaar. De (vol gende algemene beschouwingen, de- laatste dus voor de verkiezingen zul len de fracties de balans gaan opmaken En dan zou het wel eens kunnen'gebeuren dat er iets meer leven in de brouwerij kwam. Verleden week hebben wij reeds geschreven over de vorming van een der de macht, een samenwerking tussen V-vJd., ch. en a.r. die vooral wordt bepleit door de heer Oud. Een dergelijke macht zou betekenen, dat de heer RommJej zou moeten kiezen bij een volgende for matie tussen deze derde macht en de soci alisten. Met welke van deze twee groepe ringen zou hij in zee gaan? Die keus is de heer Romme niet zo erg aangenaam'. Hij is er zeker van dat zijn partij bij de vojjgende kabinetsformatie een rol zal spe len Daar is zij de grootste voor. En daar om is het logisch, dat hij voor zichzelf alle deuren wil openhouden. Terug naar de oude formatie. Dat bleek duidelijk uit zijn wens om de oude formatie van het kabinet, zoals daf in 1948 is samengesteld, te behouden. Met ide k.v<p. en de p.v.da. hebben toen li beralen en chr.-historischen z'ittting geno men in bet kabinet Drees-v. Schaik, ter wille van de Indonesische kwestie. In de loop der jaren heeft de v.v.d. haar ver trouwen in dit kabinet opgezegd. Van Maarseveen en Schokkingï hebben'het zwaar te verduren gehad en ook met de belastingpolitiek van Minister Lieftinck kunnen zij het maar slecht vinden- Wel iswaar is minister Stikker in het kabinet blijven zittten, maar van een binding aait zijn partij is geen sprake meer. Nu Schok king éian Oorlog en Marine is verdwenen,, heeft de c.h.u. ook haar handen vrij ge kregen, al was het maar een klein deel der c.h.p.-fracties in de beide Kamers, die dit kabinet steunde. De opvolger van Schokking, mr, 's Jacob, is wel de c.h.- beginselen toegedaan, doch is geen lid van deze partij. De heer Tilanus beschouwt deze nieuwe bewindsman dan ook niet als een vertegenwoordiger van zijn partij. E,n zijn mededeling, dat hij overigens tegen deze gang van zaken geen bezwaar had wees er wel op, dat het hem niet veel kan schelen dat die c.h.u.-invloed op het ka binet hierdoor tot nul is gereduceerd. Zo wel de houding van de heer Oud als van de heer Tilanus passen nu niet bepaald in de gedachtiengang van de heer Romme Want het officieel verdwijnen van deze twee partijen uit het kabinet zou beteke nen, dat de R ooms-rode coalitie weer her steld is. Iets wat de heer v- d- Goes-van Naters gaarne wil, doch waaraan Romme niet meer denkt. Zo kon het gebeuren, daf prof. Romme er werkelijk met kracht op aandrong, dat de oude kabinetsformatie hersteld 1 zal worden. Er moet dus weel een officiële c.h.u.-minister in het kabinet komen. Tegenover minister 's Jacob stond hij volkomen blanco. Die kon dus naar zijn mening best blijven zitten.. Moet minister Spitzen verdwijnen Moet er dan eën minister bijkomen of moet er éen verdwijnen? Deze laatste ver onderstelling ligt het meest voor de hand Maar wie zou er dan volgens prof Romme moeten verdwijnen? Dat zei hij niet. Daf irrovt het katnncr maar uitzoeken. Het i? echtei niet zo moeilijk om zijn gedachten- gang te raden. Een r. k. of socialistisch minister kan niet gemist worden, want dan zou het evenwicht verstoord worden Minister Stikker laat men ook niet schie ten. Zodat er slechts de keus blijft tussen de ministers Götzen (zonder portefeuille) en Spitzen, de partijloze minister van Ver keer en Waterstaat De taak van de eerste minister is echter haast afgelopen. Hp heeft vnl. de financiële Indonesische Za- Haal gezondheid in huis, Het Zenuwsterkende Voedsel feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 59) ,Zij lachte Hoezo, arme drommels Duldt je hem bij jou thuis Hij antwoordde op. koddige wijze O neen, bij mij thuis houd ik er het oog op.. 1 1 De oude Antoinette dribbelde familiair om hem heen. Het zou wat moois zijn, riep zij uit. Schooiers, bedelaars, vlegels!! Het zou wat moois zijn indien een edelman, zoals mijnheer, die dulden zou Hoor haar, zeide Stéphane vrolijk. Hij vroeg of de haard in de salon was aangestoken Dat is hij, antwoordde Antoinette, en u moet zien, hoe hij vlamt. Mijn oude schoorstenen verslinden mijn bomen, zeide Stéphane met een gulle glimlach. Een onbewuste trots deed haar spre ken. Elk van haar woorden gaf duide lijk haar stand en fortuin aan. Georges bewoog piet hij dacht hoe hij zelf een stroper was, of hij vergeleek zich met deze bomen, waar zij net van gezegd had, dat haar schoorstenen ze verslonden. Evenals deze, was het voor haar, dat hji gebrand had. Maar hij vond haar alle opofferingen waardig, en zo mooi, dat hij zich niet meer beklaagde dan de beuken. In het donkere vertrek sloeg het half elf. Hij herinnerde er haar aan, dat op dit ogenblik Pascaline Raretjeyre en haar andere vrienden elkaar rendez-vous ge geven hadden in Biarritz en plaats na men in hun auto's. Reeds wierpen, zon der twijfel, hun lantaarns koude scha duwen op de weg. 1 Stéphane stond op. Laten wij ons mooi gaan maken. Maar zij voelde zich plotseling wat moe na het doorkruisen van de uitgestrekte en mulle terreinen. Zij lachte, en vond het aardig, te doen of zij wankelde. Ik ben moe, zeide zij. Ik heb,'te hard gelopen in de bossenen mijn kamer is zo verDe gangde grote trapom dat allemaal nog op en af te klimmen Hij zag bij deze woorden het grote, stille huis voor zijn geest rijzen. |S,tap maar in het rijtuig, fluisterde hij aan haar oor. Hij boog zich, nam haar in zijn armen en droeg haar weg als een kind. En opnieuw hoorde men de honden buiten Hij ging de donkere gang door. Een lantaarn van gegoten ijzer verlichte haar en als spoken zag men er wapenrustingen op zware voetstukken. Aan de muren hingen buitgemaakte vachten en geweien van groot wild. Terwjjl hij bijna draafde met haar in zijn armen, verlengden zich hun schaduwen op de stenen van de wand Aan het eind van de gang werd de trap. zichtbaar, mooi van vorm, met brede treden van grijs marmer. Een hoekdeur ging open en liet een kleine, verbaasde man door. Dewalter hield stil en zette Stéphane neer. Lachend hoorde zij hem Montnormand aan haar voorstellen. U ziet, dat wij dwaas zijn, zeide zij. ken Daarvoor een andere bewindsman te nemen is dus niet nodig. Er blijft al leen nog minister Spitzen over. Deze was voor hij dit hoge ambt ginjg bekleden, se cretaris - generaal van het zelfde departe ment. En voor hij minister werd heeft hi/ uitdrukkelijk bedongen, dat deze functie voor hem opengehouden moest worden. Dat is geschied en men kan dus niet an ders zeggen, dan dat de kaarten voorjprof. Romme wel bijzonder gunstig liggen. Maar minister Drees wilde hiervan niets weten. Hij wilde niet, dat een vakminister zou moeten opstaan voor een partijminis ter Ook zulke ministers zijn volle leden van het kabinet. En bovendien, de heer Tilanus vindt deze oplossing best. Beide standpunten waren niet te overbruggen. Hoe deze zaak zal aflopen valt dus op dit moment nog moeilijk te voorspellen. Er wordt bezuinigd 1 De redevoeringen van de ministers Drees en Lieftinck leverden slechts en kele belangrijke punten op. In de eerste plaats verklaarde de minister van Finan ciën, dat op de kortst mogelijke termijn het beleid van de regering zal worden herzien door bezuinigingen op de gewo ne dienst, de buitengewone dienst en het Landbouwegalisatiefonds. In totaal zal tot •ongeveer ff.ioo' a 1 dp milïioen bezuinigd worden Voornamelijk door beperking vap 'heleidsnitgaven en door verhoging vaft de efficiency. Dat was dus een verheu gende mededeling. Een andere uitlating' van deze bewindsman was echter zeer telurstellend. Het tekort op de betalings balans bedraagt nl. dit jaar niet minder dan fl. 1 milliard. En dat terwijl dit tekort vorig jaar „slechts" 250 millioen bedroeg De tweede teleurstelling werd verwekt door dr. Drees. Bij de belastingdebatten was beloofd, dat tijdens de algemene be schouwingen bekend gemaakt zou wor den welk standpunt de regering inneemt inzake de compensatie van de huurverho ging voor hen, die geen belasting betalen- Voor deze mensen drukt de huurverho ging extra zwaar. Wel 150/0 huur meer. maar geen belastingverlaging, dus geen compensatie. Minister Drees deelde thans mede, dat deze groepen niet geholpen zullen worden. Dat was volgens hemnief nodig, want de mensen die geen belasting betalen zijn meestal inwonend, en als zy steun ontvangen, is daarin het huur-be drag begrepen. Dit was een mededeling die volkomen onverwachts kwam en die bij sommige fracties kwaad bloed heeff gezet. Hoe het ook zij: deze debatten zijn zon der kleerscheuren voor de regering ver lopen. Nu is de weg gebaand om alle begrotingshoofdstukken de revue te la ten, passeren Ten koste van de nachtrust van de Kamer van Honderd. (Nadruk verboden.) opgewonden van pret. Weest welkom hier in huis. Vergeef uw vriend, dat hji u niet tegemoet is gegaaan. Ik heb hem tegengehouden. Hij heeft mij gezegd, dat hij zeer op u gesteld is en ik zie wel, dat hij gelijk heeft. U hebt slecht ge geten, maar u zult de avondmaaltijd met ons gebruiken. En morgen kunt u uw zaken afdoen Zij sleepte Georges mee. Montnor- mand, verward, keerde in de kamer terug die men hem gegeven had. Hij voelde zich vaag verloren onder dit hoge gewelf en geheel «ingeven door een oude en overstelpende weelde. Hji wist niet meer wat hij er van denken moest en hij werd bestormd door zorgen. In zijn tweede brief had Dewalter hem met enige woorden op de hoogte gebracht van de scheiding en hem de afschuwelijke toe leg van de echtgenoot verklaard. En toen had hij, kort afgebroken en zonder hem iets van zijn plannen te zeggen, al leen hem met een koortsachtige aandrang gevraagd om naar Oloron over te komen» Hij had hem er bijna toe opgevorderd;, zoals men voor een duel een getuige oproept. De oude man had zich op 'weg, be geven zonder iets te weten. Hij verbeeld*- de zich, dat de dingen zich ten goede wendden en dat de oprechtheid van Geor ges overwonnen had. Nu hij Stéphane had gezien was hij verblind en geslagen door haar schoonheid. Hij begreep de krankzinnige hartstocht van zijn vriend- De vrolijkheid van lady Oswill deed hem veronderstellen, dat hun geluk niet meer bedreigd werd. Maar tegelijkertijd had hij Dewalter gezien en in zijn ogen met éen blik de wanhoop gelezen. Toep te maken. Winkeliersvereniging. De winkeliers, die aangesloten zijn bij de Winkeliers Vereniging „Axel Vooruit" organiseren van 25 November tot en met 6 December 1950 een z.g. „Mooi Weer Actie", verbonden aan de winkelweek. De winkeliers, die kenbaar zijn door een etalage-strook waarop de woorden ..Mooi Weer Actie" zijn vermeld, geven aan iedere bezoe ker boven de 14 jaar gratis een of meer barometers, waarop de cijfers 1, 2, 5, 10. 25 en 50 voorkomen. Zeer vele barometers zijn voorzien van een pijl, die wijst op een van de genoemde cijfers. Staat de wijzer b.v. op 10 dan heeft U het recht, tegen overgave deze barometer bij een van de aangesloten winkeliers voor een bedrag van f 10.te besteden. U kunt deze barometers met pijl besteden tijdens of na de winkelweek, tot uiterlijk 20 Dec., na deze datum hebben de barometers geen waarde meer. dus U hebt hier een unieke gelegenheid gratis te kopen. Koopt dus bij de Axelse winkeliers die aangesloten zijn bij de vereniging ..Axel Vooruit", deelnemers aan de Actie. HET BESTUUR. De deelnemende winkeliers zijn dus kenbaar aan de gele etalagestrook met het opschrift weifelde hij. Hij wist niet meer of hii hier was gekomen om zijn vriends geluk vernemen of om hem te redden van de afgj-ond. Hij was plotseling bang in dit grote kasteel, als in een vijandelijk huis', en hij liep de kamer door met bevende, zenuwachtige stappen. Hoofdstuk XXV. Terwijl Montnormand zo heen en weer liep, Stéphane en Dewalter zich voor het souper kleedden en over de landwegen de auto's Oloron naderden, was, zeer verheugd, de oude Antoinette de grote salon binnen gegaan, waar het souper zou worden opgediend. Deze was het pronkstuk, het museum der Coulevai's. Daar stonden de schatten opgehoopt, die de eerste bouwer uit Indië had meege bracht. De zaal was groot, getegrn in een vleu gel, waar niets boven was dan een zolder. Daardoor was de zoldering zeer hoog- versierd met een schildering, in de acht tiende eeuw door een knap kunstenaar vervaardigd'van haar boog hing een oud Venetiaanse lichtkroon neer, die geduren de de feesten ontstoken werd, maar nu uit was. Alleen luchters en Japanse lan taarns verlichtten vaag het geheel der reusachtige ruimte, er meren van duister nis vormend en plekken kleurig licht, die een toverachtig effect maakten. Op de in een groene tint gehouden muurschilderin gen der wanden waren een groot aantal personagiën weergegeven, die in hun ver guldsel nog fijner leken, nu zij min of meer waren uitgewist. Het leek lakwerk, terwijl de tafels van een ander, Jood; lakwerk waren. Indische zetels, geheeld» houwd door geslachten van kunstzinnige handwerkslieden, toonden hun schitteren de pracht. Een verzameling tapijten uit perzische werkplaatsen, en tapijtwerk van Mossoul, mooi als vogelvleugels. Blauwe apen 1 eken uit een wonderbaarlijke hemel af te dalen en er was aardewerk waaruit ■nog de melkachtige geur ademde der geiten van Thibet. In een hoek stond een buitengewoon beeld van tweemaal menselijke grootte;, een beeld van steen, uit de Aziatische tijd, van de Griekse Alexander. Het had lange platte handen, rustend op de dijejj van zijn misvormde benen. Maar een goddelijke glimlach lag op zijn gekrulde lippen en achter de gesloten oogleden,, scheen het beeM dé kennis te bewaren van al datgene wat de ogen niet zien- Na eeuwen en eeuwen van onbewegelijk heid in een tempel, in de diepte der voch tige wouden van Mathura, was het zee'n overgestoken, gestolen door een Coule- va'i', en in het land van Beam ging het voort met de onbekende roem te verkon digen van het genie, dat het gebeeld houwd i,had. Er tegenover lachte een borstbeeld van Houdon, en enige militaire doeken, uit de tijd van het Franse kei zerrijk, herinnerden er aan, dat een la tere Coujevai door Europa was gegaan in garde-uniform. Aan de dromen der oude meesterwerken voegde het de beel den toe van het handelende leven- Over al ontmoette de hand een voorwerp om te strelen. Wordt vervolgd- het eten nemen de uienlucht weg. Bugnwmiili i "mil pi ara 1 m 11 IL AL U XL. 13 L A. JJ x" Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië il. 1,55. Buitenland fl. 2, Adrertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. kleine Adverteiitiën Vu^-:xlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning ol zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. v Li\ 7 Een paar CARBOViT-dragées na

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3