Gemeenteraad van Axel TURIN GEMIST ORANJEBOOM BIER IVOROL: een schatkamer van weldaden voor mond en tanden 'd Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts UIT ONZE OMGEVING. AXEL De Concordia-uitvoeringen. Dat de harmonie Concordia" nog al tijd over een grote dosis good-will be schikt bij de Axelse bevolking, werd deze week weer duidelijk door de jaarlijkse uitvoeringen, welke Dinsdag en Donder dag in „Het Centrum" alhier werden ge houden Beide avonden was de zaai vrij wel geheel bezet met de grote schare donateurs, over welk bezit deze harmonie zich mag verheugen. Stipt op tijd ging het doek open en na een kort openingswoord van de voorzit ter, de heer J. Blok, begon de harmonie, o.l-v. de directeur dhr. A. J. Schieman, aan de afwerking van het uit een vijftal nummers bestaande muziekprogramma. Na een opgewekte mars en een karak terstukje, was het de beurt aan een twee tal solisten Als eerste was de trombonist Adr. van Meurs W.Pz. aan de beurt, d'e op onberispelijke wijze de welbekende Baycrische Polka ten gehore bracht, waar na'de clarinettist P. van Hoorn op vlotte wijze zijn solo La Rose du Lac doot de zaal liet klinken. Beide solisten werden op verdienstelijke wijze door het gehele corps begeleid. Dat het publiek deze mu zikale prestatie's naar waarde wist te schatten bleek uit het welverdiende ap plaus. Beide heren werden dan ook door de directeur met de fraaie vertolking van hun nummers gecomplimenteerd. Met noig een pittige mars werd dit programma besloten en werd het toneel in orde ge maakt voor het optreden \an „Concordia's Toneel-ensemble", dat het kluchtige spel „Vrijdag de Dertiende'" van v.d. Heiden en Bakker zou gaan opvoeren. Zoals reeds direct uit de titel van dit stuk valt op te merken handelt het hier over bijgeloof. De auteurs hebben op waarlijk kostelijke wijze de consequenties che incidenten geschetst, welke voortvloeien uit een door dik en >rgevoerd bijgeloof. .innen, met het oog op de ruimte _f'ijk dit toneelstuk met zijn onver- .omische wendingen en dol-dwaze op de voet volgen. De Coit- „lepanten deden allen hun uiterste dit humoristische geval naar hun innen te vertolken. Door deze m rking zijn de spelers'sters' er m om een naar dilettantenmaat- taf gerekend op hoog peil staande weergave van dit stuk te verkrijgen. Na tuurlijk waren er enige kleine tekortko mingen, maar welke ama?eurtoneelvereni- ging heeft daar nu niet mee te kampen De lachsalvo's die meermalen doo,r de zaal klonken bewezen dat de aanwezigen zich om het vertoonde kostelijk amuseer den Da acteurs en actrices werden dan ook na ieder bedrijf op een gul en wel verdiend applaus onthaald. Na een slotwoord van de voorzitter, waarin hij het toneel-ensemble en verder alle medewerkenden aan het welslagen van deze avonden inzonderheid de 'regisseur A. J. Sol, de grimeur fA. de tSmidt. de souffleur en last but noj, least de fa B. H. Pot, welke belangeloos de fraaie toneelmeubilering had verzorgd dank bracht, gingen tiidens het bekend maken van de uitslag der verloting1 de stoelen aan de kant en konden ook de dansjustigen hun hart nog eens ophalen. De Chr- Openbare Leerzaal. Naar wij vernemen zal Dinsdag a.s. de lang verwachte opening van de Chr. Openbare Leeszaal aan de Walstraat 8 plaats vinden. 'Een hele gebeurtenis voor onze groeiende stad. Terwijl het uitleenbureau, vooral voor ontspanningslectuur reedis enkele Zater dagmiddagen van 2 tot 4 uur daar func- tiomneerde, zal dus nu spoedig ieder, lid of geen lid, geheel kosteloos krant, tijd schrift, encyclopaedic, woordenboek of studieboek op elk gebied kunnen gaan raadplegen elke avond van half acht tot half negen. Voor kinderen wordt de Zaterdagmiddag gereserveerd om er kos teloos te gaan lezen of plaatjes kijken. Dit is nu cultuur van de beste soort,. Zonder een cent subsidie heeft het be stuur volhardt totdat deze eerste openbare leeszaal in Zeeuwsch-Vlaanderen nu open kan. Bij voldoende stijging van leden- en boekental en vanzelfsprekend van de inkomsten zullen ook kisten met boeken voor de buitenwijken beschikbaar worden gesteld. Nova ook in de Noordstraat- Opnieuw is de Noordstraat verrukt met een fraai modern winkelpand, ditmaal een spciaajzaak in herenconfectie. De heer Herrebout blijkt het verbou wen en moderniseren in het bloed te zit ten, want na verschillende verbeteringen aan zijn zaak in de Nieuwstraat beeft hij thans een oud pand in ',de Noordstraal onherkcenbaar veranderd in een fraai ui terst modern winkelpand. Dank zij de grote diepte en de vrije in loop is niettegenstaande het vrij smalle pand een flinke etalageruimte ontstaan,, met twee ca 5 meier diepe etalages. Van zelfsprekend vofdoen verlichting en ver warming aan alle eisen en zijn zij volgens de nieuwste ideeën uitgevoerd Wat ons naast de moderne inrichting vooral opviel, waren de lange rijen jassen costuums langs de wanden. Twee rijen boven elkaar, langs elk der twee 25 meter lange zijwanden. Wij hebben ze niet nage teld, doch geloven graag, dat zich in deze copectie meer dan 1000 costuums bevon den Een 3-ta.l magazijnen achter en boven de winkel zorgen verder voor de nodige aanvulling'. Moge deze sortering aan ondernemer en koper brengen wat zij er van verwach ten Axel is weer een zaak rijker geworden waar het trots op kan zijn Predikbeurten. Zondag 26 November. Ned. Herv- Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pen- ninjgs, 2.30 uur dhr. PIeyboer. Geref. Kerk:? 10 uur en 2.30 uur Ds. D. Zemel. I Geref. Kerk. Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente: 10 uur ei 2.30 uur Leesdienst. Va,se muntbiljetten van een rijksdaalder- Bij de Nederlandsche Bank zijn kort geleden valse muntbiljettten van een rijks daalder ontdekt. Dez'e biljetten bleken zo goed te zijn nagemaakt, dat zij nauwe lijks van echte zijn te onderscheiden. De fabrikant of fabrikanten moeten bij de vervaardiging van de biljetten wel zeer ,geraffincerd te werk zijn gegaan. Een vervalsing wordt echter vrij spoedig door de experts bij de Nederlandsche Bank ontdekt. Onzuiver bloed is éen van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen; Als de bloedzuiverende Organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afval stoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorko men, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw 'mogelijk de bloedzuiverende Kruschen- kuur. Geen pretttjger kuur dan juist de Kruschen iedere morgen de kleine do sis. De resultaten voelt ge al ga :w U w pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig en jeugdig gevoel. I.M. BOEKBESPREKING. De avonturen van Flip en Flap* Dit is de titel van een vooroologs werf je dat verschillende herdrukken beleefds en waaraan herhaalde malen bekende te kenaars en schrijvers hun medewerking' verleenden. Douwe Egberts Koffie- en Theehandel laat 'nu een nieuwe en ge moderniseerde uitgave verschijnen. De tekst is thans van de hand van da bekende schrijver van kinderboeken en journalist Han Hoekstra Studio Geesink verzorgde het illustratieve deel. Typo grafisch is het boekje keurig verzorgd en in een fraaie omslag gestoken. In dit leuke kinderboekje kunnen 29 grappige, gekleurde platen geplakt wor den. Deze platen worden verkregen door het spaj-en van punten, verpakt bi) Douwe Egberts koffie en thee en Fama. Het boek zelf, waarin de eerste vijf platen reeds zijn geplakt, is voor 90 cenc ver krijgbaar bij de winkeliers. ZÜtiifg van 21 November 1 ^50- Wethouder van Bendegem arriveert tij dens de zittting, verder zijn alle ledep aanwezig. Bij de mededeling van B, en W. inzake het uitbreidingsplan (zie het verslag in ons vorrg nummer verzoekt de heer C. van Bendegem de nodige spoed te be trachten bij de vaststelling. De voorzit ter deelt mede, dat een plan was inge diend, dat evenwel door Ged. Staten is afgekeurd wegens het ontbreken van een Noord-Zuid verbinding door de gemeente Critiek op de Centrale Dienst. De heer Wonde rgem verklaarde zich door het antwoord van B. en W. op de door hem gestelde vragen niet bevredigd) Spreker stelt daarom nu nog eens op nieuw enige vragen U Of B. en W. ervan overtuigd, zijn, dat een dienst, waar de gemeenten aan moeten betalen ten allen tijde verplicht is, alle gegevens te verstrekken, die hetzij' door de raad of het dagelijks bestuur van de gemeente worden gevraagd doch of het eveneens niet noodzakelijk is dat ten spoedigste minstens éen vertegen woordiger uit de raad en door deze i-aad ge kozen, zitting heeft in de Commis sie van Beheer 2. Of B. en W. ervan Overtuigd zijn, dat het Centraal Bouw- en Woningtoezicht heel wat anders doet, dan ze zou moeten doen, daar ze door het instellen van een buitengewone dienst veel te topzwaar wordt, zodoende veel te veel personeel in dienst heeft en de gemeenten laat be talen. terwijl door deze dienst veel te veel getreden wordt op het terrein van de particuliere architecten, waardoor deze kunnen worden gedupeerd 3. Of B. en W. in het algemeen belang van Axel en eveneens in het financieel belang alles wil proberen, om van onder deze dienst te komen en wel omdat wij voor hetzelfde geld, dat wij er nu aan betalen, twee flinke krachten voor Axel alleen kunnen aanstellen en zodoende veel voordeliger uitkomen 4. Of Uw College, naar dit alles een 'grondig onderzoek wil instellen en my in een volgende raadsvergadering op dit alles een volledig antwoord wil geven Spreker vindt het gebeurde fout en acht het een groot bezwaar dat een dienst die door gemeenten betaald wordt, geen verantwoording aan. die gemeenten ver schuldigd is. Spreker zou gaarne zien daf Axel zo spoedig mogelijk niets meer met deze dienst had uit te staan. Dhr. C. van Bendegem acht het gebeur de eveneens verkeerd, doch wenst deze dienst op zichzelve te behouden, doch wil de rottte plek er uit snijden. Dhr. Pijpe- iink deelt net inzicht van dür. Wondergem. Dhr. Misseghers zegt dat het antwoord van B. en W. betreffende de woning aan üc noek Zeestraat Vvesistraat hem be vreemdt. Naar hij heeft vernomen wacht de afwerking op een tekening van Bouw en Woningtoezicht. Spr. wijst op de on houdbare toestand van thans en vraagt nogmaals de aandacht van B. en W. voor deze zaak. De heer Scheelè vraagt nog wanneer het herstel van de bestrating aan het eind van de Stationstraat zal' plaats vinden. f Op het voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de Openb. Lagere School wordt met algemene stemmen nr 1 van de opgestelde voordracht, de he^r A. J. R. Brevet, thans tijdelijk onderwijzer aai? de school aangesteld. In principe wordt besloten om een per ceel weiland achter het z.g. concours- terrein voor de aanleg van een schiet baan te bestemtnen. Na het verdwijnen van de oude, ten gevolge van de inun datie, wil men van het ministerie van Oor log thans een nieuwe, welke van militaire zijde zal worden aangelegd en waarvoor gedurende io jaar eed huur van f icjo wordt gegarandeerd. In verband met het verminderde ge bruik van het gemeentelijk slachthuis ten gevolge van het beëindigen der centrale slachtingen, wordt de beloning van de schjoonhouder herzien en gebracht op f 30 per jaar en f 2.50 per slachting. B. en W. worden gemachtigd tot het aangaan van een rechtsgeding tegen de fa. Lucasse SpOnselee als gevolg van de afwikkeling van de liquidatie van het werk betreffende de omlegggfng van de Rijkswaterleiding". Op een desbetreffende vraag deeit de voorzitter mede, dat de erdere uitvoering van dit object thans door de gemeent» in eigen beheer zal geschieden, onder directie van ir Drok. De kosten voor de gemeente zulle'n hierdoor geen ver andering ondergaan. Maandag a.s. zal een begin met deze verdere afwerking worden gemaakt. Eveneens worden B. en W. gemach tigd tot het langs rechterlijke weg innen van een vordering groot f 24,50 van de fam. Haak voor gemaakte kosten van een kadastrale opmeting i.v.m. een menings verschil aangaande de juiste plaats van de erfscheiding. Vastgesteld wordt een verordening tot het belfen van een baatbelasting van de bewoners van de Singelweg i.v.m. de ver betering van deze_ straat na overname door de gemeente. Van de gemaakte kosten moet 1 15 000 als baat beschouwd worden, waarvan de Noordpolder 1000 gulden zal bijdragen. Een bijdrage van 50 pet. van iiet resterende bedrag, dat is dus f 7000, te verdelen over een pe riode van 30 jaar wordt billijk geacht. Dit komt neer op f 230 per jaar. Dhr. v- d. Berg vindt deze last voor de bewoners wat hoog, doch nadat de voorzitter nog eens wijst op de verbete ringen en de hierdoor ontstane waarde vermeerdering der woningen, gaat ook dhr. v- d. Berg met het voorstel accoord. Aangezien de verordening op de hef fing van hondenbelasting nog uit de be zettingsperiode dateert en dientengevolge op 31 December a.s. haar geldigheid ver liest, wordt een nieuwe verordening vast gesteld. Op verzoek van Ged. Staten worden in de verordening op de heffing van Markt- geklen enige wijzigingen aangebraent. B en W. delen mede, dat bij de tarieven al rekening is gehouden met een overdek king van de veemarkt, waarvoor Ben W„ binnenkort een plan bij de raad zullen indienen. 1 Verder werdt nog vastgesteld een ver ordening regelende die heffing van het vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en de heffing va? het veriofsrecht voor de verkoop van zwak alcoholische dranken in het klein. Evenals aan het rijkspersoneel zal aa? het gemeentepersoneel over het tijdvak van 1 September tot en met 30 December 1950 opnieuw een uitkering van 5 pet toe gekend worden i.v.m. de stijging van de kosten van levensonderhoud. Ook voor het personeel van de vleeskeuringsdienst wordt een overeenkomstig besluit ge nomen. Een voorstiet van B. ,en W. tot vast stelling van een regeling va.n de genees kundige verzorging van het gemeente- personeel wordt terug genomen in af wachting van de door de minister te geve? richtlijnen In verbafnd met een verhoging van de premie voor vrijwillige ziekenverzekering. wordt besloten ook de toeslag die van ge meentewege aan ouden van dagen bene den een bepaalde inkomengrens wordt verleend, dienovereenkjOmstig te verhogen. Tegen dit voorstel stemden de heren Pif- pelink, Doeselaar en Tollenaar. Op een verzoek van de Alg. Bond va? Ouden van Dagen, aid. Axel, ow cei> brandstoffentoelage aan de Ouden va? Dagen te verstrekken wordt door B. en W. afwijzend geadviseerd, aangezien net college dit een taak acht voor andere in stanties. Dhr. van Bendegem ziet bij dit voorstel een kans om nog even te pleite? voor het instellen van een sociale dienst bij de gemeente, die beter in staat is ee? dergelijke toelage te verlenen, dan het Burg. Armbestuur, dat dit thans zou moeten doen Aan de commissie tot voorbereiding vac de jaarmarkt wordt een subsidie verleend van f 275. tot dekking van de onkosten. Voor aanschaf van leermiddelen i.v.m. het instellen van het 8e leerjaar wordt aai? de O.L. school een bedrag van f 586.60 beschikbaar gesteld. Aan de Stichting Protestants Zieken huis te Terneuzen wordt een garantie ver leend voor de bouw van het ziekenhuis, groot f 160 cioo. 'B. en W. defen hierbij mede, dat zij hoewel niet afwijzend aanvankelijk toch zeer sceptisch tegenover dit voor stel stonden, gezien het hoge bedrag en de moeilijkheid de exploitatiemogelijkhe- den van een ziekenhuis te beoordelen In samenwerking met de gemeenten Hoek en Zaamslag heeft men daarom een vergadering belegd met verschillende des kundigen, onpartijdige personen op dit ge bied, van welke men de verzekering kreeg dat de door de stichting genoemde cijfers niet geflatteerd zijn en hier bij een ver antwoord beleid zeker een goede exploi tatie mogelijk is. Dhr. Kesbeke verklaart zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat de zaak te gunstig is voorgesteld en vindt de financiële consequenties van dit voor stel voor de gemeente te zwaar. Spr. is van mening dat het ziekenhuis de gemeen te jaarlijks f 8000 zal gaan kosten. Dhr. C. van Bendegem is overtuigd van de noodzaak van meerdere ziekenhuisruimte in onze streek. Spr. betreurt het 'evenwel dat thans een prot.-christelijke instelling zal worden gesticht. Hij had liever een algemeen ziekenhuis gezien en eventueel een samenwerking op federatieve basi? met het goed geoutilleerde R.K. zieken huis te Sluiskil. Dhr- v. d. Berg juichf uitbreiding van de ziekenhuisruimte even eens toe, doch is ook bevreesd voor d'e financiële consequenties voor de gemeente Dhr. Hamelink, ook overtuigd van het tekort aan bedden in deze streek vraagt zich af waarom dit ziekenhuis prot.-chr moet zijn en is bang dat 'evenals dit volgens spreker in het r.k. ziekenhuis hef geval is personen met een andere le vensovertuiging in bepaalde gevallen ge weerd zullen worden. Ten slotte vraagt de heer C. van Bendegem nog of het niet mogelijk is evenals door de ge meente Terneuzen is geschied van ge meentewege een vertegenwoordiger in het bestuur der stichting aan te wijzen. Na dat door de voorzitter de argumenten die B. en W. hebben doen besluiten op het verzoek van de stichting gunstig te adu viseren, nog eens uitvoerig uiteenzet e? hij er op wijst dat volgens de overeen komst voor de garantie de gemeente ge rechtigd is tot het aanwijzen van een ver tegenwoordiger in het bestuur en spr. te? slotte het voorstel van de heer Hamelink om een clausule op te nemen dat alle pafienten zullen worden toegelaten, meenf te moeten aanraden, omdat in een pro testants ziekenhuis van een weigering geen sprake kan zijn, wordt liet voor stel van B en W. in stemming gebracht en met algemene stemmen wordt dan be sloten de garantie te verlenen. De rekening courant-overeenkomst met de Ned. Middenstandsbank zal op ver zoek van de geldgeefster enigszins gewij zigd wotden. Dezte wijziging is slechts van administratieve betekenis. Een per t December as. vervallende kasgeldlening groot f 200 boo, bij dezelfde bankinstel ling, wordt verlengd tot t December 1951 Bij de rondvraag vraagt dhr. Misseghc'S' inlichtingen aangaande de gasfabriek. Spr. zou gaarne weten wat de laatst? maanden gebeurd is en hoe deze zaak thans in eikjaar zit. Verder vraagt hij de aandacht voor de bestrating in de Em'mastraat. Dhr. Scheele wijst op het slecht of geheel niet functjonneren van de straat verlichting op Kijkuit. Dhr. Hamelink vraagt aandacht vo< r hetx fietspad langs de weg van Axel naar Sluiskil in verband met de gevaarlijke toestand die daar voor de vele fietseirs - arbeiders van de fabrieken heerst. Spr wijst verder op de vele auto's die o a. in plan Oost des nachts buiten moe ten staan en vraagt of het mogelijk sis in deze wijk op voor de woningbouw on geschikte terreinen van gemeentewege z,g- boxen te bouwen. Dhr. C. van Bendegem vraagt aandacht voor de afscheiding tussen bos en voet balveld. Door de vele toegangswegen is het voor de V.V.A. thans vrijwel onmo gelijk alle wedstrijdbezoekers op het be zit van een toegangsbewijs te controle ren, terwijl eventuele wandelaars in het bos ongehniderd op het voetbalveld kun nen komen, zonder dat men deze kar? weigeren. Spr. zou ook gaarne zien da; van gemeentewege boxen werden ge bouwd. Hij acht dit een gewenste en safe geldbelegging. Dhr Kesbeke vraagt hoe hel thans stam met de uitvoering van de door de bouw commissie opgelegde bepalingen bij de bouw van garages fn de Singelweg en wijst ook op de Eminastraat. Dhr. vqd. Berg vraagt wat de gemeente van plan is met de lege vlakte aan de westzijde van de Bankertstraat, die than? deze straat ontsiert. De voorzitter deelt mede, dat hier plaats gereserveerd is vooi een t.z.t. te bouwen openbaar gebouw,, school of iets dergelijks. Dhr. de Feiiter vraagt ook nog eens de aandacht voor de Eminastraat en w'i,1 vooi'ts weten of het niet mogelijk is in de Oranjestraat een parkeerplaats voor de bussen met wachtlokaal in te richten,, aangezien de Noordstraat hiervoor reed? lang hiervoor njet voldoet. Verder vraag/ deze spr. of B. en W. iets bekend is ovep de aanleg van een aftakking van het wa terleidingnet van de 3 e Verkorting via Kijkuit naar Axel, welke de Waterleiding 'Mij. voornemens zou zijn aan te leggen Dhr. van Doeselaar vraagt aandacht voor de Buitenweg, waar de straatverlich ting zo spaarzaam is dat er verscheidene duistere hoeken voorkomen. Dhr. Tollenaar vraagt ten slotte ook nog eens de aandacht voor het rijwielpad op de Buthdijk. Verder zou hij gaarne weten wanneer de gemeente denkt te be ginnen met het opruimen van de onbe woonbaar verklaarde woningen die than? onze gemeente ontsieren. Hierna werd de vergadering gesloten. f160 000 garantie voor het Prot. Ziekenhuis te Terneuzen Critiek op Bouw- en Woningtoezicht

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2