AXELSCHE COURANT Regering verschuift de belastingdruk. SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Spanning geweken De schijn gered. Die knagende Rhenmatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 65e JAARGANG No. 12 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM V. PARLEMENTAIR overzicht. belastingdebat, dat zulk een onver wachte en spannende wending had ge nomen, is achteraf bezien nog met eep sisoer afgelopen. Juist zoals we verleden week schreven, hebben noch minister Lieftinck, noch de Kamer het aangedurfd 01111 een kabinetscrisis te forceren. Het feit. dat beid'e partijen ruim een week de ge legenheid hebben gekregen om over hup I handelen na te denken, wettigde reeds de verwachting, dat er nog wel ©en op lossing te vinden zou zijn. En diie is ge komen ook. Vlak voordat de openbare behandeling weer hervat werd1, diende minister l.iefti'nck een Nota van Wijzi gingen in de vijfde waarin hij op uitnemende wijze gegeven en genomen had. Allereerst het nemen. De bewinds man wilde het tarief voor het verrichten van diensten van 3 op 4 pet. brengen. Deze verhoging zal echter niet geitden vioor de bouw van onroerend goed en voor person©n- en goederenvervoer. Ook zou- dent sinaasappelen, bananen e.d. op de zelfde wijze wiorden belast als citroenen. I En als k]ap op de vuurpijl wordt het 1 aantal weelde- en semi weeldie-artikelep belangrijk vergroot. Op weelde-arti kelen heft onze schatkistbewaarder maar liefst 15 pet. extra belasting. Daartegenover moesten dus wel enkele zeer belangrijke tegemoetkomingen staan. Die waren er dan ook wel. In het, be wuste amendement Lucas, waarover we verleden week schreven, werd een gelei delijk oplopende vermindering verkregen welke voor gehuwden haai' hoogtepunt zou bereiken bij f 49.500 inkomen, waar na zij constant bleef. In het nieuwe rege ringsvoorstel werd een maximum van d'e vermindering, vergeleken bij het geldende tarief bereikt bij f 15.000 inkomen. Dit maximum bedraagt f 600 voor gehuwden zonder kinderen, voor gehuwden met kin deren ligt het iets hoger. Voor inkomens boven f 50.000 (bij gehuwden) betekent deze wijziging enige verzwariing van be lasting. Voor de ongehuwden met een inkomen van f 10 400 of lager hield het feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 58) Hij legde haar uit, dat Montnormand zich beter met zijn zaken bemoeide dan hijzelf. Verstrooid antwoordde lady Os- will, dat zij zich verheugen zou hem te z'idn. Dewalter zeide haar ook, dat zii Pascaline voor enige dagen moest vra gen. Hij meende, dat men het haar be loofd had en voegde er aan toe, dat het beter was het zonder uitstel te doen, ter wijl de notaris er was. Op die wijze zou hun eenzaamheid slechts eenmaal gestoord behoeven te worden j Vlij lachte en stemde toe. Zij zeidie nog dat zij er gebruik van zou maken om enige intiiemen uit te nodigen en hem die te leren kennen- Zij kwamen overeen de datum vast te stellen op vijf dagen later, de eerste December. Het zal dan juist drie maanden gele den zijn, dat ik je bij Deléone ontsnoer heb, zeide zij. Hij zag haar ahn, naderde haar en ant woordde Ik zou mijn leven gegeven hebbep voor een enkele dag. Zij gingen naar beneden, naar de grote eetzaal. Twee knechts in livrei bedien den en boden de door Antoinette toebe reide spijzen aan. Een oude klok tikte regelmatig alle minuten af. Zij vipgen om>- anten dem ebt Lucas, vergeleken bij het re geringsvoorstel, ee'n grotere vermindering in dan voor gehuwden. Volgens de Nota van Wijzigingen werd de vermindering voor ongehuwden beperkt tot de helft van de vermindering die voor gehuwden geldt. De vermindering voor de ongehuwden overschrijdt bovendien in afwijking van het amendement Lucas niet een bedrag van f 350. Dit maximum wordt bereikt bij f 14.500. En ten slotte werd een ge ringe belastingverlaging voorgesteld voof de grote gezinnen, wier inkomen tussep de f 3ocb en f 9000 ligt. Wij schreven reeds, dat dit een zaak van geven en nemen is. Welnu, de mi nister had nauwkeurig uitgerekend, dat dit geven hem f 31 mill'ioen zou kosten en daarom nam hij precies hetzelfde be drag weer terug. Voor de kamerleden zat er dus niet veel meer aan. Eigenlijk kon den zij niet meer doen dan deze wijzi gingen aanvaarden, want zij waren in' onderling overleg tot stand gekomen. Het bleek spoedig, dat het niet zo gemak kelijk ziou .gaan. Er waren nog enige wensen gebleven, die onvervuld waren; Die moesten dus besproken worden. Maar voor het zover was, trokken eerst de v.v-d. afgevaardigde, de heer Ritmeester en de a.r. v. d. Heuvel ten strijde. De compen satie-theorie konden zij evenals vorige week, maar matig waarderen en zij ston den dan ook op het standpunt, dat de minister maar moet bezuinigen. Overigen* kreeg de minister voor een goed dpel zijn zin. Er waren twee amendementen waar alle ontwerpen eigenlijk om draai den. Het' ene was van de heer Lucas k.v.p.'dat /werd ingetrokken. En het andere was van de socialistische afgevaar digde Hofstra, dat werd verworpen. Er restten toen nog vele details, die echter ook niet onbelangrijk waren. Goede d'agen voor de bakkers. De bakkers b.v. beleefden goede dagen,. Zij mogen wel dankbaar zijn, dat zij in het parlement zoveel pleitbezorgers ge- Hoofdstuk XXIV. Grote goden, mijnheer, wat een mooi schot I riep N'icolaï met bewondering uit. Nietwaar, Nicolaï prees lady Oswill Dewalter reikte de opzichter het nog warme geweer en het kleine bebloede eendje. Ik heb het achter de vijver gescho ten, zeide hij ,Z'ij kwamen van een wandeling van twee uren over de terreinen van het do mein terug. Zij waren gelokt geworden door de nacht» een wijde heldere nacht, waar een landelijke maan in glansde bol. een beetje roodachtig, als een bóeren- gelaat. Het was tien uur. Nog twee rond- gangen van de grote wijzer op de klok ken van het kasteel, twee stappen van de kleine en dan zou het December zijn. De sneeuw, zieldzaam in deze streken, was 's middags van de bergen neergeval len. Zij had de bomen gepoeierd en toen had de wind haar naar de Pyreneeën ver jaagd, waar zij thuis hoorde. Nu bevroor, wat gevallen was, over het park en gaf het een onverwacht voorkomen van eeti noordelijk landschap. Scharen vogels waren langs de hemel gegaan. Onz;e gasten zullen moeite hebben niet het gladde ijs op de wegen, merkte Stéphane op. Zoals zij zich voorgenomen hadden, gaf zij haar souper. Zij had Pascaline uitge nodigd) de de Lutzen, Cinégiak, Baragnas en enige anderen- Men had hun kamers in orde gemaakt. Zij zouden vier en twin tig uur op het kasteel doorbrengen. En Dewalter verwachtte Montnormand. Maar Stéphane, er zeker van dat zij goed' be diend zou worden, had de keuken en de .vonden hebben. Van de eertse tot de laatste dag is er voor hen gestreden, om de belasting op koekjes enz. toch maar niet te verhogen. Het is ten dele gelukt. Minister Lieftinck was evenals de rest van de Kamer nogal in een verzoenlijke bui. De koekjes zullen als normaal wor den belast. Dergelijke producten wilde de bewindsman wel beschouwen als de eerste levensbehoefte voor kinderen. De suikerwerken en het suikergoed, even als chocolade en chocolade-werk worden echter wel zwaarder belast, Ook hier was het dus geven en nemen. In, ieder gejval zijn de bakkers weer een eindje op weg geholpen. Dat geldt ook voor de boekhandelaren Boeken en tijdschriften moesten volgens de fiscus ook extra worden belast. Van meet af aan voelde de heer Hofstra (abb.) daar niets voor. Hij kwam dan ook met een amendement voor de dag en maakte deze ppging onmogelijk. Dit was echter niet nodig, want de minister, die wel zag dat hij zijn zin toch niet kreeg, bepa,alde zelf, dat boeken bij de detailhandel vrij gesteld zullen worden van omzetbelasting. Iitbreiding weelde-artikelen. Zoals wij schreven, had minister Lief tinck ook als compensatie voorge steld het aantal artikelen waarover w'eel- de-belasfing moet worden betaald, uit te breiden. Ook de lijst van de tussentarie- ven semi weelde-artikelen werd ver ruimd. Daarvoor was een stemming no dig. En het bleek, dat alleen de katholie ken en de socialisten er iets voor voel den. Daj komt doordat zij het verlangen van minister Lieftinck om belastingver laging aan belastingverhoging te koppe len wel redelijk achtten. Behoudens de heer Welter was de rest tegen. Zij kon den cfit niet over hun hart verkrijgen! Temeer njet, daar zij in zö korte tijd1 de gevolgen daarvan niet konden overzien/. Overigens is er heel wat gestemd. Daar van waren 'meestal de communisten de oorzaak. Daar zijn echter geen grote veranderingen het gevolg van geweest. Intussen heeft ook de Eerste Kamer nog vergaderd. Zij nam o.a. zh.s. aan |Ofm de pensioenen met een toeslag te verbogen. Dat komt doordat de rege ring beloofd heeft om zeer binnenkort met een aanvullend ontwerp te verschijnen waardoor de gepensionneerden nog een beetje geholpen zullen worden. Daarop is dan thans het wachten. andere functies van haar dienst weer bezet en bemoeide zich niet met de ont vangst. Zij dacht enkel aan de wande ling,, die zij zo juist met haar vriend had gedaan. Het was mooi, nietwaar zeide zij. Ja, antwoordde Dewalter, die grote, goede aarde, waar wij op liepen, de on bewegelijke eiken rondom het uitgezochte gebied de nachten de hele hemel tussen de bergwanden Hij sprak ernstig, met een kalme uit drukking op het gelaat, voor haar slaan de, terwijl rij in een grote leunstoel in de voorsalon zat. De koude had haai' het bloed in het gelaat gejaagd. Zij was mooi, van een schitterende en opgewekte schoonheid. Zij riep uit Het is een opwindend genot, de gebotortegrond te betreden, die aan je zelf toebehiaort. Ik beklaag degepen, die niet het gezonde eigendomsgevoel kennen Ja, die zijn te beklagen, zeide hij- Hij zag haar aan. In de nacht, die plot seling uiteen scheurde, hoorde men het herhaalde fluiten van een trein. Hij vroeg Is dat de sneltrein vanuit Parijs. Nicolaï De oude opzichter was in een voor kamer, maar Josephine, beziig miet Ste- phane's laarzen los te maken, raadde de reden van deze vraag De trein van Parijs is al aangeko men, mijnheer. De auto is terug. Mijnheer Montnormand is in zijn kamer beneden het vertrek bij die rookkamer. Een van de knechts bedient hem. Men heeft hem een maaltijd aangeboden, die voor uit was klaar gemaakt, maar hij heeft Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen beva' en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! En hoe eerder, hoe beter. Philips bestaat zestig jaar. In Mei 19511 zal het 6o-jarig bestaan van Philips worden gevierd. Naar aan leiding hiervan is in personeeKkringen het plan geopperd een geschenk aan het jubilerende bedrijf aan te bieden. 'Na rijp beraad heeft een comité be sloten een opdracht te geven tot het maken van een ontwerp voor een groots mortument. In het monument zal een fontein wor den aangebracht met een sculpturale om lijsting, een beeldengroep, waarin de gfrOfe verbondenheid tussen werkgever en werknemer bij Philips tot uiting komt'. Prins Bernhard naar Malta. Prins Bernhard zal op 27 November per vliegtuig op Malta aankomen en daar tot 30 November blijven, aldus wordt in de luchtvaartkringen te Valettta verklaard'. Het is waarschijnlijk, dat zijn bezoek samenvalt met dat van de ,,Karl Door man" die deze maand, geëscorteerd door torpedojagers en onderzeeboten, naar Malta komt. Volgens betrouwbare krin gen zal de Prins tijdens zijn verblijf Prinses p' lisabeth ontmoeten,. Ir. Knottnerus voorzitter van het Kom. Ned. Lancfböuw-Comité De heer H. D. Louwes zal, naar het Parool mefdt, op de algemene vergade ring van het Kon. Ned. Landbouw Co mité, die op 24 November in Den Haag- wordt gehouden, aftreden als voorzitter van deze Organisatie. Hij zal vermoe delijk worden opgevolgd door ir. C. S. Knotttherus, directeur van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisa tie en van het Bureau Grondstoffen, beide van het ministerie van Landbouw. die geweigerd, omdat hij al aan het sta tion van Puyo gegeten had. Dewalter onderdrukte een soort rilling alsof de aanwezigheid van zijn vriend voor hem een beslissend uur betekende. Hij maakte een grap Arm© MontnormandHij moet niet op zijn gemak zijn in dit grote huis. Ik ga naar hem toe, liefste.! Zij hield hem tegen en zeide dat hji hem straks wel zou zien. Hij vroeg of zijn komst haar onaangenaam was. Neen, antwoordde zij onverschillig, als je het gevraagd hebt is het, omdat je hem spreken moet. Heb je hem' len minste geschreven, dat hij naar mijn advo- kaat moet gaan Hij schudde het hoofd en verontschul digde zich het vergeten te hebben. Je verdiende straf, riep zij ui,f, hem met de vinger dreigend Die mensen daarr moeten eens aangepord wordën. Ik heb er genoeg van, lady Oswill te beten. Het is niet de notaris, wie dit aan gaap maar de procureur, zej;de hij. 1 |Zij stond op. Dat is hetzelfde. Werkelijk verwisselde zij hun bevoegd heden, geheel en al boven dleze rechts kwesties slaande. Buiten barsttte geblaf los, waarschuwingen van honden. Stropers, ik ben er zeker van, zeide Nioolaï, die terug gekomen was. O., die boeven H'ij ging haastig naar buiten. Arme drommels, prevelde Dewalter. Wordt vervolgd. abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè 11. 1,55. Buitenland (1. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. t^ln'ne Adverteutlèn dmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1