AXELSCHE SR COURANT Spannend belastlngdebat De strijd tegen tabak J Minister Lieftinck zwaaide met portefeuilles van gehele Kabinet F rankt ring bij abonnement Axel. ZATERDAG 4 NOVEMBER [950 65e JAARGANG No. io NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Dru k kcr-Uitgeefster Firma J. C. VINK VOOR ZEEUW5CH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXFLMaiki 12 Postbus 16 T"l fiófy Hoofdredactie: F C. VINK-van VESSEM V. PARLEMENTAIR overzicht. Minister Lieftinck kon verleden weelj- in dc I we ede Kamer maar moeilijk zijn zin krijgen. De v olk sve r t ege n wo ord ige rs stonden er nu eenmaal op, dat de rege ring iets meer gaat doen voor de midden groepen, want die groepen hebben het zwaar te verduren onder het huidige be lastingstelsel. Hoe de energieke bewinds man ook laveerde, hij kon niet ontkomep aan de voortdurende aandrang der Kamer. Toen greep hij ten leste naar het uiterste middel hij stelde de portefeuille-kwestie. Niet alleen voor hem, maar voor al zijn medeleden van het Kabinet. Dat was niet gering. En daaruit blijkt wel, dat de zaak van de belastingverlaging voor de mid dengroepen met grote felheid en hevi ge verbetenheid werd gestreden. Goede raad was duur. Het Kabinet te laten dui kelen, is geen geringe zaak. Dat zou be tekenen, dat er een andere regering moet worden gevormd. En hoe moet deze wor den samengesteld Weliswaar zijn de so cialisten lang niet van de idee om een twee partijen-regering te vormen rood en rooms afgestapt. Maar het is de grote vraag of de k.v-p. daar nu bijzon der veel voor voelt. Prof. Romme (k.v.p.) heeft meer dan eens verklaard met dit Kabinet, geformeerd op een bredere ba sis, best in zee te willen gaan. Hoe bre der de samenwerking, des te beter. Een nationaal Kabinet is echter op dit mo ment een volslagen onmogelijkheid. Men behoeft slechts te denken aan de kwestie Ambon, een kwestie, die zoveel harten in ons land beroert. (Men mag gevoegelijk aannemen, dat noch de a r,, noch de c.h-, noch de v.v\d er iets voor voelt om het standpunt, dat de regering in deze aangelegenheid1 aan neemt, te verdedigen. En deze kwestie is een zeer tere. Nu zitten er in ihet hui dige kabinet wel twee ministers Stik ker (buitenlandse zaken) en 's Jacob Qoor- l°!gi) die als geestverwanten van ,de laatstgenoemde partijen zijn aan te merken maar men moet niet vergeten, dat idit kabinet extra parlementair is. Dat be- Minjster Lieftinck voelde daar echter njets voor. Jets anders was het gesteld bij de ar.- en de v.vd.-afgevaardigden., de heren v.d- Heuvel en Ritmeester. Die vonden de hele dekking niet nodig. Dan moet minister Liefcinck maar bezuinigen op zijn uitgaven, zo redeneerden zij. Dap zijn die 45 millioen best op te nrengen- Het grote bezwaar van de bewinds man was wel, dat de dekkingsmethode van de heer Lucas niet uitvoerbaar was. Die methode zou er toe leiden, dat bedrijfs takken zouden worden belast, die het a) zwaar genoeg hebben. De verhoging van de diensten zou volgens de berekennig ongeveer 34 millioen opbrengen. Om eep voorbeeld te noemen dat' kost alleen het bouwbedrijf reeds f 12 millioen, het geen natuurlijk weer een verhoging van de bouwkosten betekent. En dat gaat nu eenmaal niet in deze tijd. Neen, zeide de minister de heer Lucas moet zijn voor gestelde verlaging aan een uitvoerbare verhoging koppelen. Dat was politiek ge zien stellig een sterk argument. De a.r. en de v-v-'d. voelden immers niets voor een compensatie Daarom zou dit deel van het amendement Lucas niet worden aangenomen. iDe grote mannen,. De standpunten bleven onverzoenlijk. En zoals dat vaak gebeurt, dan komen de grote mannen er aan te pas. Prof. Romme verliet zijn achterste bank om aan minister Lieftinck te gaan vertellen, dat dat er geen principieel bezwaar tegen de methode Lucas kon bestaan. Want als de Benelux-regelingen worden ingevoerd' over anderhalf jaar dan gaan ,we niet vier, maar vijf procent omzetbelasting hef fen voor de diensten. Waarom kan men daar dan nu niet reeds een begin mee maken Daarom kon de heer Romlne ook de vertrouwenskwestie van de mi nister nfet goed begrijpen. De twee an dere grote mannen, die -zich in het debat mengden waren de heren Oud (v.v.d.l en v.d. Goes van Naters (arb.). Zij voch tten een procedurekwestie uit. De eerste zeide het verderfelijk te vinden, dat de (regering de Kamer steeds laat werken (onder de zweep van een kabinetscrisis:. (Terwijl de laatste er niet veel voor voel de om binnenskamers nog eens met df bewindsman te gaan overleggen. Dat zou toch geen resultaat opleveren, meende hij; Die verwachting is echter niet geheel uit gekomen, want aan het slot van de mid dag werd bekend gemaakt, dat er een ge meenschappelijke basis was gevonden. De minister verklaarde bereid te zijn tot medewerking aan een belastingverla ging van .de loon- en inkom s t en belas ti ny voor personen die tussen de f 8000 en f 24(000 verdienen, mits deze sociaal en 'economisch verantwoord is en mits er een volledige compensatie verkregen zou worden door een verhoging van andere belastingen. Naar die mogelijkheid wil de de belastingcommissie uit de Kam,er wel zoeken. 'Nadruk verboden. Ondanks het feit, dat de accijns op tabak in Engeland meer dan driemaal zo hoog is als voor de oorlog, zodat roken een kostbare liefhebberij is. geworden, is liet tabaksverbruik niet verminderd. Sir Staford Cripps was niet de eerste, die het tabaksverbruik probeert te doep verminderen door middel van accijns.' Overal langs de weg der geschiedenis,, vindt men de lichamen van mannen, dié ven zijn. De bewering, welke men in die dagen vaak hoorde, als zou tabak een ge neesmiddel zijn, maakte hij belachelijk;. En hij smeekte zijn lezers toch aan hun vrouwen te denken. Denk er eens even aan, hoe gij door het roken uw tere, rei ne vrouw vernedert door haar te nood zaken ook in wolken tabaksrook te leven.. En als dit nog niet voldoende afschrik- "U|J|Uh cxu*i panciiiHuau is. uat oe- a 1 d v 11 mannen, me En ais ent nog niet voldoende a tekent, dat geen partij verantwoordelijk geprobeerd hebben de triomfantelijke op- wekkend mocht zijn, lees dan wat is voor deze kabinetsformatie, dat zij ei ™'ars ,der tabak tegen te houden en die het slot van de brochure was gesc is voor deze kabinetsformatie, dat onafhankelijk tegenover staan. Voor de heer '.s Jacob geldt dat in het bijzonder. De nieuwe minister is een on bekend figuur in de kringen van de c.h. Met de heer Stikker is dat anders ge steld. Hij was zelfs voor zijn minister schap voorzitter van de v.v.dl. Maar de heer Oud (v-v-'d.) heeft als fractievoor zitter reeds het vertrouwen opgezegd aan minister van Maarseveen, daarbij een ka binetscrisis riskerend. Ook oud-minister Schokking trof eenzelfde lot. De binding V-v.d. Kabinet is dus wel van heel slech te makelij. Na een schorsing van ruim twee en een half uur werd echter mede gedeeld, dat de Kamer ruim een week werd verdaagd. Acht dagen kregen de kamerleden de tijd om over de dreiging van minister Lieftinck en het amende ment Lucas na te denken. Als het gezeg de ,,de nacht brengt raad" waar is, zullen acht nachten dat zeker doen. Zo erg somber behoeft men deze zaak dus ook weer niet in te zien. Het amendement Lucas:. De heer Lucas (k.v.p.) was stellig de grote gangmaker in deze felle strijd. Deze belastingdeskundige kwam met een amen dement voor de dag, om door een kleine wijziging van het wetsontwerp belasting verlichting te geven voor de middengroe- pien Deze wijziging moest echter 45 mil lioen kosten. Minister Lieftinck kennen de, had deze afgevaardigde maar zelf naar bronnen gezocht waaruit hij dit be drag zou kunnen peuren- Hij witde dit doen door de omzetbelasting voor de diensten te verhogen van 3 op 4 procent! Dat zou reeds f3,5 millioen in het laadje brengen. Terwijl tevens een verdere dek king verkregen zou kunnen worden door bij de fabrikant 4 pet. omzetbelasting in plaats van 31/2 bij de detaillist te heffen. mars der tabak tegen te houden en daarbij gevallen zijn. Het eerste lichaam, dat wij vinden, dat van koning Jacobus I. Hij had het ongeluk koningin Elizabeth te moeten op volgen, onder wier regering het rokep ingang had gevonden- In die dagen wa ren er zelfs scholen, waarin jonge man nen uit aanzienlijke kringen onderricht werden fn de kunst van tabak drinken" zoals het toen genoemd werd. Voordat hii de tjoon besteeg, had Jacobus dit wan bedrijf met gramschap gadegeslagen en hij zwoer een dure eed, dat hij alles, in het werk zou stellen om een einde te maken aan deze afschuwelijke gewoonte:. Omdat hij veel geloof hechtte aan de macht van de pen, liet koning Jacobus/ vrijwel onmiddellijk na zijn troonsbestij ging een brochure verschijnen, waarip hij geen twijfel liet bestaan over zijn op- v.ating over het roken. Deze brochure droeg tot titel ,,Een hevig protest tegen d!e tabak", en zij verscheen in 1604. Jacobus klaagde de adel en de geeste lijkheid aan, omdat zij het land haddep laten zinken tot zulk een laag moreej peil en hij gaf uiting aan zijn voomemep zich tegen het minderwaardige genoegep der tabak te verzetten en het land terug te voeren naar een behoorlijke morele standaard. Enkele zinnen uit de bro chure mogen hier volgen Tabak. is het eerst uitgevonden dooj- en aantal barbaarse Indianen.Z,ulLep wij, zeg ik zonder te bloten, ons zover verlagen, dat wij deze beestachtige Indi anen nabootsen «Waarom gaan wy dan ook niet naakt rondlopen, zoals zii het doen Ja waarom loochenen wij God niet en gaan de duivel aanbidden, zoals zij Volgens hem moest ieder een, die tabak kon ruiken zonder misse lijk te worden, alleen al daarom verdor- er aap het slot van de brochure was geschreven. Roken is een gewoonte, weerzinwekkend voor het oog, afschuwelijk voor de neus,, slecht voor de hersenen, gevaarlijk voor de longen en het lijkt met zijn stinkende dampen nog het meest op die ontzet tende dampen, welke uit de bodemloize put van Styx opstegen." Edoch zelfs dit koninklijke woord vermocht geen einde te maken aan de ingewortelde zede van het roken. Liever de ongenade des konings geriskeerd dan afstand te doen van het roken. Bovendien: men behoefde het toch niet te doen ip zijn tegenwoordigheid Toen hij merkte, dat zijn woorden .geen enkel resultaat opleverden, werd Jacobus boos en hij besloot de accijns op de in gevoerde tabak drastisch te verhogen,. Dan zou er wel minder gerookt worden. Maar de parlementsleden waren blijkbaar zulke verwoede rokers, dat zij weigerden het wetsvoorstel aan te nemen. Dat was niet de enige tegenslag, die koning Jacobus ondervond in zijn strijd. In 1614 heerste er pest in Londen ep toen verklaarden de doctoren, dat roken goed was, omdat het desinfecterend werk te en dus het gevaar voor besmetting hier door verkleinde. Jacobus moet toen al wel hebben inge zien, dat hij de strijd' verloren had, maar hij wilde nog éen poging wagen- Op 30 September 1619 diende hij een wetsvoor stel in, waarbij hij de verbouw van tabak verhief tot koninklijk monopolie de ver bouw in Engeland werd verboden. Maar ook ditmaal kwam het parlement in het geweer vermoedelijk stonden er te veel financiële belangen in Virginia op het spel. Het voorstel moest worden ingetrot ken en toen hij in 1625 stierf, wist Jaco bus I dat Engeland zou bl ijven roken. Koning Karei I, zijn opvolger, was even eens een tegenstander van het roken, maar hij begreep, dat alle strijd vruchteloos zou zijn hij probeerde iets goeds uit «iets slechts te halen door middel van zijn be- lastingpolit'iek. Nadien is er weinig georganiseerd ver zet tegen het roken meer geweest in En geland alleen tijdens de regering vap koningin Victoria is er nog een kleine actie geweest. De koningin had een af keer van het roken, welke afkeer gedeeld werd door de hertog van Wellington. Toen de hertog merkte, dat de officie ren van het leger stevige rokers waren, vaardigde hij in 1845 eeu order uit, waar bij hij er op aandrong, dat de comman danten het roken zouden tegengaan volgens hem leidde dit tot drinken ip de cantines en in het algemeen- Op het vasteland ging de strijd echter verder. En soms werd hij daar met grof geschut gevoerd. Dat gebeurde b.v. in Rusland. Engelse zeelieden, die de Bal- tische havens aandeden, hadden het ro ken in Rusland geïntroduceerd. Het ver zet kwam van verschillende zijden. De geestelijkheid vond het een profanie dat er in de kerken gerookt werd in Mos kou braken rampzalige branden uit ten gevolge van het achteloos omspringen met brandende tabak vorsten hadden er een afkeer van. Dit alles leidde er toe. dat er een besluit werd uitgevaardigd, dar roken tot doodzonde verklaarderokers zouden als misdadigers worden berecht en zwaar worden gestraft. Er kwam zelfs een speciaal gerechtshof voor dit sport misdrijven. De straffen van dit hof werden -zowel aan mannen als aan vrouwen opgelegd. De meest gebruikelijke straf was geseling en die liep van 20 slagen tot doodknuppe len Andere straffen waren het afsnijden van neus en lippen en verbanning naar Siberië. Maar zelfs deze onmenselijke maatrege len maakten geen einde aan de opmars der tabak. Het leven was in die dagep van tsaar Michael Romanof zo el lendig, dat men d'e troost van de tabak niet gemakkelijk prijsgaf. In die dagen vocht ook Japan een ver loren oorlog tegen de tabak men bleef roken ondanks het feit, dat men er de verbeurdverklaring van al zijn bezittin gen mee riskeerde. Die bezitttingen wer den dan geschonken aan degene die de roker betrapt had. In 163ij was het ech ter reeds zover, dat het roken was op genomen in de theeceremonie. Ge herinnert u misschien het verhaal van Moerad de Wrede, die duizend ge vangenen op rijen liet zetten, met eep soldaat naast iedere gevangene en die gelastte, dat zij allen tegelijk moesten worden doodgeschoten op het moment, dat hij zijn tent verliet. Deze m,an had een afkeer van het roken en ge kunt u dus wel voorstellen, dat hij daartegen ook niet bepaald zachtzinnig te velde trok- De Turken, die geen wijn mochten drin ken, plachten hun heul te zoeken in het roken en koffiedrinken. Zij kwamen daar toe samen in de z.g. roekhuizen. Afge lopen, zei Moerad, en hij liet alle rook huizen tot de grond toe afbranden- Daar bij bleef het niet hij verbood het rokeP op straffe des doods. En om te weten, of dit verbod werd nageleefd, vermomde hij zich en bezocht persoonlijk alle ver dachte plaatsen. Overtreders doodde hii eigenhandig hun lijken moesten op de straat blijven liggen. Zelfs tijdens zijp veldtochten onderbrak Moerad zijn anti rookcampagne niet. Soldaten, die op ro ken werden betrapt, werden onthoofd, opgehangen of gevierendeeld soms ook werden zij gekneveld en dan in het nie mandsland achtergelaten als prooi voor de gieren. Maar ook hij verloor deze strijd. Hij was nauwelijks dood, of Tur- j kije werd een van de landen, (waar de 1 meeste tabak verbouwd werd en verrookt, Ook in Zwitserland en de Verenigde Staten heeft 'men van tijd tot f tijd de strijd tegen de tabak aangebondenip de VS. was Texas de laatste staaf, die in 1927 het officiële verbod tot verkoop van tabak ophief, zeer ten ver- driete van de smokkelaars. Abonne men ti pt U»! Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè U. 1,55. Buitonland fl 2. Advertentieprijs 7 cent per m.m Inqezonden Mededeel Ingen 20 cent per m.m. Kle'ne Adverteutlén (i. .imura 8 regels) 1 5 regels 50 cent. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1