AXELSCHE COURANT Spannend belastingdebat W ereldspaardag, 140 jaar spaarbankwezen in West-Europa r WEK DE GAL IN UW LEVER OP J Minister Lieftinclc zwaaide met portefeuilles Ruwe huid? PUROL Frankering bij abonnement Axel. S~ ZATERDAG 4 NOVEMBER [950 65e JAARGANG No. 10 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXFLMaikt \2 Postbus 16 Tel 56fy Hoofdredactie T C. VINK -van VF5SEM PARLEMENTAIR overzicht. En zoals dat vaak gebeurt, dan komen de grote mannen er aan te pas. Prof. Romme verliet zijn achterste bank om aan minister Lieftinck te gaan vertellen, dat dat er geen principieel bezwaar tegen de methode Lucas kon bestaan. Want als Dit jaar is het 140 jaar geleden, dat de spaarbank werd opgericht, die het model zou worden voor talloze andere spaar banken, in het bijzonder voor de spaar banken in ons land. Het was de Britse geestelijke Reverend Henry Duncan, die, gedreven door de armoede die er in zijn dagen heerste, in 1810 in het Schotse dorpje Ruthwell de eerste spaarbank oprichtte. Wel' waren er voordien hier en daar pogingen gedaan, doch zonder levensvatbaar resultaat,. In de ranglijst der landen, die dit voor beeld volgden, neemt Nederland een eer volle plaats in. Na de Amerikaanse spaar banken in Philadelphia en Boston die ip 18;6 ontstonden, volgt Nederland, zeer 1817 met twee spaarbanken, nl. in H aar- aangemoedigd door Koning Willem I, ip lem en in Workum. Een jaar later was het aantal reeds tot 20 aangegroeid. Moeilijke jaren maakten de spaarbanken door in de jaren 18301839, de tijd die nog niet rijp bleek voor een (op last der grote mogendheden geforceerde) Be nelux. Eenige spaarbankbesturen beslo ten tot liquidatie, doch de meesten door- qstonden de moeilijkheden en sindsdien nam het aantal spaarbanken weer gestadig toe. Thans telt Nederland er 290 met ca. 400 vestigingen. Vele spaarbanken zijp uitgegroeid tot grote, financieel krach tige instellingen, andere bleven een knus onderonsje, maar alle zijn ze nog steeds gekenmerkt door hun sociale karakter, waaraan elk streven naar winst Ontbreekt De bestuurders verrichten hun taak vol komen belangeloos. Ook hierin komep alle spaarbanken overeen, dat zij alle vol ledig onder controle staan van de Ne der lan dise S paarb ank bond Deze 290 spaarbanken tellen tezamen ruim 2 miliioen spaarders met een ge zamenlijk tegoed ivan ca- 1,2 milliard gulden De Nederlandse Spaarbankbond noem den wij reeds even. Daarin sloten de Spaarbanken zich ruim 40 jaar geledep aaneen, terwijl ongeveer een kwart eeuw geleden ook een internationale samen werking tot stand kwam, die o.a. aan leiding gaf tot instelling van de Wereld- spaardag. De Wereldspaardag.' Het ejnde van October confronteert ons met het sparen. Dat hebben wij te danken aan het in- tematonale spaarbankcongres, dat in het jaar 1924 te Milaan de wereld met een wereldspaardag gelukkig maakte. De moeder-, de vader- en de dierendag zijn van jongere datum. Zij lijken op het eer ste gezicht van een altruïstischer inslag dan de wereldspaardag, omdat zij ons op wekken tot geven of verzorgen. Dat lijkt zo ongeveer het tegendeel van sparen,, waartoe de wereldspaardaig ons wil aan moedigen. I Maar die tegenstelling is toch niet meer dan schijn, want ook het sparen kan wor den ingegeven door altruïsme, door ver antwoordelijkheidsbesef ten opzichte van het welzijn van het gezin, van de toekomst der kinderen enz. Ontsparingen, In dit licht moeten ook de z,g. ont sparingen van de laatste maanden wor den gezien, die de tegenhanger vorme7 van de verhoogde winkel-omzettiten uit dezelfde periode. Is het zo onbegrijpe lijk dat velen, die nog slechts weinig, ja ren geleden hun kinderen honger heb ben zien lijden, er door het alarmerende wereldnieuws toe gebracht werden een voorraadje in huis te halen, Maar voor zo'n voorraadje is geld nodig en dus blijk' het voor de gemoedsrust zeer bevorder lijk als men regelmatig wat spaart, on> iets achter de hand te hebben. Nu de vrees voor oorlog weer wat geluwd is en ook de omzetten weer dalen, zal mep er dan ook goed aan doen, het aange sproken spaarbankboekje weer wat op peil te brengen Daarom is het wel goed, dat de spaar banken ons op wereldspaardag voorhou den i geregeld kleine bedragen te sparep voor de grote uitgaven. De begrafenis van Koning Gustaaf V De begrafenis van Koning Gustaaf V van Zweden is bepaald op. 9 November. Maandag heeft zijn zoon en opvolger Gustaaf VI voor de ministers en de volks vertegenwoordiging de eed op de grond wet afgelegd. Condoleaintie-telegram van het Ned- Koninklijk Huis. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een telegram aan de Zweedse Troonopvolger Gustaaf Adolf hun diep medeleven betuigd bij het overlijden van Koniing Gustaaf V. Nieuwe secretaris voor Prins Bernhard. De particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, mr. Thomassen, neef/ de wens te kennen gegeven binnenkort zijn functie neer te leggen. Bij Kon. Besluit is met ingang van i November benoemd tot particulier secre taris, dr. F. A. de Graaff te Heemstede. Landbouw-emigratie naar canaaa. Nederlandse emigranten voor Canada moeten aldaar nog kunnen deelnemen aap de werkzaamheden die aan de oogst voor afgaan Daarom dienen zij in de maandep Februari tot Juni hun bestemming te be reiken. De formaliteiten, die aan het ver trek voorafgaan, nemen veel tijd in beslag- zodat aanmelding vóór December gewenst is. Wie zich na 3,1 December 1950 aan meldt kan pas begin 1952 vertrekken. V' oor emigratie naar Canada kunnen in aanmerking komen landarbeiders, boe ren efn tuinders (ook al hebben zij enige jaren dit vak niet meer uitgeoefend) en enkele ambachtslieden van het platteland en voorts personen, wier familie of ken nissen jn Canada hun overkomst vragen. In Canada wordt voor een onderkomep en een werkgever zorg gedragen- Vóór men vertrekt zijn naam van werkgever en plaats van bestemming bekend. De reiskosten kunpen geheel in Neder lands geld worden voldaan. Elke emi grant boven de 15 jaar kan voor ongeveer honderd Canadese dollars aan geld mee nemen, terwijl met de speciale emigran tenschepen bovendien huisraad kan wor den vervoerd. De reis van het Koninklijk paar naar Engeland- Als koningin fuliana en prins Bernhard op 21 November as. van het Victoria- station te Londen naar het Buckingham Palace zullen rijden, worden ze daarbij ge ëscorteerd door de Cavalerie van het pa leis en leden van de 'Britse land-, lucht en zeemacht zullen langs de wegen staap opgesteld. Reeds wanneer ons vorstelijk paar zich aan boord van de Jacob van Heemskerk halverwegd de Noordzee bevindt, ver schijnt reeds een escorte Engelse straal jagers in de lucht, die het schip tot aan de kust blijven vergezellen. De eerbewijzen, die aan het Nederland se Koninklijke Paar zullen worden ver leend zullen dezelfde zijn als die de Fran se president Auriol ondervond. Zjlver komt mee. Men neemt aan dat het Engelse Ko- ningspaar aan hun Koninklijke gasten op de avond van 21 November op het paleis een banket zullen aanbieden. De Koningin en de Prins zullen later aan de Engelse Koninklijke Familie een feestmaaltijd aanbieden, dat in de Ne derlandse ambassade of in Hotel Clarid- ge zal worden aangericht. Tafellinnen ep tafezlilver zullen voor deze gelegenheid van Den Haag naar Londen worden over gebracht. De wijze katers en..., katten. Op een zekere dag vroeg een onder wijzer in Boedapest aan de 10-jariige Ist van een zin met een ondergeschikte bij zin te maken „Onze kat heeft tien jongen gekregen, die allemaal communist zijn'-, zeide onze Istvan. .Prachtig," zei de onderwijzer. .Uit stekend 1 Doe het precies even goed als volgende week de schoolopziener komt'-. De andere week stelde de onderwijzer in tegenwoordigheid van de opziener de zelfde vraag aan Istvan. Fn Istvan antwoordde „Onze kat heeft tien jongen gekregen, die allemaal sociaal-democraat zijn." „Istvan", riep de onthutste onderwij zer, „je bent gek. Vorige week heb je me gezegd, dat alle jongen communist waren." „Zeker, maar sedertdien zijn hun ogen open gegaan", antwoordde Istvan. (Time) SPORTNIEUWS. Derde klasse E. Tern'euzen—Axel afg. VirtusSteen 3,0; Clinge RKFC 1o VESCorn Boys 4 -3 BSCSluiskil 43. Reserve Tweede Klasse E. Axel 52- Terneuzen 2 o2. Axel 2 Terneuzen 2 0—2- Het wordt eentonig om het te vermel den, want Zondagmorgen zijn de oranje reserves er weer niet in. geslaagd om de puntjes te bemachtigen. De rood-zwarteri namen door een 2o (Overwinning de volle buit mee naar Ter- neuzen. Met de schrale oogst van 2 punten uit 5 wedstrijden bengelen onze stadgenoten nu op de op éen na laatste plaats aan de staart hunner afdeling. Konjng Karei I, zijn opvolger, was even eens een tegenstander van het roken, maar hij begreep, dat alle strijd vruchteloos zou zijn hij probeerde iets goeds uit «iets slechts te halen door middel van zijn be- lastingpolitiek. ig georganiseerd ver meer geweest in En- sns de regering vap s er nog een kleine koningin had een af- welke afkeer gedeeld g van Wellington. ïerkte, dat de officie- stevige rokers waren, 5 een order uit, waar ing, dat de comman- ouden tegengaan dit tot drinken ip t algemeen- ging de strijd echter srd hij daar met grof )at gebeurde b.v. in eelieden, die de Bal den, hadden het ro- itroduceerd. Het ver- rhillende zijden. De het een profanie dat rookt werd in Mos- lige branden uit tep eloos omspringen met vorsten hadden er t alles leidde er toe. ■rd uitgevaardigd, da; e verklaarde rokers gers worden berecht straft. Er kwam zelfs ttshof voor dit soort lit hof werden -zowel 1 vrouwen opgelegd, jke straf was geseling agen tot doodknuppe- 1 waren het afsnijden en verbanning naar :imenselijke maatrege- :inde aan de opmars leven was in die dagep el Romanof zo el- troost van de tabak jsgaf. it ook Japan een ver- de tabak men bleef feit, dat men er de van al zijn bezittin- Die bezitttingen wer- ti aap degene die de In 163^ was het ech- t het roken was op- ceremonie. nisschien het verhaal 'ede, die duizend ge liet zetten, met eep e gevangene en die en tegelijk moesten -ten op het moment, rliet. Deze ipan had roken en ge kunt u dat hij daartegen ook zinnig te velde trok. m wijn mochten drin- heul te zoeken in het :en. Zij kwamen daar- g. rookhuizen. Afge- en hij liet alle rook- toe afbranden- Daar- hij verbood het roken is. En om te weten, nageleefd, vermomde persoonlijk alle ver- vertreders doodde hii lijken moesten op de n. Zelfs tijdens zijp -ak Moerad zijn anti- Soldaten, die op ro lt, werden onthoofd, ierendeeld soms ook ld en dan in het nie- ïlaten als prooi voor ook hij verloor deze iwelijks dood, of Tur- de landen, iwaar de Jwd werd en verrookt; tnd en de Verenigde van tijd tot ftijd de iak aangebondenip de laatste staaf, die t officiële verbod tot ophief, zeer ten ver- kelaars- Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal- abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiè tl. 1,55. Buitonland 11 2. 2. A Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Mededeel lagen 20 cent per m.m. ."'lo'ne Adverteutlên ^4. .imurn 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. I U zult 's morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S I,EVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wüze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen •tromen. Eist Carter s Leverpilletjes.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3