in Zeeland SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body De schijn gered. UIT ONZE OMGEVING. d' w U d( h at kl pi z\\ Br /a <1 ra Zeeland wordt door al te veel Neder landers nog altijd beschouwd als een pro vincie, die min of meer „los aan de rest van Nederland harijgt". Een blik op de landkaart toont, dat dit in letterlijke zin wel waar is. Zeeland bestaat voor een groot deel uit eilanden, die geheel of bijna geheel los liggen van het Nederlandse vasteland- Maar dat er ook figuurlijk gesproken geen hechte band zou bestaan tussen deze provincie en de rest van ons vaderland is beslist onjuist zoals een bezoek aan dit gewest, in het kader van de industrialisatie-persexcur sie ons heeft aangetoond- Zeeland is bij uitstek een agrarische provincie, maar bezit bovendien vele in dustrieën die voor de nationale welvaart van ons land van grote betekenis zijn:. Daar is b.v in Sas van Gent de „Nieu we Nederlandse Mij. tot Vervaardiging van Spiegelglas", die geheel Nederland van spiegelglas voorziet. In dezelfde plaats voorziet de Stijfsel- en Glucosefa- brie'k N.V. in practised de gehele Neder landse behoefte aan dextrose en in eep kwart van de behoefte aan glucose eA keukenstroop. De meelfabriek „Walzen- molen" levert al het meel, dat in Zeeland en West-Brabant wordt gebruikt. De cokesfabriek te Sluiskil brengt 16 pet. van de Nederlandse cokesproductie voort en de Compagnie Neerlandaise de l'Azote levert een kwart van de Neder- lan dse stikstof fabricatie De vlasindustrie, die 45 pet. van de ge> hele Nederlandse vlasprod,uctie voor zijn rekening neemt, is gevestigd in St. Jan steen en Koewacht. Van alle klompen die in ons land worden gemaakt, komt 20 pet. uit Clinge. En dan ten slotte de Hoefijzerfabriek te Vogelwaarde, die 40 pet. van alle in Nederland vervaardig de hoefijzers voor zijn rekening neemt'. Daarmee is de lijst van Zeeuwse indu strieën nog lang niet uitgeput, In Vlissingen biedt de Scheepswerf en Machinefabriek N.V. Kon. Mij. ,,De Schelde" werk aan 4300 mensen. In de omgeving van Clinge zijn in totaal 27 textielfabrieken in bedrijf, waarin ruim 2100 personen werkzaam zijn. Bovendien zijn er in en buiten de genoemde indu striecentra nog vele grotere en kleinere fabrieken van zeer uiteenlopende aard waarin duizenden mannen en vrouwen een bestaan vinden. En Zeeland beschikt nog over vele mogelijkheden tot verdere industrialisatie. Ter,neuzen heeft nog ca. 30 ha. terrein ,;in voorraad", Sas van Gent beschikt op zes verschillende plaatsén over terrein. De grote moeilijkheid hier is echter het vinden van Nederlandse arbeidskrach ten, een probleem dat weer in nauw ver band staat met het gebrek aan woonhui zen In de toekomst zal men dan ook steeds meer een beroep moeten doen op de arbeidsmarkt van het naburige België. Ook Kruiningen, Goes, Middelburg en Vlissingen bieden nog plaats voor vesti ging van industrie. Maar het werd a' opgemerkt behalve de financiering is ook het vraagstuk van het arbeidsaanbod jvan groot belang. Zoals ir. C. A- L Horstmarn, directeur van de Spiegelglas- fabriek te Sas van Gent o,ns vertelde, kan de vestiging van een nieuwe industrie, annex met "de glasfabriek, waarvoor de geldmiddelen aanwezig waren, niet door gaan alleen omdat er niet voldoende ar beiders te krijgen waren of anders ge zegd, omdat er niet voldoende bouwvo lume beschikbaar was. Zeeland wordt aldus onze zegsman in dit opzicht zo schamel bedeeld, dat er voorlopig geen uitzicht is cp een enigs zins toereikende arbeidersbevolking. Dat klinkt wat pessimistisch, maar de Zeeu wen, die het devies „ik worstel en kom boven" in hun wapen voerer, zijn er de fnensen niet naar om zich ddoor moei lijkheden uit het veld te laten slaan. Tot zover het relaas van onze verslag gever die deze excursie meemaakte. Jammer genoeg blijkt hieruit weer dar Axel Op industriegebied, niettegenstaan de zijn belangrijke industrieën, in Zee land nog steeds niet meetelt en wij wil len hieronder daarom nog de betekenis van Axel als industrieplaats schetsen, zo als burgemeester Van Oeveren dat deed. in een der Zeeuwse bladen, dat zelfs zo- v'er ging om de l'Azote maar onder Ter- neuzen te rangschikken. De l'Azote is gelegen op Axels grond gebied. Het betreft hier een zeer belang rijke industrie van kunstmeststoffen e.d., waarbij reeds meer dan 700 arbeiders aan het werk zijn. Dit is echter niet de enige industrie die Axel heeft. Gewezen kan worden op de jongste vestiging van het Bastvezelbedrijf ,.Sentanen-Lor", de vlas industrie en enkele kleinere bedrijven als carrosserie-fabriek, betonfabriek, tex tielfabriek, houtzagerij e.d. De mog'elijkheden om in Axel nieuwe industrieën te vestigen moeten gunstig ge acht worden, gezien de ligging van deze gemeente als centrum van Oost Zeeuwsch- VI aan de ren, met spoorwegverbindingen en terwijl het kanaal naar Gent langs de grens der gemeente loopt. 1 (Nadruk verboden.) AXEL Jubileum-uitvoering K. T. C. De Dinsagavond jn ,,Het Centrum-, ge geven toneeluitvoering door de toneelver eniging K.T.C. was tevens de viering van het eerste lustrum van deze vereniging. Naar aanleiding hiervan willen wij hier in het kort het ontstaan van deze vereni ging nog eens memoreren. Evenal's elke buurt of wijk in onze ge meente vierde ook de Koestraat in Sep tember 1945 feest ter herdenking van on ze bevrijding. In dit samenzijn werd toep het idee geopperd ee r toneelclub op te richten Zo gezegd, zo gedaan en als be gin werd toen een bonte avond' in elkaar gezet. Deze slaagde boven verwachting inen speelde voor een eivolle Centrum zaal. Hierdoor aangemoedigd zettte hef bestuur de plannen verder door en zoal? bekend, werden de prestaties van K.T.C, steeds beter en de groei van het aantal do nateurs hield hiermee gelijke tred- Zo doende is de „Koestraat" nu zo ver, dat ;zij haar donateurs elk seizoen (drie uit voeringen kan aanbieden en dat voor een donateurtal, dat 'de grote zaal vain hef Centrum twee avonden weet te vullen. Dinsdagavond viel bij het betreden vap d£ zaal het oog al dra op de nieuwe aan winst van K.T.C., de fraaie verenigings- vlag, die naast het toneel was opgesteld Het ontwerp voor deze vlag, waar voor vorig jaar onder de donateurs werd gecollecteerd is van de heer E.rvan Rijn, terwijl de vlag werd vervaardigd door de fa. Stork te IJmuiden. Daar K.T.C. uit de bevrijdingsherden king geboren is is het een goed denkbeeld geweest om de vlag in de wit-rode kleu ren van onze bevrijders te houden. K.T.C kan tr°ts zijn op dit ook overigens fraai uitgevoerde verenigingsembleem De voorzitter, dhr. A. P. van Riel Sr begon in zijn welkomstwoord met de dank en erkentelijkheid van de vereniging uit te spreken voor de vele s'eun en medewer king die men in de afgelopen jaren heeft mogen ondervinden. Na nog enkele mede delingen betreffende het verloop van deze avond, kwamen de spelers aan bod- Eerst werd in een kleine bezetting de éen-acter „Het Slippertje" georacht,teen blijspel van dhr. P. Dorrenboom, dat de lachspieren der aanwezigen danig in be weging bracht. Ook de liefhebbers van het ernstige gertre kregen hun zin met de opvoering van de levensschets „Als je nog een moe der hebt" van H. Houben. Met aandacht en' ontroering werd ook dit stuk door het publiek gevolgd. De spelers, die zich alten 13 1 I loi lie 'in le ior 1 vei |;ch na vis :>ve -an 2 k-as rijn tor 2 I iad ag' Heg V [-ij le veg it err rat n 1 acl elu ,lan feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 56) Hoofdstuk XXIII. Terwijl zich op deze wijze de gehe.c streek met haar bezig hield, leefde, sinds de terugkeer in haar huis, Stéphajne ceo heerlijk bestaan. Nooit had zij meer van het lot gevraagd. Daar had haar hele ras, sedert de laatste geslachten geademd,- zich vernieuwd en van eeuw tot eeuw in de kalme vrede der aarde ontbonden. Het leek haar dat de bomen, sterk en plechtig tegelijk niet anders dan geheimzinnige bloedverwanten waren. Zij had ze lief en in haar liefde voor Georges was zij hem dankbaar, dat hij zoveel geheime en diepe gevoelens bij haar had gewekt. iZij bleef de eenvoudigste vrouw ter wereld, zich nietg verbeeldende buiten he.- gcen zij zag, nooit twijfelende aan een woord van haar vriend, zich zelve gevende en mooi van gestalte en geest. Zij was niet een dier samengestelde noodlottige wezens welke men in romans ontmoet ea zii had niets romantisch' dan haar nobe! geloof. Gedurende twee weken zagen zij enke.l elkaar in een gekrompen heelal binnen de grenzen van het domein- Hij kende de bomen, de velden, de boerderij met de vele beesten, de tekeningen der parkla- nein, zelfs van die waar men niet meer llalngs ging- Zij hadden er zich in ge waagd- Er was geen hoekje van het xas teel meer, dat hij niet kendehij had de meubels der kamers kunnen opnoemen, het landschap van eik venster uit kunnen beschrijven. Van uit die hunner kamer ontdekte men het mooiste gedeelte der tuinen in de verte de zoom van eej eiken- en kastanjebos t n vlakbij, op nog geen tweehonderd merer, de vijver, de gevaarlijke vijver, die beschermd werd door Stéphane. gür was tot aan de kleine brug, door insecten afgeknaagd en ver molmd door regens gedurende twintig ja ren, geen plekje dat Dewalter niet kende Hij was ei niet over heen gegaan, maar oip een ochtend toen hij alleen in het park wandelde, had hij er de broosheid van beseft begrepen dat zij bij het ge ringste gewicht zou zwichten. Stéphane was gelukkig, haar vriend be lang tc zien stellen in haar huis. Ik zal betzelfde doen als ik naar jou toe ga in Sologne, verklaarde zij. Hij zag haar aan. Op zekere dag zeide hij tot haar Het leven is een reis. Wanneer mep rijk is en gevoelig voor verbeeldingen, dao reist men om zijn hoofd daarmede te be volken Aan het einde, op het ogenblik dat men naar andere werelden vertrekt; ziet men in en'ige seconden alles var? déze wereld terug. Wij zijn zo gelukkig in dit huis I Dit domein is zo helemaa.' jii Ik wil het in mijn hoofd hebben Zij lachte en riep hem toe, zoals reeds eenmaal in Parijs Je bent te ingewikkeld voor mij! Wees eenvoudig. Ik ben maar een vrouw van het land, een boerin uit Oioron1- Hij antwoordde Jaeen boerin, die ik ontmoet heb in Biarritz. naiar hun beste vermogen inspanden om de opvoering te doen slagen, werden aan het slot m'et een hartelijk en welverdiend applaus beloond voor hun prestaties. Tussen de bedrijven was er ook ditmaal de gebruikelijke verloting, terwijl na al- loop de danslustigen nog ruimschoots ge legenheid hadden voor foxtrot en samba Zonder hiermee afbreuk te doen aan de prestaties van bestuursleden en leden willen wij K.T.'C. bij dit jubileum toch wel geluk wensen met bestuursleden als de heren A. van Riel Sr. en J. Steel die bij het organiseren der avonden en oij tal van andere karweitjes het leeuwendeel voor hun rekening hebben genomen en een zeer groot deel van hun vrije tijd aan K.T.C. hebben geofferd. Wanneer deze vereniging ook in de toekomst steeds men sen weet te vinden die 'zo voor de ver eniging klaar staan, kan K.T.C. met ver trouwen de viering van haar volgend lus trum tegemoet zien. Het gezin. Maandagavond werd alhier in de Chr. Bewaarschool de aangekondigde bijeen komst gehouden in het kader van de igezinsweek. Een vijftigtal mannen ei? vrouwen had aan de oproep gehoor ge geven. Achtereenvolgens voerden de beide Hervormde predikanten Ds. Pennings ep Ds. Sebestijén het woord Ds Sebestijén bratht voöral onder de aandacht; hoe door de oorlog ontelbare gtez'innen werden verwoest, hoe die nazi's de opvoeding der kinderen aan de ouders onttrokken en deze werden opgeleid tbr soldaten. Vele kinderen zagen hun ouders nooit weer Ontelbare ontheemden missen het onschatbare bezit van een eigien gezin- Ds. Pennings had als onderwerp ge kozen; Het gezin, zijn werkelijkheid en verbondenheid. Het gezin rust op de peilers van samen leven, samen lijden en samen strijden. Het is1 voor de ouders een taak het gezinsle ven op te bouwen, zodat de kinderen er aan zijn gehecht. Na afloop werden nog verscheidene vra gen gesteld, die door Ds Pennings wer den beantwoord. KlA.V. Voor de afdeling Axel van de Katho lieke Arbeiders Vrouwenvereniging spralf in het gezellenhuis alhier mej. Kessels diocesaan voorzitster van d'e K-A.V. 'ii? het bisdom Breda, over de „Vrouw van vroeger" en „De goede vrouw en moe der" Ook pastoor Geerts richtte het woord tot de aanwezige vrou;wen. De presidente, mevr. Maas-Lippens con stateerde een bevredigende groei van het ledental, dat thans tot 90 is gestegen. Zij waren eensklaps ernstig. Zij begrepen dat zij samen hetzelfde ogenblik opriepen en dat het levend was. Je ziet, zeide hij, ik heb gelijk. Men moet de dingen in zijn hoofd bewaren en van zijn hoofd een museum maken. Maar men moet ook weten waar ze zijn, om ze naar willekeur terug te kunnen zien of ze te verstoppen. Men moet het kunnen, fluisterde zij. Hij antwoordde Nu kan ik het- Soms gingen zij t°t Pau. Op een na middag bracht zij er twee bezoeken en in die tijd 'wandelde hij alleen op de bou levard der Pyreneeën. JDe winter had een lente-achtige hel derheid nauwelijks had hij aan de over kant ds heuvels van Jurangon, getooid met sierlijke wijngaarden en bosjes, ont bladerd. De wilde bergstroom, tegen de hier dicht naar voren gekomen achter grond, golfde, hier en daar schuimend tus sen de stenen, die hij uitholde,, beneden, langs de muien, welke de hoge stad steu nen De blik neerslaand ontdekte men het afschuwelijke station waar het land schap door bedorven was. Maar Jn het geheel der uitgebreide taferelen, die zich aan de blik vertoonden, verdwenen deze ellendige dingen van het eerste plan- Da delijk gingen de vlakten over in hellingen doorsneden met fraaie wegen- Men ont waarde villa's en kastelen op de bos achtige glooiingen der hoogten. Verderop verhief zich de gehele ijsketen van hoge bergen en daarachter was het een andere wereld, Spanje, dat altijd hetzelfde blijft beschermd door die prachtige muur, de ware afsluitboom en de enige, tussen Azië, Europa en de rijken van Afrika. Van het Oosten naar het Wesren, zonder ee.i spleet ot scheur, verhieven zij hun eeuwige voi- men maar het licht, wisseuend met ïecep ogenblik, hield met op ze te veranderen Op de toppen, stiaks stralend en van eep een schelle witheid, vielen nu rose wolkei? en plotseling leken ze te ontbranden. Zn vlamden. In de vermoeide glorie van de dag ging het van berg tot berg en stak branden aan. Georges, zijn ogen afwendend van de verre uitgestrektheid der Pyreneeën, zag om zich heen. Op de banken van de wandelweg dommelden enige grijsaards,, onverschillig voor zoveel schoonheid, in de zachte luwte, van de boulevard zie ken met ingevallen borst en wangen de den enige stappen, die hun leven rekten. Zij ademden de zachte lucht in en hup hoop op voortbestaan was te zien in hun verlangende ogen. Hun ingevallen er bleke gezichten toonden nog hun vreugde om te leven. Een verminderd leven, ip langzamer tempo bemoedigde hen en op genomen in de machtige pracht van deze wijde schaal dachten zij slechts aan de nieuwe wilskracht, die zij er uit konden putten om de eigen krachten te sparen- Zij willen niet sterven, dacht Dewal ter met verachting. 1 Maar hij gaf er zich rekenschap van, dat hij op hen leek en op deze schone namiddag aan die uitgeputten gelijk was. Wordt vervolgd. HOOFDPIJN? <- li tdi e f Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhard! Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2