AXELSCHE K COURANT De belasfingontwerpen Een emigrant vertelt... Gaat onze defentie binnenkort nog meer kosten ORANJEBOOM BIER Uit het ambtelijke, naar de zee Me, /I ndereI V'oorden Snuif en wrijf NIEUWS VAN DE WERELD-JAMBOREE IN OOSTENRIJK Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 65e JAARGANG No. 8 ✓T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 1'2 Postbus 16 Tel 56§ Ho» (dredactie: T C. VINK-van VESSEM V. PARLEMENTAIR overzicht. De laatste weken is er in de Tweede Kamer een groot belastinggevecht aan de gang Een gevecht tussen een halsstar rige Minister van Financiën en een even halsstarrige Kamer. Twee partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. Verleden week 'hebben we in deze kolommen over de huurverhoging geschreven. En toen is tot uitdrukking gebracht, dat deze verhoging door belastingverlagingen gecompenseerd zou worden. Da't alles zou waarschijnlijk 1 Januari a.s. zijn beslag krijgen. 1 iDe Tweede Kamer heeft deze zaak energiek aangepakt. Met grote voortvarendheid heeft zij zich op deze moeilijke ontwer pen ge wot pen. Deze bevatten een ver laging der inkomsten- en loonbelasting, een wijziging van de omzelbelasting, de personele belasting en de zegelwet. Ter- wjjl er ook belasting zal worden geheven op het privé gebruik van auto's. Boven dien worden de schoolgelden gehalveerd. Al deze wijzigingen betekenen uiteraard niet altijd verlagingen. Daar is Lieftinck de man niet naar. Als de inkomsten- en de loonbelasting verlaagd worden dat kost hem zeker 150 millioen dan moet hij deze strop ergens anders vandaan zien te halen. Welnu, die haalt hij uit de andere herzieningen. Behalve uit de wij ziging van de schoolgelden, want dat kost hem ook centen, en wel 15 millioen. Voor de middenstand is ongetwijfeld ook belangrijk hoe de omzetbelasting ge regeld zal worden. Minister Lieftinck wil deze belasting voor de fabrikant van drie en een half op vier procent brengen- De kleinhandel blijft het huidige tarief van 3 pet. betalen. Er is echter een tussen- tarief ingevoerd, waarin men niet minder dan 6 pet, omzetbelasting zal moeten be talen. Dit tussen tarief wordt ook wel semi-weeldebelasting genoemd. Dat ook kaakjes, koekjes en banket onder deze nieuwe regeling komen te vallen, heeft destijds bij de bakkers nog heel wat storm veroorzaakt. En die storm is nog niet oker, getuige het feit, dat deze groep van middenstanders door verschillende Kamerleden danig woridt gesteund. De gehele midenstand trouwens heeft gedu rende deze behandeling in het middel punt der belangstelling gestaan. Zowel de heer van de Heuvel (a.r.), als de he ren Lucas (k.v.p.), Hpfstra (jatb.), v. d. Wetering (c.h.j en Ritmeester (:v.v.d.% stelden zich op het standpunt, dat er vooj- hen iets moest gebeuren. De eerste drie genoemde fracties spra ken het openlijk uit, dat de omzetbelas ting, voor de detailhandel maar opgehe ven moet worden. Dan maar liever de eerste schakel jn het proces de fabri kant iets zwaarder belasten. Dit is overigens een systeem, dat in België al is ingevoerd en dat over enkele jaren ook hier zal komen. Zolang wilde Minister Lieftinck maar wachten. In ieder geval vond hij het thans ongewenst. Dat was niet verwonderlijk, want ieder amende ment dat werd ingediend, op het laatst waren het er maar liefst twintig vond bij hem grote bestrijding. Zulk een lot onderging bijv. de poging om de belas tingdruk ook voor de middengroepen, iets lichter te maken. De bewindsman bleef echter bikkelhard. Daarvoor had hij goe ie motieven. In zijn eerste speech vertelde hijj, d'at volgens de allerlaatste berekenin gen het begrotingstekort voor 1951 ruim 250 millioen zal bedragen. Dat is' meer d'an oorspronkelijk in de millioenennota gezegd werd. Maar bij dit laatste cijfer is ook gedacht aan de subsidiëring van het Kleuteronderwijs en de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. De belastingherzie ningen leveren ongeveer een strop op var. 38 millioen IToe de huurverhoing gecom penseerd moet worden voor de minst draagkrachtigen, die meestal geen belas ting betalen, kon de minister nog diet zeggen Hij deelde mede, dat de regering haar stadpunt' bekend zal maken bij de Algemene Financiële Beschouwingen. We] staat echter vast, dat niet iedere groep ge holpen kan worden. Toen de volgende dagen de Kamer nog meer vast bleef houden aan haar eisen, ging de minister nog zwaarder geschut in stelling bren gen Het is nl. niet ondenkbaar, zo zei de hij, dat binnenkort een nieuw beroep op Nederland zal vworden gedaan voor gro tere militaire inspanning. Als dat zou ge beuren dan zou het kapmes gebruikt moe ten worden. Elke slag die hij met het kap mes zou moeten aanbrengen, zou geducht toekomen Dan zouden tal van belangen niet meer gediend kunnen worden zoalf nu Wel zeide hij bereid te zij'n een ver dere verlichting van loon- en inkomsten belasting door te voeren voor de gezinne? met vijf of meer kinderen. Deze toezegging, de enige die hij ii? de eerste dagen deed verwekte nogal enige opschudding. Daar had men hele- majal niet meer op gerekend. Vrij vertast besloot de Kamer over dit voorstel in,aar eerst even te slapetn. Dat kon ook wel want het was inmiddels bijna een uur ge worden (Nadruk verboden.), an onze Australische correspondent a.b. van de ,,Sibajak". Zo zit ik dan in mijn stille hut. Door de patrijspoort zie ik het oneindige water gjolven, de „Sibajak" deint nog maar hee' zachtjes. Jn de stilte om je heen, slechts ver stoord door het suizen van het water dat larjgs de scheepshuid Jaagt, gaan de laat ste dagen je weer eens voorbij. Jfe kunt eerst niet gewennen aan de rusp «a die weken van zenuwspanning'). Nu gaat het leven weerr aan je gedach ten voorbij zoals op de laatste avond voor je vertrek, toen een oude moeder je vasthield. Als ze je onder tranenstroon? zegt ,,Ga nu maar", en je tóch niet gjaat. Want zó wil je niet weg en je spreekt troostwoorden al stokken ze je in de keel. Zou je tóch maar blijven Wat begy té, wat begin je.... Emigreren. Al lef loslaten wat je van jongsaf lief is gewor den. Je leven gaat in die enkele minute/? door ie henen en nu, ie ouciers achter laten En ,,or> de krant'-, je collega.s zoals anderen het ook in hun omgeving moeten doen. Het hamert in je hoofd, je vingers trillen. En toch doorzetten. Emigrant zijn, jje vaderland verlaten, tastend je weg gaan naar een ander land dat toch je vaderland niet is Op dit moment ben je de man die hef nog zo vrolijk1 heeft met zijn emigratie- plajinen. Ach, die laatste loodjes, die zo heel zwaar wegen. En je dacht het al zo zwaar te hebben toen de voorbereidingen werden getrof fen. Niet alleen omdat je zoveel dravei? en wachten moest, maar je ergerde je zelf zo vaak. Er zijn in het ambtelijke zoveel rariteiten' ..Emigrant biedt woning aan niet ver plichte overname van inboedel". Het zijn de kamertjes bewonende echt paren of heel lang verloofde lieden, die in de pen klimmen en inlichtingen vragen; Welgeteld, 67 brieven heb ik ontvangen toen ook ik tot die groep adverterende!? behoorde. We zijn aan het sorteren ge- .gaan verloofden geen kans, mensen zon der kinderen geen kans, mannen die hui? werk niet in mijn woonplaats hebben ook geen kans Er waren echte smeekbrieven bij, maar een mens moet in deze tijd hard zijn We hielden tien „serieuze sollicitanten-' over. Ze wilden allemaal graag ons huis en de meubelen namen ze op de koop toe. Dames en heren doe uw best, heb ben we toen bemoedigd. Binnen een week waren 'er een stuk of acht gegadigden van de kaart. Het ha perde op Urgentie-verklaringen of iets dergelijks. Maar we hadden vier heel serieuze ge gadigden over. Laat ik eerlijk zijn ze hebben met heldenmoed gestreden. Als terriers hingen ze aan des ambte naars broekpijpen ze lagen, soms bijna letterlijk, -voor loketten waarachter amb tenaren altijd maar rapporten schreven. Ze hebben geduldig gewacht, als of ze geen geld om hun belasting te kunnen betalen, moesten verdienen. Zo hier en daar heb ik een schuchter goed woordje gedaan. Per slot van reke ning had ik er ook een beetje belang hij vanwege het meubilair. Soms waren we er bijna. (Meneer krijgt het huis niet", decè- deerde dan een ambtenaar. Natuurlijk een hoge. „Maar dat gezin moet voor 27 Sept. uit hun pension", waagde ik op te mer ken Het gezin had alle papieren die er nodigz ijn en het was 25 September. t„Dan wachten ze maar tot de deur waarder komt", adviseerde de ainhtenaa', „En ik ga emigreren en wil graag mijn meubelen kwijt", waagde ik weer maar eens op te merkën. „(Meneer, u móét niet emigreren, daj? blijft u maar hier", luidde de repliek. Dat volgens de regering we zoveel mo gelijk moeten emigreren, heb ik niet dur ven zeggen. Want misschien zou ik voor een vol gend geval weer bij deze ambtenaar moe ten zijn. En dan heb je het natuurlijk helemaal verbruid. Want ambtenaren zijn machtig weet u. Enfin, de ene serieuze sollicitant pas te niet in de standing van mijn woning hetgeen mijn eigenwaarde dieed stijgen- Een andere sollicitant had een te hoog salaris en moest in een duurder huis wat mijn eigenwaarde weer dieed dalen Toen bleef er een sollicitant over. Oók zo'n terrier. Hij kreeg mijn huis. Eei? nrave week voor ik er uit moest. Maar zoiets houdt de spanning, doch niet de moed er in. Wat een slachtoffers van de woningnood hebben we in ons huif gehad. Vooral die repatriërenden Aan hei? zou een afzonderlijk artükel gewijd kun nen worden. Wat worden velen van hei? als een vette kip geplukt op donkere zol derkamertjes Maar rik ben mijn huisje Ikwijt, hetgeen ijn deze tijd lang niet mee valt. Zouden we dan tóch teveel ambte naren hebben De man van de belasting vertelde me dtit er juist, veel te weinig zijn. Daarom Jvad hij mijn belastingbiljet niet kunnei? controleren en werd ik voor het fait 3 compü gesteld van een navordering. Ik schokte Natuurlijk. Wat doe je anders. Een paar klagen later vertelt iemand me, dat .in verband met een ministeriële aanschrijving, de belasting grotendeels te^ onrechte was geheven. „Gunst, dat is waar ook"., sqrak de ambtenaar die ik er over intei^elleerdë Toen kreeg (ik nog een slordige twee honderd gulden terug. Gelukkig dat er nog goede kennissen zyn, waardoor je ambtenaren aan bepaalde voorschriften kunt helpen herinneren- Een ambtenaar kan niet aan alles denken en belasting behoeft blijkbaar niet naar recht en bil lijkheid te worden geheven. Je wordt aan geslagen. Uit Ik heb al mijn belasting betaald, want anders krijg jje geen paspoort buitei? Europa en ook geen Landings Permit En dan zat ik nu niet op de „Sibajak". Zou er jn Australië óók een tekort zijl? ,aan ambtenaren Ik hoop het u te zijner tijd fe kunnen vertellen,. 'Nadruk verboden. Officieel is thans in Nederland bericht ontvangen, dat ons land met 1000 ver kenners, 500 van „De Nederlandsche Pad vinders" en 500 van ,,D;e Verkenners van de Kathojieke Jeugdbeweging" aan de 7e Wereld Jamboree 'jn Bad Ischl van 3; tot 13 Augustus 1951 kan deelnemen). Als terrein voor deze Jamboree is ge kozen de 9 holes golfbaan met een lengte van bijna 3 km. en de omringende ter reinen. Naast een kleine beek, die het terrein doorsnijdt, is een speciaal terrein geprojecteerd voor het voortrekkerskamp en het gastenkamp. Het terrein, dat sprookjesachtig moo.i is met afwisselende begroeiing van loof- en naaldhout, wordt geheel omringd door de hoogopgaande bergen van de Oos tenrijkse Alpen Reeds een jaar lang wordt er op het terrein door de Oostenrijkse voortrekkers gewerkt en er moet heel wat werk verzet worden voordat de Jamboree 1951 haar poorten kam openen. De watervoorziening is zeer moeilijk,, omdat het water over grote afstand moet worden aangevoerd doqr speciale pijplei dingen De Oostenrijkse regering heeft zich echter bereid verklaard deze aanleg voor haar rekening te nemen als een bij drage aan deze Jamboree. De voedselvoorziening zal geen moei lijkheden opleveren, want in de omtrek van Bad Ischl zijn voldoende voorraden brood, melk, groenten, terwijl het vlees voor de helft vers zal zijn en voor de an dere helft uit vlees in blik zal bestaan. Grote houtvoorraden zijn al aangelegd voor de wefkobjecten, terwijl tijdens de Jamboree ruimschoots rondhout voor het pionieren van bruggen en torens beschik baar zal zijn. Bij de opbouw van de Jamboree streeft men er echter naar om de inrichting so ber te houden en alle onnodige opschik wordt vermeden. Er zijn twee dagen, waarop het publiek de Jamboree-terreinen kan bezoeken, ter wijl tevens twee grote kampvuren gepro jecteerd zijn voor alle deelnemers. Even als in Frankrijk in 1947 komt er om het Jamboree-terrein een gebied met een straal van 20 km., waarin niet gekam peerd mag worden. Het Oostenrijkse Jamboree-bureau met vijf verschillende afdelingen werkt reeds onder hoogspanning en ontvangt uit alle delen van de wereld berichten over deel name. Het uitvoerend comité voor deze Jam boree is samengesteld uit de Commissa rissen Klarer, Schuhbauer en Stachowitsj /■voonnements- prlj»: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axol binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indie II. 1.55 Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. fvle'ne Adverteutlèn 11dmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Uw verkoudheid van neus, s, keel of borst weg

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1