Het toekomstige verkeersreglement De schijn gered. P m r UIT ONZE OMGEVING. d P k B ei ei n B li' d< w« d< h aa kl >r au iVi Br /a Cr ba; p,3, 1 I lo< lie in. Ie or. Hei ;ch 11a vis >ve I an 2 vas >ijn .or 2 ïad ag'< e g V 'ij Je yeg it I err [e e rat n i acl eln lan Bestrijding van drankmisbruik. Dinsdagavond werden in de Chr. Be waarschool alhier een drietal voorstellin gen gegeven van de Zweedse klankfilm., die reeds in meerdere plaatsen in ons land belangstelling trok. De heer D. van Veen uit Utrecht hield een rede over de ellende ten gevolge van het drankmisbruik en een opwekking om de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereniging door lidmaatschap te steunen. Predikbeurten. Zondag 22 October. Geref. Kerk. Ds. Jan Scharpstraat 1). io uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Ned- Herv- Kerk: 10 uur Ds- P J. Pen- nings; 2.30 uur Ds. Starrenburg van Sluis kil». Geref. Kerk: 10 uur Leesdiest; 4.3011 Ds. D. Zemel. Geref. Gemeente: 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Onrustig, gejaagd? Woningbouw. In Augustus werden in Zeeland 118 wo ningen voltooid tegen 200 in Augustus 1949. In Noord-Brabant kwamen 540 wo ningen gereed tegen 324 in Augustus '49 Over het gehele land bedroegen deze aan tallen resp. 4217 en 2648. Bevordering natuurschoon. De Stichting Nieuw Walcheren te Mid delburg organiseert dit jaar opnieuw een grote boomplantdag, welke ditmaal een Belgisch Luxemburgs karakter zal krij gen. Op deze dag zullen Belgische en Lu xemburgse autoriteiten op Walcheren ko men en bomen planten in het nieuwe Mid delburgse recreatie-oord Tcrenvhedt en in het njeuwe Nollebos te Vlissingen. Het beplantingscomité voor West-Bra bant is een actie begonnen onder de ge meenten, polders, waterschappen, particu liere grondeigenaren en pachters om sa men over te gaan tot een beplanting van de wegen, dijken en boerenerven van dit gewest, volgens een landschapsplan, daar toe samengesteld door het Staatsbosbe heer. De promotie-regeling van de K. N. V. B- De nieuwe promotie- en degradatierege ling van de K.N.V.B., naar welke met veel belangstelling werd uitgezien, is thans be kend gemaakt. Voor de Zeeuwse clubs zhi het aan het einde van dit seizoen als volgt gaan. De kampioen van de 2e klasse A en van de 2« klasse B spelen een hele competitie om éen plaats in de eerste klasse. Deze feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 55) Ik maakte er uit op, dat hij van zijn vrijheid gebruik maakte om een sprmg- partijtje aan enige danseressen aan te bie. den. Ik hield vol, want de zaak, die men mij had opgedragen, was belangrijk. Eindelijk liet men mij binnen en ik zag een eigenaardig schouwspel Oswill, geheel alleen in een rookkamer, vas gehurkt, of hoog gezeten, ik weet het liet zo juist, voor een jazz, en hij omgaf zich zonder blikken of blozen met een oorverdovend geraas- Met zijn rechter been trapte hij en liet de Turkse trommel rommelen met zijn beide handen tegelijk sloeg hij op een tamboerijn, liet bellen rinkelen en een toeter loeien. Hij was i? smoking en rookte een prachtige pijp. Ik beproefde tevergeefs mij er tussen te men gen. Om mij tot zwijgen te noodzaken,, (verdubbelde hij zijn gymnastiek. Ten slotte riep hij zonder onderbreking, dat zijn vrouw hem jarenlang had verveeld met Bach te spelen op een piano en dat het nu gelukkig z ij n beurt was om zich te verstrooien met een jazz. Hij leek vol komen kahn en tevreden. Het is een gek, riep mijnheer de Slv- Brémond uit. Hij is alleen nog maar gevaarlijk voor mij, oordeelde I'ascaline lachende. Wat men bij de lunch vertelde, de anec dote van de jazz, had men op diezelfde dag op min of meer dezelfde manier kun nen horen bij mevrouw de Joze, in Bil- Open plaats ontstaat, doordat de laatste ploeg van de ie klasse automatisch de gradeert. Nummer laatst van de 2e klasse B de gradeert automatisch naar de 3e klasse. Doordat deze 2e klasse-afdeling echter met éen club wordt uitgebreid, ontstaan er twee 'open plaatsen. Dit geldt ook voor de 2e klasse A, zodat er vier 3e klas- sers kunnen promoveren. Om deze vier plaatsen wordt een halve competitie ge speeld tussen de kampioenen van de 3e klasse A, B, C, D en E, zodat er slechts éen moet afvallen. In deze halve compe titie speelt iedere club twee thuiswedstrij den, welke door loting worden vastgesteld. Door deze regeling zal Zeeland dus: vol gend jjaar een 2e klasser er bij kunnen hebben, mogelijk zelfs twee, voorop ge steld natuurlijk, dat Vlissingen en Goes zich weten te handhaven. De mogelijkheid bestaat immers, dat zo wel in de 3e klasse D als in de 3e klasse E een Zeeuwse club de titel verovert. In dien deze kampioenen in de promotie van de onderste plaats weten te blijven, is hun promotie verzekerd. Het degradatiegevaar voor de 3e klas- sers is wel zeer groot- De twee laatsten degradcren automatisch naar de 4e klas De kampioen van 4 F en van 4 G spelen een hele competitie om één p'aats in de 3e klasse. Tenslotthe zullen de laatsten van de 4e klasse automatisch naar de af delingen degraderen. De promotierege ling van de afd. Zeeland is nog niet be kend, doch vermoedelijk zullen de drie kampioenen van de ie klasse moeten spe len om éen plaats in de 4e klas K.N.V.B. De bedrijfstelling- De tweede phase van de algemene be- drijfste 11 ing die in ons land wordt gehou den, is begonnen- In de eerste helft van October werden aan ongeveer 500.000 ad ressen formulieren door tellers uitgereikt. Thans wordt' een aanvang gemaakt met de inzameling der uitgereikte vragenlijs ten, die gedurende de tweede helft van October zal plaats vinden. De vragen lijsten moeten dus niet over de post wor den gerourneerd- De uitreiking is over het algemeen zeer bevredigen verlopen. De formulieren wa ren zoveel mogelijk van te voren geadres seerd. De meeste gemeenten konden nog vóór de uitreiking het adressenmateriaa,' in belangrijke mate aanvullen- Bovendie? hadden de tellers, die de formulieren uit reikten opdracht, naar bedrijven te zoeken waarvoor zij geen geadresseerde formu lieren hadden ontvangen- De door het centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte adressen konden zo nog met vele duizenden worden aangevuld- Indien de bedrijven er voor zorg drageg. óat «e volledig beantwoorde formulieren, d.w.z. de vragenlijst met bijbehorende om- slag, gereed liggen als de teller deze kómt ophalen, zal ook de inzameling binnen de gestelde termijn kunnen plaats vinden- lières, bij de bankier Chillet, in de kring van de oude Baragnas, en wel in twintig huizen van Bayonne. Men had haar zelfs kunnen horen op een meer algemene plaats, bij de hallen van Pau, in het restaurant Supervie. Nicolaï de parkwachter, verzuimde niet er heen te gaan, elke keer dat hij in de stad kwam. Hij wist, dat men er goed at. Het was er zeer levendig op markt dagen. Over de vettige trap met walge lijke luchtjes ging de hele mensheid naar boven, aangetrokken door het overvloe- digte vlees van de tafel. Een lucht van kool, knoflook, gebraden vlees, en wild- schót«ls kwam uit de keuken, door de koker van de bordenlift. Het was de ze gepralende strijd van de spijsgeuren der slemppartijen met de weemakende uitwa semingen bij de ingang- De muren, ver hit door de aanwezigheid van veel men sen, dropen als de lichamen der arbei ders uit de glasblazerijen. Het linnen was vochtig en koud onder de handen, maar het goed humeur en de vrolijkheid van de gastheer strooiden jool. uit en weldra, na het eerste rondgaan der gerechten, voelde men uit de schotels de hele macht van Bearn opstijgen. Boeren- handels reizigers, rijknechten, wisselden af met bezitters van paarden, vliegeniers van de Pontlong, aristocraten uit de streek e? enige voorbijtrekkende smulpapen. Ee? oude kokette ging rakelings langs ee? oudheidkenner uit Parijs en men zag zelfs in die door teveel soorten van adems ver hitte atmosfeer enige bloedarmen, die in behandeling waren in de stad en welke door hun geneesheer daarheen gezonden werden om te eten en een kuur te doen om dik te worden. Wanneer de bediening op zich wachten De invoering van de nieuwe Wegenver keerswet en het daarbij behorende regle ment zal blijkens een mededeling in het Staatsblad op een nader te bepalen dag geschieden. Vermoedelijk zal dit in de loop van 1951 het geval zijn. Thans is ook de inhoud van het Wegen verkeersreglement bekend. In dit vrij uit voerige reglement vindt men o.m. de ge dragsregels voor de onderscheiden soor ten weggebruikers, de eisen ten aanzien van de inrichting, belading en de verlich ting van de voertuigen, alsmede ingrij pende nieuwe bepalingen betreffende de kentekens, kentekenbewijzen en rijbewij zen. We laten hieronder de voornaamste wijzigingen in ons verkeersrecht volgen. De rijbewijzen. De rijbewijzen zullen als voorheen door de Commissarissen der Koningin in de provincies worden uitgereikt. Ze zijn in het vervolg vijf jaren geldig. Evenals an- fders het geval was moet men ook thans een rijproef afleggen. Men kent nu de volgende soorten rijbewijzen A. Voor motorrijwielen met of zonder zij- Span en motordriewielers B Voor personenauto's en andere auto.s mits geladen niet zwaarder dan 3500 kg.: O. Voor zwaardere vrachtauto'Si of be stelauto's. D E. Voor autobussen; F. Voor motorrijtuigen inet Speciale voor zieningen voor invaliden. Geen rijbewijs is vereist voor het be sturen van door de minister daarvoor aan gewezen rijwielen met hulpmotoren, verder voor het besturen van handwagens met motorhulpvermogen, stoom- en motorwal sen en bepaalde motorrijtuigen voor het landbouwbedrijf. Voor motorrijwielen kan men oefenvergunningen voor drie dagen krijgen van de burgemeester, terwijl voor het oefenen daarin bepaalde wegen kun nen worden aangewezen. Zij die een rijbewijs bezitten krachtens de Motor- en Rijwielwet, dat niet langer dan drie jaren is verlopen, behoeven geen nieuwe proeven af te leggen voor het ver krijgen van de nieuwe rijbewijzen. De oude rijbewijzen blijven geldig tot de verval datum, welke daarop vermeld staat. Men moet zelf op een formulier enige vragen beantwoorden, die op lichamelijke en geestelijke gesteldheid betrekking heb ben. Zij die ouder zijn dan zestig jaren moeten zich echter door een door henzelf gekozen arts laten keuren. De kentekenbewijzen. De nummerbewijzen zullen worden ver liet doorspekte de hotelhouder die ogen blikken met gezouten grappen, om voor zijn gasten de tijd te doden- Nicola., te Oloron droog en somber, at hier uit alle macht. Nicolaï, riep Supervie, je ziet de patrijs, die je daar eet Zie je hem, hij komt van je land 1 Een stroper bracht hem mij en straks zul je hem betalen Wanneer hij mijn hagel in zijn dijen heeft, die stroper van je, dan zal je hèm laten braden, lachte Nicolaï met volle mond. Supervie, die alles wist, riep ook de oudheidkenner aan. In h«t kasteel van zijn meester, daar zoudt u een goede vangst kunnen doen Daar zit me wat in I De oudheidkenner rolde vol spijt met zijn ogen. Ik weet het wel, bromde hij. Zon der inventaris, enkel voor de meubels,, zou ik meer dan vijftienduizend francs op een chèque zetten. Je kunt er naar fluiten, spotte Su pervie, eensklaps ,,je" tegen hem zeg gend' als tegen een poelier. Niets te verkopen bij de Coulevaï's, zelfs vandaag niet, nu ze aan het scheiden zijn. Hei- daar, wachter, wat heeft men mij ver teld Het schijnt dat de nieuwe echtge noot ook rijk is Dat is hij, antwoordde de dienaar. Ik heb ze in Biarritz ontmoet, zei een gentlemen uit de streek Hij had een autobepaald vorstelijk Breng hem hier te eten, je nieuwe meester, grapte de hotelhouder, zich op nieuw tot Nicolaï wendend- Ik zal met dubbel krijt schrijven En het schijnt dat hij een knappe man is, riep de oude kokette uit haar vangen door kentekenbewijzen, die cen traal voor het gehele land zullen worden afgegeven. Zij worden niet meer aan een persoon maar aan het motorrijtuig zelf ge bonden, behalve voor fabrikanten en han delaren die een z.g. fabriekskenteken zul len krijgen De kentekens zullen bestaa.j uit een groep van twee letters en een num mer, bestaande uit twee roepen van twee cijfers, bijv. MW-99-96. Kentekenplaten ziijn slechts geldig als ze zijn van een goedgekeurde soort met Rijkskeurmerk;. Voor aanhangwagens en opleggers worn den bij de kentekenbewijzen respectieve lijk inlegvellen en bijbladen verstrekt. De kosten voor de kentekenbewijzen variëren van 36 gulden. Duplicaten zullen even wel fj. 25. gaan kosten. Bij de verstrekking van de kentekenbe wijzen, welke geschiedt door de Rijks dienst voor het Wegverkeer zuillen beper kingen kunnen worden opgelegd (bijd. rij verbod voor B-wegen) of bepaalde soor ten vervoer kunnen worden toeestaan (bijv. vee of benzinevervoer). Er is een overgangstermijn van vijf jaar gestold, gedurende welke tijd e de oude nummerbewijzen en nummerborden geldig bliiven. De bekende parkeerverbodsborden, die Wachten en stilstaan wij thans kennen zullen vervallen- In de plaats daarvan komen de stop verbods borden, die in het vervolg de betekenis van de vroegere arkeerver bods b or de n zullen hebben. Men spreekt niet meer van een parkeerverbod1, maar van een wacht- verbod. Daarnaast zulle;n stopverboden (vefboden om stil te staan) worden aan gegeven door hetzelfde bord, met hef woord stop" er in verwerkt. De plaat sen waar njet met voertuigen mag worden stilgestaan zijn uitgebreid, o.m. mag dit riej meer naast of op een afstand van min der dan vijf meter van een verkeersheuel. ftenzij de rijbaanbreedte naast deze ver keersheuvel ten minste zes meter bedraagt Aan de linkerzijde van de rijbaan mag g? het vervolg wel worden gestopt als er een stop- of wachtverbod voor de rechterzijde bestaat 1 D- benzineprijs verhoogd- In verband met de stijging van de we reldmarktprijzen en van die der zeevracht is de benzineprijs in ons land verhoogd met 1,2 cent per liter. De prijzen in de vijf zones, waar Neder land in dit verband in verdeeld is, zijn dus nu zone 1 f 36,30 per 100 liter, zo- tua 2 f 36,40 per 100 liter, zone 3 f 36,50 per 100 liter, zone 4 f36.60 per 100 liter en zone 5 f 36.70 per 100 liter. hpeik. Het is een roman, een werkelijke roman. Ik weet het van mijn werkster- die van Oloron geboortig is- Zij was Zondag daarginds. Zij heeft ze bij de banketbakker gezien. De oude wachter at maar voort en zeide uit eerbied niets meer. Indien hij gespro ken had', zou hij bevestigd hebben, wat hij hoorde; de1 liefde, het fortuin, en d' schoonheid, het was alles zo waar al? de dag. De publieke opinie is een ep,- demie. Men weet niet welke microbe haar tot uitbarsting brengt. In djezelfde tijd dacht, ver weg, op het grote terras van Saint Germain - e? Laye, waar hij elke namiddag sedert der. tig jaren een uur wandelde, Montnormand aan de nieuwe brief, die hij van De wal ter ontvangen had. In die brief vertel de hem Dewalter, dat hij zich in Oloron bevond dat alles zich spoedig schikken zou en dat hij hem verzocht te komen.. De stijl was kalm, duidelijk, zonder enig Spoor van moedeloosheid. Montnormand verheugde zich, gelovend dat zijn vriend verhoord was. Hij zag naar Parijs, stil in de verte, onder een deksel van rook. Hij was er met bewondering voor vervuld, dat de gebeden der mensen verhoord werden, wanneer de stad vol geraas, hoe dichtbij ze ook was, door stilte omgeven leek. Zijn mooie, kleine ziel verhief zich Een beminnelijke zachtheid maakte zijn gelaat, dat aan de kop van een herders hond' deed denken, mooi. Maar in de arme wijken der rijke stad aasde een tam geworden slimme vogel op rekening vap Sir Oswill). MIJNHARDTJES: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.40en 75ct fcr Tgr wm m—m—m 21 bi ri' gif ri-al Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2